Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Από τώρα και για μια ώρα ακόμα, ΕΜΕΙΣ θα ελέγχουμε αυτά που θα βλέπεις και θ' ακούς.
Δευτέρα, 20 Μαΐου

Σεξουαλικός προσανατολισμός

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119942 από Μίζερος στις 01 Μαΐου 2013, 3:46μμ

Μίζερος

μέλος από: 1/5/2013
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Πως γίνεται να έχω σχέση δυόμισι χρόνια να αγαπώ την κοπέλα μου και να την θέλω όσο τίποτα άλλο, σεξουαλικά να τα πηγαίνουμε καλά και να νομίζω ότι είμαι γκέι...
Δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτή την εμμονή, πως είναι δυνατόν στα 21 μου χρόνια να μη με ξέρω!

Καμιά συμβουλή;
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #119944 από Gray στις 01 Μαΐου 2013, 8:59μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

ποιος ειπε οτι στα 21 μας ξερουμε? φιλε μου .. υπαρχουν ανθρωποι που δεν γνωριζουν τον εαυτο τους ΠΟΤΕ , ζουν μια "οχι" δικη τους ζωη . Και αυτο φυσικα συμβαινει , λογω της κοινωνιας και λογω της απραξιας , η αν θες της μη κριτικης σκεψης του καθε ατομου . Μας εχουν φουμαρει τοσα πολλα κοινωνικα στερεοτυπα , τοσες προκαταληψεις , που κρυβομαστε απο τον ιδιο μας τον εαυτο και δεν τον γνωριζουμε ποτε , διοτι μεσα μας αυτοματα διωχνουμε οτιδηποτε η κοινωνια δεν θελει . Ετσι επειδη φοβομαστε μηπως δεν μας αποδεχτουν , δεν ζουμε οπως θα θελαμε , και δεν ειμαστε ο εαυτος μας . Αυτο δεν συμβαινει εν γνωση μας και δεν το καταλαβαινουμε . ειναι κατι το ψυχοκοινωνικο , για το οποιο θα μπορουσα να γραφω-μιλαω ωρες και ωρες , Κοινωνικος κομφορμισμος , μαζοποιηση , κοινωνικα προτυπα κ.ο.κ.ε


Πρωτα απ'ολα πρεπει να ξεκαθαρισεις απο το κεφαλι σου , τι ειναι Gay/straight/bisexual . ΑΝ και μονο ΑΝ θες να μαθεις τον εαυτο σου , πρπει να ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ και να ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ το οτιδηποτε υποθεσεις , διοτι αν δεν το κανεις , θα ζεις στην αρνηση , και θα προσπαθεις να πεισεις εσενα και τους γυρω σου πραγματα που δεν ισχυουν . Πρεπει να καταλαβεις οτι χρειαζεται ενα "Ανοιχτο" μυαλο ετσι ωστε να κατανοησεις το "τι εισαι" .


λες πως εχεις σχεση με μια κοπελα που την αγαπας και τα πατε καλα σεξουαλικα , τοτε μαλλον εννοεις οτι εχεις εμμονες ιδεες πως εισαι "Μπαι" διοτι υποθετω οτι εχεις σκεψεις για ανδρες ? Πρεπει για να σε βοηθησω να μου δωσεις μερικες πληροφοριες παραπανω , πανω σε αυτο το θεμα , Λιγα πραγματα για σενα , το παρελθον , τι σε κανει να το πιστευεις αυτο , τι νιωθεις για το ολο θεμα .

Και τελος θα πω αυτο , Και αν σου αρεσουν "και" οι ανδρες τι ? .. θα εισαι κατι λιγοτερο? δηλαδη τι ? Οι ανθρωποι θα πρεπει να κρινουν ΟΧΙ με κριτηρια σεξουαλικης ταυτοτητας . Σας εχουν βαλει στο κεφαλι τοοοοσα στερεοτυπα , που ο θεος μονο ξερει τι "Νομιζεται" πως ειναι ο γκαι/μπαι , μαλλον αυτα που σας δειχνει η Τν ...

