Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Που πήγαινε πάνω κάτω η εικόνα στην τηλεόραση ασταμάτητα και έπρεπε να γυρίσεις ένα λεβιέ για να φτιάξει
Κυριακή, 19 Μαΐου

Πρόβλημα με το πεος?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #123983 από alxgaur στις 20 Νοεμβρίου 2013, 12:18πμ

alxgaur

Εικονίδιο
μέλος από: 20/11/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Γεια σας. Ειμαι 16 και έχω ένα πρόβλημα.
Οταν το πεος που δεν ειναι σε στυση μπορω ευκολα να κατεβασω το πετσακι ετσι ωστε να βγει το λεγόμενο "κεφαλακι". Αλλα οταν ειναι σε στύση, δυσκολευομαι να το κανω. τι πρέπει να κάνω; (επίσης, έχω ακούσει ότι αμα τραβάς το πετσάκι κάθε μέρα οταν το πεος σου δεν ειναι σε στυση, θα "φτιάξει" το πρόβλημα που έχω, είναι αλήθεια;)
Ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123984 από DaViNCi στις 20 Νοεμβρίου 2013, 1:14πμ

DaViNCi

Εικονίδιο
μέλος από: 20/11/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Θυμάμαι είχα κάποτε και εγώ το ίδιο πρόβλημα...πρεπει να ηταν κ στην ηλικια σου...το "πρόβλημα" στην ουσία είναι πως όταν εισαι σε στύση το κεφαλάκι φουσκώνει και έτσι δεν εχει το ίδιο μέγεθος με πριν, οπότε εαν οπως εσυ δεν εχεις μεγάλο άνοιγμα στο πετσάκι πάνω δυσκολεύεσαι να το βγάλεις εξω.
Εγώ τότε έκανα τις προσπάθειες να περάσω την κεφάλα (χαχα) απλά με απαλες κινησεις μέσα στο ζεστό νερό της μπανιέρας ή την ώρα του ντους με την βοηθεια κάποιου σαπουνιου (για να γλυστράει), εκανα αρκετες φορές την κινηση πανω κατω και ετσι με τον καιρο εστρωσε ευτυχώς η κατάσταση! :)
Βέβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετική, αν ομως καταφερνεις να το βγαλεις εστω με μικρη δυσκολία πιστευω πως θα βελτιωθει με τον καιρο...
Προσεχε μονο μην κανεις ποτέ βιαιες κινησεις γιατι θα τον πληγωσεις και δεν ειναι και ότι καλυτερο! ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #123985 από eliz19 στις 20 Νοεμβρίου 2013, 1:36πμ

eliz19

Εικονίδιο
μέλος από: 12/10/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Φυσιολογικά, αυτό το πετσάκι που λες θα πρέπει να έχει την ίδια κινητικότητα είτε το πέος έιναι σε στύση είτε όχι..Η κατάσταση κατά την οποία το πετσάκι δεν κατέρχεται ώστε να αποκαλυφθεί η βάλανος, το κεφαλακι δηλαδη, ονομάζεται φίμωση και μπορεί να είναι φυσιολογική σε αγόρια μέχρι 3 ετών και σε μικρότερο ποσοστό σε μεγαλύτερες ηλικίες..Εφόσον όταν δεν είναι σε στύση το πέος σου μπορεί και μετακινείται το πετσάκι αυτό σημαίνει ότι η στένωση δεν είναι σημαντικού βαθμού, αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε χρειάζεται αντιμετώπιση..Χρειάζεται γιατί μία τέτοια κατάσταση μπορεί να έχει πολλές επιπλοκές..Μπορεί να εμφανίζεις πολύ συχνά μόλυνση της περιοχής, στύση για μικρή διαρκεια και πρόωρη εκσπερμάτιση αλλά κα άλλα θέματα..Επιπλέον υπάρχει κίνδυνος σε στύση ενώ θα μπορεσει να κατέλθει το πετσάκι να μην μπορέσει να επανέλθει στη θέση του και να συσφιγκει το πέος , κατασταση που είναι πολύ επωδυνη και μπορεί να δημιουργήσει περεταίρω προβλήματα..Το να τραβάς το πετσάκι είναι μια ενέργεια που συνίσταται να γίνεται μόνο απο το γιατρό και μόνο στα μωράκια και μικρά παιδάκια..Σε μεγαλύτερα παιδιά η λύση είναι μόνο χειρουργική, αλλά πρόκειται για μία πάρα πολύ απλή επέμβαση που γίνεται τοπικά σε πολύ μικρό χρόνο.. Στην ουσία πρόκειται για μία απλή περιτομή, αφαίρεση ενός τμήματος απο το πετσάκι, κάτι που είναι πολύ συνηθισμένο σε κάποιες θρησκείες όπως σίγουρα θα ξέρεις..υπάρχει επίσης και μία άλλη μέθοδος πλαστικής που δεν τη γνωρίζω όμως..Εγώ θα σε συμβούλευα ναεπισκφτείς ένα γιατρό ουρολόγο , ο οποόίος θα μπορέσει να κρίνει καλύτερα την κατάσταση.. Πάντως δεν είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να ανησυχείς..είναι κάτι αρκετά συχνό και μία επέμβαση ρουτίνας για οποινδήποτε ουρολόγο..
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login