Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Είμαστε υπερπροστατευτικοί πατεράδες με μυαλό: Βαφτίζουμε την κόρη μας Σύφιλη.
Δευτέρα, 17 Ιουνίου

Ελληνική Παιδεία

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #71547 από sintele στις 30 Ιανουαρίου 2011, 5:41μμ

sintele

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2008
μηνύματα: 286 αποδεκτές 0
Γι' αυτό σας πήρανε το κράτος και ούτε που το πήρατε χαμπάρι..
webmaster δεν εισαι ελληνας η δεν μενεις ελλαδα?.¨/ γιατι κατι τετοιο μπορεις να συμπερανης απο αυτο το σχολιο..
τι να κανουμε το συστημα ειναι ετσι,και πως να αλλαξη βρε παιδια?καποιοι μιλησατε για λιγοτερη υλη..μα τι αλλο να κοψουν απο την υλη?και απο που?απο την ιστορια του τοπου σας?εδω αλλη θα παρακαλουσαν να ειχαν τετια ιστορια,οσο για τα αρχαια υπαρχουν ακομα σχολεια πολυ καλου επιπεδου στο εξωτερικο που τα διδασκοντε δεν γινεται να κοπουν απο τα δικα μας..ασφαλως θα επρεπε να υπαρχη λιγοτερη υλη εξετασεων αλλα οχι διδασκαλιας..οσο για τον εθνικο μασ υμνο κτλ αποψη μου αλλα αν καπιως ερθη στο τοπο μου δε φτεω εγω αμα αναγκαζετε να τα ακουη(δεν ισχυη το ιδιο για την προσευχη ομως)..δεν σου ειπα να τον τραγουδαει κιολας αλλα τουλαχιστο να τα σεβεται,πραγμα που θα εκανα και εγω αν ειμουν στη δικη του χωρα..εμας στο νησι μου εχει απαγορευτη το να φορας σταυρο πχ απο ενα σχολειο γιατι εχει και αλλοθρησκους ε ΟΧΙ δηλαδη ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα,?δικαιωμα μου να φοραο το σταυρο μου οπως και αυτος οτι θελει(και να τονισω οτι δεν ειμαι και καμια της εκκλησιας ιδιαιτερα) απλα μην μασ γ@@ κιολας!.. οσο για τους καθηγητες εχει παααρα πολλους ανιδεους αλλα και μερικους που πραγματικα τους νιαζη..αλλα μην τα φταιμε και ολα στο συστημα και τους παλιοκαθηγητες γιατι να μην ξεχνιομαστε οτι οοολοι ειχαμαι καπιο καλο ησυχο ανθρωπακι που ηθελε να διδαξει και επειδη τον κοβαμαι ησυχο τσακ τον καπελωναμε για να κανουμε οτι μας γουσταρη..ε αμα ο ιδιος ο μαθητης δεν γουσταρη να μαθει γιατι να γ@@ ο καθηγητης βλακας ειναι?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72122 από Ντανη στις 07 Φεβρουαρίου 2011, 9:29μμ