Αρα , για να μαθεις το "ΠΟΙΟΣ" εισαι , οχι μονο Σεξουαλικα αλλα και γενικα , θα πρεπει να ανοιχτεις ως ατομο , να αποβαλεις τα στερεοτυπα και τις προκαταληψεις , να μαθεις 5 πραγματα παραπανω , γιατι σου τα εχουν μαθει ΛΑΘΟΣ τα ΜΜΕ και οι παππουδες σου , να αποδεχτεις και να παραδεχτεις καταστασεις που ισως σε φτασουν στην αληθεια . Να δοκιμασεις πραγματα επισης .

Πολλοι ανθρωποι στιγματισμενοι απο την κοινωνια/οικογενεια , μαθαινουν οτι να εισαι γκαι/μπαι ειναι κατι το κακο , ετσι δεν δοκιμαζουν πραγματα , ειναι κλειστομυαλοι και δεν ακουνε τιποτα , ετσι δεν ΖΟΥΝΕ δικη τους ζωη . Ζουν με την σκεψη πως και ειναι κακο και το προκαταβαλουν , ετσι ειναι και οι χομοφοβικοι , και οι περισσοτεροι ανθρωποι που τελικα ειναι και αυτοι " Γκαι η μπαι "


Ο καθενας θα πρεπει να κανει αυτο που του αρεσει , και οχι αυτο που αρεσει στην Κοινωνια , θα σου ελεγα λοιπον εκτος απο τα παραπανω , να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες και να μου πεις την γνωμη σου για τα προαναφερθεντα

και να μου πεις " ΠΩΣ νοιψθεις για το ολο θεμα " τι σκεφτεσαι , τι σε προβληματιζει ... Γιατι ?

//Gray
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119950 από Μίζερος στις 02 Μαΐου 2013, 2:40πμ

Μίζερος

μέλος από: 1/5/2013
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Ο λόγος που έχω αυτή την σκέψη είναι επειδή στα εφηβικά μου χρόνια έκανα κάποιες ανώμαλες πράξεις με τους τότε φίλους οι οποίες με προβληματίζουν και επειδή έβλεπα γκέι τσόντες με γέρους.
Παραδέχομαι ότι ξεκίνησα με αυτό το είδος και δεν ξέρω γιατί... όλα αυτά μου δημιούργησαν απίστευτα κόμπλεξ τα οποία μου πήραν αρκετό χρόνο από τη ζωή και εξακολουθούν να μου παίρνουν!

Δεν μπορώ να αποδεχτώ ότι νιώθω ερεθισμό με κάτι τέτοιο, τα βλέπω όλα πονηρά και σκέφτομαι άσχημα πράγματα. Αυτό είναι ο μεγαλύτερος λόγος στη ζωή μου που με κάνει να νιώθω μειονεκτικά και κατωτερότητα! Για τον λόγο αυτό δεν πλησίαζα ποτέ κοπέλες και πάντα έμπαινα στην διαδικασία για το αν λειτουργώ με τελικό αποτέλεσμα να λειτουργώ με την κοπέλα μου και να έχω πραγματικά αισθήματα μόνο που με βάση το παρελθόν και το μίζερο πλέον παρόν... να νιώθω γελοίος! Δεν γίνεται να μου συμβαίνει αυτό το βίτσιο, φετίχ να το πω...

Δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτές τις σκέψεις.
Επίσης δεν σκέφτομαι να κάνω κάτι με κάποιον, ούτε καν δηλαδή δεν μου βγαίνει και το ξέρω... όμως τι διάολο να είναι αυτό; Δεν μου αρέσουν οι άνδρες παρά μόνο αυτό το πράγμα που ενώ δεν το κάνω πλέον μπαίνω για να δω αν άλλαξε κάτι και το σκέφτομαι ξανά και νιώθω χειρότερα όσο ξανά μπαίνω και το δοκιμάζω...

