Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Διγαμία είναι να έχεις έναν/μία παραπανίσιο/-α σύζυγο. Μονογαμία είναι το ίδιο.
Σάββατο, 4 Μαΐου

Ομοφυλοφιλια και κοινωνια

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #118447 από MaxPower στις 07 Μαρτίου 2013, 10:15μμ

MaxPower

Εικονίδιο
μέλος από: 7/3/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Ειμαι 17 χρονων και ομοφυλοφιλη. Πριν απο λιγοτερο απο 1 χρονο αρχισα να "βγαινω απο τη ντουλαπα" και να λεω σε ολο και περισσοτερα ατομα οτι ειμαι ομοφυλοφιλη εχοντας λαβει καλυτερα σχολια απο οτι περιμενα. Ολοι οσοι γνωριζουν ειναι διπλα μου και με το καιρο γνωριζω ολο και περισσοτερα "ομοια" με εμενα ατομα. Το στυλ μου, ο τροπος ντυσιματος μου και γενικως τοσο η συμπεριφορα μου οσο και η εμφανιση μου μοιαζουν με αγοριου για αυτο και οι περισσοτεροι δεν εκπλησσονται.
Αυτο που θελω ειναι να μπορω να ειμαι ο εαυτος μου ΠΑΝΤΟΤΕ αλλα μεχρι στιγμης οι γονεις μου δε γνωριζουν κατι ωστε να φαιρομαι οπως θελω χωρις να φοβαμαι μην μαθευτει. Βασικα η μητερα μου ειναι πολυ ανοιχτομυαλη και σε διαφορες συζητησεις περι του θεματος εχω καταλαβει πως δε την ενοχλουν οι ομοφυλοφιλοι αλλα για το ιδιο της το παιδι ισως να ειναι διαφορετικη η αντιδραση της. Βλεπω ατομα που γραφουν οτι θελουν στο FB ή βγαινουν εξω και δε φοβουνται να πουν οτι ειναι ομοφιλοφιλοι χωρις οι γονεις τους να γνωριζουν.
Θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος με συμβουλευε.... Αραγε πρεπει να μη το δειχνω, να μιλησω με τη μητερα μου ωστε να το ξερει απο μενα πρωτα ή να κανω ο,τι θελω χωρις να με νοιαζει αν μαθευτει?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118450 από _eks_nti στις 07 Μαρτίου 2013, 10:31μμ

_eks_nti

μέλος από: 11/11/2012
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Καλησπερα.. Εγω θα σου ελεγα να το πεις στη μητερα σου. Ειναι προτιμοτερο να το μαθει απο σενα παρα απο καποιον τριτο. Αν ειναι οντως ανοιχτομυαλη οπως λες θα το δεχτει πιο ευκολα. Κανε μια προσπαθεια να της μιλησεις κι αν δεις να εχει αρνητικη σταση εξηγησε της μερικα πραγματα περι ελευθεριας επιλογων. Οπως και να χει μη διστασεις να της μιλησεις. Δεν μπορεις να κρυβεσαι μια ζωη..ασε που αν το μαθει απο καποιον αλλο πιθανον να κλονιστει η εμπιστοσυνη της απεναντι σου κ να χαλασει η σχεση σας.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118456 από Verus στις 07 Μαρτίου 2013, 11:29μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
δε χωράει καμία υπόδειξη και καμία κρίση στις σεξουαλικές σου προτιμήσεις. πρώτα απ'όλα να νιώθεις εσύ άνετα μ'αυτό και να μη σε νοιάζει τι θα πουν και πως θα αντιδράσουν οι άλλοι. εξήγησε το στους γονείς σου αν νομίζεις ότι θα σε βοηθήσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118476 από Gray στις 08 Μαρτίου 2013, 2:08μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
Πρωτα απ'ολα , μπραβο που βρηκες το κουραγιο και τα " μπαλακια " (μεταφορικα) να ... Βγεις οπως ειπες και εσυ απο την ντουλαπα.

