Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Όχι άλλη διασκέδαση.
Δευτέρα, 27 Μαΐου

Ελληνική Παιδεία

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #70457 από Epipoleos στις 11 Ιανουαρίου 2011, 4:05μμ

Epipoleos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 25/8/2010
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0
Τι Γνώμη έχετε για την Ελληνική παιδεία?
Ειμαι μαθητής της Γ Λυκείου και εχω την χείριστη γνωμη για την παιδεία μας!

Καταρχάς πιστευω πως η παιδεία μας,δεν μορφωνει πραγματικά. Για παράδειγμα στην ιστορια πρέπει να αποστιθήζουμε τα κεφαλαια για να γραψουμε καλά. Αλλα με την αποστηθηση ειναι αποδεδειγμενο οτι δεν μαθαινουμε. Αρα ειναι σιγουρο οτι 1 μηνα με τις παννεληνιες δεν θα ξερουμε τίποτα!

Γενικά,έχει και άλλα σκατα!

Παράδειγμα,ειδα τον Φασισμό να προωθήτε στα σχολεια!

Τι Πιστευετε εσεις?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #70458 από Arthas στις 11 Ιανουαρίου 2011, 6:53μμ

Arthas

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2011
μηνύματα: 347 αποδεκτές 0
Οι πανελληνιες δεν ειναι διαγωνισμος ειναι ανταγωνισμος μεταξυ των μαθητων ειναι η προσπαθεια του κρατους να μην εισαχθουν τα παιδια σε ολες τις υψυλοβαθμες σχολες και γιαυτο το λογο τις κανουν τοσο δυσκολες υπαρχει μια λογικη βεβαια σε ολο αυτο...Τωρα για την ιστορια μετα απο κατι χρονια μπορει να μην θυμασαι ακριβως το καθε μαθημα αλλα θα εχεις μια γενικη γνωση οσον εχεις διδακτει ας πουμε οταν θα ακουσεις για τον Βενιζελο σε λιγα χρονακια θα θυμασαι στο περιπου ποιος ηταν τι εκανε ποτε περιπου εζησε   
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #70484 από Epipoleos στις 12 Ιανουαρίου 2011, 5:57μμ

Epipoleos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 25/8/2010
μηνύματα: 110 αποδεκτές 0
Εδω τα διαβαζω για τα τεστ και 1 βδομαδα μετα τα ξεχναω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71505 από sintele στις 29 Ιανουαρίου 2011, 6:05μμ

sintele

Εικονίδιο
μέλος από: 8/12/2008
μηνύματα: 286 αποδεκτές 0
προσωπικα θεωρο πως η μοναδικη χρονια που κατι εμαθα ηταν η τριτη λυκειου γιατι ηταν και η μοναδικη χρονια που στρωθηκα λιγο στο διαβασμα..εγω δεν ειμαι απο εδω αλλα αποτι διαπιστοσα εσεις αναγκαστικα πρεπει να εχετε αρχαια ελληνικα με ιστορια κτλ-κατευθηνσης-εμεις στο τοπο μου δεν εχουμαι τετια πια ο καθενας επιλεγει οτι θελει αν και μετα ειναι πιο δυσκολο να περνας σε σχολες-πχ εγω εδοσα εξετασεις προσβασης με αγγλικα,νεα ελληνικα,μαθηματικα,ιστορια και λογο ελληψης αρχαιων δεν περνουσα σε σχολες ψυχολογιας κτλ-
λογικα εσεισ επειδη εχεται κατευθηνσησ αναγκαστικα,θα επρεπε να περνετε πο ολοκληρομενη μορφοση αν και περνατε πολυ πιο ευκολα σε σχολεσ-οτι ναναι σχολεσ-..οσο για το φασισμο δεν θεωρο πωσ αναγκαστικα προωθητε στα σχολεια εκτοσ και αν καταχραζονται την ''εξουσια τουσ''οι καθηγητεσ...λεσ γι'αυτο να εχεται τοσουσ ''αναρχικουσ'' εδω περα?χαχα.. οπωσ και να εχει το σχολειο ειναι μια μικρη κοινωνια απο εκει αρχιζησ να μαθενεισ πωσ το μργαλο ψαρι θα προσπαθηση να επιβληθη στο μικρο,εγω δεν το βλεπω φασιστικα αλλα πωσ απλα ετσι ειναι η ζωη και μου δινει κινητρο να φτασο καπου που να μη μπορει κανεισ να με 'αγκιξη'.. οσο για την ιστορια προσοπικα ηταν το αγαπημενο μου μαθημα ετσι το θυμομουν αρκετα καλα αλλα στα νεα σου λενε γραψε εκθεση ιδεων αλλα αν δεν γραψεισ αυτα που θελουν να ακουσουν την εχεισ κατσι!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71508 από Verus στις 29 Ιανουαρίου 2011, 6:31μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Το ελληνικό σύστημα παιδείας αναμφίβολα έχει πολλά κενά. Δεν είναι όμως το σύστημα που δημιουργεί το μεγάλο πρόβλημα. Σ'αυτή τη μάταιη προσπάθεια που γίνεται για τη μόρφωση και οι εκπαιδευτικοί αλλά και οι μαθητές έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
Φυσικά δέχομαι ότι υπάρχουν καθηγητές που μπαίνουν στην τάξη με το γνωστό ύφος "είμαι ανώτερος σας γι'αυτό βγάλτε το σκασμό" και δεν έχουν καμία απολύτως όρεξη να διδάξουν, αλλά πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν και μαθητές που το παίζουν "γαμάτοι" και νομίζουν ότι αν "την πουν" στον καθηγητή ανεβαίνουν στα μάτια των άλλων.
Υπάρχουν όμως και καθηγητές οι οποίοι θέλουν να περάσουν τις γνώσεις τους στους μαθητές αλλά οι μαθητές δεν τους αφήνουν, κάνοντας φασαρία ή αγνοώντας τους εντελώς.
Δε μπορούμε λοιπόν σε καμία περίπτωση να πούμε ότι φταίνει οι επαιδευτικοί για το χάος που επικρατεί στο σύστημα, όπως δε μπορούμε να πούμε ότι φταίνει οι μαθητές, χαρακτηρίζοντάς τους απροσάρμοστους.
Όταν και οι δύο πλευρές βελτιωθούν - δηλαδή όταν οι καθηγητές θυμηθούν το λόγο που βρίσκονται στα σχολεία και οι μαθητές καταλάβουν ότι δεν βρίσκονται εκεί μόνο για το διάλειμμα - πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ο σεβασμός είναι το κλειδί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71512 από panosx στις 29 Ιανουαρίου 2011, 6:40μμ

