Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μην πτύετε καταγής
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Που πήγαινε πάνω κάτω η εικόνα στην τηλεόραση ασταμάτητα και έπρεπε να γυρίσεις ένα λεβιέ για να φτιάξει
Σάββατο, 4 Μαΐου

Ζοδια: Αληθεια η ψεματα?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #40997 από anon75432 στις 17 Ιουλίου 2007, 7:59μμ

anon75432

μέλος από: 14/7/2007
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Καταρχην θελω να ξεκαθαρισω οτι ειμαι ισως το ατομο το οποιο
σιχαινεται και κατακρινει το ολο θεμα με τα ζοδια τοσο πολυ που περισσοτερο δεν γινεται, ανεκαθεν ημουν ρεαλιστης και ορθολογιστης fun της επιστημονικης μεθοδου αναλυσης καταστασεων. Πως ειναι δυνατον, λεω, να καθορισουν οι πλανητες και το ποτε γεννηθηκα, το αν θα παω διακοπες η το αν θα τα παω καλα στο σχολειο? Η δυναμη του μυαλου και της θελησης ειναι η μεγαλυτερη που υπαρχει και εκει στηριζονται και οι θρησκειες. Σε κανουν να πιστευεις σε κατι ανωτερο, υπαρχει δεν υπαρχει, και βαζοντας ολη μας τη δυναμη λεγοντας:"αχ χριστε μου κανε να γινει το ταδε" ουσιαστικα πιστευουμε οχι στο Θεο αλλα στον εαυτο μας και τα καταφερνουμε, ευχαριστουμε το θεο με αποτελεσμα να μην εχουμε επιγνωση της δυναμης μας και να ειμαστε "προσγειωμενοι" και σιγουροι για τη δυναμη του Θεου. Οσων αφορα τα αστρα ειναι πραγματικα τρελο αφου καθε ενας κανει διαφορετικες προβλεψεις για το ιδιο ζοδιο, μιλανε πολυ αοριστα και ουσιαστικα κατηγοριοποιουν τους ανθρωπους λεγοντας πχ οτι εγω που ειμαι ας πουμε ταυρος στα προθυρα του θανατου απο ασιτια και μολις χωρισμενος θα εχω την ιδια διαθεση και επιτυχιες(αοριστα)με τον επισης ταυρο πανευτυχισμενο πετυχημενο μολις παντρεμενο(ΠΡΟΣΟΧΗ! ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ!). Και να ειστε σιγουροι αυτη τη στιγμη που μιλαμε η που διαβαζετε αυτο το κειμενο μια παρομοια κατασταση συμβαινει...
Μας κοροιδευουν? σκεφτομαι...ποιος πιστευει σε αυτα?
Ηρθε ομως χτες κατι να τα γκρεμισει ολα.

Οπως διαβαζα αμεριμνος ενα περιοδικο επεσε το ματι μου στα ζοδια...Διαβαζα γελωντας οτι ο Ρεμος αγορασε τον Ηρακλη επειδη
ετσι του ειπε ο Διας, ας πουμε, αλλα οταν επεσα στο ζοδιο μου... παγωσα. Ο,τι περιεγραφε ισχυε σε βαθμο αηδιας με την πραγματικοτητα και οταν διαβασα και αυτο της μητερας μου ηταν σαν να διαβαζω περιληψη των γεγονοτων της τελευταιας εβδομαδας,οσο ψυχολογικα(εδω υπαρχει λαθος αφου δεν υπαρχει πνευματικο γεγονος αλλα τελοσπαντων...) τοσο και επαγγελματικα...Πραγματικα προσπαθουσα να πισω τον εαυτο μου οτι προκειται περι συμπτωσης αλλα δεν ξερω...

Αν το εξετασουμε με πιθανοτητες για μενα αν και πολυ μικρη η πιθανοτητα να επαληθευει καταστασεις δυο ανθρωπων ειναι πολυ μεγαλυτερη μεσα σε 15 χρονια ζωης να συμβει το παραπανω μια φορα τουλαχιστον. Ετσι ησυχασα αφου οι αριθμοι με δικαιωσαν μα κατι μεσα μου δεν λεει να με πιστεψει...
Ποια ειναι η δικη σας γνωμη περα απο το γεγονος οτι εχω την ταση να πελαγοδρομω και sorry γι'αυτο?????????????
προφίλάλλα...
Μήνυμα #40999 από Depy στις 17 Ιουλίου 2007, 8:32μμ

Depy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 15/12/2006
μηνύματα: 87 αποδεκτές 0
Δεν έχεις ποτέ σου ακουσει την έκφραση: Το συμπαν συνομοτεί εναντίων/υπέρ μας;

Ισως κατα βάθος να μην ειναι τόσο κατατοπιστικά σε σχέση με το τι πρέπει να κάνουμε και πως πρέπει να χειριστούμε κάποιες καταστάσεις αλλα θυμίσου οτι και η Πηθεία(ελπιζω να μην το σκότωσα)όταν έδινε χρησμούς π.χ. θα σε σώσουν τα ξύλινα τειχη δεν ήταν σαφής. Αλλος θα νόμιζε τα ξύλινα τειχη της πόλης και αλλος τα καράβια. Το ποιο απο τα δυο θα επιλέξεις να κανεις ειναι στην κριση σου. Ειναι αυτο που σε χαρακτηρίζει και τελικά σε κανει ξεχωριστό...

