Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Επίδομα διατροφής είναι η συνέπεια του λάθους δύο ανθρώπων, που το πληρώνει μόνο ο ένας.
Κυριακή, 28 Απριλίου

Kick boxing

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #102684 από fasma στις 08 Ιουνίου 2012, 2:20πμ

fasma

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Καλησπερα σας, ειμαι 21 χρονων και εχει εδω και κατι μηνες που εχω αρχισει kick boxing .Μου φαινεται αρκετα ενδιαφέρων σαν αθλημα και γενικα μου βγαζει ολα τα νευρα που εχω και ειναι αν μη τι αλλο ενας πολυ καλος τροπος να εκτονωνεσαι.Πριν αρχισω το αθλημα βαριομουνα αφανταστα και βλεπω τωρα οτι με εχει βοηθησει αρκετα! Υπαρχει κανενας αλλος εδω που ασχολειται με το αθλημα?Αν ναι ποσο καιρο κανετε?Επισης σε εσας τις γυναικες πως σας φαινεται ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102685 από takatakaros στις 08 Ιουνίου 2012, 2:29πμ

takatakaros

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/1/2011
μηνύματα: 144 αποδεκτές 0
Και γω εδω και δυο χρονια πηγαινω kickboxing αν και το τελευταιο χρονο μαθαινω και taekwondo ! Συμφωνω οτι το kickboxing ειναι ενδιαφερον αθλημα. Μεσα απο αυτο μπορεις να γυμναστεις και να μαθεις καποιες τεχνικες ωστε να αμυνεσαι κι ολας ειδικα τωρα σε αυτες τις εποχες που ειμαστε... Ειναι ενα αθλημα που τα συνδυαζει ολα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102688 από Dope Boy στις 08 Ιουνίου 2012, 3:05πμ

Dope Boy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/5/2012
μηνύματα: 129 αποδεκτές 0
Άσχολούμε με kick/thai-boxing εδώ και χρόνια. Δεν λέω καλό σαν άθλημα και σαν γυμναστική ,αλλά μη το μπερδεύεται με την αυτοάμυνα. Μην έχετε την ψευδαίσθηση ότι μαθαίνοντας ένα οποιοδήποτε μαχητικό άθλημα , μπορείτε και να αμυνθείτε στον δρόμο... Το ίδιο πίστευα και γω μέχρι που ασχολήθηκα και με διάφορες μορφές αυτοάμυνας , όπως πχ το Krav Maga, την πολεμική τέχνη του τμήματος ειδικών δυνάμεων του Ισραηλινού στρατού.   
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102689 από fasma στις 08 Ιουνίου 2012, 3:41πμ

fasma

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Κοιτα φιλε μου σιγουρα καθε πολεμικη τεχνη που μαθαινεις , δεν σε κανει κ απευθειας τσακ νορρις και ουτε σημαινει οτι γινεσαι κανενας μαομαο και θα τους δερνεις ολους.Απλα οταν καποιος σου επιτεθει ο οποιος δεν εχει ασχοληθει και εσυ γνωριζεις τα βασικα, πιστευω οτι μπορεις να ανταπεξελθεις καλυτερα.Παντως για μενα νομιζω οτι το kick box και το taekwondo(IFT) ειναι απο τα πιο effiency martial arts σε θεματα αυτοαμυνας.Αυτο που Krav Maga παντως πρωτη φορα το ακουω , τι φαση ειναι?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102697 από Dope Boy στις 08 Ιουνίου 2012, 10:18πμ

Dope Boy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/5/2012
μηνύματα: 129 αποδεκτές 0
Ψάξε στο youtube και δες.!
Τα αθλήματα έχουν κανόνες , μαθαίνεις να λειτουργείς μέσα σε συγκεκριμένα πλαίσια.
Στον δρόμο εσύ μπορεί να ξέρεις kickboxing, να φας μια κλωτσιά από έναν άσχετο στα αχαμνά ,και να σε ξαπλώσει.
Το Krav maga, όπως και άλλες πολεμικές τέχνες του είδους του, όπως σας είπα το χρησιμοποιούν οι ειδικές δυνάμεις του Ισραήλ. Είναι αποτελεσματικό, όχι μόνο σε μάχη σώμα με σώμα , αλλά και με ρόπαλα, μαχαίρια, πιστόλια κ.α.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102753 από fasma στις 08 Ιουνίου 2012, 5:36μμ

fasma

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/6/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Dope boy το να φας κλωτσια στα χαμνα ειναι τοσο ευκολο οσο και να δωσεις στον αλλον κλωτσια εκει.Τωρα αν ο καθενας μας κλωτσουσε τον αλλον εκει κατω τοτε στο τελος θα ειχε μειωθει δραματικα η αυξηση του πληθυσμού :P
να κ ενα βιντεο απο το Krav maga , φαινεται αρκετα εντυπωσιακο παντως και ας ειναι σε επιδειξη αυτο που βλεπουμε.

Video
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #102773 από Dope Boy στις 08 Ιουνίου 2012, 11:47μμ

Dope Boy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 6/5/2012
μηνύματα: 129 αποδεκτές 0
νομίζεις ότι είναι δύσκολο... απλό είναι... με kick boxing μαθαίνεις γροθιές , ότι χειρότερο για τα γυμνά χέρια ... γιατί νομίζεις ότι οι αθλητές φοράνε γάντια και δένουν τους καρπούς τους? με μια γροθιά άνετα σπας το χέρι σου... όσο για το tae kwon do νομίζω πως δουλεύει πολύ λακτίσματα, κάτι που δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις έξω, φορώντας ένα jean , και χωρίς να έχεις κάνει ζέσταμα...!

και μένα μου φαίνονταν πολύ εφετζίδικο στην αρχή , αλλά όταν βρήκα δάσκαλο και μου έδειξε κατάλαβα την διαφορά αθλήματος και πολεμικής τέχνης/αυτοάμυνας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login