Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Το Πανεπιστήμιο είναι η πηγή της γνώσης γι' αυτό όλοι που πάνε εκεί πίνουν αβέρτα.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

Βάρη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #137772 από Geo Bol στις 30 Αυγούστου 2016, 11:27πμ

Geo Bol

μέλος από: 23/4/2016
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Γεια σας, είμαι 15 χρονών και ο γυμναστής μου, μου είπε να μην κάνω βάρη γιατί σφίγγονται οι αρθρώσεις και δεν αναπτύσσομαι. Μου είπε όμως ότι μπορώ να κάνω έλξεις με μπάρα, ισχύει?
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #137777 από Azatoth στις 30 Αυγούστου 2016, 9:25μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Αν και δεν είμαι κανένας γυμναστηριακός, ας μοιραστώ τις περιορισμένες γνώσεις μου στο θέμα.
Είναι αλήθεια πως τα βάρη πριν το πέρας της εφηβείας εμποδίζουν την ανάπτυξη, κυρίως το ύψος, επειδή όπως σου είπε και ο γυμναστής σου, σφίγγονται οι αρθρώσεις.
Βέβαια, οταν λέμε "μήν κάνεις βάρη", δεν εννοούμε καθόλου. Ασκήσεις με αλτήρες, ή με μπάρα (είτε μόνο σίδερο, είτε με λίγα βάρη) είναι πολύ καλές για την ανάπτυξη των μυών. Ζήτα απο τον γυμναστή σου να σου πεί ποιές ασκήσεις να κάνεις, και μέχρι πόσα κιλά.
Πάντως, για εμένα, το καλύτερο υποκατάστατω της μπάρας (επειδή δεν έχω, και δεν πάω γυμναστήριο), είναι τα κλειστά push-ups για τρικέφαλα, διαμαντάκια push-ups για στήθος, και μονόζυγο για πλάτη.
Ελπίζω να βοήθησα. Αν θές κάτι άλλο, μη διστάσεις να ρωτήσεις!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login