Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Παρακαλώ μην πυροβολείτε άσκοπα (πινακίδα στα Χανιά).
Κυριακή, 28 Απριλίου

Απομώνωση

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112573 από SunnyJack στις 14 Νοεμβρίου 2012, 5:21μμ

SunnyJack

Εικονίδιο
μέλος από: 14/11/2012
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Γεια σας ... σκεφτόμουν να το γράψω καιρό,αλλά τώρα το αποφάσισα ...

Λοιπον ... είμαι που είμαι γενικά κλειστό άτομο,κάποια πράγματα που έγιναν με την οικογένειά μου με έκαναν ακόμη πιο κλειστό.Το πρόβλημά μου είναι πως είμαι κοινωνικά απομωνωμένος.Έχω κάποιους φίλους οκ.Το πρόβλημα είναι πως κάποια παιδιά στην τάξη μου από την 1η γυμνασίου μου συμπεριφέρονται λες και είμαι χαζό.Ο,τι και να κάνω εγώ είναι λάθος.Κάνω μια φορά μια κίνηση με το χέρι όχι γελοία όλοι την κάνουμε και αρχίζουν να με κοροϊδεύουν.Ένας με λέει ηλίθιο.Πολύ λίγα άτομα με κάνουν παρέα.Αλλά κι εγώ πως να τους κάνω παρέα? Αφού δεν έχουμε ούτε ένα κοινό.Αυτοί αρχίζουν τα πλακώματα και τα λοιπά.Εμένα δεν μου αρέσουν αυτά.Στην γυμναστική π.χ. ένα παιδί πέταξε την μπάλα πιο κει από ότι παίζαμε.Και λέει ένα παιδί ο Αντώνης το έκανε? - όχι ο πάνος.Α οκ δεν πειράζει τότε. Δηλαδή αν ήμουν εγώ θα πείραζε? Με περνάν για χαζό,με καταπατάν και το χειρότερο είναι ότι το ξέρω και ΔΕΝ μπορώ να αντιδράσω.ΔΕΝ θα χτυπήσω για χάρη τους.Αλλά πόσο να τους αγνοήσω πια,3 χρόνια δεν μπορώ άλλο! Κι όσο σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι και στο λύκειο τρελαίνομαι! Δεν ξέρω τι έχω κάνει στραβά,με όλους είμαι πρόθυμος να τους βοηθήσω,με όλους είμαι πρόθυμος να μιλήσω,να κάνω πλάκα,αυτοί όμως με κοιτάνε και είναι σαν να με κοροϊδεύουνε!Με κοροϊδεύουν ακόμη και για το είδος μουσικής που ακούω (Kpop).Το ξέρω ότι αυτή η ηλικία είναι η πιο δύσκολη,ακόμα και για μένα αλλά δεν κάνουμε κι έτσι!Και το χειρότερο που με στεναχωρεί είναι ότι με κοροϊδεύουν χωρίς να με ξέρουν,έχω συναντήσει πολλές φορές έξω άτομα που είναι στην τάξη όταν πάμε βόλτα ή για καφέ με τον φίλο μου!Δεν ξέρουν τον χαρακτήρα μου και απλά επειδή είμαι απόμακρος με κοροϊδεύουν ... και είμαι απόμακρος επειδή ο,τι και να πω θα βρουν να το κοροϊδεψουν ... Με λένε gay επειδή δεν παίζω ξύλο? Δηλαδή έλεος,και μόλις ακούσουν ότι έχω κορίτσι αρχίζουν να με κοροϊδεύουν!Δεν μπορώ άλλο να ανεχτώ τις προσβολλές τους,δεν μπορώ άλλο να ανεχτώ να είμαι το θύμα και να με καταπατάν ... παρακαλώ μπορείτε να βρείτε μια λύση για το πως θα υψώσω το ανάστημά μου χωρίς ξύλο?
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112579 από _eks_nti στις 14 Νοεμβρίου 2012, 7:22μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Πολυ καλησπερα σου :)
Λοιπον νομιζω πως εχω καταλαβει τι φταιει με το προβλημα σου.
Σε βλεπουν πιο ησυχο και πιο "αδυναμο" και σου κανουν επιθεση γιατι ξερουν πως δεν θα υπαρχει καμια αντιδραση απο μερος σου. Κι ετσι συνεχιζουν εφοσον βλεπουν πως η σταση σου δεν αποτελει κανενα κινδυνο για αυτους. Δυο λυσεις εχω να σου προτεινω. Η πρωτη ειναι να σηκωσεις αναστημα. Οχι φυσικα με το ξυλο. Να υψωσεις τη φωνη σου..να πεις' ως εδω'..να τους βαλεις ορια. Με λιγα λογια να δειξεις πως εχεις ισχυ και πως δεν μπορουν να σε καταπατουν με αυτο τον τροπο. Η δευτερη λυση ειναι να ξεκοψεις...βρες αλλες παρεες που θα σε αποδεχονται γι'αυτο που πραγματικα εισαι και που θα σεβονται τη καλοσυνη και την προθυμια που δειχνεις .

