Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Η αποτυχία της προετοιμασίας είναι η προετοιμασία της αποτυχίας.
Σάββατο, 20 Απριλίου

Εκτρωση-ειδικη περιπτωση

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #72960 από drogbach στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 7:27πμ

drogbach

Εικονίδιο
μέλος από: 21/8/2010
μηνύματα: 163 αποδεκτές 0
Καλημερα παιδια...Πριν απο λιγεσ μερες ειχα μια συζητηση με την κοπελα μου που με προβληματισε παρα πολυ...Λοιπον εκει πυ κα8ομασταν και μιλαγαμε με ρωτησε τι γνωμη εχω για την εκτρωση(ενα σοκ το επαθα εκει...:P )Τελος παντων ειπα οτι ειμαι καθετα εναντιον για τουσ προφανης λογους.Συμφωνησε μαζι μου και μετα μου εκανε αλλη ερωτηση..Μου ειπε αυτο ακριβως "Πες οτι φτιαχνουμε στο τελος παντρευομαστε και αποφασιζοθμε να κανουμε παιδι...Γινεται η συλληψη και παμε να κανουμε εξετασεις να δουμε πως ειναι το παιδι...Και μας λενε οτι θα βγει με βαθμο υψηλου αυτισμου...Τι θα εκανες αν εξαρτιοταν απο σενα...Θα το εφερνες στην ζωη η θα το "πεταγες"?"Απο τοτε δεν εχω παψει να το σκεφτομαι και να το συζηταω με αλλους...Απο την μια σκεφτομαι οτι ισωςθα ηταν καλυτερα να το πεταξω καθως και η αναατροφη του απαιτει αρκετα βολικη οικονομικη κατασταση (λογοθεραπειες ψυχχιατρους ειδικος εξοπλισμος στο σπιτι κτλ) αλλα πες οτι την εχεις...Μετα πες οτι εχεις την οικονομικη δυνατοτητα...Οταν-οπως προσταζει η φυση-"φυγουν" οι γονεις απο την ζωη τι γινεται το παιδι...Κλεινεται σε κλινικες?Ειδικα στην Ελλαδα??Και τελος ποσο ωραια μπορει να νιω8ει ενα ατομο με αυτισμο πραγματικα δεν ξερω...Απο την αλλη ομως ειναι αυτο...Που ξερεις οτι δεν του αρεσει η ζωη του...Πως μπορεις να του στερησεις την ευκαιρεια να ζησει???Πραγματικα τις τελευταιες μερες το σκεφτομαι πολυ το συζηταω με αλλους και περνω συνεχως διαφορετικες γνωμες...Εσεις τι θα κανατε??   
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72968 από Verus στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 2:26μμ

Verus

Εικονίδιο
μέλος από: 30/12/2010
μηνύματα: 504 αποδεκτές 0
Σε αυτή την περίπτωση, η έκτρωση δεν γίνεται επειδή το έμβρυο είναι ανεπιθύμητο, αλλά γιατί δεν υπάρχει λόγος να "βασανίζεται" ένας άνθρωπος.
Σίγουρα για να κρατήσεις ένα παιδί με αυτισμό/σύνδρομο down κ.λπ, πρέπει να έχεις την οικονομική ευχέρια αλλά πρέπει να έχεις και το απαραίτητο ψυχικό σθένος, πράγμα που λίγοι άνθρωποι έχουν.
Χρειάζεται πραγματική υπομονή, αγάπη, αφοσίωση και θυσίες.
Απ'την άλλη, ποιος είσαι εσύ που θα καθορίσεις αν θα ζήσει κάποιος ή όχι; Αλλά για μια τέτοια περίπτωση είναι διαφορετικά τα πράγματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72979 από Arthas στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 4:35μμ

