Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Στις πιο σημαντικές επιτυχίες της ζωής σου θα είσαι μόνος.
Τρίτη, 30 Απριλίου

Ετεροχρωμια και φακοι επαφης

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #84733 από Ομηρος στις 28 Αυγούστου 2011, 1:04πμ

Ομηρος

Εικονίδιο
μέλος από: 31/7/2011
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Γεια σας...Ειμαι 18 χρονων και εχω ετεροχρωμια στα ματια...το ενα μ ματι ειναι καφε και το αλλο ανοιχτο καστανο...Η διαφορα φαινεται αρκετα...Σκεφτομαι να βαλω εγχρωμους φακους επαφης μιας και τωρα που θα σπουδασω σε αλλη πολη (Θεσσαλονικη) θελω να εχω και εγω πια "κανονικα ματια"...πφφφ....Σκεφτομαι να κρατισω ενα απο τα 2 χρωματα και να βαζω φακο στο ενα ματι μονο...Θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι γενικοτερα η γνωμη σας σχετικα με το θεμα μου και να μου δωσετε καποιες πληροφοριες σχετικα με τις τιμες των φακων καθως και τις οδηγιες χρησης τους...(πχ. Ποναει το ματι οταν βαζω το φακο ;;;) Σας Ευχαριστω...Περιμενω απαντησεις...Ναστε καλα !...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84746 από dark4 στις 28 Αυγούστου 2011, 4:41πμ

dark4

μέλος από: 29/8/2010
μηνύματα: 225 αποδεκτές 0
Ομηρε μονο την πρωτη μερα νοιωθει μια ενοχληση το ματι σαν να γρατζουνιεται. Μεχρι να συνηθησει. Απ την δευτερη μερα και μετα δδεν ειναι τιποτα.

Καλη η σκεψη να βαλεις μονο στο ενα αλλα δεν νομιζω να βρεις ολοιδιο χρωμα με το ενα απ τα δυο ματια σου και θα φενεται εστω μια μικρη διαφορα.

Το σημαντικοτερο ειναι να ακολουθεις πιστα τις οδηγιες για το θεμα της υγιεινης οσο βαρετη κι αν ειναι η διαδικασια καθημερινα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84753 από Webmaster στις 28 Αυγούστου 2011, 8:17πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
1. Δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα όχι λόγω χρώματος αλλά λόγω κόρης. Η κόρη του ματιού μεγαλώνει και μικραίνει, αλλά ο φακός επαφής έχει σταθερή κόρη και μόλις πέσει ο ήλιος που μεγαλώνει η κόρη θα δείχνεις σαν τον David Bowie όποιο χρώμα και να διαλέξεις.

2. Οι φακοί δεν είναι ακριβοί. Παράδειγμα τιμών

3. Δεν πονάει, θα σου μάθει ο οπτικός να τους βάζεις χωρίς να νιώθεις άβολα


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84760 από Ομηρος στις 28 Αυγούστου 2011, 12:32μμ

Ομηρος

Εικονίδιο
μέλος από: 31/7/2011
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...Εσεις τι θα μου προτεινατε να βαλω ή να μην βάλω..Webmaster τωρα χωρις φακους μοιαζω περισσοτερο σαυτον τον David Bowie...Με φακους τουλαχιστον θα πρεπει να κοιταξω τον ηλιο...Αν βαλλω φακους επαφης με χρωμα καστανο δεν θα φαινεται τοσο πολυ η διαφορα με τη διαστολη της κορης ;;;
   Σκεφτομαι να αγορασω τριμηνιαους ή ετησιους φακους,εσεις τι λετε ;θελω φακους που να κρατανε μηνες και να μην ξοδευω τοσα οσα θα ξοδευα για φακους 1 ημερας...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84774 από Webmaster στις 28 Αυγούστου 2011, 5:47μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Αν βάλεις και στα δύο μάτια θα έχεις κάπως καλύτερο αποτέλεσμα.

Επίσης οι μεγάλης διάρκειας είναι οικονομικοί, όμως έχουν μπελά στη κάθε μέρα με τα υγρά και εκτός αυτού όσο καλά και να τους προσέχεις, κοντά στη λήξη τους θαμπώνουν λίγο και πιάνουν bacteria.

Εγώ σου λέω να μη βάλεις καθόλου, όπως ο David Bowie. (Αυτός βέβαια δεν έχει διχρωμία αλλά παράλυση κόρης). Αποδέξου το πρόβλημα, και σιγά το πρόβλημα που είναι δηλαδή, και τέλος.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84795 από Ομηρος στις 29 Αυγούστου 2011, 12:03πμ

Ομηρος

Εικονίδιο
μέλος από: 31/7/2011
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Μου εχει γινει κομπλεξ...το ειχα αποδεχθει ως τωρα...αλλα ειναι κουραστικο να γνωριζεις συνεχεια καινουργια ατομα και να εξηγεις τι παιζεται οταν σε ρωτανε...Οσοι με ξερανε με ξερανε ετσι οπως ειμαι...τωρα θα με γνωρισουν και αλλοι...τι να πω...
Λπν μλν θα κανω αυτο που ειπες...Θα βαλλω και στα 2 ματια...θα προτιμησω τριμηνιαους ή ετησιους...Εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αν αυτο δεν θεωρειται διαφημηση ;Αν ειναι δυνατον να γραφει και την τιμη...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84868 από sophie19 στις 30 Αυγούστου 2011, 3:17πμ

sophie19

Εικονίδιο
μέλος από: 27/6/2011
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
http://www.greektube.org/content/view/68723/2/

εισαι ξεχωριστος γιατι θελεις να το καταστρεψεις;


ενω το εψαξα λιγο με αφορμη το θεμα σου βρηκα κατι που ενω μιλουσε για ασχετο ελεγε αυτο:
"Ετεροχρωμία γιατί όλα γύρω είναι ετερόχρωμα, διαφορετικά,αλλιώτικα το ένα από τ΄άλλο...και αυτό είναι που τα κάνει ξεχωριστά, αυτό είναι που δίνει ομορφιά..."
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login