Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δημοκρατία είναι 4 λύκοι και 1 πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Που πήγαν τα παιδιά απ’τις αλάνες?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #33654 από Chaostar στις 09 Μαΐου 2005, 2:53πμ

Chaostar

μέλος από: 21/4/2005
μηνύματα: 22 αποδεκτές 0
Αφορμή πήρα από μια κουβέντα με τον ξάδερφο μου (ετών 13,κιλά 85).Το ρωτάω
το παλουκάρι : που θα πας Μάνο μετά... - Να παίξω Playstasion μου λέω και
φεύγει....

Και ρωτώ εγώ λοιπόν περίλυπος....Που πηγαν τα παιδιά απ΄τις αλάνες, που
πήγαν οι μπάλλες και τα ποδήλατα; Τα ματωμένα γόνατα και η βαβούρα στους
δρόμους?που πηγαν τα παιχνίδια και οι παρέες;

Μήπως οι μανάδες προτιμουν να εχουν το κεφάλι τους ύσηχο (και τα παιδά
οικοιωθελώς φυλακισμένα) χώρις αγχος μη χτυπήσει το παιδι, μη κανει κακές
παρέες το παιδί, μη πεσει στα ναρκωτικά και λοιπές άλλες μπαρουφες....

Μήπως η ελευθερία βουλησης ειναι πλέον ουτοπία, μήπως τα παιδια από το
σχολείο μαθαίνουν να ενδίδουν και τελικά να καταλήγουν φυλακ΄σμένα σωματιά
και ψυχικά ή μηπως δε φταιει κανείς και απλά έτσι είναι η εποχή μας;

Και για να μην παρεξηγηθώ....είμαι περιχαρης ιδιοκτήτης Gameboy,Playstation2
και PC εδώ και πολλά χρόνια αλλα θυμάμαι ακόμα οτι στα 13 μου ήμουν 50 κιλά
απο την τσίτα, και προτιμουσα να τσιμπαω τον κ***ο της ***** από το να
αυνανίζω τον εγκεφαλο μου 24 ωρες το 24ωρο...

Και τελικά ρωτάω....μηπως η αλάνα της γειτονιάς ήρθε η ωρα να αντικατασταθεί
από Ιντερνετ καφε η θα ξαναβγουν τα παδιά να ματωσουν τα γόνατα τους;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33658 από vlammadi στις 09 Μαΐου 2005, 1:36μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
Ναι, είμαστε τυχεροί όσοι τα ζήσαμε.Από την άλλη, που μπορεί να πάει το παιδάκι απο την Αθήνα, ή τη Θεσσαλονίκη να παίξει; Παλιά κατεβαίναμε στη γειτονιά και ήμασταν σίγουροι ότι θα υπάρχουν τα φιλαράκια μας για μπάλα, κρύφτο, ψείρες και ένα σωρό άλλα.Μήπως δεν είναι τόσο μπαρούφες τα ναρκωτικά οι κακές παρέες κτλπ στα μεγάλα αστικά κέντρα;
προφίλάλλα...
2
Μήνυμα #33661 από LYSOZHMHS στις 09 Μαΐου 2005, 9:55μμ

LYSOZHMHS

Εικονίδιο
μέλος από: 8/3/2005
μηνύματα: 13 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Δεν φύγαν τα παιδιά απ τις αλάνες...αλλά οι αλάνες απ τα παιδιά....Τα παιδιά λοιπόν αναζητούν άλλες αλάνες σε άλλους κόσμους...πιο φανταστικούς και πιο ανύπαρκτους....Τα βιντεοπαιχνίδια και το ίντερνετ είναι οι καινούριες αλάνες...και κατα αυτήν την έννοια τα σημερινά παιδιά είναι πιο αλανιάρικα.Μπορεί βέβαια αυτές τους οι διαδρομές να τους απομακρύνουν απ την φιλία και τον έρωτα...όμως στις νέες αλάνες έχουν και νέες μορφές κοινωνικότητας ...το chat και το cybersex.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33665 από Chaostar στις 10 Μαΐου 2005, 12:28πμ

