Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Γάμος: Ο σκουπιδοτενεκές του έρωτα.
Παρασκευή, 26 Απριλίου

Κρίση ταυτότητας:

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119792 από Verus στις 25 Απριλίου 2013, 1:16πμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
τώρα τελευταία το 'χω ρίξει στην περισυλλογή και το στοχασμό. απ'τη μια τι θα κάνω στη ζωή μου, τι θ'απογίνω, που βαδίζω τέλος πάντων... και απ'την άλλη (ίσως το πιο περίεργο και περίπλοκο πράμα που 'χει περάσει απ'το λιγοστό μυαλό μου) η κρίση ταυτότητας που μ'έχει βαρέσει κατακούτελα.
ας το αναλύσω λίγο:
νομίζω ότι κάτι έχει πάει πάρα πολύ στραβά μ'εμένα, απ'την αρχή!
εγώ, έπρεπε να 'χω γεννηθεί άντρας. δεν ξέρω τι στο καλό έγινε και βγήκα γυναίκα! δηλαδή ο τρόπος που σκέφτομαι, ο τρόπος που αντιμετωπίζω καταστάσεις, οι απόψεις μου σε πολλά θέματα που συζητάω με φίλους... δεν έχουν κανένα απολύτως κοινό σημείο με τα πρότυπα της γυναικείας λογικής!
απ'την άλλη όμως, δε μ'αρέσουν οι γυναίκες. και αυτό είναι το πιο περίεργο απ'όλα.
αν ήμουν άντρας δηλαδή, θα ήμουν σίγουρα γκέυ.
αλλά γκέυ σώμα και στρέητ μυαλό; δε στέκει !
βέβαια, δε μου 'χει δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ ως τώρα. απλά το σκέφτομαι καμιά φορά και απορώ με τον εαυτό μου.
μπερδεγουέι φάση, γενικά...
εσείς τι λέτε;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119793 από Σηπτικό Βόδι στις 25 Απριλίου 2013, 1:29πμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Εγώ το 'χω πει: η πολλή θεία κοινωνία βλάπτει.

Πάντως, σοβαρά μιλώντας, εγώ πιστεύω ότι αν ήταν να βγεις άτρα, θα 'βγαινες. Δε βγήκες άρα κάποιος λόγος υπάρχει. Προσπάθησε να καταπιέσεις τα αντρικά σου ένστικτα (για την ψυχική σου ηρεμία όχι τίποτ' άλλο) και αν δεις και δε σου βγαίνει, μη το σκέφτεσαι πιότερο, βαλ' το στη λίστα με τα never solved issues (τώρα για φυλοαλλαγή, δεν ξέρω.. τα 'καμε και ο Ντάνος ο Διεθνής κι ακόμα να το ξεπεράσει η κοινωνιά).

Όσο μπορείς να αποφύγεις την αξύριστη λεσβία πάντως, καν' το.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119795 από Noir Désir στις 25 Απριλίου 2013, 2:14πμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Εγώ λέω πως είσαι τυχερή που έχεις τέτοιον τρόπο σκέψης, γιατί είναι πιο αληθινός. Η γυναικεία σκέψη (γενικολογώντας βέβαια) μένει στην ποσότητα και ξεχνά την ουσία, καταλαβαίνει την επιφάνεια των πραγμάτων, μένει στις λέξεις και δε βλέπει το νόημα. Λένε πολλά για να εκφράσουν τόσο λιγα και το χειρότερο είναι πως πιστεύουν ότι οι σάλτσες έχουν περιεχόμενο και είναι αποτέλεσμα βαθιών και αληθινών συναισθημάτων.

Δεν ξέρω, ίσως να υπερβάλλω και φαντάζομαι ότι δεν ισχύει για όλες, αλλά αλήθεια πιστεύω πως η γυναικουλίστικη στενομυαλιά μας μάς κάνει να νομίζουμε ότι τα 2-3 χιλιοστά που φτάνουμε κάτω απ'την επιφάνεια είναι η ουσία. Και απλά κατακρίνουμε όσους βλέπουν τα πράγματα όπως είναι αντικειμενικά κι όχι όπως θα 'θελε ο εγωισμός μας να είναι.

P.S. Αν φαίνομαι σνομπ, ξινή και απόλυτη, όντως έτσι είμαι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119799 από Gray στις 25 Απριλίου 2013, 11:51πμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Verus@25 Απριλίου 2013)

νομίζω ότι κάτι έχει πάει πάρα πολύ στραβά μ'εμένα, απ'την αρχή!
εγώ, έπρεπε να 'χω γεννηθεί άντρας. δεν ξέρω τι στο καλό έγινε και βγήκα γυναίκα! δηλαδή ο τρόπος που σκέφτομαι, ο τρόπος που αντιμετωπίζω καταστάσεις, οι απόψεις μου σε πολλά θέματα που συζητάω με φίλους... δεν έχουν κανένα απολύτως κοινό σημείο με τα πρότυπα της γυναικείας λογικής!

απ'την άλλη όμως, δε μ'αρέσουν οι γυναίκες. και αυτό είναι το πιο περίεργο απ'όλα.

