Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, μόνο που τους σκοτώνει όλους.
Κυριακή, 5 Μαΐου

Εντονοι πονοι περιοδου

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112189 από petalouditsa στις 06 Νοεμβρίου 2012, 3:02πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Καλησπερα και καλο ξημερωμα...η ερωτηση απευθυνεται σε ολους αλλα περισσοτερο σε κοριτσια....γνωριζεται κανενα τρικ για να περιοριστουν οι εντοινοι πονοι περιοδου?παιρνω πολλα παυσιπονα 5 μερες το μηνα,μου κοβεται την τριτη μερα,ξαναερχεται κ ποναει πολυ.....και μεγαλη ροη....ο γυναικολογος μου ειπε παυσιπονα....που μπορει να οφειλονται οι πονοι?παιζει ρολο που παλια εκανα σεξ με περιοδο?τα παυσιπονα πειραζουν τα νεφρα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112196 από vrwmopodarou στις 06 Νοεμβρίου 2012, 3:12μμ

vrwmopodarou

Εικονίδιο
μέλος από: 6/11/2012
μηνύματα: 82 αποδεκτές 0
καλησπερα και απο εμενα. σε καταλαβαινω γιατι και εγω ποναω αρκετα στην περιοδο. φουσκωνω πριζομαι.. ολα τα καλα μαζι! σου προτεινω περισσοτερη ασκηση και τις μερες της περιοδου. το αιμα που βγαζω κατα τι διαρκεια της ασκησης ειναι πολυ λιγοτερο απο την κανονικη ροη. επεισης ετσι θα σου μειωθουν και οι πονοι. πινε αρκετο νερο κοιμησου πολυ και κανε καυτα μπανακια. μην περνεις χαπια .. δεν κανουν καλο γιατι μετα εξαρτασε απο αυτα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112200 από PiTSiRiKi στις 06 Νοεμβρίου 2012, 3:34μμ

PiTSiRiKi

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 29/7/2012
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Αχχ μακάρι να μου έρχονταν η περίοδος κανονικά, και ας πόναγα του σκοτωμού... αλλά βλέπεις πρέπει να χαπακώνομαι για να μου 'ρθει.. Τεεσπα +1 στην από πάνω..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112201 από dirty_mind στις 06 Νοεμβρίου 2012, 3:37μμ

dirty_mind

Εικονίδιο
μέλος από: 9/7/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Συνήθως ο πόνος της περιόδου προκαλείται εξαιτίας της έκκρισης κάποιον ορμονών από την μήτρα . Οι μυς της μήτρας συσπώνται κι έτσι προκαλείται πόνος. Οι γιατροί πιστεύουν ότι τα αντισυλληπτικά χάπια εμποδίζουν την παραγωγή αυτών των ορμονών και έτσι μειώνονται οι πόνοι. Οπότε ίσως αυτή η λύση σε βολέψει κάπως. Η σωστή διατροφή, η ζεστασιά, η ελάττωση στην κατανάλωση καφέ, το νεράκι και η άσκηση μπορούν να κάνουν θαύματα και σε βοηθούν να ξεχάσεις τους πόνους τις μέρες που έχεις περίοδο. Εγώ υποφέρω πολύ χειρότερα αυτές τις μέρες (εμετοί, λιποθυμίες κλπ) και ζήτησα από τον γυναικολόγο μου να μου πει πια χάπια είναι κατάλληλα για την περίπτωση μου. Μου είπε να παίρνω κάποια πριν μου έρθει και η αλήθεια είναι πως με βοήθησαν πολύ. Επίσης γυμνάζομαι όσο περισσότερο μπορώ λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω, πίνω τσάι και τρώω περισσότερα λαχανικά! Όταν μου έρθει η περίοδος είμαι πάντα ζεστά ντυμένη και στο σπίτι βάζω θερμοφόρα στην κοιλιά μου, ειδικά τα βράδια! Σε μέρες που πραγματικά υποφέρω πηγαίνω στο νοσοκομείο και κάνω παυσίπονες ενέσεις, έχουν σχετικά μικρή διάρκεια (8 ώρες αυτές που κάνω εγώ) αλλά βοηθάνε πολύ. Εφόσον είσαι σε καλύτερη κατάσταση από μένα νομίζω πως θα είσαι καλύτερα με αυτές τις "συμβουλές". Προτείνω να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο για να σου πει πια χάπια μπορείς να παίρνεις και να του κάνεις όσες ερωτήσεις έχεις. Αυτός θα σε ενημερώσει καλύτερα από κάθε άλλον! Ελπίζω να σε βοήθησα και στην επόμενη σου περίοδο να είσαι καλύτερα!

Υ.Γ. τα δυνατά παυσίπονα (πχ το ponstan) κάνουν όντως κακό στα νευρά, οπότε καλό θα ήταν να παίρνεις κάτι πιο ελαφρύ. Ίσως ο γιατρός σου σου προτείνει κάτι που να σε βοηθήσει εξίσου!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112411 από petalouditsa στις 11 Νοεμβρίου 2012, 8:13πμ

petalouditsa

Εικονίδιο
μέλος από: 15/10/2012
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
pairnw feldene kai panadol   απλα ειπα μηπως τα αποφυγω......δυστυχως δεν μπορω να γυμναστω αυτες τις μερες γτ μολις σταματησω βγαινει μαζεμενο αιμα και μετα χτυπιεμαι απο τον πονο...παθαινω κραμπες πονο στισ σαλπιγκες ζαλη ναυτια μουδιασμα....
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login