Arthas

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2011
μηνύματα: 347 αποδεκτές 0
Πολλυ δυσκολη αποφαση παντως φιλε μην σκεφτοσαστε τετοια πραγματα εχεις ακομα μπροστα σου πολλα χρονια ακομα και πιστευω πως τσαμπα σε απασχολει.Τελος οι πιθανονητες για ενα τετοιο περιστατικο ειναι πολυ μικρες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72983 από Doctoras στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 4:47μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Εγω δεν προσωπικα ακομα και τοτε θα ημουν κατα των εκτρωσεων.Τι παει να πει?Απο εμενα εξαρταται μια ζωη?Οφοιλουμε να το περασουμε αν μας τυχει κατι τετιο και σηογουρα αν δεν εχουμε οικονομικη δυνατοτητα καποιος θα υπαρχει να μας βοηθησει (οργανωσεις κτλ...).Ειναι κριμα να στερησης μια ζωη ακομα και αν αυτη γεννηθει καταδικασμενη με κατι διοτι ενα παιδι το οποιο γενιεται του δυνεται αυτη η ευκερια απο τον θεο.Ποιοι ειμαστε εμεις που θα την στερησουμε?Αυτο ειναι καθαρα δικη του αποφαση και θεωρω οτι και το ιδιο θα ηθελε να ζησει εστω και ετσι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #72999 από stekka στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 6:16μμ

stekka

Εικονίδιο
μέλος από: 5/12/2010
μηνύματα: 172 αποδεκτές 0
Συμφωνώ απολύτως με τον Doctora!!! Δεν μας έδωσε ΚΑΝΕΝΑΣ το δικαίωμα να αφερούμε ζωές επειδή κρίναμε εμείς ότι έτσι πρέπει να γίνει... Ποίος είμαι εγώ που θα αποφασίσω πότε κάποιος πρέπει να ζει και πότε όχι??
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73010 από geoxd στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 8:59μμ

geoxd

Εικονίδιο
μέλος από: 2/2/2011
μηνύματα: 20 αποδεκτές 0
ναι κι εγω αυτο λεω αλλα αμα το παιδι (χτυπα ξυλο) εχει αυτο το προβλημμα γιατι να βασανιζετε εγω εχω μια γειτωνισσα που εχει ανεμια και παει καθε 15 μερεσ να βαλει αιμα τυρρανιεται
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73014 από dinos121 στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 10:02μμ

dinos121

μέλος από: 24/3/2010
μηνύματα: 37 αποδεκτές 0
Συμφωνω απολυτος...
Σε μια τετοια περιπτωση απλα σκεφτεσαι το μελλον του ανθρωπου αυτου...
Το οποιο θα ειναι "βασανιστικο" και ειναι κριμα... :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73024 από Doctoras στις 24 Φεβρουαρίου 2011, 10:56μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Ειναι κριμα αλλα οφειλουμε μεχρι αυτο το ατομο να συνηδητοποιησει τι του γινεται και μετα αφου οριμασει να το αφησουμε να κανει τις επιλογες του.Δεν ξερω τι ειναι το σωστο παντος σηγουρα να το αποτρεψεις να ζησει δεν ειναι και οτι το καλυτερο .
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73025 από drogbach στις 25 Φεβρουαρίου 2011, 12:25πμ

