Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Το να μιλάς για τη μουσική είναι σαν να χορεύεις για την αρχιτεκτονική.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

Αλλαγη τμηματος

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #137705 από Rebel στις 23 Αυγούστου 2016, 10:20πμ

Rebel

Εικονίδιο
μέλος από: 26/5/2016
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Εχω ενα θεματακι κι οσο πλησιαζει ο καιρος να αρχισουν τα σχολεια με προβληματιζει ακομα περισσοτερο.Λογω καποιων σοβαρων προβληματων εχασα μια χρονια (θα πηγαινα πρωτη λυκειου) και τωρα θα παω παλι πρωτη αλλα με διαφορετικα ατομα που δεν ξερω. Νιωθω αβολα γιατι η ταξη μου θα συνεχισει κανονικα και θα τους βλεπω φυσικα στα διαλλειμματα αλλα φοβαμαι μηπως μεσα στην ταξη δεν με συμπαθησουν ή σχηματιζουν λαθος γνωμη. Δεν ανοιγομαι ευκολα γενικα. Εχετε καποια συμβουλη? Τα παιδια της καινουριας ταξης δεν τα ξερω καν.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #137778 από Azatoth στις 30 Αυγούστου 2016, 9:34μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα φίλη Rebel και καλωσήρθες στην παρέα μας.

Λογικό είναι να μην ξέρεις τα παιδιά του καινούριου σου τμήματος και δεν πρέπει να σε αγχώνει. Με τον καιρό θα σχηματίσεις καινούριες παρέες και θα κάνεις φίλους και απο το τμήμα σου (και έτσι θα μεγαλώσει και ο κοινωνικός σου κύκλος, καθώς θα ξέρεις και τα παιδιά απο το παλιό σου τμήμα, αλλα και απο το καινούριο).
Αμα έρθει κάποιος να σου μιλήσει, να είσαι φιλική και να προσπαθήσεις να πιάσεις συζήτηση. Και εγώ είμαι γενικά κλειστό άτομο αλλα ποτέ δεν είχα πρόβλημα να κάνω παρέες.
Συμβουλή μου είναι να βρείς 2-3 άτομα που σου φαίνονται κομπλέ και να βρίσκεις αφορμές να τους μιλάς (ρώτα τους το πρόγραμμα, τι έχετε την επόμενη ώρα, τι σας έβαλαν για το σπίτι, αν διαβάσαν για κάποιο διαγώνισμα, κλπ) ωστέ σιγά σιγά να γίνεται φιλαράκια.
Σε 2-3 μήνες όλο το τμήμα θα είστε μια παρέα και δεν θα σε νοιάζει τίποτα.
Ελπίζω να σε βοηθήσα. Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε, μη ντραπείς.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login