Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Διάβασα τόσα για τους κινδύνους του ποτού και του τσιγάρου, που αποφάσισα να κόψω το διάβασμα.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Αγορά ηχείων DJ - Γνώμες

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #136654 από Azatoth στις 27 Μαρτίου 2016, 5:46μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Καλησπέρα παιδιά

Τον τελευταίο καιρό εχω αρχίσει να ξανασχολούμε με το DJing (τελείως ερασιτεχνικά) και έχω βγάλει την κονσολίτσα μου απο το ντουλάπι (Hercules DJ Control MP3 E2 το μοντέλο -τίποτα τρελό).
Επειδή με την παρέα λέμε να αρχίσουμε να οργανώνουμε παρτάκια τώρα που σιγά σιγά φτιάχνει ο καιρός, θέλω να πάρω ενα καλό ζευγάρι ηχεία που να μπορούν να βγάλουν δυνατό ήχο, χωρίς να γαμάν την ποιότητα.
Ψάχνω για ένα ηχοσύστημα 2.1 που να μπορεί να καλύψει εύκολα ενα πάρτυ σε κανα μικρό σπίτι (ξέρετε τώρα πως είναι τα σπίτια των φοιτητών).
Επειδή δεν ξέρω απο μάρκες ούτε απο ένταση ήχου σε σχέση με Watt και όλα τα συναφή, θέλω να ρωτήσω για καμία πρόταση απο κάποιον που να έχει μια παραπάνω ιδέα.
Πολύ απλά, αυτό που θέλω είναι ενα ζευγάρι ηχεία (2 ηχεία, 1 subwoofer) με μέτρια ποιότητα ήχου αλλα αρκετή ένταση.
Οσον αφορά το εύρος τιμών, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο ποσό, αλλα όσο φτηνότερα τόσο καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

(Εννοείτε αποδεκτή σε όποιον με καλύψει)
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #136657 από swagger στις 27 Μαρτίου 2016, 11:01μμ

swagger

Εικονίδιο
μέλος από: 14/11/2015
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Ψάξου για ηχεία στα 200watt και θα είσαι πολύ ευχαριστημένος. Logitech κατά προτίμηση. Πλαίσιο ή σε καταστήματα μόνο για ήχο.
Όμως σιγουρέψου ότι η κονσόλα τα δέχεται ή δέχεται ηχεία 2.0 monitors αν ο ήχος βγαίνει από την κονσόλα στα ηχεία. Εκτός αν ο ήχος ουσιαστικά βγαίνει από τον υπολογιστή στα ηχεία τότε με τα 2.1 θα είσαι καλά.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136660 από Azatoth στις 28 Μαρτίου 2016, 1:40πμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Μετά απο μια σύντομη έρευνα αγοράς με τις πληροφορίες που μου έδωσες, βρήκα τα Logitech Speaker System Z623 τα οποία είναι 2.1 και έχουν ένταση 200watt.
Η τιμή προσιτή και οι αξιλογήσεις τους ικανοποιητικές, ειδικά μιας και 2-3 άτομα έγραψαν οτι είναι αρκετά καλά για ενα σπιτικό πάρτυ
Ο ήχος βγαίνει απο τον υπολογιστή και όχι απο την κονσολα οπότε με ηχεία που συνδέονται στο PC δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
Το μόνο που με κάνει λίγο σκεπτικό είναι οτι μου φαίνονται λίγο μικρά για να είναι ικανά να βγάζουν δυνατό ήχο. Τώρα θα μου πείς οτι η ένταση δεν έχει να κάνει με το μέγεθος, αλλα τι να κάνω :P
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136661 από kapoios* στις 28 Μαρτίου 2016, 2:03μμ

kapoios*

Εικονίδιο
μέλος από: 17/2/2013
μηνύματα: 134 αποδεκτές 0
Τα ηχεία που ανέφερες είναι αυτά που χρησιμοποιώ και εγώ και σαν προσωπική εμπειρία έχουν καταπληκτική ποιότητα ήχου και ακούγονται πολύ δυνατά.Αν τα βάλω τέρμα τρίζει όλη η πολυκατοικία χωρίς να χαλάει η ποιότητα.Επίσης το subwoofer τρομερό! Ο ήχος βγαίνει όντως από το PC και τα ηχεία αυτά έχουν και βράβευση THX!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136666 από Azatoth στις 28 Μαρτίου 2016, 8:55μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Εφόσον λες οτι τρίζει η πολυκατοικία φαντάζομαι για κανένα παρτάκι σε μικρό σπίτι θα είναι αρκετά απο την άποψη έντασης.
Θέλω απλά η μουσική να μπορεί να ακούγεται ασχέτως την φασαρία που θα γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για τις απαντήσεις. Δίνω αποδεκτή στον swagger επειδή μου απάντησε 1ος και επειδή μου έδωσε μια γενική κατεύθυνση για να κινηθώ. Ευχαριστώ kapoie!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #136670 από kapoios* στις 28 Μαρτίου 2016, 10:34μμ

kapoios*

Εικονίδιο
μέλος από: 17/2/2013
μηνύματα: 134 αποδεκτές 0
Ακούγεται άνετα ασχέτως την φασαρία που θα γίνεται. Τίποτα φίλε,και εγώ τον swagger θα επέλεγα στην θέση σου,καταλαβαίνω. :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login