Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σε ζητάνε από το χωριό σου. Θέλουν τον τρελό τους πίσω.
Κυριακή, 12 Μαΐου

θελω να φυγουμε για εξωτερικο

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #130381 από thita05 στις 21 Σεπτεμβρίου 2014, 4:30μμ

thita05

Εικονίδιο
μέλος από: 21/9/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Καλησπέρα μελη του ftou.gr. Οπως γραφω και στον τιτλο θελω να μετακομισουμε στο εξωτερικο και συγκεκριμένα στην Γερμανία καθως η μανα μου εχει μεγαλωσει εκει και ξερει και την γλωσσα.Παω 3η γυμνασιου και θεωρω πως ειναι η καταλληλη στιγμη για αυτο το βημα με την αποφοιτηση μου απο το γυμνασιο.Το μονο προβλημα ειναι οι γονείς μου.Το ξερω δεν θα ειναι ευκολο για αυτους,ουτε και για μενα αλλα εδω δεν υπαρχει μελλον, ειναι καθε περσυ και καλυτερα.Πως θα καταφερω να τους πεισω;Τα οικονομικα της οικογενειας πανε ολο και χειροτερα και καποιες φορές ουτε χρηματα για τα ψωνια της εβδομαδας δεν υπαρχουν:/Σκευτομαι κιεγω το μελλον μου και φοβαμαι.Φοβαμαι πως ουτε σε καποια καλη σχολη δεν θα καταφερω να μπω χωρίς φροντιστιριο μιας και ουτε χρηματα γιαυτό δεν υπαρχουν.Πως θα καταφερω να τους κανω να καταλαβουν οτι αυτο θα ειναι ο,τι καλυτερο οχι μονο για το μελλον μου αλλα και για το δικο τους; :/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130408 από thita05 στις 22 Σεπτεμβρίου 2014, 7:49μμ

thita05

Εικονίδιο
μέλος από: 21/9/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Παιδια κανεις ;;
προφίλάλλα...˵quote˶
9
Μήνυμα #130420 από ScandalousAngel στις 22 Σεπτεμβρίου 2014, 10:48μμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Αυτή είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση η οποία θέλει αρκετή σκέψη και συζήτηση. Καταλαβαίνω ότι ανησυχείς για το μέλλον σου γιατί είσαι σε μια πολύ κρίσιμη και δύσκολη ηλικία. Σίγουρα η οικονομική κρίση επιβαρυνει και τη ψυχολογική σου κατάσταση όχι μόνο τη δική σου αλλά και της οικογένειας σου. Παρόλα αυτά οι γονείς σου σαν ενήλικες πιστεύω ότι σίγουρα θα έχουν σκεφτεί αυτή τη λύση μιας η μητέρα σου έχει κάποια εμπειρία. Αλλά ακόμα και η εγκατάσταση αλλά και η προσαρμογή σε μια άλλη πόλη απαιτεί χρήματα δεν είναι έτσι εύκολη. Η εύρεση εργασίας, κατοικίας, σχολείου θέλει μεγάλη προετοιμασία, δεν γίνεται έτσι ξαφνικά. Γνώμη μου είναι να κάτσεις να συζητήσεις με τους γονείς σου ώριμα τι επιλογές έχετε για να βελτιωθεί η οικονομική κατάσταση της οικογένειας, έτσι μπορείς να αναφέρεις και τη περίπτωση της Γερμανίας μιλώντας τους πάντα με ειλικρίνεια και εκφράζοντας τις φοβίες σου για το μέλλον. Μια χαλαρή και σοβαρή συζήτηση χωρίς εντάσεις μπορεί να φέρει κάποια λύση στο πρόβλημα αρκεί να μην γίνει στο πόδι, δηλαδή όταν δεις ότι οι γονείς σου δεν ασχολούνται με κάτι ώστε να τους διακόψεις μίλησε τους. Έτσι θα έχεις και όλη τους τη προσοχή! Ελπίζω να σε βοήθησα! :) Καλή τύχη!

ΥΓ Όσο για τα φροντιστήρια κτλ όταν κάποιος είναι αφοσιωμένος στο στόχο του και θέλει να κάνει τα όνειρα του πραγματικότητα δεν χρειάζεται φροντιστηρια. Μόνο διάβασμα και αφοσίωση, το να κουραστεις λιγάκι 3 χρόνια στο λύκειο θα σε ανταμείψει. Και άμα έχεις κάποια απορία για αυτό υπάρχουν οι καθηγητές στο σχολείο και άμα δεν σου λένε να επιμένεις μην ξεχνάς ότι τα φροντιστήρια εκπροσωπούν ουσιαστικά τη παραπαιδεια χωρίς να είμαι αντίθετη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130424 από thita05 στις 23 Σεπτεμβρίου 2014, 12:06πμ

thita05

Εικονίδιο
μέλος από: 21/9/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Σ'ευχαριστώ πολυ για την απαντηση και για τον χρονο σου. Με βοηθησες αρκετα στο να καταλαβω καποια πραγματα! Και παλι ευχαριστώ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login