Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Από καθαρά ανατομικής πλευράς, σε ποιο ακριβώς σημείο του αιδοίου δένεται το καράβι, προκειμένου να το σύρει; ©KalhaS, irc.ftou.gr
Δευτέρα, 17 Ιουνίου

Σοβαρό πρόβλημα με τους γονείς μου!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #128986 από Panatziotis96 στις 18 Ιουλίου 2014, 1:13πμ

Panatziotis96

Εικονίδιο
μέλος από: 1/1/2014
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Χαιρετώ την παρέα του φτου για άλλη μία φορά...αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους γονείς μου το τελευταίο διάστημα που με απασχολεί πάρα πολύ και μπορώ να πω πως με πνίγει και με το παραπάνω θα ήθελα να ανοίξω την καρδία μου και να σας τα πω όλα περιμένοντας μια απάντηση που θα με καλύψει από εσάς...πρώτου προχωρήσω όμως θα ήθελα να ζητήσω ένα συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη που θα προκύψουν καθώς και την έκταση του παρακάτω άρθρου που σας γραφώ αυτή την στιγμή !
Λιπών η Ιστορία μιας και για Ιστορία πρόκειται έχει ως εξής φέτος τελείωσα την τρίτη λυκείου και όπως είναι και λογικό άλλωστε όλα τα παιδιά πρέπει και οφείλουν να διαβάζουν να είναι καλοί και να κατανοούν το κάθε τι από την τάξη αυτή μιας και στο τέλος θα πρέπει να τα δώσουν όλα και να πετύχουν στης πανελλήνιες εξετάσεις για να έχουν μια Καλή πρόσβαση σε σχόλες όπως ΑΕΙ και ΤΕΙ για να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο αύριο...έτσι λιπών και οι γονείς μου όπως και οι περισσότεροι μπορώ να πω ενημερώνουν τα παιδιά τους για το τι πρόκειται να συναντήσουν στην πορεία...λιπών πρώτα από όλα εγώ είμαι ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες ( Δυσλεκτικός ) έχω τρομερή διάσπαση προσοχής και επίσης δυσορθογραφια... εξού και τα ορθογραφικά μου..συνεπως με το διάβασμα αντιμετωπίζω τρομερά προβλήματα όπως για παράδειγμα όταν προσπαθήσω να ανοίξω ένα βιβλίο να διαβάσω να σκέφτομαι διάφορα όπως την κοπέλα μου το τι θα κάνω στο υπόλοιπο της ημέρας πως θα βγω έξω το Σάββατο και διάφορα πράγματα που με ταλανίζουν και με απασχολούν...
στο διαταυτα όλοι μου οι χρόνια κύλησε με προβλήματα με τα μαθήματα δεν μπορούσα να διαβάσω και πέραν από όλο αυτό ένιωθα άσχημα για την απόδοση μου στα μαθήματα πέρασαν οι μέρες πέρασαν οι μήνες και φτάσαμε στην περίοδο τον πανελλαδικών εξετάσεων!!!
έδωσα και τα έξη μαθήματα πανελλαδικός προφορικά με απόδοση πολύ χάλια άξια αυτή της προσπάθειας μου η οποία ισοδυναμούσε με ποσοστό 5.5/20 μορίων πανελλαδικός και με απολυτήριο να αγγίζει το 12..
μολις ειδε η μητερα μου το 5.5 απλα φρικαρε και αρχισε να με φωναζει να με αποκαλη κολοπαιδο και αλλητη που τριγηρνουσα εξω και δεν διαβαζα που οχι δεν εχω δωσει ποτε περιθορια σε κανεναν να με αποκαλεσει ετσι ειμαι ενα παιδι με αρχες και ενα παιδι που δεν δινει δικεοματα για τυποτα...εμπαση περιπτωση εκκινη την ημερα εφυγα απο το σπιτι για περιπου 15 ωρες και δεχθηκα αρκετα τηλεφωνηματα τα οποια και απεριπτα συνεχως..σηκωσα το ενα απο αυτα και δεν μιλησα καθολου και η μητερα μου να λεει συνεχεια Παναγιώτη τσακισου και ελα σπιτι αλλιος θα αλλαξω κληδαρια και δεν θα ξανα μπεις εγω δεν πηγενα γιατι φοβομουν μην παω και φαω καμια ναι μην το γελατε καμια φορα της τρωω..απο τον πατερα μου... εμπαση περιπτωση δεχθηκα πολλα ευχαριστα περιστατικα απο εκκινη την ημερα οπως η προσληψη μου στην Apple Incorporate σε μια πολυ μα πολυ καλη θεση ως Senior Software Engineer στο Santa Monica Valley εχω ραντευου για συνεντευξη 8 Αυγουστου και ωρα 11:00ΑΜ επισεις μιας και εχω μιση Ρουμανικη υπικοτιτα λογο καταγογης απο την μητερα μου εχω το πλεωνεκτιμα οτι μπορω να σπουδασω στην Ρουμανια επισεις εστειλα Κυπρο ετιση για να περασω εκει και αναμενω αποτελεσματα εντως αρχες Αυγουστου...και τωρα αναμενω απλα...ολοι οι φιλοι μου λενε να συκωθω και να φυγω να παω στην Αμερικη να κανω την ζωη μου η οποια μου προσφερε μια πολυ καλη ευκαιρια και δεν πρεπει να την χασω δεν ξερω ειμαι μπερδεμενος θελω ειναι η αλληθεια πρωτα να περασω σε μια σχολη να αποκτισω λιγη παραπανω εμπιρια και μετεπιτα να παω στην Apple εχω ταλεντο στον προγραμματισμο ειμαι με ενα Proficiency και με 8 Πιστοποιοισης στον προγραμματισμο απο την Apple μιας και ειμαι απο τα 13 μου Developer σε αυτην...εχω τρομερες οικανοτιτες και δεν θελω να σβισω σαν ανθροπως θελω να προκοψω και οχι να καταστραφω και αυτο φοβαμαι παρα πολυ...η μητερα μου μια εχει τα κεφια της μια οχι το ιδιο και ο πατερας μου ας πουμε σημερα που γυρισα απο εξω με τους φιλους μου λεει τι ωρα ειναι αυτη που γυρισες ηταν 12 και ο πατερας μου λεει τσαμπα γενηθηκες μου φερονται απεσοια πραγμματικα οποτα ειναι καλα ειναι χαρουμενοι οποτε δεν ειναι μου φερονται χυροτερα απο τα κακκομηρα αδεσποτα...δεν το αντεχω αυτο πραγμματικα οταν καθομαι να τους μιλησω θεωρουν συνεχεια ανοισιες τα λεγομενα μου και τα δικα τους υποστιριζουν οτι ειναι τα σωστα και τα αλανθαστα..δεν το αντεχω πραγμματικά...πειτε μου λιγο την αποψη σας θα σας ημουν ευγνωμων !! με εκτιμηση ο συμφορουμιτης σας Παναγιώτης!!
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #128987 από Epistimon στις 18 Ιουλίου 2014, 2:17πμ

