Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Εκτός από το ftou.gr κανείς δε σε θυμάται, σ' αυτό το ιντερνετικό ταξίδι του χαμού.
Σάββατο, 27 Απριλίου

Ανεπιθίμιτη εγκυμοσίνη,βοήθεια

Σελ. 3
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136062 από khaleesi στις 10 Ιανουαρίου 2016, 2:37πμ

khaleesi

Εικονίδιο
μέλος από: 10/7/2015
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
To θέμα δεν είναι ο τρόπος που έχεις επιλέξει να διαχειριστείς τη ζωή σου, αυτό είναι δικαίωμά σου, αλλά ότι έχει φερθεί μέχρι τώρα ανεύθυνα και συνεχίζεις να μη θες να αναλάβεις τις ευθύνες σου. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο και λυπάμαι που σου μιλαω σκληρά, αλλά έτσι θα μιλούσα και στην κολλητή μου... Καταρχάς η πρώτη σοβαρή κίνηση που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις είναι να μιλήσεις με ένα γιατρό, να του πεις ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ και να τον συμβουλευτείς. Δευτερόν, δεδομένης της κατάστασης θεωρώ σωστή την απόφασή σου να κάνεις έκτρωση. Φυσικά μια έκτρωση δεν είναι ούτε κάτι καλό, ούτε σωστό, αλλά είναι ένα μέτρο ανάγκης και κρίνοντας από σενα δεν έχεις ούτε τη θέληση και πιθανότατα ούτε την ικανότητα για την ευθύνη ενος παιδιού (και συγχώρεσέ με δεν το λέω υποτιμητικά το λέω με καλή πρόθεση). Επιπλέον, τα θέματα των υιοθεσιών είναι πολύ βασανισμένα θέματα στην ελλάδα ειδικά, οπότε δε νομίζω αυτη να ήταν η καλύτερη λύση. Αλλά πάνω απ όλα να μην ξεχνάς ΠΟΤΕ ότι εσύ και μόνο εσύ έχεις την αποκλειστική αυτοδιάθεση του σώματός σου, οπότε αν δεν το θες, δεν έχεις καμία μα καμία υποχρέωση να το κρατήσεις και ας σου πουνε άλλοι ότι θέλουν. Έπειτα, μίλα είτε αυτό που σου είπαν με το χαμόγελο, είτε με κάποιο ειδικό ψυχολόγο για να μιλήσεις ελεύθερα και εμπιστευτικά και να σε βοηθήσουν με συμβουλες. Και τέλος, νομίζω ότι είναι πρακτικά αδύνατον να το κρύψεις από τους γονείς σου ότι και να γίνει κάποια στιγμή θα το μάθουν και θα είναι επίσης ανεύθυνο και κρίμα... Αν δε θες να τους πεις όλη την αλήθεια, πες έστω την μισή ότι ας πουμε έχεις μια σχέση και έσπασε το προφυλακτικό, ή κάτι τέτοιο. Ούτε βέβαια να πεις ψέματα είναι σωστό, αλλά ίσως να είναι καλύτερο. Αν πάλι είναι πααααρα πολύ συντηρητικοί δε ξέρω ειλικρινά τι να σου πω, γι αυτό και όπως σου πρότεινα θεωρώ ότι μια κουβέντα με έναν ειδικό θα βοηθούσε πολύ. Βρες κάποιον μεγαλύτερο ή έστω κάποια φίλη να σε στηρίξει γιατί καλό θα ήταν να μην κάνεις κάτι μόνη σου χωρίς να το ξέρει κανείς της εμπιστοσύνης σου... Ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση για σένα και όλα να γίνουν καλά και από δω και πέρα να προσέχεις πολύ να μην κάνεις τα ίδια λάθη... Ελπίζω να γίνουν όλα καλά...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login