Η σεξουαλικοτητα ομως , ειναι κατι το προσωπικο . Γιαυτο και δεν πιστευω πως ειναι "Απαραιτητο" να το πουμε σε οσα περισσοτερα ατομα μπορουμε (διοτι ειναι κατι το προσωπικο , δηλαδη αυτο που εννοω ειναι πως , δεν ειναι αναγκαιο να ξερουν "ολοι" το τι κανω εγω προσωπικα στο κρεβατιμου , διοτι δεν θα ηθελα ΠΟΤΕ να προκαλεσω , με τις σεξουαλικες μου προτιμησεις. ) Οποτε , το ολο θεμα με το " να το πουμε" καπου , ειναι περισσοτερο για ατομα που νιωθουν φυλακισμενα , πως χρειαζεται να το πουν καπου . Εγω θα σου πω , πως δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι ετσι . Αυτα τα πραγματα λεγονται σε ατομα οπως οι μελλοντικες σου σχεσεις , "Στενους" φιλου , η Γονεις , ΟΜΩΣ "μονο" οταν εχεις την επιγνωση οτι θα "καταλαβουν" και δεν περιτριγυριζονται απο αμαθεια . Αυτο που εννοω ειναι πως δεν χρειαζεται να βγουμε στους δρομους και να φοναξουμε την σεξουαλικη μας ταυτοτητα , ουτε να προκαλεσουμε με αυτη .

το τι κανεις εσυ στη ζωη σου ειναι , δικη σου επιλογη . Ομως πρεπει να υπαρχουν και ορια . Για παραδειγμα ενας στρειτ , δεν πρεπει να βγει στους δρομους και να μας προκαλει , και να μας αναδεικνυει τις σεξουαλικες του προτιμησεις , και την ανδριλα του . Παρομοια και εσυ η ο καθε εσυ , δεν θα πρεπει να βγεις στους δρομους , και να δειξεις το "ποιος" εισαι .

Το Ποιος , η ποια εισαι , θα το μαθεις εσυ η ιδια , και ΘΑ το μαθουν τα πιο στενα σου ατομα , χωρις να χρειαστει απο σενα να κανεις κατι το σπουδαιο . Δηλαδη θα το καλαβεις και εσυ και αυτοι απο μονοι τους . Οποτε δεν χρειαζεται να αναδειξεις εσυ τιποτα . Ολα αυτα ειναι απλες "Ταμπελες" . Οι ανθρωποι θα πρεπει να "Αγαπαουν" και να "αποδεχονται" τους αλλους για αυτο που ειναι . οχι για τις σεξουαλικες τους ταυτοτητες .

Που θελω να καταληξω ?

Το τι σου αρεσει σεξουαλικα ,δεν χρειαζεται καποιος να το "ξερει" για να σε αποδεχτει σε ενα κυκλο φιλιας . Η οικογενεια σου δεν Χρειαζεται να "ξερει" την σεξουαλικη σου ταυτοτητα , για να σε αποδεχτει ως μελος . Δεν εισαι η " Gay " φιλη/μελος τους , Αλλα η "Φιλη" / "Μελος" τους .

Τωρα , αν πιστευεις πως "ΠΡΕΠΕΙ" διοτι εισαι "μονη" σου , Κατι το οποιο ειναι απολυτα φισιολογικο . Οταν βλεπουμε πως διαφερουμε σε καποια πραγματα απο τους αλλους , αναζητουμε καποιους που να μοιραζονται κοινα ενδιαφεροντα . Τοτε οπως προειπα , θα πρεπει να εμπιστευτεις καποια ατομα , που θα εχεις την ΕΠΙΓΝΩΣΗ οτι ειναι ανοιχτα μυαλα . Κατι το οποιο , προσωπικα πιστευω , θα εχεις την ικανοτιτα να κρινεις , σε ΠΟΛΥ μεγαλυτερη ηλικια , οταν θα εχεις περισσοτερες εμπειριες "Ζωης" σε οτι αφορα τις διαπροσωπικες σου σχεσεις .

Τελος , αν πρεπει να το πεις στους γονεις σου ? ΜΟΝΟ αν πιστευεις , πως ειναι αναγκαιο , αν νιωθεις πως πρεπει , αν πιστευεις οτι ... επιβαλλεται να το ξερουν .Ισως αν μου πεις για πιο λογο θες να το ξερουν να βοηθησω περαιτερω .

