Στείλε λεφτά στο ftou.gr
"Ξέρεις ποιος είμαι εγώ;" Η κλασική φράση που προδίδει την μόνιμη ανασφάλεια του Έλληνα.
Τετάρτη, 22 Μαΐου

πανελληνιες και εξωτερικο

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #112724 από olaf στις 18 Νοεμβρίου 2012, 6:26μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
γεια σας.. θελω να περασω ιατρικη αλλα επειδη δεν εχω τις δυνατοτητες να γραψω τοσα πολλα μορια με ενθαρυνουν να σπουδασω στην ρουμανια η στη βουλγαρια(ιατρικη ή οδοντιατρικη). θα ηθελα τη γνωμη σας γι αυτες τις σπουδες και αν μπορειτε να μου πειτε ποσο πρεπει να γραψω για να με δεχτουν..

Υ.Γ εχω ακουσει οτι αν γραψεις εναν αρκετα μεγαλο βαθμο μπορεις να παρεις υποτροφια...Ειναι μεγαλη αναγκη// Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112725 από olaf στις 18 Νοεμβρίου 2012, 6:31μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
αφου τ βλεπετε ρε παιδια..βοηθηστε με λιγο ...:/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112730 από madness2012 στις 18 Νοεμβρίου 2012, 6:43μμ

madness2012

Εικονίδιο
μέλος από: 10/8/2012
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Μα αν γράψεις αρκετά καλούς βαθμούς μπορείς να περάσεις κι εδώ :P
Και το εξωτερικό με τέτοια κρίση δε θα στο συμβούλευα γιατί ακόμα και αν έχετε καλή οικον. κατάσταση ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει...εδώ παιδιά που έχουν περάσει σε άλλο μέρος εντός ελλάδος έχουν επιστρέψει σπίτια τους χωρίς να τελειώσουν τις σπουδές τους...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112732 από olaf στις 18 Νοεμβρίου 2012, 6:51μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
μα δεν προκειται να γραψω τοσο καλα.. γι αυτο ρωταω.. εξαλλου δεν πιστευω να κοστιζει τοσα πολλα..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112733 από Verus στις 18 Νοεμβρίου 2012, 7:55μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
πρέπει να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν στο εξωτερικό και να σε ενημερώσουν οι ίδιοι, γιατί εμείς ότι και να σου πούμε δε θα 'ναι σίγουρο.
γενικότερα πάντως, κάθε πανεπιστήμιο δέχεται φοιτητές από άλλες χώρες αν αυτός έχει μεγαλύτερο βαθμό από ένα "στάνταρ" που αυτοί ορίζουν.
όπως και να 'χει θα πρέπει να περάσεις από τις πανελλαδικές εξετάσεις, γιατί το ζητάνε απ'έξω.
το πανεπιστήμιο στη Σόφια είναι πολύ καλό - το γνωρίζω απ'την αδερφή μου - και θα βρεις πολλούς έλληνες φοιτητές εκεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112738 από olaf στις 18 Νοεμβρίου 2012, 8:45μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.. θα θελα και αλλες απαντησεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112741 από pantelis20 στις 18 Νοεμβρίου 2012, 9:49μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Να έχεις καλό απολυτήριο εννοεί. Αν όντως θέλεις να φύγεις έξω τότε μην δώσεις καν πανελλήνιες δώσε τα όλα ενδοσχολικά και μίλα με τους καθηγητές να στα τσιμπίσουν λίγο. Με απολυτήριο γύρω στο 18 σπουδάζεις ιατρική ακόμα και στην αγγλία αν θες.

Αν έχεις τα οικονομικά να φύγεις μη το συζητάς καν. Βουλγαρία και ρουμανία είναι πιο φτηνές από την Ελλάδα αλλά να είσαι σίγουρος πριν το κάνεις
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112752 από olaf στις 19 Νοεμβρίου 2012, 1:17μμ

olaf

μέλος από: 1/7/2012
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
εννοωντας να σπουδασω στο εξωτερικο εννοω σε δημοσιο πανεπιστημιο, αρα τα προσωπικα μου εξοδα ειναι μονο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112839 από Evelyn στις 21 Νοεμβρίου 2012, 12:25πμ

Evelyn

μέλος από: 23/2/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
εγώ ξέρω για USA που σπουδάσε ο αδερφός μου και τώρα σπουδάζει η αδερφή μου Γερμανία και ετοιμάζομαι τώρα κ εγώ με αιτήσεις κτλ. για USA ή Γερμανία ή Ελβετία...και οι 3 ιατρική.
Δεν θα στο προτεινα για τις χώρες που ειπες γιατι το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο και το πτυχιο σου δεν θα ειναι και τοσο καλο και στην εποχη μας ακομα, αν θελεις να δουλεψεις Ελλάδα δεν θα μπορείς, γιατί εδώ πτυχιούχοι πανεπιστημίου Αθηνών δεν βρίσκουν δουλειά, πόσο μάλλον ένα πτυχίο από ένα δημόσιο πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας.
Κάτσε να διαβάσεις π ο λ υ, ένας χρόνος είναι θα περάσει.

Αν θες σου λεω για USA, Γερμανία ή Ελβετία αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει μιας και τα στάνταρ είναι πολύ υψηλότερα και είναι πιο δύσκολο να περάσεις εκεί παρά εδώ + ότι ειναι πολυ δυσκολο απο γενικό λύκειο για αυτες τις χωρες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #112841 από Evelyn στις 21 Νοεμβρίου 2012, 12:26πμ

Evelyn

μέλος από: 23/2/2012
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
αα ξεχασα να το αναφερω αυτο, οι υποτροφίες ισχύουν για όλες τις χώρες και μπορείς να πάρεις μερική ή ολική υποτροφία. Αυτά όμως τα συζητάς με το πανεπιστήμιο που θα κάνεις την αίτηση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login