Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η τύχη είναι ένας χαμάλης που του φορτώνουμε πάντα τις βλακείες.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

3η γυμνασιου και σχολικα βιβλια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #85399 από takatakaros στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 2:50πμ

takatakaros

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/1/2011
μηνύματα: 144 αποδεκτές 0
παιδια φετος θα παω τριτη γυμνασιου και λενε οτι δεν θα εχουμε βιβλια και οτι θα κανουμε μαθημα απο φωτοτυπιες η απο σιντι ..... Ξερει κανεισ τπτ σχετικα με αυτο το θεμα???
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #85423 από metal angel στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 2:09μμ

metal angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/3/2011
μηνύματα: 83 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

takatakaros κ εγω τριτη γυμνασιου θα παω..και η αληθεια ειναι οτι το θεμα με α βιβλια με εχει προβληματισει αρκετα. ακουσαμε οτι θα παραδωθουν τα βασικα βιβλια μας δηλαδη μαθηματικα φιλολογικα κλπ. στα μεσα οκτωβριου..η σχολικη χρονια ομως πραγματι θα αρχισει με φωτοτυπιες και cd εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι η εκπαιδευση θα γινει πολυ χειροτερη απο οτι ηταν ηδη..μην ξεχνας ομως οτι υπαρχει και ενα ενδεχομενο 25% να τα αγορασουμε εμεις απο βιβλιοπωλεια αρα απο εκεινη τν στιγμη δν μιλαμε για δωρεαν παιδεια..αυτα...αντε και καλη υπομονη..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85426 από tragikos στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 2:16μμ

tragikos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 2/12/2010
μηνύματα: 479 αποδεκτές 0
Σοβαρα ? Δεν παιζει!! για να τα αγορασεις ολα θες πανω απο 100 ευρω.... πο τελικα ημαστε στην ΕΛΛΑΔΑ!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85428 από metal angel στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 2:31μμ

metal angel

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/3/2011
μηνύματα: 83 αποδεκτές 0
να ηταν μονο τα βιβλια οκ..αλλα θελουν αλλα τοσα πραγματα ειδικα σε εικαστικα και βλακειες!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85429 από Verus στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 2:40μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Σ'εμάς πέρυσι τα βιβλία ήρθαν τον Νοέμβριο και οι καθηγητές δεν έκαναν καν τον κόπο να μας δώσουν φωτοτυπίες. Ας πούμε εγώ και κάποια άλλα παιδιά αγοράσαμε το βιβλίο της άλγεβρας.
Βέβαια, τα βιβλία υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή, αλλά δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο ένας μαθητής να παρακολουθεί και να μελετά από έναν υπολογιστή και συν τοις άλλοις δεν έχουν όλοι αυτή τη δυνατότητα.
Αν χρειαστεί να αγοραστούν βιβλία, το κόστος θα 'ναι μιδαμινό, αλλά δεν παύει να 'ναι κόστος. Τα σχολικά βιβλία κοστίζουν περίπου 3-4 ευρώ το ένα, κι'αν έχεις να αγοράσεις 15 βιβλία, δεν είναι τόσο μικρό το ποσό.
Θα δούμε και αναλόγως θα πράξουμε.
Προσωπικά, αν μέχρι τον οκτώβριο δεν έχουμε βιβλία θα τα αγοράσω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85436 από lakis1 στις 08 Σεπτεμβρίου 2011, 3:34μμ

lakis1

banned
μέλος από: 1/5/2011
μηνύματα: 296 αποδεκτές 0
παιδια αν τα βιβλια χριαστει να τα αγορασουμε θα γινει χαμος!! καταληψεισ σε ολα τα σχολεια δεν γινεται κατι τετοιο τωρα και εγω 3 γυμνασιου θα παω...εχουμε και τα λαπτοπ ομως που μας δωσαν στην πρωτη οποτε...κατι ειν και αυτο!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85490 από M1k3y στις 09 Σεπτεμβρίου 2011, 3:07πμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
Τα βιβλία δεν θα τα αγοράσουμε διότι πολύ απλά τα βιβλιοπωλεία δεν έχουν τα απαραίτητα αποθέματα για να καλύψουν τις ανάγκες όλων των μαθητών. Δηλαδή πόσα αντίτυπα από κάθε βιβλίο να έχει το βιβλιοπωλείο; 20; 30; Αυτά δεν επαρκούν ούτε για ένα σχολικό τμήμα!

Για παράδειγμα, στην πόλη που διαμένω υπάρχουν περίπου 700 μαθητές Β' Λυκείου και μόλις 5-6 βιβλιοπωλεία, άρα μπορούν να αγοράσουν τα βιβλία το πολύ 150 μαθητές Β' Λυκείου. Επομένως η αγορά των βιβλίων δεν αποτελεί λύση, αφού ακόμη και ο τελευταίος διευθυντής σχολείου μπορεί να σκεφτεί ότι "Δηλαδή οι υπόλοιποι 550 που δε θα έχουν βιβλία τι θα είναι; Μαλάκες;". Παρεμπιπτόντως, εδώ αποδεικύεται για άλλη μια φορά η ηλιθιότητα του παραπάνω (υποθετικού) διευθυντή, αφού στην πραγματικότητα μαλάκες θα είναι οι 150 που θα τα πληρώσουν, καθώς οι υπόλοιποι, λόγω έλλειψης βιβλίων, δε θα κάνουν τίποτα παρά χαβαλέ μέσα στην τάξη (ακόμη και φωτοτυπίες να τους δώσουν, οι δικαιολογίες για να μην τις φέρνουν είναι άπειρες, πχ. "μου πέσανε στη βροχή", "τις πήρε ο αέρας", "τις έφαγε ο σκύλος μου", κλπ.)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85978 από Stratos1 στις 17 Σεπτεμβρίου 2011, 3:13μμ

Stratos1

Εικονίδιο
μέλος από: 17/9/2011
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
εγω παλι τωρα που ειμαιτριτη γυμνασιου κανουμε μαθημα με τα laptop που μας ειχαν δωσει πρωτη γυμνασιου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85999 από peterpan9898 στις 17 Σεπτεμβρίου 2011, 5:19μμ

peterpan9898

banned
μέλος από: 25/7/2011
μηνύματα: 41 αποδεκτές 0
εγο ειμαι 2α γιμνασιου και εχουμε 2 φετινα βιβλια και οσα επρεπε να κρατισουμε απο περσι τα ιπολοιπα φοτοτιπιες και τετραδια
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login