Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Ελευθέριος Παγκανινάκης να ζωγραφίζει την Υπερμάχω με μπουζούκι, βιολί και λαϊκή κομπανία
Τετάρτη, 24 Απριλίου

Φροντιδα στο Piercing

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #117883 από Γατος στις 23 Φεβρουαρίου 2013, 11:04πμ

Γατος

Εικονίδιο
μέλος από: 7/2/2013
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Εχω ενα piercing που το εχω κανει προσφατρα (3 μερες) Στο τραγανο του αυτιου.Εχει πριστει λιγο.Με τι το καθαριζω εκτος φυσικου ορου για πιο σιγουρια ? πια ειναι τα σιμπτοματα πως κατι παει στραβα ? μετα απο ποσο καιρο βγαζω το φαρμακευτικο σκουλαρικι ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117887 από iasio στις 23 Φεβρουαρίου 2013, 12:11μμ

iasio

Εικονίδιο
Moderator
μέλος από: 3/9/2007
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Αυτό είναι το στραβό όταν κάνεις τρύπα με πιστολάκι.

Ο φυσιολογικός ορός αρκεί. Αν μολυνθεί θα βάλεις λίγη (πολύ μικρή ποσότητα) fucidin για καμια βδομάδα πρωί βράδυ. Τα συμπτώματα αν έχει μολυνθεί είναι πρήξιμο, πύον. Ειδικά αν δεις κίτρινο/πράσινο πύον ή αίμα καλό είναι να βάλεις fucidin.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117888 από Γατος στις 23 Φεβρουαρίου 2013, 1:02μμ

Γατος

Εικονίδιο
μέλος από: 7/2/2013
μηνύματα: 28 αποδεκτές 0
Τι ειναι το fucidin ? Αμα βαλω λιγο οινοπνευμα πειραζει ? ποτε βγαζω το φαρμακευτικο ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #117889 από aglina στις 23 Φεβρουαρίου 2013, 1:19μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Εγω που εκανα στη μυτη μου ειπε να μην βαλω ποτε οινοπνευμα στην τρυπα αλλα να καθαριζω πολυ καλα το σκουλαρικι με οινοπνευμα. Η fucidin ειναι μια αντιβιοτικη αλιφη.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #118161 από giotakigr στις 01 Μαρτίου 2013, 6:27μμ

giotakigr

Εικονίδιο
μέλος από: 1/3/2013
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

το σκουλαρικι μπορεις να το βγαλεις οταν θρεψει η τρυπα και φυγει το πριξημο...ειναι δυσκολο σημειο...εγω 3 χρονια τν ειχα και πριζοταν συνεχεια μεχρι που την εκλεισα...να βαζεις ορο και φιυσιντιν ειναι καλη οπως ειπε η κοπελα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118164 από Noir Désir στις 01 Μαρτίου 2013, 8:25μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Και γω εκανα σημερα και μου σημερα το βραδυ 10 λεπτα μπεταντιν και μετα ξεπλυμα με καθαρο νερο, και απο και περα αλατονερο 2-3 φορες την ημερα. Τον ρωτησα για οινοπνευμα (γιατι τις αλλες τρυπες στο αυτι τις ειχα κανει με πιστολι και μου χαν πει να τις καθαριζω με οινοπνευμα) και μου ειπε αν θελω να καθαριζω το σκουλαρικι, αλλα να μην μπει στην τρυπα. Επισης, να μην κοιμαμαι μ'αυτο το πλευρο και πιεζεται στον υπνο, και οταν το καθαροζω να μην το στριβω και μπαινουν μεσα οι γυρω γυρω βρωμιες. Τελος, λεει αν πρηστει λιγο να λασκαρω λιγο την μπαρα και αν ειναι να παω να του ριξει αυτος μια ματια. Α, και κραταω το σκουλαρικι και συνεχιζω τη φροντιδα για 2 μηνες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118203 από iasio στις 02 Μαρτίου 2013, 4:34μμ

iasio

Εικονίδιο
Moderator
μέλος από: 3/9/2007
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
@Noir Désir

