Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;
Σάββατο, 15 Ιουνίου

πανελληνιες και εξωτερικο

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112865 από olaf στις 21 Νοεμβρίου 2012, 5:19μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
σε ευχαριστω πολυ.. δεν νομιζω οτι εχω την οικονομικη δυνατοτητα για αυτες τις χωρες διοτι εκει τα διδακτρα θα ειναι γυρω στα 20.000.. για την υποτροφια τι χρειαζεται να εχω?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112906 από Evelyn στις 22 Νοεμβρίου 2012, 12:26πμ

Evelyn

μέλος από: 23/2/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
κοίτα, εμένα ο αδερφός μου πήρε μερική υποτροφία, σπούδασε στο Johns Hopkins και επειδή εκεί τα δίδακτρα είναι πραγματικά πολλά δεν γινόταν να πάει αν δεν πάρει υποτροφία. Έμενε στο πανεπιστήμιο και τα διδακτρα είχαν μειωθεί στο 1/3. Η αδερφή μου πάλι δεν πήρε υποτροφία, δεν χρειάστηκε γιατί η Γερμανία είναι πολύ οικονομική χώρα και τα πανεπιστήμια εκεί είναι δημόσια (πέρα από μια πολύ μικρή συνδρομή που πρέπει να δίνεις κάθε εξάμηνο +βιβλία και τα σχετικά).
Για να πάρεις υποτροφία σε USA εξαρτάται από το πανεπιστήμιο που θέλεις να πας, δεν θυμάμαι πολύ καλά τι έκανε ο αδερφός μου γιατί ήμουν και μικρή τότε,από πρόγραμμα ib και είχε ξαναπάει στο καλοκαίρι της 2ας λυκείου στο Johns Hopkins και είχε παρακολουθήσει μαθήματα για μερικές εβδομάδες, αυτά κυρίως. Αν είσαι 3η λυκείου δεν προλαβαίνεις με τίποτα για USA γιατί έπρεπε να είχες κάνει τις αιτήσεις από το καλοκαίρι. Μπορείς να επικοινωνήσεις για περισσότερα με την πρεσβεία και με το ελληνοαμερικάνικο εκπαιδευτικο ιδρυμα (αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν, ειδικά αν δεν εισαι μαθητης εκει).

Όσον αφορά την Γερμανία, για να πάρεις υποτροφία είναι πολύ δύσκολο και ειδικά για Ιατρική. Αν δεν κάνεις abitur τότε πρέπει να γράψεις 19000+ στις πανελλήνιες, να περάσεις με καλό βαθμό στο test DAF και καλό βαθμό στο απολυτήριο λυκείου και άλλα πολλά -ανάλογα το πανεπιστήμιο που θα επιλέξεις- και για υποτροφία πρέπει να συμβουλευτείς ειδικούς (deutsche schule athen, goethe institut, πρεσβεια). Το καλό στην Γερμανία είναι πως μπορείς να μείνεις στην εστία αν θες.

Πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικούς συμβουλους που θα σε καθοδηγήσουν και πρέπει να βρεις το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και μετά να επικοινωνήσεις μαζί του γιατί στο εξωτερικό το κάθε πανεπιστήμιο έχει και διαφορετικές απαιτήσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
8
Μήνυμα #112912 από Verus στις 22 Νοεμβρίου 2012, 1:16μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εβελιν, δεν έχει να κάνει η χώρα που σπούδασες με την επαγγελματική αποκατάσταση. Αν είσαι (πραγματικά) καλός στη δουλειά σου και ψάξεις λίγο στην αρχή, μετά θα σε ψάχνουν οι εργοδότες!
Η αδερφή μου ξεκίνησε τις σπουδές της στη Βουλγαρία το '95 κι'εκείνα τα χρόνια πραγματικά η κατάσταση στη χώρα ήταν τραγική από θέματος φτώχειας και "επιπέδου" διαβίωσης. Τελείωσε τη σχολή στα 6 χρόνια ακριβώς (+1 χρόνο για να μάθει τη γλώσσα), και γύρισε στην Ελλάδα το 2002. Επίσης, η Βουλγαρία τότε δεν ήταν καν στην ΕΕ και χρειαζόταν ολόκληρη διαδικασία (δικατσα) για τη μετάφραση του πτυχίου της ώστε να μπορέσει να εργαστεί και να ειδικευτεί στην Ελλάδα. Τώρα λοιπόν που έχει τελειώσει με την ειδικότητα και τα συναφή, όχι μόνο δεν ψάχνει για δουλειά, αλλά τη ζητάνε και δεν ξέρει που να πρωτοπάει.

