Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Ασχετοσύνη είναι όταν δεν ξέρεις τίποτα και κάποιος σε παίρνει χαμπάρι.
Πέμπτη, 9 Μαΐου

anxos

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #54651 από bluebird στις 01 Οκτωβρίου 2009, 6:36μμ

bluebird

Εικονίδιο
μέλος από: 22/9/2009
μηνύματα: 243 αποδεκτές 0
εχω ακουσει οτι τα χομπυ ειναι τα καλυτερα για την καταπολεμηση του αγχους. επειδη ασχολεισαι δημιουργικα και ξεχνας τα καθημερινα σου προβληματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54655 από CHRISAKI στις 01 Οκτωβρίου 2009, 8:47μμ

CHRISAKI

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2009
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Webmaster@01 Οκτωβρίου 2009)
Πώς είπαν ότι φταίει το άγχος; Έκαναν αξονική και μαγνητική τομογραφία; Όλες τις εξετάσεις αίματος; Κοίταξαν για δηλητηρίαση από μέταλα (υδράργυρο κλπ); Είναι φωτοτυπικό ή κάποια άλλη συσκευή που παράγει όζον (φωτιστικά και ιονιστές αέρα) στο δωμάτιό σου; Εξέτασαν για μύκητες και το σπίτι για μούχλα (mold); Τρως τσίχλες και καραμέλες με γλυκαντικά (ασπαρτάμη) ή βάζεις γλυκαντικά στον καφέ ή πίνεις αναψυκτικά diet; Τρως καλά και απ' όλα (λίπη, πρωτεΐνες, ζάχαρα); Τρως το αλάτι που χρειάζεσαι;

δεν μου εκαναν καμια εξεταση απλα μου ειπαν οτι αυτα τα συμπτωματα ειναι απο το αγχος... τωρα θα δουμε προσπαθω να ειμαι ηρεμη να δουμε.η αληθεια ειναι οτι οταν θυμωνω αρχιζουν.οσο για το σπιτι ειναι ολοκαινουργιο σε οικοδομη 5 μηνων μενω
και απο ζαχαρη αστο ειναι η αγαπημενη μου....ο καφες με 3 κουταλια ζαχατρη <γλυκατζου μεχρι αηδιας..>βεβαια μου ειπαν να παω να κανω και εξεταση στο θηροειδη μου και να δω αν προερχεται απο εκει....θα δειξει..ομως και τις δυο φορες δεν μου καναν τπτ ....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54672 από Webmaster στις 02 Οκτωβρίου 2009, 12:38πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Και πώς είπαν ότι είναι το άγχος χωρίς να αποκλείσουν οργανικό αίτιο; Τα νύχια τους μυρίσανε; Βαριόντουσαν να πάρουν αίμα ή να κάνουν τομογραφία; Πήγαινε σε παρακαλώ σε καλύτερους γιατρούς. Εκτός από τις ορμόνες του θυρεοειδή πες τους να εξετάσουν και για δηλητηρίαση από μέταλα και μετά για αλλεργία στην καφεΐνη (την οποία βασικά μπορείς και μόνη σου να τσεκάρεις, απλά κόψε τον καφέ (μην πίνεις ούτε και ντεκαφεϊνέ) για 6 εβδομάδες και δες αν αυτό λύνει το πρόβλημα). Και αν τυχόν και ανακαλύψουν οργανικό αίτιο, να αναφέρεις τους γιατρούς που παραμέλησαν να σε εξετάσουν γιατί είναι επικίνδυνοι.

Λες ότι αυτό γίνεται όταν έχεις νεύρα αλλά ίσως είναι ανάποδα και δεν το καταλαβαίνεις δηλαδή κάτι οργανικό να σου προκαλεί τα νεύρα και μετά το άγχος. Ο θυμός είναι όπως ο πόνος, έχει μια αιτία και πρέπει να εξετάζεται. Η αιτία δεν είναι πάντα ψυχολογική.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54676 από carla2 στις 02 Οκτωβρίου 2009, 2:14πμ

carla2

Εικονίδιο
μέλος από: 6/9/2009
μηνύματα: 68 αποδεκτές 0
Συμφωνώ απόλυτα με τον webmaster!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54729 από CHRISAKI στις 02 Οκτωβρίου 2009, 10:58μμ