Epistimon

Εικονίδιο
μέλος από: 14/6/2013
μηνύματα: 102 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου φιλε μου. Καταρχας θελω να ξερεις οτι ολοι τα τραβαμε αυτα αλλοι σε μεγαλο και αλλοι σε μικροτερο βαθμο τους τσακωμους με τους γονεις μας. Και εγω καπως ετσι ειμαι αλλα λιγο πιο χαλαρα απο την δικη σου κατασταση. Οι γονεις σου προφανως οπως και οι περισσοτεροι θελουν να ακολουθησεις την πορεια που γουσταρουν αυτοι χωρις να τους νοιαζει τι θελεις εσυ και τι οχι. Εχεις δεξιοτητες στον προγραμματισμο και σε αυτα τα πραγματα οποτε πρεπει να ασχοληθεις με αυτα. Ο ανθρωπος γεννιεται με δεξιοτητες που θα τον βοηθησουν να βρει μια δουλεια που θα του αρεσει και θα εχει να προσφερει κατι. Ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν αυτο οι γονεις σου ομως? Βαζω στοιχημα οτι ουτε υπολογιστη δεν μπορουν να ανοιξουν (οπως οι περισσοτεροι) και πιστευουν οτι ενας ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΒΑΘΜΟΣ θα σε κρινει στην ζωη σου. Δεν λεω οι πανελληνιες μετρανε πολυ...Και εμενα ειναι η χρονια μου που θα δωσω,αλλα δεν μπορει η μανα σου και ο πατερας σου να σε θεωρουνε χαζο και παιδι χωρις ικανοτητες. Θα πας στην συνεντευξη ΣΙΓΟΥΡΑ χωρις δευτερη σκεψη και αφου εισαι ανω των 18 απο τι νομιζω τοτε οτι και να σου πουν οι γονεις σου δεν θα αλλαξει κατι...εσυ αποφασιζεις τωρα για την ζωη σου. Αν φτασουν σε σημειο να σε ξαναβριζουν και να μην σε αφησουν να πας στην συνεντευξη τοτε βαλτους μια φωνη να καταλαβουν ξαναφυγε απο το σπιτι να ηρεμησεις...ειναι δυσκολη κατασταση σε καταλαβαινω και αμα μετα απο αυτο συνεχιστει θα σου προτεινα να επισκεφθεις καποια ειδικη βοηθεια ψυχολογου για να σε ανεβασει καπως γιατι απο τι καταλαβα αντι να σε ωθησει η οικογενεια σου σε θεωρει αχρηστο διχως ομως να ξερουν τις ικανοτητες σου. Απλα δειξε οτι εχεις μεγαλωσει για να σε κανουν οτι θελουν.Πατα λιγο ποδι οταν σου φωναζουν και μην φοβασαι. Γυρνα σπιτι οτι ωρα θελεις (μην το παραχεσεις ομως) και αμα σου πουν κατι γραψτους και μην κλαψουριζεις.
Αυτη ειναι η γνωμη μου για το προβλημα σου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128988 από Panatziotis96 στις 18 Ιουλίου 2014, 2:41πμ