panosx

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 1/9/2010
μηνύματα: 720 αποδεκτές 0
ποιος σεβσμος κι πουτσες μπλε ρε παιδα οταν ενα συστημα ειναι φτιαγμενο για να αποτυχεις αλλα κι που να πετυχεις παλι αποτυχενεις στο μελλον λογω κοινωνας του κολου δν μπορεις να πεις πωσ φταινε ουτε καθηγητες ουτε μαθητες το ολο συστημα ειναι για το πουτσο κι δν οφηλει σε τιποτα απολυτως γιατι να νοιαστει ενας μαθητης ο οποιος παει σχωλειο αναγκαστηκα ή ενας καθηγητης που κανει δουλεια μοναχα για λευτα η ολη παιδεια ειναι να τα μαθεις παπαγαλια για να περασεις καπου κι στα αρχιδια σου αν θα θυμασαι κατι
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71513 από Pelvic_Thrust στις 29 Ιανουαρίου 2011, 6:43μμ

Pelvic_Thrust

Εικονίδιο
μέλος από: 5/11/2009
μηνύματα: 613 αποδεκτές 0
Το σχολειο το τελειωσα πριν 4 χρονια και αυτο που καταλαβα ειναι οτι η Ελληνικη παιδεια μας διδασκει πολυ ανουσια θεωρια. Δεν εστιαζει στα σημαντικα θεματα, μας πλασαρουν ενα σωρο μαλακιες που ο μονος τροπος για να τα μαθεις ειναι η παπαγαλια.

Τα βιβλια για τα μαθηματα πληροφορικης ειναι απαρχαιωμενα! Εχουν μεινει στην δεκαετια του 90' με αρχες του 2000. Τι Τεχνικος Δικτυων σπουδαζεις, τι Τεχνικος Ιντερνετ, τι Πολυμεσα την ιδια σκατο υλη θα σου βαλουν. Τεχνικος Ιντερνετ σπουδασα στα ΙΕΚ και μας εβαλαν θεματα που αφορουν Τεχνικους Δικτυων ! Φυσικα και κοπηκα στην θεωρια (2 φορες) και αποφασισα να μην παω να ξαναδωσω εξετασεις.

Τα Αρχαια Ελληνικα υπαρχουν μονο και μονο για να μας κανουν την ζωη πιο δυσκολη. Δε λεω, εχουμε την πιο πλουσια γλωσσα, αλλα του κερατα να πουμε.. δεν υπαρχει λογος να μας το βαζουν στις εξετασεις!

Η Εκθεση παλι ειναι θεμα τυχης. Δε πα να γραψεις 2 σελιδες εκθεση, αμα δε του αρεσει του αλουνου δε πιανεις ουτε μοναδα.

