Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Διαφορα ηλικιας

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #34751 από tatiana στις 19 Δεκεμβρίου 2005, 6:06μμ

tatiana

Εικονίδιο
μέλος από: 11/11/2005
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Υπαρχει "σωστη" διαφορα ηλικιας αναμεσα σε εναν αντρα και μια γυναικα?Αν ναι ποια ειναι η γνωμη σας για αυτην?Γιατι οταν μια γυναικα εχει σχεση με μικροτερο ειναι κατακριτεο ενω δεν ισχυει κατα πλειοψηφια το ιδιο και για τον αντρα?Ποια σχεση εχει περισοτερα ποσοστα επιτυχιας κατα την γνωμη σας?
προφίλάλλα...
7
Μήνυμα #34754 από sadenrepese στις 20 Δεκεμβρίου 2005, 4:34μμ

sadenrepese

Εικονίδιο
μέλος από: 19/12/2003
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Δεν υπάρχουν ηλικίες στον έρωτα ! . Γιαυτό ζήσε τον έρωτα και απόφυγε όσο μπορείς τον γάμο.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34755 από tatiana στις 20 Δεκεμβρίου 2005, 5:25μμ

tatiana

Εικονίδιο
μέλος από: 11/11/2005
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Απλα σκαιφτομε πως οταν υπαρχει ενα χασμα ηλικιας αναμεσα σε δυο ανθρωπους ,δεν εχουν διαφορετικα ενδιαφεροντα και διαφορετικες σκεψεις?Θα μου πεις με τους συνομιλικες τα παραπανω ειναι ιδια?Οχι...αλλα ποσο μαλον με εναν ανθρωπο που ειναι 20 χρονια μπροστα η πισω...Μπερδεμα!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34756 από miss_piggy στις 20 Δεκεμβρίου 2005, 11:51μμ

miss_piggy

Εικονίδιο
μέλος από: 20/11/2005
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Κάποτε πίστευα ότι δύο άνθρωποι που έχουν διαφορά ηλικίας είναι δύσκολο να έχουν μια καλή σχέση με σωστή επικοινωνία. Σκεφτόμουν ότι δε μπορούν να μοιραστούν τα ίδια πράγματα ή να έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα. Μέχρι… που μου έτυχε. Γνώρισα κάποιον που ήταν 29, ενώ εγώ ήμουν στα 19 μου. Και είχα μάλιστα μεγάλο πρόβλημα μ’ αυτό στην αρχή γιατί ενώ μου άρεσε το παιδί φοβόμουν πως θα δε τα έβγάζα πέρα και πως η σχέση αυτή δε θα κατέληγε πουθενά. Δυσανασχέτησαν οι δικοί μου, φρίκαραν και φρικάρουν ακόμα ορισμένοι ‘φίλοι’, όμως από τότε πέρασαν κάποια χρόνια κι η σχέση αυτή κρατάει ακόμα. Υπήρξαν και υπάρχουν προβλήματα όπως βέβαια υπάρχουν σε όλες τις σχέσεις, στην ουσία όμως δεν έχουν να κάνουν με την διαφορά ηλικίας, αλλά με τη διαφορά ωριμότητας, ίσως και εμπειρίας και πολύ περισσότερο με τη διαφορά των χαρακτήρων. Η ωριμότητα όμως δεν πάει πακέτο με την ηλίκια. Τώρα πια βρίσκω το τότε κόλλημα μου με τη διαφορά ανόητο. Είναι κάτι που δεν αισθάνομαι καν ή όταν το αισθάνομαι μου είναι ευχάριστο. Βλέπω την πλειονότητα των συνομηλίκων μου αντρών. Σίγουρα δεν είναι όλοι έτσι, αλλά οι περισσότεροι δυστυχώς δεν ξέρουν τι θέλουν από μια σχέση. Αυτό ήταν που βρήκα και εκτίμησα σε έναν άντρα 10 χρόνια μεγαλύτερό μου. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας ή εξαίρεση, πάντως στη δική μου περίπτωση η διαφορά ηλικίας λειτουργεί θετικά.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34765 από tatiana στις 22 Δεκεμβρίου 2005, 9:33πμ

tatiana

Εικονίδιο
μέλος από: 11/11/2005
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
Δεν μιλαω για δεκαετια οχι οτι δεν ειναι διαφορα αλλα πιστευω οτι οι σκεψεις και τα θελω βρισκοντε στα ιδια σταθμα περιπου.Εχω αρκετους φιλους 10ετια μπροστα και τα παμε μια χαρα.Μιλαω για 10 χρονια και πανω..Ανθρωπους που βρισκοντε με 15 χρονια διαφορα σχεσης...Ειναι δυνατον να εχουν κοινα?αν τα βρεις με καποιον που ειναι 20 χρονια μεγαλυτερος δεν θα εχεις οσο και να προσπαθεις να σιμβαδισεις μαζι του πολλες διαφορες?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34768 από Unicorn στις 22 Δεκεμβρίου 2005, 9:03μμ