Panatziotis96

Εικονίδιο
μέλος από: 1/1/2014
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Σε ευχαριστώ παρα μα παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου φίλε μου ξερεις τι ;; ειμαι πολυ εβεσθητο παιδι που αν το πατισουν πληγονεται ευκολα και αυτο ειναι μεγα κακκο !! δεν δινω δικεοματα και με πληγωνοι παρα μα παρα πολυ οταν οι ιδιοι μου οι γονεις μου φερονται ετσι λες και εκανα κανενα εγγλιμα...δεν τους εχω δωσει αφορμες για τιποτα και μου μιλανε ετσι αλλα τι ;; τι να κανουμε δεν τα παω καλα με τα μαθηματικα δεν καταλαβενει το γεγονος οτι με ζιτά η ετερια που παντα ηθελα να εργαστω ;;; το γεγονος οτι θα κανω αυτο που αγαπω ;; το γεγονος οτι θα βγαζω περισσοτερα χρηματα απο καποιον που εχει πτυχιο πανεπιστιμιου ;; τους λεει κατι ;; με ζιτα η ιδια η Apple και δεν διανουντε να καταλαβουν τι σιμενει αυτο !! και τι τους ζιτισα ;;; 1.500 ευρο να φυγω και ενα 2.000 να συντιριθω ενα μηνα οσπου να γινω ανεξαρτιτος !!! μετα δεν θελω τιποτα το μονο που θελω ειναι αυτο εχω και τον Mac μου που το αγωρασα με δικα μου χρηματα παρακαλώ ε χρηματα που εβγαζα απο τα 13 μου σαν Developer ουτε αυτο τους λεει κατι ;; με εχει πιασει απελπισια !! εγω θα φυγω αλλα θελω μια μικρη βοηθεια απο μερια τους !! ειναι γονοις τι στο καλο ;; ξενοι ειναι ;; ΟΧΙ !!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128990 από pi8hkos97 στις 18 Ιουλίου 2014, 9:07πμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Φίλε και εγώ σε καταλαβαίνω, αν και οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με τους δικούς σου. Εννοείται ότι αφού δεν το έχεις με το διαασμα, δεν το έχεις. Τέλος. Πρέπει να το καταλάβουν.
Αυτό που τους αγχώνει λογικά είναι ότι ένα πτυχείο σε εξασφαλίζει. Μπορεί τώρα να πας για δουλειά σε μία από τις καλύτερες εταιρείες λογισμικού στον κόσμο, όμως χωρίς πτυχείο μπορούν μία μέρα κάλλιστα να σε απολύσουν αν γίνουν τίποτα περικοπές (εκτός αν πια είσαι το σαίνι εκεί μέσα και σε έχουν ανάγκη) και τότε χωρίς πτυχείο θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Δεν το λέω για να σε ρίξω εννοείται, στην τελική αν έχεις τόσες πιστοποιήσεις είσαι πραγματικά άρχοντας και είναι εξαιρετικά απίθανο να σε απολύσουν, αλλά έχε το στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου ώστε αν γίνει κάτι μην προσγειωθείς απότομα.
Θα πας ωραία και καλά στη συνέντευξή σου, θα τα κανονίσεις όλα. Τώρα για τα λεφτά είναι σχεδόν 4000. Αν δεν υπάρχει κάποιος συγγενής ή φίλος να σε βοηθήσει, πήγαινε να βρεις τους γονείς σου να μιλήσετε (να είναι και οι 2 μπροστά σου). Πες τους ότι θες να μιλήσετε για το μέλον σου ώστε να κάτσουν. Πες για άλλη μια φορά ότι έκανες τα πάντα, ότι προσπάθησες αλλά η μαθησιακή σου τα δικαιολογεί όλα. Πες τους ξανά ότι θα πας σε μία τόσο καλή εταιρεία που πληώνει καλά, και ότι έχεις στο μυαλό σου το γεγονός ότι κάποια στιγμή μπορεί να απολυθείς, διότι αν δείξεις ότι είσαι και λίγο προσγειωμένος θα σε πάρουν περισσότερο στα σοβαρά. Παρακάλεσέ τους για τα χρήματα, πήγαινε με τα νερά τους ρε παιδί μου (το ξέρω είναι δύσκολο), κάνε ότι σου λένε (μην το παραχέσεις όμως διότι θα το καταλάβουν) και όταν πάρεις τα λεφτά έφυγες και ποιος τον είδε τον Παναγιώτη μετά... Γράψε τους κανονικά. Διαφορετικά ρώτα τους φίλους σου για δανεικά και πες ότι θα τα επιστρέψεις. Τέλος μπορείς να απευθυνθείς και στην εταιρεία να τους πεις να σου δώσουν καμιά προκαταβολή για τα εισιτήρια ή να σου δανείσουν διότι υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Στην τελική μπορείς να τους κάνεις κάτι διαδικτυακά και να σε πληρώσουν ώστε να πας. Πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση.