Τέσπα ευχαριστώ για την απάντηση άλλα ούτε αυτό νομίζω πως θα με βοηθήσει!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119951 από conmarap στις 02 Μαΐου 2013, 3:36πμ

conmarap

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 19/9/2010
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Μπορείς απλά να τα ξεχάσεις. Όλα τα αγόρια περνάνε από τέτοιες φάσεις. Trust me. Αλλά όταν λές "στα εφηβικά μου χρόνια έκανα κάποιες ανώμαλες πράξεις με τους τότε φίλους" τι εννοείς?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119954 από Gray στις 02 Μαΐου 2013, 11:43πμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
πρωτα απ'ολα ο πειραματισμος με φιλους δεν ειναι "ανωμαλιες" διοτι ειναι κατι το φυσιολογικο να θες να εξερευνησεις το ιδιο φιλο στην εφηβεια.

Αν πιστευεις οτι σε κατατρυχει τοσο πολυ αυτη η κατασταση , μπορεις να δεις καποιο Ψυχολογο .

Εγω θα σου ελεγα να ξεχασεις το παρελθον , ολοι μας καναμε πραγματα/σκεψεις που μπορει τωρα να μην θελουμε να τα σκεφτομαστε , αποβαλε τα απο το μυαλο σου και συνεχισε .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119967 από Μίζερος στις 02 Μαΐου 2013, 8:29μμ

Μίζερος

μέλος από: 1/5/2013
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Σε ψυχολόγο δεν πάω επειδή δεν ξέρω πόση μπορεί να είναι η διάρκεια μιας θεραπείας και φυσικά το κόστος. Σε δημόσιο για κανένα λόγο!

Το τι είναι και τι δεν είναι φυσιολογικό ο καθένας το κρίνει ανάλογα, στην τελική φυσιολογικό θα ήταν να μη συνέβαινε τίποτα από αυτά.

Δυστυχώς φίλε μου δεν μπορώ να ξεχάσω μιας και ακόμα και τώρα νιώθω ερεθισμό για αυτές τις τσόντες και δεν ξέρω αν συμβαίνει υποσυνείδητα ή επειδή ξεκίνησα με αυτό το είδος και κατά κάποιο τρόπο ΙΣΩΣ ενδεχομένως να επηρέασε το μυαλό μου. Φυσικά δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου με αυτό και ούτε προσπαθώ να καλύψω κάτι, μιλάω ειλικρινά και παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να αποδεχτώ το παρελθόν άλλα και το παρόν μου.

Εσύ πως θα μπορούσες να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου με κάτι τέτοιο και τι συμπεράσματα θα έβγαζες; Θα ένιωθες ΟΚ και θα είχες την ζωή και το κουράγιο να πλησιάσεις μία γκόμενα ή και να κάνεις σοβαρή σχέση μαζί της;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119976 από Gray στις 02 Μαΐου 2013, 10:52μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος , διαφορετικες αποψεις , γνωμες , ιδεολογιες , τροπους συμπεριφορας , αντιληψη κ.α. ... Ναι εχω κανει και εγω πολλα πραγματα τα οποια εσυ θα εκρινες "Ανωμαλα " Που εγω προσωπικα δεν "μετανιωνω" διοτι οι εμπειριες ειτε καλες ειτε κακες , μας βοηθουν για το μελλον μας , μας μαθαινουν πραγματα . Ο καθε ανθρωπος κανει καποιες επιλογες , και προσπαθει να ΠΑΡΕΙ απο το αποτελεσμα το "καλυτερο" που μπορει για να προχωρησει, δλδ αυτο που εννοω ειναι πως , απο τα λαθη μας , τα βιωματα μας , θα πρεπει να αποβαλουμε τα κακα στοιχεια και να κραταμε τα καλα .

Ετσι και εκανα ως τωρα . Το προβλημα με εσενα ειναι πως , δεν αφηνεις τον εαυτο σου να σκεφτει , αυτο ειναι ενα ειδους ψυχαναγκασμος , θα μπορουσα να σε βοηθησω παραπανω αν ησουν μπροστα μου , σηζητωντας το θεμα , Αλλα το μονο που μπορω να ασκησω εδω ειναι συμβουλευτικη , Και αφου εσυ ο ιδιος δεν "μπορεις" να κοντρολαρεις αυτα τα συναισθηματα , τοτε η ΜΟΝΗ λυση ειναι ενας ψυχικος ειδικος , ο οποιος πιστεψε με θα σε βοηθησει να κατανοησεις τον εαυτο σου , να τον ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ , να σταματησεις να εχεις αυτες τις ιδεες , κλπ .


