Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Η άσπρη σοκολάτα υπάρχει για να λερώνονται και τα μαύρα παιδάκια.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Μαλλιά-περιποίηση

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #113766 από madness2012 στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 3:44μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Λοιπόν τα μαλλιά μου είναι μαύρα και πολύ πυκνά όχι πάρα πολύ σγουρά αλλά ούτε και σπαστά κάτι ενδιάμεσο...το θέμα είναι πως πρέπει κάαθε μέρα να τα φτιάχνω και γι αυτό χρησιμοποιώ μπιστολάκι.Κάαποιες φορές θα χρησιμοποιήσω και πρέσα αλλά όχι πάντα και αν γίνει κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ ένα σπρέι κατά της θερμότητας...Η κομμώτρια μου έχει πει πως δεν παίζει να μου πέσουν τα μαλλιά όταν μεγαλώσω λόφο της πυκνότητας. Εσείς τι λέτε?Α και να πω πως κάθε βράδυ λούζομαι και επίσης σπάνια χρησιμοποιώ ζελέ,λακ κ.ο.κ

Α και είμαι 16
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113768 από _eks_nti στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 4:03μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Καλησπεραα :)
Σιγουρα το πιστολακι, η πρεσα και γενικα η θερμοτητα επιδεινωνει την υγεια των μαλλιων και δημιουργει ψαλιδα. Τωρα η περιπτωση να πεσουν τα μαλλια για αυτο το λογο δεν νομιζω να παιζει.. Οι ζελεδες ,η λακ, οι βαφες και το ντεκαπαζ ειναι αυτα που κανουν τη μεγαλη ζημια στα μαλλια.

Τωρα για σενα που εχεις πολλα παρε- δωσε με τη θερμοτητα (:P)ενα σαμπουαν κατα της ψαλιδας και ενα καλο κουρεμα ή απλα ενα καθαρισμα ψαλιδας σε τακτα χρονικα διαστηματα ειναι μια χαρα για να διατηρησεις τα μαλλια σου σε καλη κατασταση !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113770 από madness2012 στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 4:21μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Έγραψε:('eks nti@06 Δεκεμβρίου 2012)
Καλησπεραα :)
Σιγουρα το πιστολακι, η πρεσα και γενικα η θερμοτητα επιδεινωνει την υγεια των μαλλιων και δημιουργει ψαλιδα. Τωρα η περιπτωση να πεσουν τα μαλλια για αυτο το λογο δεν νομιζω να παιζει.. Οι ζελεδες ,η λακ, οι βαφες και το ντεκαπαζ ειναι αυτα που κανουν τη μεγαλη ζημια στα μαλλια.

Τωρα για σενα που εχεις πολλα παρε- δωσε με τη θερμοτητα (:P)ενα σαμπουαν κατα της ψαλιδας και ενα καλο κουρεμα ή απλα ενα καθαρισμα ψαλιδας σε τακτα χρονικα διαστηματα ειναι μια χαρα για να διατηρησεις τα μαλλια σου σε καλη κατασταση !

Ναι αλλά πως θα καταλάβω την ψαλίδα...Δεν μου έχει πει κανείς κάτι τέτοιο πως και καλά έχω,πάντως απο σαμπουάν χρησιμοποιώ ultrex...Εσύ είσαι κομμώτρια ή απλά ασχολείσαι και ξέρεις?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113774 από Noir Désir στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 4:56μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Καλά σε κοντό μαλλί και μάλιστα αν δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου πρέσα, η ψαλίδα δεν εμφανίζεται τόσο εύκολα. Εξάλλου το κοντά μαλλιά θέλουν κόψιμο κάθε μήνα, άντε 2 το πολύ, για να διατηρηθεί το κούρεμα, οπότε δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί ψαλίδα.

Όσο αφορά στην αραίωση, σίγουρα το συχνό λούσιμο και η θερμότητα αδυνατίζουν την τρίχα, αλλά το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η κληρονομικότητα. Η διατροφή, η ψυχολογική κατάσταση, η περιποίηση κλπ. επηρεάζουν πολύ την πυκνότητα και την ποιότητα της τρίχας, αλλά έρχονται συμπληρωματικά στην προδιάθεση (καλή ή κακή) του μαλλιού λόγω γονιδίων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113801 από madness2012 στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 11:39μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Noir Désir@06 Δεκεμβρίου 2012)
Καλά σε κοντό μαλλί και μάλιστα αν δεν χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου πρέσα, η ψαλίδα δεν εμφανίζεται τόσο εύκολα. Εξάλλου το κοντά μαλλιά θέλουν κόψιμο κάθε μήνα, άντε 2 το πολύ, για να διατηρηθεί το κούρεμα, οπότε δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί ψαλίδα.

Όσο αφορά στην αραίωση, σίγουρα το συχνό λούσιμο και η θερμότητα αδυνατίζουν την τρίχα, αλλά το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η κληρονομικότητα. Η διατροφή, η ψυχολογική κατάσταση, η περιποίηση κλπ. επηρεάζουν πολύ την πυκνότητα και την ποιότητα της τρίχας, αλλά έρχονται συμπληρωματικά στην προδιάθεση (καλή ή κακή) του μαλλιού λόγω γονιδίων.