Υ.Γ. επειδή λες ότι δεν είσαι καλός στα μαθηματικά, ο προγραμματισμός δεν χρειάζεται μαθηματικά; (έτσι λένε).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128995 από Panatziotis96 στις 18 Ιουλίου 2014, 3:14μμ

Panatziotis96

Εικονίδιο
μέλος από: 1/1/2014
μηνύματα: 54 αποδεκτές 0
Φίλε μου τα χρήματα ειναι στα 8.500$ το 2μηνο και δεν ειπα πως δεν τα παω κααλα με τα μαθηματικά ;) μα τα μαθηματικα εχω πολυ καλλες σχεσης αλλα λογο του προβληματος μου δεν μπορω να διαβαζω μαθηματα περισσοτερο θεοριτικά οπως φυσική κλπ...η θεση με την οποια θα απασχοληθω απετοι παρα πολλα...επιπροσθετος υπογραφω συμβολαιο που μου εξασφαλιζει 10 χρονια αυτη τη θεση στην εταιρια...ειναι ενα επαγγελμα που πραγμματικα χερομαι και αγαπω να κανώ και πιστευω πως εχω τρομερες οικανοτιτες για αυτο εξαλου με ζιτισε μια τετοια ετερια χωρις να θελω να υποδιχθω !!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128996 από pi8hkos97 στις 18 Ιουλίου 2014, 6:12μμ

pi8hkos97

Εικονίδιο
μέλος από: 14/1/2014
μηνύματα: 507 αποδεκτές 0
Τότε φίλε είσαι μια χαρά. ΈΝα μικροδανειάκι πάρε από κάποιον και στο δίμηνο του τα γυρίζεις πίσω. Και αυτό με το συμβόλαιο ακούγεται πολύ καλό, διότι για τα επόμενα 10 χρόνια έχεις στρωμένη δουλειά. Πήγαινε χωρίς δεύτερη σκέψη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #129563 από EiriniRespect στις 17 Αυγούστου 2014, 12:45μμ

EiriniRespect

Εικονίδιο
μέλος από: 15/8/2014
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Λοιπόν....συγνώμη που θα σε πληγώσω,αλλά η αλήθεια είναι αυτή...προφανώς οι γονείς σου είναι ο τύπος των ανθρώπων "πτυχία να έχεις και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα¨.Ε,λοιπόν,δεν είναι έτσι.Δεν ξέρω προσωπικά τους δικούς σου,αλλά η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.Αν έχεις και τόσα προβλήματα όσα λες,λογικό φαίνεται αντιμετωπίζεις πολλές δυσκολίες στο διάβασμα.Θες την γνώμη μου;Κοίτα να είσαι ευτυχισμένος,βρες μια καλή κοπέλα για σχέση,και ψάξε για τις μικρές χαρές της ζωής.Η ευτυχία δεν κρίνεται από τα πτυχία,και ιδίως την Ελλάδα της οικονομικής κρίσης.Ναι,είναι κρίμα αν δεν πήγες όπως ήθελες,κρίμα και για τους γονείς σου που λογικά χάλασαν αρκετά λεφτά για φροντιστήρια κτλ,όμως αυτά συμβαίνουν.Ξέρω γιατρούς και δικηγόρους στην πόλη μου,άριστους στο επάγγελμά τους,αλλά ανύπαντρους,μόνους,χωρίς φίλους,λόγω κακής συμπεριφοράς.Είναι ευτυχία αυτό;Προφανώς οι δικοί σου νομίζουν ότι η ευτυχία κρίνεται από τις επιδώσεις σου στο σχολείο.Λάθος.Ναι,καλό θα ήταν να είσαι καλός μαθητής,αλλά δεν είναι και το παν.Πιθανό μου φαίνεται οι γονείς σου έχουν κάλο στον εγκέφαλο και θέλουν να είσαι ο καλύτερος.Δεν είσαι και άμα γουστάρουν.Αν νομίζεις ότι στην Αμερική τα πράγματα για εσένα θα είναι καλύτερα,τότε να πας.Αυτά είχα να πω εγώ :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login