μπορεις να βρεις εναν ψυχολογο που να μην παιρνει πολλα λεφτα .


Ενα ακομα πραγμα που σε παει ΠΙΣΩ , ειναι ο ΦΟΒΟΣ σου .. δες τα πραγματα οπως "ειναι" και οχι οπως "θες να ειναι" . σου ειπα ηδη , ο μονος τροπος να ξεπερασεις τα προβληματα σου ειναι ο εξης : Παραδεξου το προβλημα σου , Αποδεξου το προβλημα και τον Εαυτο σου , κατανοησε το προβλημα σου , αποφασισε να το λυσεις , ανοιξε το μυαλο σου και βρες καποιον που μπορει να σε βοηθησει (Αφου εσυ ο ιδιος δεν μπορεις )


Απο μια πολυ προχειρη βλεψη ομως , πιστευω πως ο φοβος ειναι το προβλημα , φοβασαι , και ο φοβος πολλες φορε κρυβει πραγματα . Ο φοβος θα φυγει ΜΟΝΟ οταν αποδεχτεις τον εαυτο σου . Μονο τοτε θα εισαι ετοιμος . να ξερεις οτι στην ψυχολογια υπαρχουν σταδια , δες το σαν " levels " .. φοβασαι , συχενεσαι τον αυτο σου και το παρελθον σου , δεν θες να το σκεφτεισαι και εχεις αγχος για το μελλον , εισαι μπερδεμενος ... Τοοοοσα πολλα συναισθηματα ...


Δεν σπουδαζεις ? η δουλεια σου η ο δημος σου , δεν εχει καποιον κοινωνικο λειτουργο / ψυχολογο ? .. Μην φοβασαι τους ψυχικους ειδικους , ολοι μας χρειαζομαστε απο εναν , Ο κοσμος θα ηταν καλυτερος αν ο καθε ανθρωπος συμβουλευοταν καποιον .

//Gray .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119986 από Μίζερος στις 04 Μαΐου 2013, 4:47πμ

Μίζερος

μέλος από: 1/5/2013
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Ειλικρινά εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις και την βοήθεια που μου δίνεις άλλα δε νομίζω να συγχωρήσω τον εαυτό μου, φυσικά ούτε θα μπορέσω να τον αποδεχτώ διότι δεν πρέπει να τον αποδεχτώ και δεν θέλω να τον αποδεχτώ έτσι.
Κάποια πράγματα μου συμβαίνουν ακόμα και τώρα, υπάρχουν ακόμα και τώρα και πλέον ξέρω πως δεν μπορώ να τα αλλάξω.
Δεν χρειάζεται να πάω σε ψυχολόγο επειδή θα προσπαθήσει να κάνει αυτό που είπες και δεν μου χρειάζεται, σίγουρα από τη μία είναι και το χρηματικό ποσό επειδή δουλεύω λίγο έως καθόλου τον τελευταίο χρόνο άρα δεν με παίρνει μία τέτοιου είδους κίνηση!

Δεν ξέρω τι ΑΝΩΜΑΛΑ πράγματα έχεις κάνει... πάντως μπορώ να πω πως είσαι αρκετά άνετος με τα όσα λες!
Αν κάποιος δεν γνωρίσεο ποτέ τον εαυτό του και δεν ζήσει μία δική του ζωή... τότε ένα έχω να πω, ΦΟΛΑ τι να την κάνεις έτσι την ζωή;

Συμφωνώ ότι πρέπει να κρατάμε τα καλά στην ζωή, όμως για να συμβεί αυτό θα πρέπει να υπάρχει έστω και ένας μικρός δρόμος για ένα καλύτερο αύριο και αυτό φυσικά δεν γίνεται να συμβαίνει σε όλους μας!