Προσωπικά πιστεύω οτι τα ζώδια διαμορφώνουν σε μεγάλο βαθμο την προσωπικότητα μας(πείσμα, ευαισθησίες, εγωισμός..)

Τώρα το αν βγαινουν είναι αλλο θεμα.. Ας πούμε οτι εμένα σπάνια μου βγαίνουν αυτα που λέει στο ζώδιο μου αλλα βγαινουν πιο κοντά αυτα που λεει στον ορωσκόπο μου. Στην μητέρα μου παλι συνήθως βγαινουν...

Τι να πει κανεις....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41000 από anon75432 στις 17 Ιουλίου 2007, 8:51μμ

anon75432

μέλος από: 14/7/2007
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Να θυμασαι οτι το ονομα του Πυθαγορα προερχεται απο αυτο της Πυθειας αρα γραφεται και παρομοια(η Πυθεια ειχε προφυτεψει οτι ο Πυθαγορας θα ειναι ο ομορφοτερος και ο εξυπνοτερος και γι'αυτο οι γονεις του τον αφιερωσαν σ'αυτην που εκανε και γαμω τις προβλαψεις). Εγω θελω να διορθωσω οχι ζοδιο αλλα ζωδιο...
Τι ειναι οροσκοπος και τι ζωδιο(διαφορα) δεν ξερω παντως μια μικρη δοση αληθειας σιγουρα υπαρχει. Απο την αλλη ομως για σκεψου, δεν ειναι κουφο?
Για τη θρησκεια τι πιστευετε?
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41001 από senza paura στις 17 Ιουλίου 2007, 9:22μμ

senza paura

μέλος από: 21/5/2007
μηνύματα: 332 αποδεκτές 0
Για τα ζώδια έχω μόνο να πω ότι δεν τα πιστεύω για τους λόγους που είπες και εσύ... Τις ελάχιστες φορές που έχω κοιτάξει από περιέργεια, είδα ότι γράφουν βλακείες...
Τώρα για την θρησκεία... "God is a concept by which we measure our pain" είχε γράψει ο Lennon... Με τα λίγα που έχω διαβάσει και ξέρω, αυτό φαίνεται να ισχύει... Δεν ξέρω αν στο τέλος υπάρχει κάτι που λέγετε Θεός, Αλλάχ, Βούδας, Γιαχβέ κτλ, αλλά σε όλες τις θρησκείες οι άνθρωποι στρέφονται στον Θεό για να ζητήσουν βοήθεια να ξεπεράσουν κάποιο εμπόδιο ή βοήθεια να ξεπεράσουν τον πόνο τους... Όλες οι θρησκείες επίσης μιλάνε για το ίδιο πράγμα ασχέτως που φαίνεται ότι υπάρχουν κολλοσιαίες διαφορές μεταξύ τους...
Η άποψή μου δηλαδή είναι ότι ό,τι πετυχαίνουμε το πετυχαίνουμε μόνοι, χωρίς την βοήθεια κανενός... Παρόλα αυτά, η ύπαρξη της θρησκείας είναι ευνοϊκή γιατί ο άνθρωπος χρειάζεται να πιστεύει ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από αυτόν να τον βοηθήσει... Έτσι αποκτά ελπίδα και αυτοπεποίθηση που στο τέλος θα τον βοηθήσουν να πετύχει τον σκοπό του, βασιζόμενος στις δικές του δυνάμεις...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41002 από anon75432 στις 17 Ιουλίου 2007, 9:35μμ

anon75432

μέλος από: 14/7/2007
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Ακριβως μα ακριβως την ιδια αποψη εχω κι εγω!
Η θρησκεια ειναι ουσιαστικα το μεσον κατα το οποιο πιστευουμε στον εαυτο μας και καταφερνουμε να ξεπερναμε καθε εμποδιο.
Λετε ποτε το ανθρωπινο γενος να καταφερει να αγγιξει τη θεωση εκμεταλευοντας το 100% του μυαλου μας. Τωρα ειμαστε στο 15 περιπου νομιζω(αν δεν κανω λαθος). Ξερετε φυσικα ποιος εκανε το μεγαλυτεριο αλμα σε αυτον τον τομεα και καταφερε να εκμεταλ. το μεγαλυτερο που ποτε καποιος καταφερε...κοιταξτε λιγο πιο κατω και θα δειτε.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41007 από .:Nick:. στις 18 Ιουλίου 2007, 12:21πμ

.:Nick:.

