Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Ο γάμος είναι η πραγματικότητα, η αγάπη είναι η ουτοπία. Μπέρδεψέ τα αυτά τα δύο και η τιμωρία θα είναι μεγάλη.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

Φοιτητική ζωή: όχι όπως τη φανταζόμουν

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136321 από Indie Soul στις 11 Φεβρουαρίου 2016, 2:25πμ

Indie Soul

Εικονίδιο
μέλος από: 11/2/2016
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Hello ftou... ήθελα να μοιραστώ τη δική μου εμπειρία φοιτητικής ζωής, τουλάχιστον όπως αυτή μου αποκαλύφθηκε αυτούς τους πρώτους μήνες που μπήκα στη σχολή.
Αρχικά, η πρώτη μου δυσφορία είναι σχετικά με τις παρατάξεις. Δε το χωράει ο νους μου ότι υπάρχουν συνομήλικοι μου που είναι τόσο βυθισμένοι στο συνδικαλισμό ώστε να υπερασπίζονται τη παράταξη σαν να ταν οικογένεια, να ξημεροβραδιάζονται στα τραπεζάκια και στα πάρτυ τους και να μοιράζουν σημειώσεις. Μου φαίνεται απλά πολύ "γέρικο" και ξεπερασμένο να κολλούν σε ιδεολογίες τόσο απαρχαιωμένες και να τις υπηρετούν με σθένος. Έχω σταματήσει να μιλάω με τέτοια παιδιά γιατί πολύ απλά δε θέλω να χω δίπλα μου κομματόσκυλα που πουλούν φιλία με αντάλλαγμα ψήφο, γενικά έχω γίνει πολύ παρανοική με την όλη φάση.
Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι οι "συνάδελφοί" μου είναι ένα μάτσο ορμονούχα πλάσματα που τρέφονται ενδοφλεβίως με καφέ και σουβλάκι σε καθημερινή βάση, που νοιάζονται μόνο πως να καλοπεράσουν και να "σπρώξουν" κάνα γκομενάκι. Πού είναι η νεολαία με τις ιδέες και τα όνειρα για ενα καλύτερο τόπο; Είμαστε η γενιά του φβ και της δηθενιάς μόνο;.. η ηλικία μας είναι μόνο για σέλφι, μύκονο και μπάνσκο;
Ύστερα, όντας παιδί που έφυγε από το σπίτι του για να σπουδάσει, μου φαίνεται η όλη εμπειρία περισσότερο τρομακτική από ότι περίμενα, ενώ παράλληλα τα πιο πολλά παιδιά δε βρίσκονται στην ίδια φάση με μένα, αφού σπουδάζουν στην πόλη που μεγάλωσαν.
Δυσκολεύομαι να κάνω γνωριμίες, λόγω της κοινωνικής φοβίας την οποία και έχω διαγνωσθεί επισήμως από πέρσι, όμως και απ τη μεριά των συμφοιτητών δε βλέπω και κανένα πραγματικό ενδιαφέρον.
Νιώθω τόσο μόνη αυτό το καιρό και κανείς δε με είχε προετοιμάσει για κάτι τέτοιο ποτέ στη ζωή μου.
Νιώθω μια διαρκής πίεση να "περνάω καλά" και να μη χαραμίζω χρόνο γιατί υποτίθεται αυτά είναι τα περιβόητα "καλύτερα χρόνια της ζωής μου" προφανώς, αλλά δε ξέρω πώς... δε ξέρω τί θέλω. Πώς να πράξω.
Είναι κουραστικό το κείμενο και μεγάλο, το ξέρω. Το έγραψα όμως σκεπτόμενη ότι ίσως υπάρχουν άτομα με παρόμοιες εμπειρίες εδώ στο φόρουμ, ώστε να κάνουμε μια συζήτηση. Οπότε κάθε σκέψη περί αυτού, καλοδεχούμενη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136322 από Dieftharmenos στις 11 Φεβρουαρίου 2016, 7:15πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Καλα για τις παραταξεις μην το ψαχνεις...καρκινος σκετος.Γενικως,στο πανεπιστημιο ολοι περνανε την φαση που το παιζουν πολιτικοι αναλητες και πορωνονται με κομματα/ιδεολογιες με τον ιδιο τροπο που φανατιζοταν στο γυμνασιο με την ποδοσφαιρικη τους ομαδα.