Το σχολειο δεν ειναι αναγκη να ειναι δυσκολο. Δλδ εαν δεν εχουμε πολυ υλη θα μεινουμε αγραμματοι ? Δεν θυμαμαι τιποτα απο το σχολειο.
προφίλάλλα...˵quote˶
10
Μήνυμα #71519 από Webmaster στις 29 Ιανουαρίου 2011, 8:40μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Τι παιδεία μπορεί να έχει ένας τόπος όταν:

  • Οι υπουργοί που κανονίζουν το πρόγραμμα είναι ανίδεοι, απατεώνες και διεφθαρμένοι.

  • Οι καθηγητές είναι αστοιχείωτοι και οι ίδιοι αμόρφωτοι. Και όχι, το να περάσεις 20 κακά μεταφρασμένα μαθήματα στο πανεπιστήμιο με παπαγαλία δε σε κάνει μορφωμένο. Τρίτη λυκείου είχα ένα μαθηματικό που δεν ήξερε να λύσει ολοκληρώματα και το μόνο που έκανε ήταν γράψε σβήσε και δοκιμές στην παράδοση και από κάτω να γίνεται χαβαλές.

  • Οι δάσκαλοι στα σχολεία είναι σε χειρότερο επίπεδο από τους καθηγητές. Μιλάνε από την έδρα λες και παραδίδουν διάλεξη σε μεταπτυχιακούς φοιτητές. Καμία επαφή με την πραγματικότητα.

  • Είναι υποχρεωτικές οι παρελάσεις και οι εθνικές τελετές. Να βάζεις τώρα ένα Αλβανάκι 12 χρονών να λέει: Της πατρίδας μου η σημαία έχει χρώμα γαλανό. Και άμα αριστέψει στα μαθήματα να του απαγορεύεις να τη σηκώσει αυτή την έρημη σημαία γιατί θα βρωμίσει το σύμβολο αλβανίλα.

  • Το σχολείο είναι δεμένο με το χριστιανικό σύστημα υστερίας. Από τρίτη δημοτικού διδάσκονται τα παιδιά τα νεύρα του θεού που πνίγει όλο τον κόσμο με τον κατακλυσμό του Νώε. Από πρώτη δημοτικού αναγκαστικά πάνε στην εκκλησία Χριστούγεννα και Πάσχα και όποιος φέρει αντίρηση είναι αλήτης και ανυπότακτος. Όπως και ο εμβολιασμός, έτσι και ο εκκλησιασμός. Υποχρεωτικός δύο φορές το χρόνο, σαν φάρμακο ενάντια στην ελεύθερη σκέψη.

  • Ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα είναι γελοίος. Ο δάσκαλος κάνει το μάθημα μηχανικά, ούτε ο ίδιος δεν καταλαβαίνει τι λέει, όλοι τον γράφουν και περιμένουν πότε θα έρθει το διάλειμμα.


Γι' αυτό σας πήρανε το κράτος και ούτε που το πήρατε χαμπάρι. Επειδή όταν κάπου είναι σάπια τα σχολεία, τότε όλα σαπίζουν και χαλάνε μετά.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71520 από AggelosTuDromu στις 29 Ιανουαρίου 2011, 8:55μμ

AggelosTuDromu

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2010
μηνύματα: 622 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Webmaster@29 Ιανουαρίου 2011)
Τι παιδεία μπορεί να έχει ένας τόπος όταν:

  • Οι υπουργοί που κανονίζουν το πρόγραμμα είναι ανίδεοι, απατεώνες και διεφθαρμένοι.

  • Οι καθηγητές είναι αστοιχείωτοι και οι ίδιοι αμόρφωτοι. Και όχι, το να περάσεις 20 κακά μεταφρασμένα μαθήματα στο πανεπιστήμιο με παπαγαλία δε σε κάνει μορφωμένο. Τρίτη λυκείου είχα ένα μαθηματικό που δεν ήξερε να λύσει ολοκληρώματα και το μόνο που έκανε ήταν γράψε σβήσε και δοκιμές στην παράδοση και από κάτω να γίνεται χαβαλές.

  • Οι δάσκαλοι στα σχολεία είναι σε χειρότερο επίπεδο από τους καθηγητές. Μιλάνε από την έδρα λες και παραδίδουν διάλεξη σε μεταπτυχιακούς φοιτητές. Καμία επαφή με την πραγματικότητα.

  • Είναι υποχρεωτικές οι παρελάσεις και οι εθνικές τελετές. Να βάζεις τώρα ένα Αλβανάκι 12 χρονών να λέει: Της πατρίδας μου η σημαία έχει χρώμα γαλανό. Και άμα αριστέψει στα μαθήματα να του απαγορεύεις να τη σηκώσει αυτή την έρημη σημαία γιατί θα βρωμίσει το σύμβολο αλβανίλα.