Ντανη

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2009
μηνύματα: 171 αποδεκτές 0
Βασικα ειμαστε τοσο απαρχαιωμενοι που κοβω το πουλι μου πως το 70 αν οχι το 80% του πλυθησμου πιστευει στον χριστιανισμο , μα αυτη η παπαρια που μας πλασαρουν ειναι πιο ψευτικη κια'απτους θεους του Ολυμπου και το λεω σοβαροτατα .. δηλαδη ηταν ενα κακο φιδι που ειπε στην ευα να φαει ενα πανεμορφο κοκκινο μηλο το οποιο στην ουσια ηταν μαγικο και περιειχε το κακο το δηλιτιριο και το φιδι που απτην φυση του εχει αυτο το φιλολογικο το φιλοσοφικο την επεισε την ευα και το εφαγε ε και επειδι ο θεος της ειχε πει απτην αρχη να μην φαει αποκεινο το δεντρο και αυτη δεν κρατησε την υποσχεση της αυτος νευριασε(μα καλα ο θεος πως νευριαζει ! αφου ειναι θεος , τα παντα συνχωρει , ποτε δεν νευριαζει , ποτε δεν κανει λαθοι..) ετσι μου λεει τουλαχιστον η καθηγητρια Θρησκευτικων μου)και ετσι ευτιαξε την γη για να την εκδικιθει .. επισεις θυμαμαι περσι ο καλυτερος μαθητης του γυμνασιου ειχε βγαλει θυμαμαι 19,9 της ειπε πως εχει ακουσει πως δεν υπαρχει θεος και πως ειναι πολυ πιθανον.. τιποτα παραπανο.. αυτη τσατιστικε κε στο τριμηνο τον εβαλε 13 νταξ.. επισεις πιστευω πως η θρησκεια περναει ενα ειδος ''Βασιλιας''ολιγαρχιας με πιασατε νομιζω .
Οσο για τους υπουργους? οι υπουργει ειναι πανεξυπνοι ανθρωποι κατα την γνωμη μου , βγαζουν τοσο ευκολα χρηματα και τοσο εξυπνα.. οι μονοι μαλακες ειμαστε εμεις που δεν εχουμε καταλαβει τοσα χρονια τι πεζει .. αντι να ξεσηκωθουμε καθομαστε στα σπιτια μας.. αυτοι ειμαστε , εμεις φτεμε αυτοι ειναι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ!αν ειχες τ'αρχιδια θα τοκανες και εσυ.. εγω βεβαια ειμαι ακομα 14 αλλα πολλοι απο σας ακομα καθοντε και πιστευουν , ενω ξερουν οτι τα πραματα ειναι αισχρα ,ετσι απλα καθονται, δεν εχετε ακομα καταλαβει οτι το σημερινο συστημα εξυπηρετει τους ΛΙΓΟΥΣ? τους ιδιοτες κυριος ?? Για να βγει σε 4 χρονια ο Κοκκαλης και ο Πατερας και να κανουν τα Σχολια σας Ιδιοτικα και να Γραφει σε καθε σελιδα απο κατω εμπορια πετρελαιου Κοκκαλης ή Goodys ή Μαc Donald's και ενα ακομα σωρο Παπαρες για να διαφημησουν και Φυσικα και θα πληρωνουμαι εκει .. ουσιαστικα αν δεν κουνηθουμε λιγο απτο κολοκρεβατι μας σε 10-15 χρονια ολα θα ιδιοτικοπιοιθουν , στην τελικοι θα βγαλουν τα χρηματα τους και μολις ολα καταστραφουν θα φυγουν .. ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ θα ζησουν και τα 10α εγγονια τους σε βιλες ενω εμεις θα κανουμε επαναστασεις και εμφυλιους αυτη ειναι η αληθια δεχτητε την και προσπαθηστε να αλαξετε κατι..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72123 από Ντανη στις 07 Φεβρουαρίου 2011, 9:39μμ

Ντανη

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2009
μηνύματα: 171 αποδεκτές 0
καταρχην οι καθηγητες ειτε σου παραδωσουν καλα ειτε οχι στ'ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥΣ
θα παρουν τον ιδιο μισθο απλα με λιγοτερι κουραση .. ειχα εναν Μαθηματικο ο οποιος μας ελεγε με το που εμπενε στην αιθουσα , ανοιξτε σελιδα 15 διαβαστε την θεωρια σ'αυτες τις 2 σελιδες και αυτος ευγενε εξω επερνε τον καφε απτο κυλικιο μας αφηνε μονους και εβλεπε τους αλλους που κανουν γυμναστικη... οσο για την θρησκεια ειμαι καθετος σε αυτο το θεμα γιατι πολυ απλα μπορει να εξηγηθει , παρομοια παραμυθακια μου ελεγαν οταν ειμουν 3 για να κοιμοιθω..Πραγματικα ειναι γελοια.. Τα ΜΜΕ καθε μερα προσπαθουν να μας προβαλουν ως προτυπα ΠΟΥΣΤΙΔΕΣ , Αγραματους , Γελιους ανθρωπους , και τα και καλα''ευκολα χρηματα''
Φυσικα και αλαξαν κιαλο το συστημα για τα πανεπηστιμια για να μπενει λιγοτερος κοσμος , σας ειπα δεν ειναι χαζοι οι υπουργοι,επισεις μας προβαλουν Την Αμερικη και τον ομπατσα ως προτυπα και πως αυτος ειναι καλος κυβερνητης κτλπ καταρχην στην Αμερικη που θεωρειτε ΓΑΜΑΤΗ χωρα εχει 35% αν οχι 40 ανεργεια.. δεν γινετε σε μια τετοια χωρα οπως η αμερικι να κυβερνηση καποιος ο οποιος να ειναι ανεξαρτητος, να ξερετε πως δεν κυβερναει ποτε καποιος , αλλα τους βαζουν αλλοι απο πισω παντα κρυβοντε αλλοι και τους βαζουν για να εξυπυρετουν τα συμφεροντα τους..τα μμε μας κρυβουν τοσα πραγματα γιατι πολυ απλα γιαυτον τον λογο υπαρχουν σημερον ημεραν και εμας μας εχουν κανει ''προβατα'' και δεν καταλαβενουμε τι μας γινετε(αυτος ειναι ο σκοπος τους)αυτην την στιγμη που μιλαμε να ειστε σιγουροι πως η αμερικη η ρωσια κανουν πολεμους στου διαολου τη μανα για τα συμφεροντα 10 ανθροπακον που καθοντε αυτην την στιγμη στην πισινα και βλεπουν τσοντες με λατινες ενω βαζουν τους φανταρους να σκωτονουν αδερφια τους αλλα και να σκοτωνοντε για να τους φερουν μαυρες μαλακιες , φυσικα και αυτα δεν τα προβαλουν τα μμε.. εχω τοσα πολλα να πω και νιωθω τοση οργη μεσα μου.. δυστηχως δεν μπορω να κανω κατι..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73223 από blackroseeir στις 28 Φεβρουαρίου 2011, 9:59μμ