και φυσικα +1 στον/ην Verus απο πανω. ^

Gray.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118479 από giannisefoa στις 08 Μαρτίου 2013, 4:52μμ

giannisefoa

μέλος από: 6/5/2009
μηνύματα: 292 αποδεκτές 0
Κατ αρχήν μπράβο σου που το παραδέχτηκες γιατί παραδέχεσαι τον εαυτό σου.Απ την άλλη θεωρώ πως δεν πρέπει να γυρίζεις και να διατυμπανίζεις το τι είσαι.Είναι κάτι προσωπικό και αφορά ΜΟΝΟ τα άτομα που έχουν μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς σου και μπορεί αυτό να τους επηρεάζει με κάποιον τρόπο.Απ την άλλη το αν θα το πεις στους γονείς σου είναι μια κατάσταση πραγματική...Τι θέλω να πω...Δεν είναι μια συγκεκριμένη κατάσταση που υπάρχει μια συγκεκριμένη λύση που θα σε βοηθήσει.Άλλοι γονείς είναι ανοιχτόμυαλοι άλλοι όχι,αλλού παίζει πιο πολύ ρόλο τι πιστεύει η μάνα και αλλού τι πιστεύει ο πατέρας.Επίσης σε ποιον έχεις περισσότερη άνεση.Τέλος εκτός απ το πως είναι το περιβάλλον πρέπει να επιλέξεις το πως θα το πεις,το αν θα πεις όλα τα στοιχεία σχετικά με το τι είσαι και τι θες να κάνεις καθώς και η υπάρχουσα κατάσταση στο σπίτι(δηλαδή αν οι γονείς σου έχουν σκοτούρες δεν το θεωρώ καλή εποχή να το πεις).Και τέλος έχει να κάνει και με το τι είσαι εσύ διατεθιμένη να ακούσεις ως πιθανή απάντηση.Όταν σκεφτόμαστε αν θα πούμε ή θα ρωτήσουμε κάτι προφανώς το σκεφτόμαστε γιατί φοβόμαστε την αρνητική αντίδραση κι όχι την θετική...Επομένως θεωρώ πως δεν μπορώ να σε βοηθήσω παρά μόνο βοηθώντας σε να σκεφτείς όλα αυτά που σου είπα.Τέλος πρέπει να σκεφτείς αν θες να το πεις για να φύγει ένα βάρος από πάνω σου ή για να ξέρουν οι γονείς σου τι παίζει και να έχουν την αντίστοιχη συμπεριφορά. Θυμίσου ότι μια σωστή επιλογή για έναν λάθος λόγο είναι μια λάθος επιλογή... :) Μπορεί να σε προβλημάτισα αλλά πρέπει να σκεφτείς πριν πεις κάτι τέτοιο... :) Εύχομαι τα καλύτερα!!!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118499 από MaxPower στις 09 Μαρτίου 2013, 3:54μμ

MaxPower

Εικονίδιο
μέλος από: 7/3/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Επειδη με παρεξηγησατε και δε το διατυπωσα καλα, δεν εννοω να βγω και να φωναξω "ειμαι λεσβια" απλως να μη φοβαμαι στα ατομα με τα οποια κανω παρεα (δεν ειναι ομοφοβικοι) οτι εχω κοπελα και οχι αγορι. Αλλα οταν το μαθαινουν ας πουμε 10-15 ατομα αυτα τα ατομα σε ενα μηνα θα εχουν γινει 50-100. Επειδη ομως αν το γνωριζουν πολλα ατομα ειναι πιο πιθανο να ακουστει και στα αυτια των γονιων μου για αυτο θελω τουλαχιστον η μαμα μου να το ξερει η απλως να μη φοβαμαι αν θα το μαθει η οχι. Με εχουν προβληματισει επειδη εχω ακουσει διαφορα σχετικα με το αν πρεπει να το μαθει η μανα μου η οχι. Αλλοι λενε οχι, αλλοι ναι και αλλοι οτι δεν υπαρχει λογος να το πω αφου κανεις δεν ειπε στους δικους του "ειμαι str8" γιατι να πω εγω να πω πως δεν ειμαι?! Για αυτο προβληματιζομαι :\
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118521 από giannisefoa στις 10 Μαρτίου 2013, 4:23πμ