επί του θέματος τώρα, στις μέρες μας δεν είναι το πτυχίο που σου εξασφαλίζει εργασία αλλά το μεταπτυχιακό και το φουσκωμένο βιογραφικό σημείωμα. οπότε οι σπουδές σ'αυτές τις χώρες είναι μια καλή και οικονομική λύση :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112924 από Evelyn στις 22 Νοεμβρίου 2012, 3:33μμ

Evelyn

μέλος από: 23/2/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Κοίτα, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποβαθμίσω τις χώρες αυτές, όμως επειδή έχω ακούσει περιπτώσεις (και συγκεκριμένα για την Ρουμανία) οδοντίατρου που δεν ξέρει σχεδόν τίποτα και έρχεσαι και αναρωτιέσαι πως πήρε το πτυχίο. Να φανταστείς πως και ο ίδιος λέει πολλές φορές πως οι καθηγητές ζητούσαν ένα τζιν παντελόνι, τσιγάρα ή και τσίχλες ώστε να τον περάσουν στο μάθημα.
Ο αδερφός μου είχε καταπληκτικές προτάσεις 2 χρόνια πριν αποφοιτήσει από το πανεπιστήμιο και έχει συμμετάσχει σε πολλές έρευνες και όλα αυτά έχουν να κάνουν και με το πανεπιστήμιο που τέλειωσε + και ότι είναι και πολύ καλός στον τομέα του, γιατί πιστεύω πως αν δεν είχε το συγκεκριμένο πτυχίο δεν θα είχε καταφέρει τόσα πολλά και από τόσο μικρή ηλικία, όσο έξυπνος και να είναι. Η αδερφή μου από την άλλη πλευρά που δεν έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο ακόμα, έχει προτάσεις για δουλειά μόλις αποφοιτήσει. Αυτό μπορείς να το συγκρίνεις με πτυχιούχους από την Ελλάδα για παράδειγμα, από το πανεπιστήμιο Αθηνών το οποίο έχει κάποιο κύρος και τα συγκεκριμένα άτομα δεν μπορούν να βρουν δουλειά πουθενά.
Το πτυχίο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην καριέρα σου γενικότερα.
Σκέψου 2 άτομα με το ίδιο περίπου βιογραφικό και ο ένας να έχει τελειώσει σε ένα καταξιωμένο πανεπιστήμιο ενώ ο άλλος να έχει βγάλει πανεπιστήμιο Θράκης, ποιος έχει περισσότερες πιθανότητες να προσληφθεί;

Όπως είπα πριν δεν έχω σκοπό να υποβαθμίσω κανένα πανεπιστήμιο σε καμία χώρα. Μου ανέφερες ένα παράδειγμα ενός ατόμου που πέτυχε, όμως εγώ ξέρω τουλάχιστον 2 παραδείγματα ατόμων που σπούδασαν Ρουμανία-Βουλγαρία και δεν πέτυχαν, ούτε και ξέρουν τίποτα.
++ δεν ξέρω αν το έχεις ακουστά, αλλά στην Ελλάδα (και σε αρκετές χώρες του εξωτερικού) υπάρχουν πολλοί γιατροί και ιδιωτικές κλινικές που αρνούνται να συνεργαστούν με απόφοιτους πανεπιστημίων Ρουμανίας/Βουλγαρίας κτλ.

Φυσικά, δεν σημαίνει πως όποιος σπουδάσει εκεί είναι χαμένος από χέρι, υπάρχουν ικανά άτομα που θα διακριθούν (όπως είπες και εσύ με την αδερφή σου), όμως η γενική εικόνα για τους πτυχιούχους είναι αρνητική τόσο στην Ελλάδα, όσο και σε άλλες ευρωπαικές χώρες.
Και οι εποχές από το '95 όσο να 'ναι έχουν αλλάξει και προς το χειρότερο, από το 2000 και μετά η κατάσταση δεν ήταν όπως τώρα, όποιος είχε πτυχίο και ήξερε και 1 ξένη γλώσσα μπορούσε να βρει δουλειά ενώ σήμερα οι απαιτήσεις είναι πολύ περισσότερες.

Και ξαναλέω δεν θέλω να υποβαθμίσω κανένα πανεπιστήμιο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112939 από olaf στις 22 Νοεμβρίου 2012, 5:22μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
εγω εχω ακουσει οτι οι οδοντιατροι της ρουμανιας ειναι περιζητητοι και το πανεπιστημιο συνεργαζεται με την ελβετια για μεταπτυχιακο.. Ωστοσο ο Verus με βοηθησε αρκετα και θα ηθελα ακομη να μου πει καποιος τι χρειαζεται για την εισαγωγη μου εκει.. π.χ. εκει που σποθδασε η αδερφη του Verus) ειμαι β λυκειου αλλα βλεπω μπροστα.. οι σπουδες στη ρουμανια για παραδειγμα κοστιζουν πολυ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login