Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η ασχήμια είναι ανώτερη από την ομορφιά γιατί κρατά περισσότερο.
Σάββατο, 18 Μαΐου

Σχέσεις με φαντάρους

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #40147 από mpoumpou στις 14 Ιουνίου 2007, 7:27μμ

mpoumpou

μέλος από: 10/6/2007
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
poli tixeros!!!kai na tou exw empistosini?exw akousei para polla gia fantarous!!!!!!!!!!!!!!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40148 από senza paura στις 14 Ιουνίου 2007, 7:46μμ

senza paura

μέλος από: 21/5/2007
μηνύματα: 332 αποδεκτές 0
Αφού σε αγαπάει όπως λες, δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτα...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40152 από Candyman στις 14 Ιουνίου 2007, 8:42μμ

Candyman

Εικονίδιο
μέλος από: 13/6/2007
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
κατ'αρχας mpoumpou thanx και senza paura sorry αλλά είσαι λίγο κωλόφαρδος...Μη φοβάσαι mpoumpou είναι απλά μια δοκιμασία για τη σχέση.Αν υπάρχει αγάπη, ούτε λίγη απόσταση ούτε ένας καραβανάς που σπάει τα αρχίδια στους φαντάρους μπορούν να σας χωρίσουν...Εμπιστοσύνη του έχεις ή δεν του έχεις απ'την αρχή,δεν αλλάζει αυτό στο στρατό.Και οι φαντάροι,άντρες είναι κ αυτοί...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40153 από provoskida στις 15 Ιουνίου 2007, 12:36πμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Φυσικά και να του έχεις εμπιστοσύνη (τον αγαπάς υποτίθεται). Και τι κι αν έχεις ακούσει πολλά για φαντάρους. Εγώ έχω ακούσει πολλά για ανθρώπους...

Η γιαγιά μου άντεξε με τον παππού μου στην Κοριτσά και μετά στην φυλακή (τον δώσανε οτι και καλά ήτανε κομμουνιστής) Για πολύ καιρό μεγάλωνε τα παιδιά της μόνη της. Μιλάμε για άλλα χρόνια τότε. Τα κινητά και το διαδίκτυο ήταν επιστημονική φαντασία...

Η μάνα μου περίμενε σαν την Πηνελόπη τον πατέρα μου περίπου 3 χρόνια. Χούντα, επιστράτευση (εισβολή στην Κύπρο) και τα τεθωρακισμένα να περιμένουν στον Έβρο διαταγή να μπούνε μέσα. Και να τους λένε "Σε περίπτωση που πάρετε διαταγή να μπείτε μέσα, και έγκυο να βρείτε μπροστά σας, πατήστε την. Κι αυτοί το ίδιο θα κάνουν." Ευτυχώς τέτοια διαταγή δεν δόθηκε ποτέ...

Τότε η θήτεια ήταν πρόβα πολέμου. Σήμερα πλέον τους φαντάρους τους έχουν για καθαρίστριες και νυχτοφύλακες. Χώρια που αν παίζει κανένα βίζμα, δεν καταλαβαίνεις θητεία. Απλά τα ξύνεις μέχρι να ματώσουν. Και φυσικά αυτοί που δεν έχουν βίζμα, τρώνε τα σκατά... τα βίζματα κάθονται σε κανενα γραφείο, ρίχνουν καμιά πασιέντζα στο PC και πάνε σπίτι τους για νάνες και οι υπόλοιποι κάθονται μέσα και βαράνε τις δικές τους σκοπιές, κάνουν τις δικές τους βάρδιες. Ελλάδα...

Στο στρατό λένε "Εκεί που σταματάει η λογική ξεκινάει ο στρατός"

Θα πρέπει να αντέξεις το φίλο σου που θα γυρνάει με άδεια και θα σου λέει πράγματα τα όποια δεν θα καταλαβαίνεις και θα σε αφήνουν πιθανόν αδιάφορη. Θα πρέπει να αντέξεις την γκρίνια του και τα νεύρα του. Θα πρέπει να φανταστείς την θέση του και την ζωή του εκεί μέσα.

Κανείς δεν ωριμάζει στο στρατό. Πλέον οι περισσότεροι με πτυχεία και μεταπτυχειακά πάνε και σε μεγάλη ηλικία. Άσε που ο στρατός δεν σου προσφέρει (έτσι όπως είναι σήμερα) ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα. Αυτοί που λένε πως ωριμάσαν στο στρατό κατά την άποψη μου δεν έχουν ωριμάσει ακόμα. Δηλαδή στο εξωτερικό που δεν υπάρχει υποχρεωτική θητεία δεν ωριμάζουν ποτέ?

Το μόνο που μαθαίνεις είναι να έχεις υπομονή γιατί πρέπει να ανεχτείς κάποια πράγματα θέλεις δεν θέλεις. Κι αυτό αργά η γρήγορα (ανάλογα με το πόσο έξυπνος είσαι) το καταλαβαίνεις. Στο στρατό δεν έχεις επιλογές. Ο κώλος σου τους ανήκει. Το ορκίζεσαι και υπάρχουν νόμοι που σε υποχρεώνουν να υπακούς. Πρέπει να συμπεριφέρεσαι ανάλογα με τον βαθμό σου και τη θέση σου. Ο φαντάρος είναι η τελευταία τάξη. Είναι ο δούλος. Και αν γίνει μαλακία εκεί μέσα αρμόδια είναι τα στρατοδικεία (ή αεροδικεία ή ναυτοδικεία) και όχι τα πολιτικά δικαστήρια. Οι δε στρατωτικοί νόμοι προβλέπουν για ορισμένες περιπτώσεις (π.χ. εσχάτη προδοσία) την θανατική ποινή. Δεν είναι παίξε-γέλασε. Κανένας δεν θα τον ρωτήσει αν του αρέσει. Πρέπει απλά να κάνει ότι του λένε. Και αν κάνει ότι του λένε δεν θα έχει κανένα μα κανένα πρόβλημα.