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/6/2007
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0
Χωρίς να έχω διαβάσει ολόκληρο το πόστ αλλά έχω να σας διηγηθώ μια προσωπική εμπειρία σχετικά με τα ζώδια που με έφαγαν...
Τις προάλλες έκανα ερωτική εξομολόγηση στην προ-πρώην μου με την οποία τότε είχα φάει το πιο απίθανο κόλλημα της ζωής μου.
Ο διαλογός μας ήταν ο εξής:
-Σε θέλω ακόμη από τότε που χωρίσαμε.όπου να πάω σε σκέφτομαι και θέλω να γίνει κάτι ώστε να τα ξαναβρούμε γιατί δεν νομίζω να με έχεις ξεγράψει από την ζωή σου
-Είσαι λέει πολύ ωραίο αγόρι με έναν θαυμάσιο χαρακτήρα αλλά δεν θέλω σχέση τώρα θέλω να περάσω καλά το καλοκαίρι μου και ίσως γίνει κάτι στην αρχή της χρονιάς
-Δηλαδή λέω αν έχεις σχέση δεν θα περάσεις καλά το καλοκαίρι σου?
Και εκείνη την στιγμή έρχεται η βόμβα:
-Απ ότι θυμάμαι είσαι Κριός και εγώ Τοξότης..Είμαστε συναισθηματικά και ερωτικά ζώδια...Στις σχέσεις μεταξύ μας θα υπάρχουν κόντρες μιας που και οι δύο δεν είμαστε διατεθημένοι να κάνουμε υποχωρήσεις...άρα δεν πρόκειται να κρατήσει γι' αυτό άστο καλύτερα...
Εκείνη την στιγμή εγώ έμεινα με ανοιχτό το στόμα και της λέω
-Πάρε τα ζώδια σου βάλτα όπου θέλεις και άντε στο διάολο!

Αυτή ήταν μια μικρή εμπειρία μου με τα ζώδια!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41009 από provoskida στις 18 Ιουλίου 2007, 12:38πμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Θυμηθηκα κι εγω ενα σκιτσο του Αρκα...

Το φιδι πανω σε ενα δεντρο τυλιγμενο σε ενα κλαδι κι απο κατω ενας κροκοδειλος να του κανει ερωτικη εξομολογηση...

Και το φιδι να του λεει:

"Μην επιμενεις, αφου ξερεις πως δεν ταιριαζουν τα ζωδια μας..."
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41020 από anon75432 στις 18 Ιουλίου 2007, 7:28πμ

anon75432

μέλος από: 14/7/2007
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Καλα ντροπαλε της την ειπες πολυ αγρια...
Δεν ξερω κι εγω, ας πουμε σε τετοιες καταστασεις τα πραγματα ειναι σοβαρα. Ακου να σου πει τετοιο πραγμα και να το ενοει κιολας...
Οσων αφορα τον Αρκα no comments. Αρκας ειναι ο,τι θελει γραφει.
Ντροπαλε, εισαι οντως ντροπαλος(?) γιατι για να εδωσες αυτην
την απαντηση, και μου ελεγαν μετα να σε χαρακτηρησω το μονο που δε θα΄λεγα αυτο θα΄ταν!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41031 από .:Nick:. στις 18 Ιουλίου 2007, 3:54μμ

.:Nick:.

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/6/2007
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0
Έχω αναφέρει και σε προηγούμενο πόστ ότι το name αυτό το έβαλα κυρίως γιατί από τα πολλά μπαν που έφαγα δεν σκέφτηκα κάτι άλλο...
Αν μπορούσε ο Webmaster να μου το αλλάξει σε Astraxan16 θα του ήμουν υπόχρεος...Δεν πρόκειται να ξανακάνω τίποτα...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #41192 από καλαματα16 στις 24 Ιουλίου 2007, 2:17μμ

καλαματα16

Εικονίδιο
μέλος από: 23/7/2007
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
πω αυτες τις αποψεις που διαβαζα για την θρησκεια...ειναι καριβως αυτα που σκευτομαι...αλλα σε κατι αλλα φορουμ δεν μορουσα να τα εκφρασω...ή να δω αποψεις....(στο hiphop.gr δλδ..που υπηρχαν κατι τετοιες συζητησεις)....πολυ γαματο φορουμ..!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login