Μην αφηνεις κατι τετοιους ανθρωπους να σου κανουν ψυχολογικο πολεμο γιατι πολυ απλα ουτε αυτοι αξιζουν τη σημασια σου αλλα ουτε κι εσυ αξιζεις αυτη τη συμπεριφορα ;)

Αυτη ηταν η αποψη μου..ελπιζω να πιασουν αυτα που σου προτεινα.
Καλη επιτυχια :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112592 από SunnyJack στις 14 Νοεμβρίου 2012, 10:30μμ

SunnyJack

Εικονίδιο
μέλος από: 14/11/2012
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Ευχαριστώ για την απάντηση,το θέμα είναι ότι δεν τους κάνω παρέα αλλά δεν μπορώ και να τους αποφύγω,τους έχω 7 ώρες στην τάξη ... στο διάλειμμα δεν κάνω παρέα με αυτούς.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112604 από _eks_nti στις 15 Νοεμβρίου 2012, 1:52μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Κοιτα αμα ειναι ετσι μπορεις να κανεις μια κουβεντα μαζι τους αλλα επειδη συνηθως κατι τετοια ατομα δεν παιρνουν απο λογια το καλυτερο θα ηταν να τους αγνοησεις. Μη δινεις σημασια..αδιαφορησε..καποια στιγμη θα βαρεθουν και θα σταματησουν.
Μια αλλη λυση ειναι να μιλησεις με τον/την διευθυντη/ντρια του σχολειου σου και να αλλαξεις τμημα (αν βεβαια υπαρχει κι αλλο τμημα).
Σε λιγο καιρο τελειωνει το πρωτο τριμηνο οποτε πιστευω πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο. Ετσι θα απαλλαγεις απο αυτους μια και καλη ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112606 από SunnyJack στις 15 Νοεμβρίου 2012, 2:29μμ

SunnyJack

Εικονίδιο
μέλος από: 14/11/2012
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Αδιαφορώ είδη 3 χρόνια φέτος ... με διευθηντές δεν θέλω να μπλέξω μετά θα με απειλούν για ξύλο ...
Σήμερα πάλι γυρνούσαμε από το εργαστήριο κι ένα από τα παιδιά με βάρεσε με το βιβλίο της φυσικής στο κεφάλι! Έλεος πια δεν μπορώ :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112607 από _eks_nti στις 15 Νοεμβρίου 2012, 2:41μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Αν αυτο με την αλλαγη τμηματος σε βολευει μπορεις να μιλησεις στη διευθυνση κ να αλλαξεις τμημα χωρις να μαθευτει ο λογος. Εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις αυτο εφοσον υπαρχει σοβαρος λογος !
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112609 από Basxoulas στις 15 Νοεμβρίου 2012, 4:12μμ