  • Το σχολείο είναι δεμένο με το χριστιανικό σύστημα υστερίας. Από τρίτη δημοτικού διδάσκονται τα παιδιά τα νεύρα του θεού που πνίγει όλο τον κόσμο με τον κατακλυσμό του Νώε. Από πρώτη δημοτικού αναγκαστικά πάνε στην εκκλησία Χριστούγεννα και Πάσχα και όποιος φέρει αντίρηση είναι αλήτης και ανυπότακτος. Όπως και ο εμβολιασμός, έτσι και ο εκκλησιασμός. Υποχρεωτικός δύο φορές το χρόνο, σαν φάρμακο ενάντια στην ελεύθερη σκέψη.

  • Ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα είναι γελοίος. Ο δάσκαλος κάνει το μάθημα μηχανικά, ούτε ο ίδιος δεν καταλαβαίνει τι λέει, όλοι τον γράφουν και περιμένουν πότε θα έρθει το διάλειμμα.


Γι' αυτό σας πήρανε το κράτος και ούτε που το πήρατε χαμπάρι. Επειδή όταν κάπου είναι σάπια τα σχολεία, τότε όλα σαπίζουν και χαλάνε μετά.




εγραψες...αυτη ειναι η ελλινκη παιδια να σου ερχοντε κατι καθηγητες που δεν ξερουν που παν τα 4 κ να τους τρως καθε μερα στην μαπα κ να σε αφηνουν στην ιδια ταξη επιδη σε εχουν στην μπουκα κ δεν κοιτανε τη εγραψες αλλα τι κανεις
να κανουν οτι τους καπνισει χωρις να κανουν οτι λεει η εγκυκλειος κ σου λεν να μην καπνιζεις κ μετα απο λιγο πανε στο προαβλειο κ αναβουν ενα τσιγαρο ωραιο παραδηγμα διχνουν

ΤΑ ΠΑ Κ ΞΕΣΚΑΣΑ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #71523 από VeTeRaNoS στις 29 Ιανουαρίου 2011, 9:37μμ

VeTeRaNoS

Εικονίδιο
μέλος από: 8/11/2009
μηνύματα: 813 αποδεκτές 0
Τι θέμα είναι αυτό που πιάσατε ρε παιδιά βραδιάτικα...πίκρα.Και να φανταστείτε η Ελλάδα είναι από τις πρώτες στην λίστα με τις χώρες που δίνουν τα περισσότερα λεφτά στην παιδεία.Για τους καθηγητές τι να πείς οι περισσότεροι βαριούνται που ζούνε όλα αυτά τα χρόνια μονο ένα καθηγητή έχω γνωρίσει ο οποίος έκανε φυσική.Δεν περίμενα ποτέ να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον η φυσική και όμως με αυτόν τον καθηγητή διάβασα φυσική για πρώτη φορά στην ζωή μου.Για τα βιβλία;Δεν ξέρω για το γενικό λύκειο αλλα στο ΕΠΑΛ είναι παρατημένα από την δεκαετία του 90 όπως λέει και ο Pelvic_Thrust.Δηλαδή διαβάζεις δίκτυα και νομίζεις ότι διαβάζεις ιστορία κυριολεκτικά όμως,έχει σταματήσει στην τεχνολογία που υπήρχε μέχρι το 2000.Καλά για το υλικό κομμάτι μην πούμε καλύτερα,υπολογιστές με windows 2000 έχουμε στο εργαστήριο και στο άλλο που έχει windows xp το ανοίγεις και πρέπει να περιμένεις 10 λεπτά για να πάρει μπρός με τόσους ιούς που έχει μέσα.Γενικά υπάρχουν πολλά προβλήματα αυτά τα ανέφερα γιατί τα ζώ καθημερινά.Επίσης πιστεύω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα κρύβεται στο σύστημα που υπάρχει και κάνει τα παιδιά να σιχαθούν την λογική του διαβάσματος από την πρώτη δημοτικού.Άσε οι διάκριση που γίνονται ανάμεσα στους μαθητές οποιος έχει λεφτά έχει και το δικαίωμα να πάει φροντιστήριο όποιος δεν έχει κάθεται σπίτι του και διαβάζει.Στην τριτοβάθμια εκπαίδευση από την άλλη ανάθεμα αν είναι ένα ή δύο τα πανεπιστήμια που βγάζουν αληθινούς επαγγελματίες όπου να είναι ικανοί να προχωρήσουν τον τομέα τους ένα βήμα παραπάνω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login