Chaostar

μέλος από: 21/4/2005
μηνύματα: 22 αποδεκτές 0
Ισως εχετε δικιο, ισως εχω εγώ....Ομως ειναι το ιδιο να ακουμπας, να χτυπας, να βλεπεις... με το να κρατας ενα joypad;
Ειναι οντως επικυνδυνες οι γειτονιες η ετσι μας καναν να πιστευουμε;
Και τελος τη σχεση μπορει να εχει η κοινωνικοτητα με το chat και το cybersex;
Τρανο παραδειγμα παιδια που δεν μπορουν να πουν σε μια κοπελα : σε γουσταρω!! αλλα μπορουν από μυνημα να ζητανε τσι******α!
Αυτο δεν ειναι κοινωνικοτητα....ειναι κατι απροσωπο που αφηνει τα παιδια ακαλυπτα σε πιο πραγματικους κινδυνους, οπως η επαγγελματκη τους αποκατασταση
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33667 από Chaostar στις 10 Μαΐου 2005, 12:37πμ

Chaostar

μέλος από: 21/4/2005
μηνύματα: 22 αποδεκτές 0
Υ.Γ προς : LYSOZHMHS

Η αναζητηση φανταστικων κοσμων ειναι κατι που το εχουμε ολοι ( εγω στα 24 μου γυρναω απο δουλεια και χανομαι στον κοσμο του Final Fantasy η διαβαζω για 50η φορα τον Elric του Melnibone ) αλλα δεν νομιζω οτι καποιος απο τη γενια μας προτιμαει αυτο από ενα κρασι με ενα φιλο η cinema με την κοπελα του.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35322 από maryn στις 14 Ιουλίου 2006, 10:34πμ

maryn

Εικονίδιο
μέλος από: 12/7/2006
μηνύματα: 51 αποδεκτές 0
Ισως για κάποια λιγα χρόνια υπήρξα και γω παιδί της "αλάνας".. αν μπορουμε να το πουμε έτσι..
Παιδι της γειτονιάς..
Που πήγε η γειτονιά αναρωτιέσαι...
Χάθηκε ανάμεσα στις πολυκατοικιες..
χάθηκε οταν η άσφαλτος πήρε τη θεση που ειχε το χώμα και οι πέτρες..
Εκει που τρέχαμε και γρατζουνιόμαστε..
που εβγαιναν οι μανάδες έξω και μας φώναζαν. Που μας έβρισκε καποιες φορές ο χωροφύλακας (θα αναρωτιουντε οι πολυ νεοι τι ειναι οχωροφύλακας!), και μας γύρναγε στο σπίτι το μεσημερι..
Στρατιωτάκια ακουνητα αμιλητα κι αγέλαστα...
Σχοινάκι...
Γκαζές...
οποιος έχει τον γαλατά κερδιζει ....!!!
ρακέτες έξω απο το σπίτι...
κουτσο..
τυφλόμυγα..
χαλασμένο τηλέφωνο...
πινακωτη..
περνά περνά η μέλλισα..
ποδοσφαιρο με κοντά σκισμένα σορτσάκια ...
--------------------
σήμερα?????
κομπιουτερ...
game boy...
κινητά τηλέφωνα...
Και το αποτέλεσμα....?
ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ.
πάνε οι γειτονιές...
κι αν εμεις τις ζήσαμε για λίγο .. τα δικά μας παιδίά δεν θα τις μάθουν ποτε..
πεθαινουμε κάθε μερα...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35341 από Morpheus στις 14 Ιουλίου 2006, 4:55μμ