Basxoulas

Εικονίδιο
μέλος από: 15/11/2012
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
πρεπει να σου πω ότι όντως το πρόβλημά σου είναι μεγάλο. νομίζω ότι αν δεν πουλήσεις λίγη μούρη δεν γίνεται τίποτα. όταν κάτι σ ενοχλήσει να ζητήσεις δυναμικά απ' τον άλλον να μην το ξανακάνει. Ίσως να τον σπρώξεις και λίγο δείχνοντας του ότι δεν αστειεύεσαι. Αν είσαι δυνατός μπορείς να τον απειλείσεις και με ξύλο. Αν δεν είσαι, κανε βαράκια κάθε μέρα, ώστε να γίνεις και να μπορείς να δείρεις όποιον σ' ενοχλήσει. Ακόμη προσπάθησε να δείχνεις ανοικτός στους άλλους και προσπάθησε να μην κλείνεσαι στον εαυτό σου. Κάτι άλλο: το πρόβλημα είναι στο διάλειμμα? Τέλος όσο αδύναμος χαρακτήρας κι αν είσαι(αν είσαι) προσπάθησε να το αλλάξεις τώρα, όσο είναι καιρός. Αυτό θα σου βγει και αργότερα στην ζωή σου, όχι τόσο με κοροιδίες αλλά εκμετάλλευση στη δουλειά και άλλα. Το βασικό είναι λοιπόν να δείξεις στον άλλον ότι δεν τον φοβάσαι και ότι δεν ανέχεσαι τα αστεία του. Σ' αυτό με την μπάλα που ανέφερες, έπρεπε να γυρίζεις και να του πεις δυναμικά και αποφασισμένος''Γιατί ποιο το πρόβλημα αν το κανα γω. Δεν κατάλαβα ρε μ*****? Άντε μην φας κανα μπουκέτο''.
Γενικά προσπάθησε να δείξεις δυναμικότητα. Να αντιδράς σε ότι σου κάνουν και να μη μένεις με σταυρωμένα τα χέρια. Επίσης θα μπορούσες να το πεισς στον διευθυντή και αν σε δείρουν, τότετ η κατάσταση θα είναι πολύ πιο επιβαρυντική γι αυτούς(εκτός του διευθυντη,όταν σε χτυπήσουν μπορείς να τους μηνύσεις για σωματική βλαβη). Και κά τι άλλο-δεν μπορείς να αντέξεις με τίποτα έξι χρόνια?
Υ.Γ. Αν σε βοήθησα κανε μια αποδεκτή απάντηση
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113195 από paranoikos στις 27 Νοεμβρίου 2012, 4:20μμ

paranoikos

Εικονίδιο
μέλος από: 6/8/2012
μηνύματα: 206 αποδεκτές 0
φιλε μου... ειμαι σε ιδια θεση με σενα αλλα λιγο καλυτερη οφειλω να ομολογησω... ουτε εγω παιζω ξυλο... και παλια ημουνα ο φλωρος ακι ετσι... αλλα μεσα στο καλοκαιρι αλλαξα πολυ βρηκα κοπελα και τα λοιπα... συμβουλη μου για σενα ειναι... να μην εισαι παθητικος... απλα οταν σε κοροιδευουνε πες τους ναι οκ οτι πεις... αμα σε πουν τιποτα χοντρο κυνηγα τουσ αλλα μην τουσ δειρεις... και μπορεις να γινει πιο κακο παιδι πως να στο πω... ακου λιγο μεταλ... ακου ροκ βαλε καρφια... γινε πιο μυστηριος ακι απορβλεπτος...α υτο κανω και εγω και φετος προσεχουν πως μου μιλανε... με σεβονται... και τα λοια
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113279 από SunnyJack στις 28 Νοεμβρίου 2012, 6:00μμ

SunnyJack

Εικονίδιο
μέλος από: 14/11/2012
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Σόρρυ που δεν έγραφα υποχρεώσεις ....

Το θέμα είναι πως δεν μου αρέσει η ροκ μέταλ κλπ και έχω μάθει να είμαι ο εαυτός μου ό,τι κι αν γίνει,δεν θα κοροϊδέψω τον εαυτό μου.

Σήμερα πάμε να φύγουμε και μου λέει μια άντε ρε Αντώνη έκλεισες τον χώρο ενώ εγώ έκανα και πιο κει για να φύγει αυτή πρώτα :o και της λέω κάνεις λάθος και μου λέει τι λες ρε μάπα και της λέω κι εγώ άι στο διάολο σκρόφα δεν κρατήθηκα πια έλεος αυτή συνέχεια πετάει κάτι βλακείες αρκετά έχω φάει :@ και μετά στο προαύλιο έλεγε που είσαι κι έλα εδώ αλλά εγώ έφυγα σιγά μην της δώσω σημασία ... αύριο αν μου πει κάτι τι να της πω?
Επίσης η κατάσταση είναι η ίδια τώρα κάποια παιδιά γυρνάνε και μας κοιτάνε και γελάνε ενώ ούτε γελάμε εμείς απλά προσέχουμε στο μάθημα
Πραγματικά δεν ξέρω δεν τους έχω κάνει κάτι για να αξίζω αυτήν την συμπεριφορά θέλω να φύγω δεν αντέχω άλλο :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #113282 από xamenos στις 28 Νοεμβρίου 2012, 6:32μμ

xamenos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/11/2012
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
φίλε έχεις μεγαλύτερο αδερφό;ή έστω ένα μεγάλο ξαδέρφο;
Παρτον και πηγαίνετε να τους φοβίσετε.
Αν το κανείς αυτό,την επόμενη φορά που θα σε αντικρίσουν θα κάθονται σούζα
Πίστεψε με
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login