αν ήμουν άντρας δηλαδή, θα ήμουν σίγουρα γκέυ.
αλλά γκέυ σώμα και στρέητ μυαλό; δε στέκει !
βέβαια, δε μου 'χει δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ ως τώρα. απλά το σκέφτομαι καμιά φορά και απορώ με τον εαυτό μου.
μπερδεγουέι φάση, γενικά...
εσείς τι λέτε;




Λιγη περισυλλογη και στοχασμος , δεν κανει κακο , Πολυ ισως ! . Ειναι φυσιλογικο να σκεφτεσαι για το μελλον σου και τις καταστασεις που βιωνεις . Ποσο μαλλον για τη ταυτοτητα σου .

Πιστευω οτι εισαι πολυ συνειδητοποιημενο ατομο , και γιαυτο θα σου μιλησω ανοιχτα .

εχεις μπερδεψει καποια μικροπραγματα . Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο , και δεν σκεφτονται το ιδιο , αμαν και να ηταν ετσι τα πραγματα , θα ειχα σκοτωσει τον εαυτο μου ! Μαζοποιηση και κοινωνικος κομφορμισμος , ταυτιση και μιμιση Προτυπων και ιδεολογιων , αποτυποση αλλων ατομων και ολα αυτα , Στερεοτυπα προκαταληψεις , διαφερουν .

Τι προσπαθω να πω? εχεις αφεθει στα στερεοτυπα .

Ποιος σου ειπε εσενα , πως γυναικα ειναι αυτη που σκεφτεται σαν γυναικα ? Ποιος ειναι ανδρας , μονο και μονο απο τον τροπο που αντιμετωπιζει καταστασεις? κτλπ .

Η μοναδικοτητα σου , δεν εχει να κανει με τον ΤΙ εισαι αλλα με το ΠΟΙΟΣ εισαι . το οτι δεν σκεφτεσαι με τον ιδιο τροπο που σκεφτονται οι γυρω σου , δεν σημαινει οτι εχεις γεννηθει σε λαθος σωμα , απλα εχεις οξυνει την δικη σου αντιληψη και ιδεολογια που ΑΠΕΧΕΙ απο την μαζα . Δεν ειναι απολυτα κακο αυτο , εχεις την δικη σου μοναδικη προσωπικοτητα . Τωρα αν αυτη ταυτιζεται με την ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΗ ανδρικη ιδεολογια , αυτο δεν σημαινει οτι εσυ εισαι σε λαθος σωμα , απλα σημαινει οτι υπαρχουν καποιοι "στερεοτυποι" ανδρες που ειναι στιγματισμενοι και συμπεριφερονται οπως τους εχει μαθει η κοινωνια .

Αμαν , θα αρχισω παλι τα ψυχοκοινωνικα θα με μπαναρουν στο τελος χαχα...

και παμε τωρα στο , φαουλ της ημερας "δεν μαρεσουν οι γυναικες" Πολυ μεγαλο φαουλ ... πως το σκεφτικες αυτο ? δηλαδη οποιος εχει αποψεις που στην κοινωνια "οι γατουλες κοπελες" δεν εχουν , σημαινει οτι γουσταρουν γυναικες? .. ο τροπος σκεψης και αντιμετωπισης πραγματων σε κανει να γουσταρεις τι ? δεν καταλαβα ...

και παμε στο τελεφταιο φαουλ για σημερα , αν εισουν ανδρας θα εισουν γκει . Εχεις μπερδεψει τα παντα στο μυαλο σου ! ολιγον σαλατα θα ελεγα . Ποιος σου ειπε οτι ολα αυτα ταυτιζονται μεταξυ τους .

εχεις αφεθει ΚΑΙ στις αυθερετες γενικευσεις . ειναι σαν να μου λες , ολοι οι ανδρες οταν βλεπουν μπαλα , πινουν μπιρα ... αρα σε αυτους που πινουν μπιρα αρεσει η μπαλα ? ... :S:S

θελω λοιπον για να μπορεσω να σε βοηθησω παραπανω , να μου εξηγησεις πως ... τα συμπερανες ολα αυτα . Με ποια λογικη?

συμφωνω με την Nor απο πανω . πρεπει ΠΡΩΤΑ να ξεκαθαρισεις τα στερεοτυπα που ειναι στο μυαλο σου . Να καταλαβεις τι ειναι το καθε πραγμα που ανεφερες , διοτι εχεις μπερδεψει πολλους ορισμους , κανοντας ενα "Μιχ" .


//Gray.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119825 από M1k3y στις 25 Απριλίου 2013, 9:36μμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Verus@25 Απριλίου 2013)
ο τρόπος που σκέφτομαι, ο τρόπος που αντιμετωπίζω καταστάσεις, οι απόψεις μου σε πολλά θέματα που συζητάω με φίλους... δεν έχουν κανένα απολύτως κοινό σημείο με τα πρότυπα της γυναικείας λογικής!