CHRISAKI

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2009
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Webmaster@02 Οκτωβρίου 2009)
Και πώς είπαν ότι είναι το άγχος χωρίς να αποκλείσουν οργανικό αίτιο; Τα νύχια τους μυρίσανε; Βαριόντουσαν να πάρουν αίμα ή να κάνουν τομογραφία; Πήγαινε σε παρακαλώ σε καλύτερους γιατρούς. Εκτός από τις ορμόνες του θυρεοειδή πες τους να εξετάσουν και για δηλητηρίαση από μέταλα και μετά για αλλεργία στην καφεΐνη (την οποία βασικά μπορείς και μόνη σου να τσεκάρεις, απλά κόψε τον καφέ (μην πίνεις ούτε και ντεκαφεϊνέ) για 6 εβδομάδες και δες αν αυτό λύνει το πρόβλημα). Και αν τυχόν και ανακαλύψουν οργανικό αίτιο, να αναφέρεις τους γιατρούς που παραμέλησαν να σε εξετάσουν γιατί είναι επικίνδυνοι.

Λες ότι αυτό γίνεται όταν έχεις νεύρα αλλά ίσως είναι ανάποδα και δεν το καταλαβαίνεις δηλαδή κάτι οργανικό να σου προκαλεί τα νεύρα και μετά το άγχος. Ο θυμός είναι όπως ο πόνος, έχει μια αιτία και πρέπει να εξετάζεται. Η αιτία δεν είναι πάντα ψυχολογική.


δεν εχς ιδεα γιατι το καναν. παντως εγω τον καφε τον εχω κοψει απο τοτε που ειδα οτι με ενοχλει τοσο ολο αυτο .σημερα εκανα εξετασεις για τον θυρεοειδή και την δευτερα θα δουμε. το μονο που μου ειπαν στο νοσοκομειο ειναι να προσπαθω να μην αγχωνομαι ... ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ .. οσο για την γλυκαντικες ουσιες δεν το ηξερα οτι μπορει να βλαψουν οι μαστιχες....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #54736 από Webmaster στις 03 Οκτωβρίου 2009, 12:46πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
http://dorway.com/dorwblog/doctors-speak-out/panic-attacks-aspartame-ingestion/

Εδώ διάβασε.

Μαρτυρίες άλλων που την πάτησαν από την ασπαρτάμη λένε ότι είχαν ζαλάδες, μη καθαρή σκέψη (σαν να σκέφτονται μέσα σε μια ομίχλη), τσαντίζονταν εύκολα, πονοκέφαλο, μια ανεξήγητη μαυρίλα και στενοχώρια χωρίς λόγο, μια παράνοια του στυλ όλοι είναι κακοί, κρίσεις πανικού και κακή διάθεση. Υπάρχουν μάλιστα ενδείξεις για καρκίνο στο μυαλό απ' αυτό το διάολο.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #57919 από snoupi στις 23 Ιανουαρίου 2010, 4:09μμ

snoupi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2010
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
distixos to anxos ine i pio sixronoi morfi asthenias...pou fantazome to zoun polloi ...alloi ligo alloi poli...kai go exo edo kai 2 xronia anxos..perisotero apo to kanoniko...dokimasa ta panta..omos eksakoloutho na to exo..


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #59463 από foumo στις 20 Μαρτίου 2010, 2:42πμ

foumo

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/3/2010
μηνύματα: 46 αποδεκτές 0
Έχω ακούσει οτι τη στιγμή που είσαι αγχωμένος πρέπει να προσπαθείς να ρυθμίσεις την αναπνοή σου. Όταν είμαστε αγχωμένοι παίρνουμε μικρές και γρήγορες ανάσες... έτσι δεν φεύγει όλος ο αέρας απο τα πνευμόνια. Γι' αυτό προσπαθούμε να ανασάνουμε πιο αργά και να βγάζουμε όλο τον αέρα απο τα πνευμόνια μας καθε φορά. Αυτό μας βοηθά να χαλαρώσουμε και να αποβάλουμε το αγχος εκείνη τη στιγμή. Αν και καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε να βρούμε την αιτίαπου το προκαλεί!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login