Ναι έχω κληρονομικό....Μα έχω την εντύπωση πως το καθημερινό λούσιμο κάνει καλό...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113803 από _eks_nti στις 06 Δεκεμβρίου 2012, 11:57μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Ψαλιδα υπαρχει κ στα κοντα μαλλια απλα ισως να μην ειναι τοσο φανερη. Τωρα για να καταλαβεις αν εχεις ψαλιδα παρατηρησε λιγο τις ακρες των μαλλιων σου κ δες αμα ειναι ξηρες ή αμα εχουν ανοιξει οι τριχες στα δυο.

Για το συχνο λουσιμο που λετε ειχα κ εγω την εντυπωση πως δν κανει καλο αλλα προσφατα διαβασα μια συνεντευξη γνωστου κομμωτη που ελεγε πως τ λουσιμο ειναι καθαριοτητα κ συμβαλλει στην υγεια των μαλλιων. Τα συμπερασματα δικα σας !

Και οχι, δν ειμαι κομμωτρια ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113808 από vrwmopodarou στις 07 Δεκεμβρίου 2012, 2:13μμ

vrwmopodarou

Εικονίδιο
μέλος από: 6/11/2012
μηνύματα: 82 αποδεκτές 0
βαζε μια μασκα αναδομισης που πρεπει να την αφηνεις τουλαχιστον 5 λεπτα και μετα να ξεπλενεσε. αφου σκουπισεις τα μαλλια σου βαζε μια αλλη μασκα που ειναι για μετα το λουσιμο. θα δεις μεγαλες αλλαγες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113812 από madness2012 στις 07 Δεκεμβρίου 2012, 2:33μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Έγραψε:(vrwmopodarou@07 Δεκεμβρίου 2012)
βαζε μια μασκα αναδομισης που πρεπει να την αφηνεις τουλαχιστον 5 λεπτα και μετα να ξεπλενεσε. αφου σκουπισεις τα μαλλια σου βαζε μια αλλη μασκα που ειναι για μετα το λουσιμο. θα δεις μεγαλες αλλαγες

Η πρώτη μάσκα οκ παλέυεται αλλά να πάρω και μασκα για μετά το λούσιμο ε δεν είναι κάπως....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113848 από Kathrine_R στις 07 Δεκεμβρίου 2012, 10:38μμ

Kathrine_R

Εικονίδιο
μέλος από: 19/11/2012
μηνύματα: 111 αποδεκτές 0
κοίτα δεν είναι κάπως, αν βαρίεσαι δεν είναι ανάγκη να το κάνεις καθημερινά αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει και έχεις και το γονίδιο σκέψου το .Τώρα το καθημαρινό λούσιμο δεν είναι οτι το καλύτερο αν χρησιμοποιείς σαμπουάν ,ακόμη και τα ειδικά σαμπουαν για καθημερινή χρήση δεν κάνουν, μέρα παρα μέρα είνα το καλύτερο ή αν θες κάνε μέρα παρα μέρα με σαμπουαν και απλό ξέβγαλμα τις υπόλοιπες μέρες με σκέτο νερό .Αγόρασε ειδικό σαμπουάν για αναδώμηση τρίχας καλύτερα να είναι φυτικό.Για να μην τα κάνεις καθημερινά πιστολάκι ή πρέσα κόψτα καλυτερα σε κοντό μήκος με πολύ πολύ μικρό τσουλουφι μικρότερο απο 1cm θα είναι και ξεκούραστο και σίγουρα θα παραμένει υγιής η τρίχα και θα αναδυκνείει και το πρόσωπο σου .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113850 από madness2012 στις 07 Δεκεμβρίου 2012, 10:46μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Kathrine_R@07 Δεκεμβρίου 2012)
κοίτα δεν είναι κάπως, αν βαρίεσαι δεν είναι ανάγκη να το κάνεις καθημερινά αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει και έχεις και το γονίδιο σκέψου το .Τώρα το καθημαρινό λούσιμο δεν είναι οτι το καλύτερο αν χρησιμοποιείς σαμπουάν ,ακόμη και τα ειδικά σαμπουαν για καθημερινή χρήση δεν κάνουν, μέρα παρα μέρα είνα το καλύτερο ή αν θες κάνε μέρα παρα μέρα με σαμπουαν και απλό ξέβγαλμα τις υπόλοιπες μέρες με σκέτο νερό .Αγόρασε ειδικό σαμπουάν για αναδώμηση τρίχας καλύτερα να είναι φυτικό.Για να μην τα κάνεις καθημερινά πιστολάκι ή πρέσα κόψτα καλυτερα σε κοντό μήκος με πολύ πολύ μικρό τσουλουφι μικρότερο απο 1cm θα είναι και ξεκούραστο και σίγουρα θα παραμένει υγιής η τρίχα και θα αναδυκνείει και το πρόσωπο σου .

Δεν μου πάει καθόλου!!το χω δοκιμάσει...ευχαριστώ πάντως ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login