Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Σαν βασιλιάς, σαν βασιλιάς, και της καρδιάς μου κύρης. Αρβανιτάκη να φαλτσάρει τρακαρισμένη ανόητους στίχους με μουσική αρμόνιο, προφορά επαρχίας και στήσιμο φτήνιας
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Τάσεις αυτοκτονίας

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #124937 από Melagxolikoss στις 24 Ιανουαρίου 2014, 2:48μμ

Melagxolikoss

banned
μέλος από: 24/1/2014
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπέρα.Είμαι 16 χρονών και τώρα τελευταία,έχω βρει πολύ βαρετή την ζωή μου..Έχω κάνει πολλά λάθη,το μεγαλύτερο,αυτό που άρχισα να παίζω ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι(online) και για να γίνω καλύτερος,έπαιρνα κρυφά λεφτά από τους γονείς μου,ήταν γύρω στα 400 ευρώ..Όταν κατάλαβαν πως έλειπαν τα χρήματα,με ρώτησαν και εγώ είπα όχι και βρήκα δικαιολογία πως μπορεί να μας κλέψανε..Αυτά τα χρήματα προοριζόταν για 1 δάνειο..Ειλικρινά,όταν μου το είπαν ήθελα να ανοίξει η Γη και να με καταπιεί...Τους έχω φερθεί πολύ άσχημα,άλλα οι γονείς μου πάντα με συγχωρούν..Πριν 2 μέρες πήρα πάλι 100 ευρώ για το παιχνίδι..Αργά ή γρήγορα μπορεί να το καταλάβουν..Έχω δώσει υπόσχεση στον εαυτό μου να μην ξαναπάρω για κανέναν λόγο κρυφά..Αν το καταλάβουν δεν ξέρω τι θα κάνω,θα μαζέψω τα πράγματα μου και θα φύγω(δεν ξέρω που) ή θα κάνω αυτό που γράφω στον τίτλο..Αυτά τα 100 ευρώ ήταν σε 2 50άρικα, σε ένα ματσάκι των 450 ευρώ, τώρα είναι 300 καθώς πήρε και η μαμά 50 ευρώ,τότε είχα πάρει ήδη 50 και δεν το κατάλαβε..Σας παρακαλώ πείτε μου τι να κάνω..Ειλικρινά,θέλω να σκοτωθώ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124938 από Bluejack στις 24 Ιανουαρίου 2014, 2:51μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Γειά σου φίλε μου.
Αν θες μίλησε μας λίγο παραπάνω για ότι σε προβληματίζει.
Δε μας κουράζεις.

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις στους γόνεις σου για όλα αυτά.
Αλλιώς σε κάποιο ψυχολόγο. Δεν είναι κακό ούτε ντροπή.
Όλα θα πάνε καλά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124943 από M1k3y στις 24 Ιανουαρίου 2014, 5:01μμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
Καλησπέρα.

Καταρχάς πρέπει να αναγνωρίσεις ότι για να φτάσεις σε σημείο να παίρνεις χρήματα κρυφά από τους γονείς σου για online games (WoW ?) είσαι σε κάποιο βαθμό εθισμένος από αυτά. Η λύση προφανώς ΔΕΝ είναι να φύγεις από το σπίτι σου, ούτε και να αυτοκτονήσεις (για όνομα του Θεού !) για 500 ευρώ.

Μπορείς να μιλήσεις εδώ ελεύθερα, μην πάρεις βιαστικές αποφάσεις. Επειδή όμως εμείς δεν είμαστε ειδικοί θα σου πρότεινα να καλέσεις τη hotline της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. (Εταιρία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου) στο 116111 όπου μπορείς να μιλήσεις απευθείας με ψυχολόγο ανώνυμα και εμπιστευτικά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124958 από Dieftharmenos στις 25 Ιανουαρίου 2014, 8:56μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Θα συμφωνησω με τους φιλους απο πανω.Μιλα με τους γονεις σου και αυτοι οσο και αν γκρινιαξουν μετα θα σε βοηθησουν.Προφανως και εισαι εθισμενος σε αυτο το παιχνιδι αλλα το περνανε πολλα 16χρονα στις μερες που ζουμε.Και εγω πριν καποια χρονια θα ελεγες πως ημουν εθυσμενος βεβαια δεν επαιρνα λεφτα αλλα ασχολιομουν πολλες ωρες.Αυτο που με βοηθησε να το ξεπερασω ηταν οι παρεες(καφεδες,μπαρακια κλπ...) καθως και το φλερτ που εκανα.16 χρονων εισαι δεν υπαρχει λογος να αυτοκτονησεις.Αυτα μετα απο λιγα χρονια θα τα βλεπεις και θα γελας.Για αρχη θα σου προτινα να βγεις για κανα καφε...να περασεις καλα εκτος παιχνιδιου και να καταλαβεις τι θα πει πραγματικη διασκεδαση.

Επισης,οταν εισαι στον υπολογιστη θα σου προτεινα να παιζεις κανενα παιχνιδι που θα εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου προσφερει τετοιους πειρασμους...παιξε κανα l2 global,κανενα DC Universe,κανενα NBA,COD...εχεις τοσες τζαμπα επιλογες για να σκοτωνεις τον χρονο σου.Εκτος αυτου το παιχνιδι που παιζεις ειμαι σιγουρος οτι εχει σχεδιαστει γι αυτον τον λογο...δηλαδη να σπαταλας τα λεφτα σου.Αυτος ειναι ο σκοπος του και ενα 16χρονο οσο και αν το βλεπει ειναι δυσκολο να αντισταθει.

Φιλικα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126458 από ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥ στις 15 Απριλίου 2014, 10:56μμ

ΜΑΡΙΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥ

Εικονίδιο
μέλος από: 15/4/2014
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
H κλεψιά είναι αμαρτία!!!Προτείνω να εξομολογηθείς σε κάποιον ιερέα κατα προτίμηση όχι της γειτονικής σου εκκλησίας,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!Θα σε βοηθήσει το να τα βγάλεις από μέσα σου πιστεψε με!Καλό πάσχα με υγιεία!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login