Ναι, έχω άγχος για το μέλλον για χίλιους και δυο λόγους... έχω χάσει αρκετό χρόνο από την ζωή μου άλλα έχω αποδεχτεί ότι έπεσε σε έμενα κάτι τέτοιο και πως θα πρέπει να αρχίσω να συμβιβάζομαι με αυτό.

Κλείνοντας συμφωνώ με τα όσα ανέφερες στο τελευταίο σου μήνυμα και κατανοώ απολύτως τα όσα μου λες επειδή έχεις δίκιο!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119993 από Gray στις 05 Μαΐου 2013, 12:05πμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
"Ειλικρινά εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις και την βοήθεια που μου δίνεις άλλα δε νομίζω να συγχωρήσω τον εαυτό μου, φυσικά ούτε θα μπορέσω να τον αποδεχτώ διότι δεν πρέπει να τον αποδεχτώ και δεν θέλω να τον αποδεχτώ έτσι.
Κάποια πράγματα μου συμβαίνουν ακόμα και τώρα, υπάρχουν ακόμα και τώρα και πλέον ξέρω πως δεν μπορώ να τα αλλάξω.
Δεν χρειάζεται να πάω σε ψυχολόγο επειδή θα προσπαθήσει να κάνει αυτό που είπες και δεν μου χρειάζεται, σίγουρα από τη μία είναι και το χρηματικό ποσό επειδή δουλεύω λίγο έως καθόλου τον τελευταίο χρόνο άρα δεν με παίρνει μία τέτοιου είδους κίνηση! "

Καταλαβαινω το ποσο δυσκολο ειναι για σενα , αλλα η μονη λυση ειναι αυτη , αν εσυ ο ιδιος δεν αποδεχτεις αυτο που σημβαινει θα σε κυριευει για παντα αυτο το συναισθημα ... οι ανθρωποι κρυβονται τις περισσοτερες φορες πισω απο αυτα τα προβληματα , νομιζουν πως δεν μπορουν να τα λυσουν ομως μπορουν και πιστευω πως και εσυ μπορεις . Αλλα ο μονος τροπος να τα λυσεις οπως ειπα πολλες φορες ειναι πρωτα εσυ ο ιδιος να αγαπησεις τον εαυτο σου και να τον αποδεχτεις ..και ΠΡΕΠΕΙ να τον αποδεχτεις .

Πρεπει να καταλαβεις πως "δεν ειναι ολα" ετσι οπως σου τα εμαθαν .. η κοινωνια φταιει για αυτο που σου συμβαινει ! Ψαξου παραπανω , καντο για εσενα , ειναι η μονη λυση ...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119996 από Μίζερος στις 05 Μαΐου 2013, 4:53πμ

Μίζερος

μέλος από: 1/5/2013
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Δεν καταλαβαίνεις το πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το οτιδήποτε για μένα και δεν μπορώ να περιγράψω το τι μου συμβαίνει γενικότερα επειδή δεν γίνεται.
Είτε αποδεχτώ την ζωή μου ή τέλος πάντων αυτό που μου συμβαίνει... είτε όχι, πάντα θα με κυριεύει στο υπόλοιπο της ζωής μου!
Αναφέρεις ότι οι άνθρωποι κρύβονται από ΑΥΤΑ τα προβλήματα... ποια προβλήματα δηλαδή, διότι για να λες ΑΥΤΑ αναφέρεσαι σε κάτι συγκεκριμένο! Τι πιστεύεις πως μπορεί να μου συμβαίνει δηλαδή;
Τι να λύσω; Το άλυτο;

Για το αν πρέπει να αγαπήσω τον εαυτό μου ή όχι... δεν έχει να κάνει με το θέμα της κοινωνίας, επειδή ούτε ρατσιστής είμαι ούτε οπισθοδρομικός απλώς παραδέχομαι τις αλήθειες!
Ακόμα και να το κάνω τι θα κερδίσω; θα αναγκαστώ να χωρίσω και εφόσον αποδεχτώ τις καταστάσεις θα είμαι ακόμα πιο μόνος σε όλους τους τομείς της ζωής μου! Τι ψάξιμο πρέπει να κάνω δηλαδή;

Κάτι άλλο, πόσο χρονών είσαι;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login