blackroseeir

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2011
μηνύματα: 87 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Epipoleos@12 Ιανουαρίου 2011)
Εδω τα διαβαζω για τα τεστ και 1 βδομαδα μετα τα ξεχναω!

δικιο εχεις και ποσο μαλλον οπως ειπες και αρχικα τα μαθηματα αποστιθησης... στις εκθεσεις που γραφουμε   ενα απο τα κυριοτερα θεματα που παντα αναλυονται ειναι το τεχνοκρατικο εκπαιδευτικο συστημα που βασιζεται στην παπαγαλια και οχι στην ουσιαστικη μαθηση... οι διορθωτες ενα τετοιο επιχειρημα σωστα τεκμηριομενο το αποδεχονται ομως στην πραγματικοτιτα τι γινετε??????
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73597 από force... στις 09 Μαρτίου 2011, 4:28πμ

force...

Εικονίδιο
μέλος από: 9/3/2011
μηνύματα: 24 αποδεκτές 0
παιδια,ναι συμφωνω οτι το συστημα παιδειας στην Ελλαδα δεν ειναι πολυ καλο.Δεν ειναι και ασχημο ομως,θελω να πω οτι μπορεις να μαθεις πολλα αν ασχοληθεις,αν κοπιασεις και για να ειμαστε ειλικρινης τωρα,ολοι μας εχουμε παει σχολειο και εχουμε δει την κατασταση που επικρατει μεσα στις αιθουσες και πολλες φορες εμεις οι ιδιοι την εχουμε προκαλεσει.Θεωρω πως αν οι μαθητες εδειχναν προθυμια για μαθηση τοτε δε θα υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημμα..Ναι ξερω οτι σε εκεινη την ηλικια τα παιδια δεν εχουν την απαραιτητη ωριμοτητα αλλα μη τα ριχνουμε και ολα στο συστημα..Βεβαιως υπαρχουν και οι περιεργοι καθηγητες αλλα ειναι λιγοι σε σχεση με αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται.Και οσον αφορα την αποστηθιση η αληθεια ειναι πως για να μαθεις κατι απεξω πρεπει να το καταλαβεις,να το κανεις δικο σου,κτημα σου και να μπορεις ανα πασα στιγμη να το αναπαραγεις,ομως η γνωση για να κατακτηθει θελει κοπο και αφοσιωση αλλα αμα κατακτηθει ουσιαστικα δε ξεχνιεται ευκολα.Θα συμφωνησω στο γεγονος οτι ο τροπος εξετασης δεν ειναι ιδιαιτερα αποτελεσματικος,πιστευω οτι ο καθε μαθητης θα επρεπε να εξεταζεται απο το τμημα η τα τμηματα που τον ενδιαφερουν με εξαιρεση καποια μαθηματα που πρεπει ολοι μας να ξερουμε πχ Νεοελληνικη Γλωσσα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #74689 από Christ στις 29 Μαρτίου 2011, 10:43μμ

Christ

Εικονίδιο
μέλος από: 28/3/2011
μηνύματα: 106 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Epipoleos@11 Ιανουαρίου 2011)
Τι Γνώμη έχετε για την Ελληνική παιδεία?
Ειμαι μαθητής της Γ Λυκείου και εχω την χείριστη γνωμη για την παιδεία μας!

