Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Λεωνίδας Βελής να τραγουδάει "Με το στόμα γεμάτο φιλιά..."
Σάββατο, 4 Μαΐου

Τι να κάνω ρε παιδιά?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #79194 από Doctoras στις 11 Ιουνίου 2011, 10:50πμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Λοιπον παιδια σκευτομαι να αρχισω του χρόνου μαθήματα ισπανικών.Εχω ακουσει οτι αν ξερεις την αγγλικη γλωσσα ειναι πολυ ευκολο και σε δυο χρονια εχεις μαθει να συνενοήσαι.Θελω να ασχοληθώ τώρα για οταν τελειώσω το σχολειο να εχω μπει σε μια σειρα ετσι ωστε να μπορω πιο εθκολα να μαθω την ισπανικη γλωσσα.
1)Αυτο αληθεύει?
2)Ειναι ευκολη σαν γλωσσα σε σχεση με τα αγγλικα?
3)Του χρονου θα ειμε Γ λυκειου τεχνολογικη λετε να με επιρεασει να ξεκλεβω τρεις ωρες απο την βδομάδα μου?(Στις πανελληνιες θα σταματήσω).
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79195 από AggelosTuDromu στις 11 Ιουνίου 2011, 11:01πμ

AggelosTuDromu

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2010
μηνύματα: 622 αποδεκτές 0
κανει μια φιλη μου ισπανικα 4 χρονια και μπορει να συναινοηθει αλλα ειναι πολυ δυσκολη γλωσσα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79199 από Arthas στις 11 Ιουνίου 2011, 11:26πμ

Arthas

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2011
μηνύματα: 347 αποδεκτές 0
Αρχινα ισπανικα μονο αν θες να μπεις ισπανικη φιλολογια και σε καμια αλλη περιπτωση ειδικα αν πηγαινεις του χρονου 3η λυκειου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79202 από Verus στις 11 Ιουνίου 2011, 12:53μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Αν θες να μάθεις κάποια ξένη γλώσσα (εκτός των αγγλικών) εγώ θα σου πρότεινα τα Ιταλικά. Είναι πολύ εύκολα (γιατί διαβάζεις ό,τι ακριβώς γράφεις) και μοιάζουν αρκετά με τα Ελληνικά.
Έχω ακούσει κι'εγώ ότι τα Ισπανικά είναι κάπως δύσκολα (κάνει μια... παλιά γνωστή μου). Οπότε, επειδή θα είσαι και 3η λυκείου του χρόνου θα πρέπει να συγκεντρωθείς στα μαθήματα του σχολείου όχι στα πρόσθετα, θα "φορτώσεις" τα ισπανικά "στον κόκορα".
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #79210 από eisainoobas στις 11 Ιουνίου 2011, 2:34μμ

eisainoobas

banned
μέλος από: 4/6/2011
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ουτε κατα διανοια μην αρχισεις γλωσσα ενω θα εχεις πανελληνιες! τα ισπανικα μοιαζουν απιστευτα πολυ με τα λατινικα(εαν ησουν δλδ θεωρητικη θα τα μαθαινες με τη μια ) και τα ιταλικα. με τα αγγλικα δεν μοιαζουν , ουτε στο λεξιλογιο ουτε στην γραμματικη. ειναι μεν ευκολο να τα μαθεις σε γρηγορο χρονικο διαστημα αλλα σε καμια περιπτωση τωρα που θα προετοιμαζεσαι για πανελληνιες.μπορεις να τα ξεκινησεις οταν θα περασεις σε καποια σχολη, και να μπεις σε καποιο φοιτητικο τμημα. πολλα φροντιστηρια εχουν τετοια τμηματα, που ειναι και ταχυρρυθμα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79212 από Doctoras στις 11 Ιουνίου 2011, 2:58μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Eυχαριστω πολυ ολους!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79276 από Afrikanos στις 12 Ιουνίου 2011, 2:55πμ

Afrikanos

Εικονίδιο
μέλος από: 12/6/2011
μηνύματα: 7 αποδεκτές 0
Έκανα παλία ισπανικά γιατί μου άρεσαν πολύ σαν γλώσσα αλλα και επειδή η κοπέλα μου ήταν ισπανίδα.(Η μαμά της δηλαδή).Είναι πολύ εύκολα στην ανάγνση.Σκέψου οτι στην πρώτη ευδομάδα μπορούσα να διαβάσω κατευατά ολόκληρα.Δεν είναι δύσκολη σαν γλώσσα.Σε 2 χρόνια μπορείς να πάρεις πτυχίο.Και μετά εάν κάνεις μία χρονία ιταλικά , τα έμαθες κίολας.Γενικά θα σου πρότεινα να αρχίσεις.Αλλά ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.Ξεκίνα με το καλό όταν θα είσαι φοιτητής.Γιατί και να τα τελειώσεις νωρίς, θα τα ξεχάσεις.Όπως έπαθα εγώ.Έκανα πρίν 4 χρόνια, και τα παράτησα, επειδή τα παράτησε ο κολλητός μου ( ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ) και τώρα θυμάμαι μόνο τα βασικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #79280 από Doctoras στις 12 Ιουνίου 2011, 9:30πμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Afrikanos@12 Ιουνίου 2011)
Έκανα παλία ισπανικά γιατί μου άρεσαν πολύ σαν γλώσσα αλλα και επειδή η κοπέλα μου ήταν ισπανίδα.(Η μαμά της δηλαδή).Είναι πολύ εύκολα στην ανάγνση.Σκέψου οτι στην πρώτη ευδομάδα μπορούσα να διαβάσω κατευατά ολόκληρα.Δεν είναι δύσκολη σαν γλώσσα.Σε 2 χρόνια μπορείς να πάρεις πτυχίο.Και μετά εάν κάνεις μία χρονία ιταλικά , τα έμαθες κίολας.Γενικά θα σου πρότεινα να αρχίσεις.Αλλά ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.Ξεκίνα με το καλό όταν θα είσαι φοιτητής.Γιατί και να τα τελειώσεις νωρίς, θα τα ξεχάσεις.Όπως έπαθα εγώ.Έκανα πρίν 4 χρόνια, και τα παράτησα, επειδή τα παράτησε ο κολλητός μου ( ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ) και τώρα θυμάμαι μόνο τα βασικά.

Σε ευχαριστω πολυ εχεις απολυτο δικιο.Ετσι θα κανω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login