giannisefoa

μέλος από: 6/5/2009
μηνύματα: 292 αποδεκτές 0
Αυτό το τελευταίο δεν στέκει που λές...Αν δεν έχεις πονοκέφαλο δεν λές κάθε μέρα δεν έχω πονοκέφαλο ενώ όταν μια φορά θα χεις θα το πεις...Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...Αλλά όπως σου είπα και πιο πάνω μόνο εσύ άντε και 1-2 άτομα απ τον στενό φιλικό σου κύκλο μπορείτε να κρίνεται αν και πότε πρέπει να το πεις.Είναι αρκετά ταμπού ζήτημα.Καλό θα ήταν οι γονείς σου να το μάθουν από σένα λέγοντάς τους ακριβώς τι παίζει.Γιατί ο κάθε μαλάκας που θα τους πει τι παίζει μπορεί να τα φουσκώσει πολύ γιατί είναι στην ανθρώπινη φύση.Αλλά και πάλι...Κρίνε εσύ τι πρέπει να κάνεις...Αυτή είναι η γνώμη μου...Τώρα το αν κάποιος είναι ομοφοβικός φαίνεται απ τις πράξεις κι όχι απ τα λόγια οπότε κράτα μικρό καλάθι...Κι άλλοι λένε πως δεν θα κερατώσουν ποτέ και τσουπ...Οπότε μην βασίζεσαι σ αυτό...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118591 από MaxPower στις 11 Μαρτίου 2013, 10:28μμ

MaxPower

Εικονίδιο
μέλος από: 7/3/2013
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Οντως δε στεκει αλλα ηταν και αυτο μια γνωμη που ακουσα και ορισμενες φορες το σκεφτομαι. Παντως γενικα ειναι μπερδεμα η κατασταση, τελοσπαντων. Ευχαριστω :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118597 από Σηπτικό Βόδι στις 12 Μαρτίου 2013, 12:31πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Απ'τη στιγμή που μπαίνεις η ίδια στη διαδικασία να σκέφτεσαι αν πρέπει να εκδηλώνεις μια ερωτική σου κατάσταση δημόσια, την ώρα που βλέπεις τόσα ζευγαράκια να πηγαίνουν χέρι χέρι, να φασώνονται και να χουφτώνονται, σημαίνει ότι έχεις δεύτερες σκέψεις είτε για την επιλογή σου καθαυτή, είτε για το κατά πόσο είσαι περήφανη ή μετάνιωσες που το παραδέχτηκες.

Αν κάτι τέτοιο πάλι δεν ισχύει (τουλάχιστον όχι στο 100%), η συμβουλή είναι απλή: εφόσον η ίδια δε θεωρείς ξεδιάντροπο να βλέπεις ένα ζευγάρι άντρα-γυναίκας στο δρόμο να φασώνονται, και ως ομοφυλόφιλη έχεις αποδεχτεί συνειδητά την επιλογή σου, δεν καταλαβαίνω γιατί να σκέφτεσαι καν αν πρέπει να το κάνεις ή όχι.

Το μόνο όριο που θα έβαζα εγώ, δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με την επιλογή σου αυτή, όσο με το "μη το γαμήσουμε τελείως το θέμα". Δηλαδής θεωρώ εντελώς αντιαισθητικό να είναι οι άλλοι έτοιμοι να πηδηχτούν μες στο δρόμο και να βλέπουν παιδάκια. Με λίγα λόγια, τα πολύ extreme, δεν δείχνουν αληθινό και ακομπλεξάριστο χαρακτήρα, όσο πρόκληση για την πρόκληση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118643 από giannisefoa στις 13 Μαρτίου 2013, 5:47μμ

giannisefoa

μέλος από: 6/5/2009
μηνύματα: 292 αποδεκτές 0
Ναι αλλά αυτό που λες δεν συμβαίνει μόνο με ομοφυλόφιλους αλλά και με straight...Όσον αφορά τους ομοφυλόφιλους ειλικρινά δεν με χαλάνε.Αρκεί οι άντρες να μην είναι κραγμένες και οι γυναίκες πιο άντρες κι από τους πολύ άντρες.Αυτό είναι η πρόκληση που λέει το σηπτικό βόδι φαντάζομαι.Αλλά θεωρώ γενικά πως το να είσαι γκέι ή λεσβία δεν σημαίνει απαραίτητα πρόκληση αν είσαι συνειδητοποιημένος.Όσο για τις δεύτερες σκέψεις που λες πως μπαίνει η κοπέλα σχετικά με την εκδήλωση ή όχι απλά πιστεύω πως επειδή ζούμε σε μια παλαιών αρχών κοινωνία(δεν εξαιρούμαι) πρέπει να σκεφτόμαστε πως το να είσαι ομοφυλόφιλος και να θες να εκφράσεις δημόσια τον έρωτα σου κτλ είναι σαν να είσαι ετεροφυλόφιλος και να θες να πεις στην 80χρονη γιαγιά σου πως πηδάς την γειτόνισσα απ τα 17 και χωρίς να έχετε αραβωνιαστεί...Επομένως είναι λογικό να χει και δεύτερες και τρίτες σκέψεις...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login