Καταρχάς πιστευω πως η παιδεία μας,δεν μορφωνει πραγματικά. Για παράδειγμα στην ιστορια πρέπει να αποστιθήζουμε τα κεφαλαια για να γραψουμε καλά. Αλλα με την αποστηθηση ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν μαθαινουμε. Αρα ειναι σιγουρο οτι 1 μηνα με τις παννεληνιες δεν θα ξερουμε τίποτα!

Γενικά,έχει και άλλα σκατα!

Παράδειγμα,ειδα τον Φασισμό να προωθήτε στα σχολεια!

Τι Πιστευετε εσεις?
αυτο που ειπες για την ιστορια αληθεβει.Και να φανταστεις οτι ειμαστε νομιζω η χωρα με την σπουδαιοτερη ιστορια μερικεσ φορες η ξενοι την ξερουν καλυτερα απο εμας
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #77232 από johnny_95uru στις 20 Μαΐου 2011, 1:07πμ

johnny_95uru

Εικονίδιο
μέλος από: 7/2/2011
μηνύματα: 59 αποδεκτές 0
Μιας και "ξέθαψα" το θέμα, λέω να πω τη γνώμη μου...η Ελληνική Παιδεία είναι gtp. Ο webmaster με κάλυψε πλήρως.Ένας πιο πάνω έλεγε πως τα αρχαία δεν είναι χρήσιμο μάθημα και ότι δεν πρέπει να το βάζουν στις εξετάσεις. Οκ άποψή σου τη σέβομαι. Όμως άσε με να πω και γώ κάτι πάνω σε αυτό με όλο το σεβασμό. Τα αρχαία μπορεί πράγματι για κάποιους να είναι βαρετά έως και να βαράνε ενέσεις. Όμως δεν μπορείς να πεις ότι δεν χρειάζονται τα αρχαία γιατί με τα αρχαία διευρύνονται οι ορίζοντές σου, ξέρεις πως να μιλάς σωστά Ελληνικά (την καθημιλουμένη δλδ).Όσο για τα άλλα +φωνώ. Επίσης για μένα το φταίξιμο πάει στους περισσότερους καθηγητές γιατί δεν δίνουν το κατάλληλο εραίθησμα στον μαθητή για να πάρει το σχολείο στα σοβαρά. Τέλος sintele Έλληνας δεν είναι αυτός που γεννιέται στην Ελλάδα αλλά αυτός που έχει τη νοοτροπία του Ελλήνα και τον τρόπο ζωής του.. Γιατί οι περισσότεροι " Έλληνες " νομίζουν πως ο "Ελληναράς" είναι ο γαμιάς, ο καλοπερασάκιας, ψευτόμαγκας κτλ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #77249 από Ceirioc στις 20 Μαΐου 2011, 4:15μμ

Ceirioc

Εικονίδιο
μέλος από: 9/5/2011
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Κατα την γνώμη μου η μόρφωση και η εκπαίδευση πρεπει να σου δίνει δυναμη. Πώς μπορεί ο τρόπος με τον οποιο μας διαδασκουν και αυτη η υλή και τα βιβλία να μας αλλαξουν την ζωή? Μας μαθαίνουν ιστορία, αρχαία, θεωρηματα, μαθηματικα και αλλα τοσα μονο και μόνο επειδη δεν πρεέπει να τα ξεχασουμε επειδη εγιναν στο παρελθον. Τώρα το πως θα μας χρησιμευσουν στην ζωη πρεπει να το ανακαλύψεις μόνος σου και αντε τωρα να ασχοληθεις με ενα θέμα που σου χει μπει στο υποσεινηδητο ως κακό, αγωνια, αγχος, μεγαλη δαπάνη χρόνου κτλ. Το θέμα ειναι να είσαι εξυπνος στην ζωή και λιγο πονηρός (ετσι καταντησαμε) και οχι να ξερεις τον Ομηρο απεξω. Μας πυροβολούν καθημερινά με ενα σωρο πληροφοριες που δεν ξερουμε τι να τις κανουμε και τι στο καλο θα μας προσφερουν.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login