Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σύσκεψη: Το υποκατάστατο της δουλειάς όταν βαριόμαστε.
Τετάρτη, 1 Μαΐου

φύσημα.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #116291 από sofia ter. στις 17 Ιανουαρίου 2013, 1:53μμ

sofia ter.

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 13/7/2012
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Γειά σας παιδια ! θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό. πρώτα θέλω να σας πω ότι είμαι 16 χρονών και πηγαίνω στίβο εδώ και 2 χρόνια. μέχρι την ηλικία τον 14 με 15 δεν μου εμφανίστηκε κανένα πρόβλημα. φέτος πηγα να κάνω γενικές εξετάσεις λόγω των αγώνων. και μου βρήκαν ότι εχω φύσημα στέλνοντας με μετά σε καρδιολόγο για περεταίρω εξετασεις. αφού έκανα υπερηχο ο γιατρος μου ειπε οτι το ακουει αλλα καποιες φορες το βλεπει και αλλες οχι τοσο καλα.. μου ειπε ότι είναι μικρό και ότι μπορεί να. μην είναι και τίποτα και με βάζει σε μια
άλλη διαδικασία. να παω σε νοσοκομείο.
μας να μου κάνουν υπέρηχο από τον
οισοφαγο. μη το λέω και λάθος δεν ξέρω
πως λέγεται ακριβός. και μου λέει ότι
είναι δύσκολο να το κάνω σε τέτοια
ηλικία που είμαι και ότι το ποιο πιθανό
είναι να μην βρούμε κάτι. ήθελα λοιπόν
να καταλήξω στο ότι δεν θέλω να κάνω
αυτή την εξέταση. και θα παω σε έναν
άλλο καρδιολόγο για 2η γνώμη. θέλω να
μου πείτε τι να κάνω αν όντως
χρειάζεται η αν κλείνει το φύσημα μετά από κάποιο καιρό. λέτε να εχω κάτι ; θέλω την βοήθειά σας παιδιά και αν είναι κάποιος που ξέρει κάτι παραπάνω γι'αυτό το θέμα θα ήθελα την βοήθεια του ! δ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116293 από sofia ter. στις 17 Ιανουαρίου 2013, 2:43μμ

sofia ter.

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 13/7/2012
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Νομιζω την εξεταση την λενε δια οισοφαγικο υπερηχογραφημα ποναει ? Θε την βοηθεια σας πλζζ !!! Ευχαριστω :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116297 από oldman στις 17 Ιανουαρίου 2013, 3:04μμ

oldman

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/12/2012
μηνύματα: 22 αποδεκτές 0
Σε καμμία περίπτωση δεν αρκούμαστε στη διάγνωση ενός μόνο γιατρού , γιατί αυτή μπορεί να υποκρίπτει σκοπιμότητα οικονομική εννοείται.

Θα σου έλεγα να το συζητήσεις ωποσδήποτε και με τον πατέρα σου.

Από προσωπική άποψη πιστεύω ότι τα περισσότερα φυσήματα είναι αθώα και δεν κρύβουν οργανικό πρόβλημα.

Σου συνιστώ και πάλι να πάρεις την άποψη και ενός άλλου γιατρού.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116298 από pantelis20 στις 17 Ιανουαρίου 2013, 4:57μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Σίγουρα πήγαινε και σε άλλον ιατρό να πάρεις μια γνώμη. Πήγαινε σε καρδιολόγο νοσοκομείου ώστε αν σου προτείνει και αυτός την σύγκεκριμένη εξέταση να την κάνεις δωρεάν στο νοσοκομείο.

Τώρα αν πονάει ή όχι δεν έχει σημασία αφού όσο και να πονάει θα πονέσει εκείνη την ώρα μόνο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116307 από giannisefoa στις 17 Ιανουαρίου 2013, 10:29μμ

giannisefoa

μέλος από: 6/5/2009
μηνύματα: 292 αποδεκτές 0
Σημασία έχει πρώτα απ όλα να είσαι καλά στην υγεία σου και δευτερευόντως να μην κάνεις άσκοπες εξετάσεις...Οπότε για τόσο σοβαρό θέμα πάρε και 2η γνώμη...Όσον αφορά το φύσημα τα είδη του ποικίλουν.Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν έστω και ένα μικρό φύσημα αλλά όχι επικίνδυνο.Αλλά μπορεί το φύσημα να είναι και πολύ επικίνδυνο λόγο του αθλητισμού.Λογικά δεν θα είναι αλλά ΠΡΕΠΕΙ να μάθεις οπότε πάρε 2η γνώμη και κάνε μετά απ αυτό τις απαραίτητες ενέργειες...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #116762 από ThResh στις 28 Ιανουαρίου 2013, 10:40μμ

ThResh

Εικονίδιο
μέλος από: 28/1/2013
μηνύματα: 79 αποδεκτές 0
εχει και ο αδερφος μου φυσιμα και του το βρηκαν λιγο πριν αρχισει επαγγελματικα το τεννις και του ειπαν να αθλειται αλλα οχι πρωταθλητισμο,να μην κυραζεται δηλαδη.ελπιζω να φανηκα χρησιμος :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login