Μακάρι να μην υπήρχε θητεία, μακάρι να μην υπήρχαν όπλα, μακάρι να μην υπήρχε πόλεμος. Όλα αυτά όμως ΥΠΑΡΧΟΥΝ και αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα.

Τι να κάνεις? Υπομονή. Να δείχνεις κατανόηση στα προβήματα του και να του θυμίζεις πως είναι άντρας. Και στην Ελλάδα οι άντρες πάνε φαντάροι, πιάνουν όπλο, βαράνε σκοπιά στα σκοτάδια και στις ερημιές και βγάζουν τον σκασμό γιατί έτσι πρέπει και γιατί η πατρίδα χέστηκε αν τους αρέσει ή όχι. Είναι αναλώσιμος, είναι ένας αριθμός σε μια ταμπελίτσα, είναι όμως και υπέυθυνος για το όπλο που κρατάει.

Εκεί μέσα που είναι με τους μαλάκες τους καραβάναδες (που η παιδεία τους είναι τόση όσο να τους ενδιαφέρει μόνο πότε θα πάρουν άδεια, και αν θα τους κάτσει το στοίχημα) πιθανόν κανείς δεν θα του πεί ποιά είναι η ευθύνη που φέρει σαν στρατιώτης και για ποιό λόγο τον στείλανε εκεί για ένα χρόνο. Κανείς δεν θα δώσει νόημα στην θητεία του.

Κάνε αν θές μια κουβέντα μαζί του. Δώσε εσύ νόημα στην θητεία του. Παρηγόρησε τον, πες του πως θα συνηθίσει, πως θα προσαρμοστεί και θα αντέξει όπως όλοι πριν από αυτόν και πως όταν τελειώσει θα πάτε να το γιορτάσετε μαζί. Πες του πως καταλαβαίνεις οτι περνάει δύσκολα και οτι τον σκέφτεσαι συνέχεια. Πες του πως είναι δύσκολο και για σένα. Ζήτησε του να σε σκέφτεται και να σε νοιάζεται όπως εσύ. Οι σχέσεις στα δύσκολα δοκιμάζονται αν και πόσο αντέχουν και τα δύσκολα για σας είναι τώρα.

Αν καταφέρετε να βγείτε μέσα από αυτήν την διαδικασία αλώβητοι πολύ πιθανό να είστε μαζί για πάντα.

Καλή τύχη.



προφίλάλλα...
Μήνυμα #40155 από mpoumpou στις 15 Ιουνίου 2007, 10:21πμ

mpoumpou

μέλος από: 10/6/2007
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
provoskida seuxaristw para poli eilikrina!!!apla wres wres niw8w oti den ton kserw!exei allaksei ola tou ftaine gkriniazei kai den kserw pia ti na pw!!!!ase pou ekei pou pame na piasoume kapoia poio erwtiki sizitisi mpoukaroun sto 8alamo kai tous fwnazoun!!alles fores bebaia einai apisteuta ksenerwtos!!!!anti-koukou tous dinoun re gamwto?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40163 από DarkAngel στις 15 Ιουνίου 2007, 4:13μμ

DarkAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 5/1/2007
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Εγώ που είμαι 4 μήνες στον στρατό μια χαρά τα πάω με την κοπέλα μου,ίσα ίσα τώρα που είμαστε μακριά δοκιμαζόμαστε περισσότερο.Όταν τελειώσει το στρατιωτικό σκοπεύω να την αρραβωνιαστώ,το έχουμε συζητήσει και το έχουμε αποφασίσει.Τώ ρα είμαι στην Αθήνα με άδεια και ζούμε τον έρωτα μας!Ο στρατός δεν είναι κάτι το τραγικό,γρήγορα περνάει ο καιρός και δεν τον καταλαβαίνεις..
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40164 από Antre στις 15 Ιουνίου 2007, 4:40μμ

Antre

μέλος από: 28/4/2007
μηνύματα: 566 αποδεκτές 0
Καλά ρε μπουμπου... είναι χωμένος μέσα και θέλεις να έχει την ίδια διάθεση που είχε και πριν... αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτή την στιγμή... είναι λίγο εγωιστικό...

Βεβαίως και έχουν αντικούκου... σε ένα θάλαμο με άλλα 100 ανδρικά μωρία (αλλιώς θα το λεγα αλλά είσαι και κοπέλα) είναι... ύπνο δεν έχουν... ψυχική ηρεμία δεν έχουν... που όρεξη για κούκου;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40165 από senza paura στις 15 Ιουνίου 2007, 4:46μμ

senza paura

μέλος από: 21/5/2007
μηνύματα: 332 αποδεκτές 0
Mpoumpou πόσο καιρό έχει που πήγε στρατό; Αν είναι καινούργιος είναι λογικό να είναι έτσι και χρειάζεται απλώς λίγη εμψύχωση... Αν έχει όμως καιρό και δεν έχει συνηθίσει, είναι και λίγο ανησυχητικό...
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login