Morpheus

Εικονίδιο
μέλος από: 22/6/2005
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Δεν πιστεύω πως τα παιδιά απομακρύνθηκαν από τις αλάνες...Και για αυτό μπορώ να είμαι σίγουρος(όντας 17, ξέρω αρκετά καλά τι συμβαίνει).Είναι αλήθεια πως δεν βρισκόμαστε κάθε μέρα έξω, με τους φίλους και τους κολλητούς μας, μονο όμως λόγω του υπερβολικού φόρτου διαβάσματος.Οι πόλεις πράγματι έχουν αποξενώσει τους ανθρώπους, όμως εμείς οι νέοι συνεχίζουμε να βρισκόμαστε για μπάλα(σε ανύπαρκτα εννοείται γήπεδα,με τσιμέντα για τερέν, τα οποία μπορούν άνετα να θεωρηθούν αλάνες, μιάς και συνεχίζουμε να σκιζόμαστε,να σκοτωνόμαστε και να σκατωνόμαστε μια χαρά...),για βόλτες και αλητεία, γκομενιλίκι και πολλά άλλα χωρίς να είμαστε φλώροι(όλη την ημέρα κολλημένοι στον Η/Υ).Και δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιος που να προτιμά τον υπολογιστή από την ανθρώπινη επαφή, το άγγιγμα, το γέλιο, το θάνατο(βλέπετε το να παίζεις ποδόσφαιρο στα τσιμέντα δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται)...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35345 από deathsinger... στις 14 Ιουλίου 2006, 8:32μμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Κοιτάξτε....και εγώ μεγάλωσα παίζοντας μπάλα και κάνοντας πλάκες....είναι αλήθεια όμως ότι απο το γυμνάσιο έχω κάτσει και 12 ώρες στο pc....όχι απαραίτητα για παιχνίδι...όμως εδώ στο Ηράκλειο κρήτης (και σε όλες της μεγαλουπόλεις της Ελλάδας) τα παιδία συνεχίζουν να σπάνε τζάμια και να παίζουν μπάλα βρίζοντας όπως έκανα και κάνω συχνά και τώρα....(φυσικά αρκετά απο αυτά είναι παχυσαρκα..) θέλω να πώ ότι ασφαλώς τα παιδία της δεκαετίας του '90 (όπως εγώ) και μετά, βρήκαν μπροστά τους τα video games, τα xazoreality, και τα σχετικά που οδηγούν στην απομονωση....όμως δεν είναι όλα τα παιδιά του τύπου "πάω να παίξω game boy". Εγώ όμως που ήμουν τέτοιο παιδί, στην δευτέρα γυμνασίου ήμουν 1,67 και 73 κιλά....τότε αντιλήφθηκα ότι έτσι δεν πρόκειτε να ρίξω ούτε ένα κορίτσι και ότι αυτό το βιολί (σχολείο-junk food-pc) έπρεπε σιγα σιγα να σταματήσει...απο τότε έδειξα τον απιτούμενο σεβασμό στην υγεία μου και στον εαυτό μου...αποτέλεσμα? σήμερα (16 ετώ) και ειμαι 1,74 και 61 κιλά....θέλω να πω ότι κάποια στιγμή αυτά τα παιδία (σχεδόν όλα δηλαδή) θα καταλάβουν ότι πρέπει να ζήσουν πραγματικά και να χάσουν βάρος (όπως εγω σκέφτηκα)....μόνο μην το σκεφτούν στα 20 τους....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35491 από sperm στις 25 Ιουλίου 2006, 7:19μμ

sperm

Εικονίδιο
μέλος από: 25/7/2006
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
ευτυχως η γενια μου εζησε μακρια απο κινητα και υπολογιστες
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35493 από McAntonio στις 25 Ιουλίου 2006, 7:44μμ

McAntonio

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/7/2006
μηνύματα: 201 αποδεκτές 0
Omos ektos apo ta provlimata pu anaferate iparhi kai allo ena OI GEROI KAI OI GRIES!!!
Sinehos fonazun. Den afinun kanena pedi na pexi. Oi pio sinithismenes (a)dikaiologies tous: Kanete fasaria kai thelo na kimitho (entometaxi i ora na einai 19:00).
Napas kato apo to spiti sou na pexeis.
Tha mu htipiset to aftokinito.

KAI TO KERASAKI STI TURTA?
Apilun oti tha ferun tin astinomia
I poli afti siga siga nekroni
Me ektimisi
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login