Αυτα τα περι σκεπτομενης νεολαιας δεν τα σχολιαζω καν.Εχω την αισθηση οτι ζουμε στην ιδια χωρα.Η σκεψη τελειωνει εκει που αρχιζει το ρουσφετι(τζαμπα σημειωσεις).

Οσο για τις γνωριμιες ειδικα αν εισαι θεσσαλονικη,αθηνα αυτο ισχυει.Ενα μεγαλο κομματι εχει ηδη παρεες λογω του οτι σπουδαζει στον τοπο διαμονης του.Περυσι που περασα παντως δεν δυσκολευτηκα να βρω παρεες αλλα ισχυει αυτο που λες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136326 από Indie Soul στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 12:10πμ

Indie Soul

Εικονίδιο
μέλος από: 11/2/2016
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Διεφθαρμένε θενξ για την απάντηση σου... γενικά προσπαθώ να μην απογοητεύομαι και να μη γενικεύω αλλά πραγματικά πίστευα για τη γενιά μας εντελώς διαφορετικά -ίσως πρέπει να γίνω πιο ρεαλίστρια. Καλά αυτό το τελευταίο το περίμενα, πρέπει να αρχίσω πάλι καμιά γνωσιακή-συμπεριφοριστική θεραπεία μου φαίνεται γτ δε με βλεπω καλάααα..
προφίλάλλα...˵quote˶
7
Μήνυμα #136330 από Dieftharmenos στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 1:34πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εχ...δεν ειναι ακριβως ετσι.Αρχισε καμια εξωσχολικη δραστηριοτητα.Δεν ειναι αναγκη οι φιλοι σου να ειναι μεσα στην σχολη.Πανε γυμναστηριο η τρεχα στην παραλια αν σπουδαζεις Θεσσαλονικη(Αθηνα δεν ξερω τι κανουν),γραψου σε καμια λεσχη υποκρητικης,βρες κανα γκομενο κλπ...Παντως εμενα μαρεσει να μενω εντελως μονος για καποια μεγαλα χρονικα διαστηματα.

Επισης τωρα ειδα αυτο που εγραψες περι "πιεζομαι να παιρναω καλα γιατι ολοι μου λενε οτι αυτα ειναι τα καλυτερα χρονια της ζωης μου".Μαλακιες τουμπανα σου λενε...τα καλυτερα χρονια της ζωης σου θα αποφασισεις πια ειναι οταν τα ζησεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136334 από Indie Soul στις 12 Φεβρουαρίου 2016, 1:57πμ

Indie Soul

Εικονίδιο
μέλος από: 11/2/2016
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Μωρέ εσύ μια χαρά τα λες αλλά φοβάμαι ότι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα... βέβαια όλα στο μυαλό είναι, είναι να μου γίνει το "κλικ" να το πάρω απόφαση να αλλάξω διαθέσεις.
Ο γκόμενος μου λείπει, γαμώτο, πώς δε στο σκέφτηκα; χαχα...
Σ ευχαριστώ που ασχολήθηκες γι αυτό πάρε μια αποδεκτή
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136396 από Jaan στις 20 Φεβρουαρίου 2016, 2:18πμ

Jaan

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 20/2/2016
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
αν νιωθεις ακομα μονη και δεν μπορεσες να το λυσης , κατικο αθηνα μαρεσει να ακουω προβληματα και να μαθενω εμπηριες γιατι συντομα θα περασω και εγω αφτη τη φαση

Σημείωση moderator: Δεν επιτρέπονται συναντήσεις ή προσωπικές επικοινωνίες μεταξύ των μελών του ftou.gr
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login