Το "καθαρό νερό" δεν υφίσταται. Το νερό της βρύσης έχει μικροοργανισμούς που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα (μόλυνση στην πληγή-τρύπα).
Ο μόνος τρόπος να σκοτώσεις αυτούς τους μικροοργανισμούς είναι βράζοντας το νερό (αποστειρώνοντάς το).
Μπορείς να διαβάσεις μια έρευνα που συγκρίνει τον καθαρισμό πληγών με αποστειρωμένο νερό και φυσιολογικό ορό εδώ

Πάρε από ένα φαρμακείο φυσιολογικό ορό, είναι φθηνός. Ουσιαστικά ο φυσιολογικός ορός είναι αλατόνερο, αποστειρωμένο. Για να μην κάθεσαι να βράζεις αλατόνερο, για να μην παιδεύεσαι με τις αναλογίες άλατος-νερού (0.9% διάλυμα αλατιού) απλά αγόρασέ το έτοιμο.

Οινόπνευμα ΠΟΤΕ. Μπορεί να έχει μεν αντιμικροβιακή δράση αλλά θα σου ερεθίσει την τρύπα. Είναι αδύνατο να μείνει μόνο πάνω στη μπάρα. Το ίδιο θα έλεγα και για το υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ), αν και συνίσταται για καθαρισμό από διάφορα piercing studios.

tl;dr:
Καθάριζέ το με ορό. Αν μολυνθεί βάλε fucidin. Για 15-20 μέρες να του δίνεις ιδιαίτερη προσοχή. Αν έχεις απορίες και δε σε καλύπτει το εκπαιδευμένο προσωπικό του ftou.gr και τα τιμημένα μέλη του πήγαινε σε αυτόν που σου έκανε το piercing.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118206 από Noir Désir στις 02 Μαρτίου 2013, 5:05μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
"Καθαρό νερό" εννοεί να το ξεπλύνω με σκέτο νερό, όχι αλατόνερο, προφανώς. Και όπως είπα, μου το είπε μόνο για το πρώτο βράδυ, για να ξεβγάλω το μπεταντιν, όχι σα μέσο καθαρισμού της τρύπας. Από και έπειτα μου είπε φυσιολογικό ορό ή αλατόνερο, όπως είπα παραπάνω. Όσο για το οινόπνευμα, δεν το ρίχνω αβέτρα πάνω την τρύπα, απλά με μια μπατονέτα καθαρίζω την μπάρα κάτω από τις μπιλίτσες που βιδώνουν και που συνήθως εκεί κολλάει ξεραμένο αίμα. Το οξυζενέ δεν το ανέφερε καν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118223 από iasio στις 02 Μαρτίου 2013, 6:39μμ

iasio

Εικονίδιο
Moderator
μέλος από: 3/9/2007
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0
Μα σκέψου το αυτό με το betadine. Βάζεις αντισηπτικό για να σκοτώσεις τα μικρόβια (για 10 λεπτά όπως είπες) και μετά ξεπλένεις με νερό της βρύσης το οποίο έχει μικρόβια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #118224 από Noir Désir στις 02 Μαρτίου 2013, 7:00μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Ναι νταξει, λογικό είναι αυτό που λες, απλά σου λέω τι μου είπε ο τύπος απ'το piercing studio. Αλλά στην τελική, μήπως οι μπατονέτες που το καθαρίζω ή τα μαλλιά μου που πέφτουν πάνω ή το νερό όταν κάνω μπάνιο ή ακόμα κι ο αέρας, δεν έχουν μικρόβια;

Πάντως μου 'κανε εντύπωση το "όχι οινόπνευμα στην τρύπα" που λένε στα piercing studios (και γι'αυτήν και για μια άλλη στο αυτί, και για τη μύτη), ενώ τις άλλες 4 τρύπες στ' αυτιά που είχα κάνει σε χρυσοχοείο με πιστόλι μου χαν πει να τις καθαρίζω με οινόπνευμα (και δεν μου χαν κάνει κανένα πρόβλημα).
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login