Unicorn

μέλος από: 20/1/2004
μηνύματα: 111 αποδεκτές 0
    Εσύ για να καταλάβω τώρα έχεις λύσει τα προβλήματα και τις διαφορές με τους συνομήλικους και ψάχνεις την χρυσή τομή με τους μεγαλύτερους ? Ή έχεις καψουρευτεί κάποιο πουρό και δεν ξέρεις πώς να το πλησιάσεις ? Και το αν είναι κοινωνικά αποδεκτή η διαφορά ηλικίας τι σχέση έχει ? Ρωτάς τι είναι τελικά το σωστό . Με βάση ποιο κριτήριο ? Και γιατί πρέπει να είναι όλα στην ζωή μας ενταγμένα σε πρέπει και σε μη ?
   Η επικοινωνία των ανθρώπων για μένα είναι καθαρά ψυχική διαδικασία που σημαίνει ότι εκεί δεν έχουν θέση οι οποιεσδήποτε διαφορές , μορφωτικές , ηλικιακές κ.λ.π . Μπορείς να έχεις άτομα γύρω σου να επικοινωνείς σωστά ? Αυτό είναι το ζητούμενο , όλα τα άλλα απλά λεπτομέρειες. Χάσμα γενεών δεν υπάρχει , μόνο χάσμα αντιλήψεων . Αγεφύρωτο ή όχι είναι στην δική μας διάθεση κάθε φορά .
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34785 από polykarpos στις 27 Δεκεμβρίου 2005, 1:38πμ

polykarpos

Εικονίδιο
μέλος από: 25/12/2005
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
Koitate h diafora hlikias einai problima ego eimai 21 kai to ntalaberi ths epoxhs einai 16
kai pustepste me an den einai na pudikseis suntoma den leei na to paleueis kalutera h gunaika na einai h sunomilikh h duo xronnia megaliterh
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34786 από Ventrix στις 27 Δεκεμβρίου 2005, 3:37πμ

Ventrix

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 1/6/2005
μηνύματα: 71 αποδεκτές 0
πως φαίνεται οτι ο πολύκαρπος είναι άντρας σωστός, βαθύς!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34789 από sadenrepese στις 30 Δεκεμβρίου 2005, 2:22μμ

sadenrepese

Εικονίδιο
μέλος από: 19/12/2003
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
Παρ' όλο που δεν είναι του θέματος, αγαπητοί φίλοι γράφεται ελληνικά, για να μην κάνουμε μια ώρα να διαβάσουμε της μπαρούφες σας!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34794 από loukritia27 στις 03 Ιανουαρίου 2006, 6:23μμ

loukritia27

Εικονίδιο
μέλος από: 3/1/2006
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Καταρχην χρονια πολλα και καλη χρονια για ολους...
Επειδη μου τυγχανει πριν δυο εβδομαδες να χωρισω με τον καλο μου - με τον οποιο εχουμε 20 χρονια διαφορα...- επετρεψε μοθ να σου πω οτι καποια πραγματα εξαρτωνται απο τους ανθρωπους και πως τα βρισκουν μεταξυ τους, ανεξαρτητα απο ηλικιες και αριθμους. Οι λεπτομερειες ομως και η καθημερινοτητα δεν παλευονται τοσο ευκολα...Κοινως, ολα καλα οταν εισαι 20 και ειναι 40, και συγχαρητηρια και μπραβο που περνατε καλα. Οταν ομως θα εισαι εσυ 30 και αυτος 50? Εσυ 40 και αυτος 60?Εκει η σχεση αγγουρ-ευει...
Εννοειται οτι αυτο ισχυει και για μικροτερο αντρα, αν και το φαινομενο σπανιζει για τοσο μεγαλη διαφορα. Σε αυτη την μ...κια εχουμε τα πρωτεια εμεις οι γυναικες...
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login