Φάουλ. Δεν υπάρχει "γυναικεία" λογική, όπως δεν υπάρχει και "ανδρική" λογική. Αν αναφέρεσαι στην κοινή λογική, αυτή είναι μία και δεν κάνει διάκριση σε φύλο, εθνικότητα ή χρώμα. Αν αναφέρεσαι στον τρόπο συμπεριφοράς των δύο φύλων (το πιθανότερο), αυτός προκύπτει κυρίως μέσα από τα πρότυπα του κοινωνικού κομφορμισμού, που με τη σειρά τους προκύπτουν από την οικογενειακή ανατροφή, την σχολική ζωή και τα στερεότυπα που προβάλλονται από τα ΜΜΕ. Αν είναι δυνατόν, επειδή κάποιος δεν έπεσε (και τόσο) θύμα της μαζοποίησης, να θεωρεί τον εαυτό του "φρικιό" που γεννήθηκε με το λάθος τρόπο.

Δηλαδή, ποια είναι η "γυναικεία" λογική κατά σέ; Το νεο-χαζο-γκομενίστικο στυλάκι "είμαι ωραία και το ξέρω"; Η συλλογή από likes στο φη-μπή; Τα ψηλοτάκουνα; Τι;

(σόρρυ για το ύφος αλλά τα πήρα κάπως )
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119836 από Gray στις 25 Απριλίου 2013, 11:13μμ

Gray

Εικονίδιο
μέλος από: 29/4/2011
μηνύματα: 464 αποδεκτές 0
^ Αγαπαω τα ποστ του ... :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119842 από Verus στις 26 Απριλίου 2013, 1:09πμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
όχι ρε παιδιά, παρεξηγήσατε την κατάσταση:
δε νιώθω φρικιό ούτε και θέλω να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι και αντιδρώ.
δεν έχει να κάνει με τα ΜΜΕ, τον κοινωνικό κομφορμισμό, το υπερκαταναλωτικό πρότυπο του τεχνοκρατικού πολιτισμού, το σύνδρομο φόβου του πέους ή κι'εγώ δεν ξέρω τι άλλο!
δεν ψάχνω καμία αιτία κι'ούτε προσπαθώ να το διορθώσω.
και επίσης όταν αναφέρθηκα στη "γυναικεία λογική" δεν είχα στο νου μου αυτό που καταλάβατε.
είναι πολύ απλό και χωρίς καμιά βαθύτερη αιτία ψυχολογικής ή κοινωνικής φύσεως:
όταν συζητάς με την παρέα σου για την τέλεια στιγμή χαλάρωσης και οι πρώτες 4 λέξεις που έρχονται στο νου σου είναι "πίτσα, μπύρα, μπάλα, πίπα", δε μπορεί να πηγαίνουν όλα ρολόι !

μου φαίνεται πιο πολύ αστείο παρά άσχημο!
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #119843 από M1k3y στις 26 Απριλίου 2013, 2:07πμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Έγραψε:(Verus@26 Απριλίου 2013)
όταν συζητάς με την παρέα σου για την τέλεια στιγμή χαλάρωσης και οι πρώτες 4 λέξεις που έρχονται στο νου σου είναι "πίτσα, μπύρα, μπάλα, πίπα", δε μπορεί να πηγαίνουν όλα ρολόι!

Εντάξει, δεν είναι και τόσο τραγικό. Δηλαδή, αν "πήγαιναν όλα ρολόι", τι θα έπρεπε να σου ερχόταν στο μυαλό; Χαλάρωση στη σάουνα; Η Μενεγάκη; Clubbing πάνω στα τραπέζια μέχρι πρωίας; Δεκτά είναι και τα πιτσόμπυρα στο σπίτι και οι ρομαντικές βόλτες και τα τρελά κουρέματα. Δεν βγήκαν όλες οι γυναίκες από το Cosmopolitan.

Κι εμένα πχ. δε μου αρέσει η μπάλα, δεν έχω παίξει ποτέ με αυτοκινητάκια και "αγορίστικα" παιχνίδια και δεν έχω και τα πιο αρρενωπά χαρακτηριστικά. Μήπως θα έπρεπε να μου αρέσουν τα αγόρια ή να είχα γεννηθεί κορίτσι; Δε νομίζω Τάκη.

Και μη μου λες ότι δεν έχει να κάνει με κοινωνικούς παράγοντες. Προφανώς και έχει να κάνει με κοινωνικούς παράγοντες. Ολόκληρη η "τυπική" συμπεριφορά των δύο φύλων έχει να κάνει με κοινωνικούς παράγοντες, πόσο μάλλον το πρότυπο που έχεις (όπως και όλοι μας) στο μυαλό σου για το πώς φέρεται μια "γυναίκα". Το θέμα είναι να ξεπεράσεις αυτά τα στερεότυπα και να κάνεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις εσύ, όχι όπως σου επιβάλλουν οι άλλοι. Εφόσον το έχεις κατοχυρώσει αυτό (όπως λες άλλωστε) δεν είναι δυνατόν να επιτρέπεις στον εαυτό σου να νομίζει ότι "έπρεπε" να είσαι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Αυτή είσαι εσύ, πάει και τελείωσε. Finito. Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δε θα μπορέσουμε.

Μπάση περιπτώσει, τζάμπα τα λέμε τώρα αυτά, θα σου περάσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login