Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μόνο ένα πράγμα είναι χειρότερο από το να σε κουτσομπολεύουν: Το να μη σε κουτσομπολεύουν.
Κυριακή, 19 Μαΐου

Tillandsia-Τα φυτά του αέρα

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #78013 από NIKHGEO στις 28 Μαΐου 2011, 2:31μμ

NIKHGEO

μέλος από: 18/4/2011
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Καλημέρα σε όλους!
Διαβάζω πολύ καιρό το Forum και πήρα την απόφαση να κάνω εγγραφή για να μοιραστώ μαζί σας κάτι πολύ ενδιαφέρον που βρήκα τον τελευταίο καιρό και με έχει συνεπάρει.
Αναφέρομαι στα Tillandsias ή φυτά του αέρα ή αερόφυτα! Τα tillandsias είναι εξοτικής ομορφιάς φυτά που δεν χρειάζονται το χώμα για να αναπτυχθούν. Όταν τα πρωτοείδα νόμιζα πως είναι ψεύτικα, αλλά τελικά είναι μοναδικά φυτά που έχουν αρκετά πλεονεκτηματα σε σχέση με τα φυτά που όλοι γνωρίζουμε. Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζονται
χώμα-γλάστρες-μεταφύτευση αλλά μπορούμε να τα τοποθετήσουμε πάνω σε ξύλο,γυαλί,πέτρες ή απλά να τα κρεμάσουμε με ένα σύρμα.Έγω τα έχω τοποθετήσει μέσα σε ένα βάζω πάνω στο τραπέζι μου και τα έχω σχέδον 7 μήνες χωρίς να πάθουν το παραμικρό. Επίσης, δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, πολλοί τα αποκαλούν ως τα φυτά του τεμπέλη...

tillandsia tenuifolia
tillandsia aeranthos
Σύνθεση tillandsia

Ελπίζω να σας άρεσε το άρθρο μου :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78015 από Doctoras στις 28 Μαΐου 2011, 3:12μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Μπορω να φανταστω γιατι τα λεν φυτα του τεμπελη.Οπως και να χει ειναι ωραια αν και φορα το ακουω απο εσενα τωρα...
προφίλάλλα...˵quote˶
5
Μήνυμα #78453 από queen_elisadeth στις 01 Ιουνίου 2011, 11:53μμ

queen_elisadeth

Εικονίδιο
μέλος από: 1/6/2011
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

μεροσ που μπορουμε να τα προμηθευτουμε;
(κατα προτιμιση στη θεσσαλονικη)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #78769 από NIKHGEO στις 06 Ιουνίου 2011, 4:08μμ

NIKHGEO

μέλος από: 18/4/2011
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Όμορφες εικόνες με tillandsias!

προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login