Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Εχει αποδειχθεί πια οτι το κάπνισμα είναι η βασικότερη αιτία των στατιστικών.
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Σχετικα με το μελλον μου.

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #137994 από Ana-menos στις 30 Σεπτεμβρίου 2016, 2:49μμ

Ana-menos

Εικονίδιο
μέλος από: 31/10/2015
μηνύματα: 86 αποδεκτές 0
Καλησπερα σε ολους και σε ολες. Ειχα αναφερει παλια στο forum ενα σχετικο ζητημα και ειχα λαβει καποιες ικανοποιητικες απαντησεις ωστοσο μπηκα στον κοπο να ξαναγραψω διοτι τωρα κατεληξα στο τι θα κανω και θελω να μου πειτε τις γνωμες σας. Ειμαι 19 και ειχα αυτη την αποτυχια με τις πανελληνιες που αντιμετωπισαν κιαλλα παιδια ... Αποφασισα να μην δωσω αλλη φορα γιατι δεν θελω να το ξανακινδυνευσω και γενικα να περασω παλι ολη αυτη την φαση.
Οποτε αμεσως στραφηκα στην λυση του εξωτερικου... Προς το παρων ομως επειδη πρεπει να μαζεψω καποια χρηματα γραφτηκα σε ενα Δημοσιο Ιεκ (που ειναι εντελως δωρεαν) για να παρω εστω και τα λιγα εφοδια που δινει (αν γραφομουν σε ιδιωτικο θα μου στοιχιζε συνολικα στα 2 χρονια καπου στα 4χιλιαρικα), και ξεκινησα αγγλικα ιδιαιτερα για proficiency με εναν καθηγητη πολυ καλο που με ξερει και σε πολυ καλη τιμη. Ξερω οτι σε μερικα πανεπιστημια του εξωτερικου ζητανε αλλα διπλωματα και οχι proficiency αλλα παω για proficiency προκειμενου να επεκτεινω τα αγγλικα μου στο καλυτερο επιπεδο και αν χρειαστει και δωσω καποιο αλλο διπλωμα για το εξωτερικο να μου φανει πιο ευκολο σε θεμα δυσκολιας.
Θελω να μου πειτε γενικα γνωμες σχετικα με ολο αυτο που εγραψα...και επισης αν ξεκινησω για bachelor στο εξωτερικο καπου στα 22-23 θεωρειτε οτι θα το εχω καθυστερησει πολυ οσο αφορα την ηλικια (το bachelor διαρκει 3 χρονια εξω).      

Γενικα ειμαι πεσμενος γιατι βλεπω αλλους να σπουδαζουν και να ειναι ηδη στο 2ο ετος και εγω ακομα δεν εχω αρχισει....και εκτος αυτου νιωθω πως θα με φαει ο χρονος και θα καθυστερησουν πολυ τα πραγματα ενω οι αλλοι θα εχουν ηδη τελειωσει.. Σορρυ για το μεγαλο κειμενο και περιμενω απαντησεις σχετικα με αυτο το θεμα...Ευχαριστω εκ των προτερων
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #137996 από Azatoth στις 30 Σεπτεμβρίου 2016, 7:11μμ

Azatoth

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/11/2014
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα φίλε Αναμένε

Παρόλο που δεν βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με εσένα, αποφάσισα να απαντήσω στο θέμα σου και να σε βοηθήσω με όσες γνώσεις τυχαίνει να έχω πάνω στο θέμα.

Το πρώτο που θα σου πω είναι πως το εξωτερικό θέλει είτε να έχεις πολύ χρήμα, είτε να ξεσκιστείς όσο σπουδάζεις μεταξύ διαβάσματος και δουλειάς για να μπορείς να συντηρείς τον εαυτό σου.
Ανάλογα με την χώρα και την πόλη που θα διαλέξεις για τις σπουδές σου, οι τιμές μπορούν να γίνουν πάρα πολύ υψηλές για τα δεδομένα ενός μέσου Έλληνα πολίτη, ή φοιτητή στην δική σου περίπτωση.
Το αν μπορείς να το αντέξεις οικονομικά είναι θέμα δικό σου και της οικογενείας σου, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε προειδοποιήσω.

Όσον αφορά τα αγγλικά, το proficiency είναι πολύ καλό πτυχίο (ειδικά αν πάρεις το Cambridge) για την Ελλάδα, ειδικά αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι έχουν μέχρι lower -και αν έχουν Proficiency είναι το Michigan), αλλά δεν γνωρίζω για το πόσο καλό είναι στο εξωτερικό
Οι απόψεις διίστανται, άλλοι λένε ότι συντρίβει άλλα πτυχία και άλλοι λένε πως δεν αναγνωρίζεται. Φαντάζομαι εξαρτάται από το πανεπιστήμιο.
Καλά θα κάνεις να ρίξεις μια ματιά στο IELTS (International English Language Testing System Examination - General Training Module) και το TOEFL (Test of English as a Foreign Language).
Το 2ο έχει το κακό ότι ισχύει μόνο για 2 χρόνια από την ημερομηνία εξέτασης
Δεν είμαι εξπέρ πάνω στο θέμα, αλλά προτείνω να το ερευνήσεις λίγο στο Internet και να δεις ποιο πτυχίο ταιριάζει σε αυτό που επιθυμείς να κάνεις.
Το μόνο σίγουρο είναι πως το proficiency θα σε βοηθήσει σίγουρα στο να περάσεις οποιοδήποτε άλλο test καθώς κατά την γνώμη μου είναι πιο δύσκολο.

Όσο για τον χρόνο που "χάνεις", δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί. Εδώ υπάρχουν φοιτητές που ενώ έχουν περάσει σε ένα παν/μιο 4 ετών, το βγάζουν σε 6 και σε 8. Αφού αποφάσισες να κάνεις κάτι, ακολούθησε το και μη σε νοιάζει το πόσο χρόνο θα πάρει και το τι κάνουν οι άλλοι.
Καλύτερα να τελειώσεις ένα παν/μιο στο εξωτερικό στα 27, παρά να τελειώσεις ελληνικό παν/μιο στα 24 και να πηγαίνεις κάθε μέρα ΟΑΕΔ.

Αυτά απο εμένα. Αν θές να ρωτήσεις κάτι άλλο, εδώ είμαστε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login