Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Τα ωραιότερα πράματα στη ζωή ή είναι ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #153829 από galliusplinius στις 27 Σεπτεμβρίου 2021, 2:26μμ

galliusplinius

Εικονίδιο
μέλος από: 27/9/2021
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Ειμαι 17 και νομιζω πως πασχω από ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή (ocd).Είναι μέρες που με βασανιζει τοσο που δεν αντέχω αλλο,για παράδειγμα νοιώθω πως πρέπει να χτυπησω στο γραφείο μου ή στην πόρτα η στην βιβλιοθήκη χ φορές το χέρι μου,μεχρι να είναι ενταξει.Δινω πανελλήνιες και με αποσπά αρκετα γιατι ακόμα και οταν διαβαζω σκεφτομαι πως πρεπει να αφήσω το βιβλίο κατω και να κανω κάποια κίνηση ή κάτι τετοιο.Δεν ξερω αν θελω να παω σε ψυχολόγο πάντως ξερω πως με εχει κουράσει και υπαρχουν φορές που μου τρωει ώρες ολόκληρες προσπαθώντας ας πουμε να κανω μια κίνηση που μοιάζει σωστη.Δεν εχω διαγνωστεί οποτε δεν ειμαι βέβαιη πως πάσχω από αυτό,υπαρχει όμως κάποιος που μπορεί να μου προτείνει κάτι ή έστω κάποια συμβουλή;
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #153830 από Marina678 στις 27 Σεπτεμβρίου 2021, 11:02μμ

Marina678

Εικονίδιο
μέλος από: 4/6/2021
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εγώ είμαι ένα χρόνο μικρότερη, συνεπώς δεν ξέρω ακόμη τι εστί πανελλήνιες εξετάσεις αλλά θα σε συμβούλευα τα εξής:
1. Όταν είναι αναγκαίο χτύπησε το χέρι σου σε αυτά που λες όσες φορές κρίνεις ότι πρέπει.
2. Δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος να αφήσεις κάτω το βιβλίο αρκεί να μην το αφήσεις εξαιτίας αυτών. Εννοώ να μην το παρατήσεις..
3. "Σωστό" πράγμα κρίνεις εσύ τι είναι σε αυτή τη φάση. Δεν πρέπει πιστεύω να σου τρώει ενέργεια οτιδήποτε τέτοιο παρά το διάβασμα.
4. Μπορεί να σου βγουν πολλά και διάφορα αυτή τη χρονιά λόγω άγχους και πίεσης και άλλων παραγόντων στα λέω επειδή έβλεπα την αδερφή μου. Εννοείται αν θες να πας σε ψυχολόγο σκέψου το καλά και συζήτα το μπορεί να βοηθήσει. Επίσης θα βοηθούσε να ανοιγόσουν σε κοντινά άτομα ιδίως φίλες σου.
Προσπάθησε να είσαι ελεύθερη από τέτοια και χαλαρή. Εξετάσεις βασισμένες στο διάβασμα που έδωσες αυτή τη χρονιά δίνεις και όχι σε οτιδήποτε άλλο.
Κουράγιο και δύναμη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #153831 από Mpix89 στις 27 Σεπτεμβρίου 2021, 11:40μμ

Mpix89

Εικονίδιο
μέλος από: 9/6/2021
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Ιδεοψυχαναγκασμούς έχεις και πολλοί άνθρωποι επίσης.
ΜΗΝ αναζητάς συμπτώματα στο διαδίκτυο και λες έχω αυτό, κυρίως φέτος.
Προσπάθησε να το δεις κάπως εξωτερικά. Τι εννοώ; Π.χ. είχες ένα μικρότερο αδέρφι θα ήθελες να σε βλέπει έτσι δηλαδή θες να δίνεις ένα τέτοιο παράδειγμα, μία τέτοια εικόνα;
Α και λέγε είμαι η (Όνομα , Επώνυμο) είναι δυνατόν να με βασανίζουν τέτοια; Είναι δυνατόν να πάω ΕΓΏ σε ψυχολόγο;
Να μιλάς σε φίλες που εμπιστεύεσαι. Αν δεν έχεις φίλες που να εμπιστεύεσαι, αδέρφια , γονείς.
Επίσης όταν λέω σκέφτομαι χαλαρά π.χ. σκέψου μια εικόνα π.χ. στην παραλία ή κάπου αλλού κάποια βόλτα με φίλες όπου ήσουν απόλυτα χαλαρή. Το διαφορετικό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να είσαι στην παραλία ΚΑΙ να διαβάζεις.
Καλή δύναμη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #153832 από badussymyfave στις 28 Σεπτεμβρίου 2021, 2:56πμ

badussymyfave

Εικονίδιο
μέλος από: 2/9/2021
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
είχα το ίδιο πρόβλημα με τους ιδεοψυχαναγκασμους και τις εμμονες ιδέες στα 14 μου και πήγα σε ψυχολόγο και με διέγνωσε με ocd και anxiety. καλό είναι να πας να είσαι σίγουρη γιατί εμένα με έτρωγε το να μν ξέρω αν έχω ή όχι π πιστεύω συμβαίνει και σε σένα αυτό. επίσης αν πας και σε διαγνώσει με αυτό θα κάνετε και αλλες συνεδρίες (εγώ χρειάστηκα 8) για να μάθεις να το "καταπολεμάς" και πίστεψε με αξίζουν παρά πολύ. τώρα είμαι 19 και πραγματικά μπορώ να το ελέγξω πολύ καλύτερα
όσο γίνεται πιο νωρίς να πας γτ αν το αφήσεις κ πας ας πούμε σε 5 χρόνια θα είσαι σε πολύ χειρότερη κατάσταση
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #153833 από galliusplinius στις 28 Σεπτεμβρίου 2021, 5:03πμ

galliusplinius

Εικονίδιο
μέλος από: 27/9/2021
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Έγραψε:(badussymyfave@28 Σεπτεμβρίου 2021)
είχα το ίδιο πρόβλημα με τους ιδεοψυχαναγκασμους και τις εμμονες ιδέες στα 14 μου και πήγα σε ψυχολόγο και με διέγνωσε με ocd και anxiety. καλό είναι να πας να είσαι σίγουρη γιατί εμένα με έτρωγε το να μν ξέρω αν έχω ή όχι π πιστεύω συμβαίνει και σε σένα αυτό. επίσης αν πας και σε διαγνώσει με αυτό θα κάνετε και αλλες συνεδρίες (εγώ χρειάστηκα 8) για να μάθεις να το "καταπολεμάς" και πίστεψε με αξίζουν παρά πολύ. τώρα είμαι 19 και πραγματικά μπορώ να το ελέγξω πολύ καλύτερα
όσο γίνεται πιο νωρίς να πας γτ αν το αφήσεις κ πας ας πούμε σε 5 χρόνια θα είσαι σε πολύ χειρότερη κατάσταση



πως έμοιαζαν περίπου οι συνεδρίες;σου έδωσε καποιο είδος θεραπείας;ή με συζήτηση;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login