drogbach

Εικονίδιο
μέλος από: 21/8/2010
μηνύματα: 163 αποδεκτές 0
Προς Doctoras...Αναφερεις οτι υπαρχουν οργανωσεις που βοηθουν...Φιλε δυστυχως ζεις στην Ελλαδα...Τα εχεις ακουσει πιστευω τι γινεται...Βοηθεια μηδαμινη...Επισης λες οτι "οφειλουμε μεχρι αυτο το ατομο να συνηδητοποιησει τι του γινεται και μετα αφου οριμασει να το αφησουμε να κανει τις επιλογες του"...Μιλαμε για παιδι με αυτισμο...Δεν μπορει να το κανει αυτο.Δεν μπορει να ζησει μονο του...Χρειαζεται συνεχως καποιον απο πανω του...Αναφερω οτι δεν παιρνω καμια μερια για το αν ειναι σωστη η οχι η εκτρωσγ σε αυτη την περιπτωση...Αλλα πραγματικα δεν ξερω...Απο την μερια μου με αυτα που εχω ζησει αν μου ελεγε καποιος οτι αυριο θα ημουν αυτιστικος θα προτιμουσα τον θανατο...Αλλα κατανοω οτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα οταν γεννιεσαι με αυτο(οπως πχ τα σιαμαια αδελφια)...Και πραγματικα τι ειναι το σωστο??Να το φερεις στην ζωη αλλα οχι απλα γεματη δυσκολιες αλλα σε μια ζωη που δεν εχει την ικανοτητα λογω καποιου γεννετικου λαθουςνα αποφασιζει να παιρνει ευθυνες και λογω των οικονομικων δυσκολιων να μην μπορεις να το αναθρεψεις σωστα...Και μην ξεχναμε οτι αυτες οι ασθενεις μπορουν μονο να περιοριστουν ελαχιστα...Δηλαδη ποιο το ψυχικο αντικτυπο σε σενα οταν θα δινεις παραπανω απο ολα και δν θα πετυχαινεις σχεδον τιποτα???Πως θα νοιωθεις????Αλλα απο την αλλη ποσο ευκολα το σκοτωνεις το παιδι???Και που ξερεις αν πραγματικα σιχαινεται την ζωη του η οχι αυτο το ατομο???
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #73046 από Doctoras στις 25 Φεβρουαρίου 2011, 3:40μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
Έγραψε:(drogbach@25 Φεβρουαρίου 2011)
Προς Doctoras...Αναφερεις οτι υπαρχουν οργανωσεις που βοηθουν...Φιλε δυστυχως ζεις στην Ελλαδα...Τα εχεις ακουσει πιστευω τι γινεται...Βοηθεια μηδαμινη...Επισης λες οτι "οφειλουμε μεχρι αυτο το ατομο να συνηδητοποιησει τι του γινεται και μετα αφου οριμασει να το αφησουμε να κανει τις επιλογες του"...Μιλαμε για παιδι με αυτισμο...Δεν μπορει να το κανει αυτο.Δεν μπορει να ζησει μονο του...Χρειαζεται συνεχως καποιον απο πανω του...Αναφερω οτι δεν παιρνω καμια μερια για το αν ειναι σωστη η οχι η εκτρωσγ σε αυτη την περιπτωση...Αλλα πραγματικα δεν ξερω...Απο την μερια μου με αυτα που εχω ζησει αν μου ελεγε καποιος οτι αυριο θα ημουν αυτιστικος θα προτιμουσα τον θανατο...Αλλα κατανοω οτι τα πραγματα ειναι διαφορετικα οταν γεννιεσαι με αυτο(οπως πχ τα σιαμαια αδελφια)...Και πραγματικα τι ειναι το σωστο??Να το φερεις στην ζωη αλλα οχι απλα γεματη δυσκολιες αλλα σε μια ζωη που δεν εχει την ικανοτητα λογω καποιου γεννετικου λαθουςνα αποφασιζει να παιρνει ευθυνες και λογω των οικονομικων δυσκολιων να μην μπορεις να το αναθρεψεις σωστα...Και μην ξεχναμε οτι αυτες οι ασθενεις μπορουν μονο να περιοριστουν ελαχιστα...Δηλαδη ποιο το ψυχικο αντικτυπο σε σενα οταν θα δινεις παραπανω απο ολα και δν θα πετυχαινεις σχεδον τιποτα???Πως θα νοιωθεις????Αλλα απο την αλλη ποσο ευκολα το σκοτωνεις το παιδι???Και που ξερεις αν πραγματικα σιχαινεται την ζωη του η οχι αυτο το ατομο???


Σωστος αλλα εγω απλα περνω την θεση του οχι...Οσο για τις οργανωσεις δεν ξερω αν ειναι σε θεση να σε καλυψουν πληρως...Αλλα σηγουρα θα σε στηριξουν ωστε να ζεις.Προς θεου δεν ειναι καθολου ευκολο να μεγαλωνεις τετια παιδια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login