Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Τότε που έτρωγες ξύλο απ' τους γονείς και όχι από τις γκόμενες.
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

ενα μωρο

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #85634 από lina15 στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 1:50μμ

lina15

Εικονίδιο
μέλος από: 11/9/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
καλησπερα με λενε λνα και ειμαι 15χρονων και εχω ενα μωρο 20 ημερων εμεινα εγγιος πριν 9 μηνες τα λαθοι πληρονωνται και να τα αποτελεσματα....δεν το μετανιωσα καθε φορα που το κοιταω νιωθω περιφανει που δεν το σκοτωσα γιατι ειχα αυτη την επιλογη τωρα ομως? αντιμετοποιζω το προβλημα της υοθεσιας το αγαπαω αυτο το μωρο αλλα ξερω οτι δεν μπορω να του δοσω μια αλιθινη οικογενια που του αξιζει γιατι ο πατερας του μολις το εμαθε με παρατισε επιδι δεν ειθελε να αναλαβει της εφθινες του ... εχασα 1 χρονια απο το σχολειο για να το γεννησω ειδι θυσιασα 1 χρονο απο την ζωη μου αλλα δεν μπορω να συνεχσω με ενα μωρο το εκανα τοσο μικρη και ολοι αυτο μου λενε οτι ειναι το σωστο να κανω να το δωσω ομως ειμαι μπερδεμενη εσεις τι λετε?
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #85639 από stekka στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 2:55μμ

stekka

Εικονίδιο
μέλος από: 5/12/2010
μηνύματα: 172 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Πρώτα απ’ όλα μπράβο σου που κράτησες το παιδί σου σε μια εποχή όπου εύκολα θα μπορούσες να το σκοτώσεις χωρίς να έχεις όλα αυτά τα μπλεξίματα.

Είναι γεγονός πως βρίσκεσαι σε μια δύσκολη φάση αλλά θεωρώ πως, αν έχεις οικογένεια (μητέρα, πατέρα, συγγενείς) που μπορούν να σε βοηθήσουν στο μεγάλωμα του παιδιού και θα μπορείς να στηριχτείς πάνω τους, έτσι ώστε να μην χρειαστεί ούτε να το δώσεις αλλά ούτε και να σταματήσεις το σχολείο σου και τη ζωή σου τότε κράτησε το.

Αν δεν έχεις όμως αυτή την δυνατότητα και την στήριξη τότε δεν νομίζω να έχεις και πολλές επιλογές. Μόνο υιοθεσία!
Πάντως όποια απόφαση και να πάρεις, κάντο γρήγορα γιατί αν τελικά το δώσεις θα είναι πιο δύσκολο και για σένα αλλά και για το παιδί γιατί είναι λογικό ότι μέρα με την μέρα θα δένεστε περισσότερο και θα είναι πιο δύσκολο να το αποχωριστείς.

Σου εύχομαι να πάρεις την πιο σωστή απόφαση και για σένα αλλά και για το μωρό.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85643 από lina15 στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 3:09μμ

lina15

Εικονίδιο
μέλος από: 11/9/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
εχω γονεις που μπορουν να με βοηθισουν αλλα σε καθε περιπτωση το παιδι ειναι παιδι και δικο μου παιδι το οποιο εχο απο αποκτισει πολη μικρη και αυτη τησ στιγμη ειμαι καλα αλλα αργοτερα αμα θελω να σπουδασω στο εξοτερικο?η οτιδιποτε θελισω το παιδι θα με κραταει πισω ακομα και σε καπια σχεση που θα θελω να κανω......
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85655 από sophie19 στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 5:06μμ

sophie19

Εικονίδιο
μέλος από: 27/6/2011
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
Κραταω μια επιφυλαξη για το αν ειναι fake ή οχι το θεμα

Απο τη στιγμη που το κρατησες,που μπορεις να το εχεις στην αγγαλια σου και να το βλεπεις καθε πρωι που ξυπνας γιατι να το δωσεις?γιατι να το δεις τοσο εγωιστικα το θεμα? Δικαιολογω μια υιοθεσια και ειμαι υπερ της αν η μανα του δεν εχει να το ταϊσει και για να μην εχει η μανα να ταϊσει το παιδι της να σημαινει πως δεν εχει η ιδια να φαει.Σκεφτηκες αν το δικο σου το παιδι καταληξει σε μια καλη οικογενεια που υποτιθεται πως εσυ δεν εχεις? Μετα απο αυτο το βημα δε θα εχεις τη δυνατοτητα να μαθεις ποτε ξανα νεα για το παιδι σου,να μην το δεις να μεγαλωνει και στην ουσια να μην ξερεις καν αν ζει.
Κατσε και σκεψου αυτα που εχεις εσυ να του προσφερεις,που πραγματικα ειναι παρα πολλα.Ουτε η πρωτη εισαι καλη μου ουτε η τελευταια,αν θελεις μπορεις να τα καταφερεις μια χαρα
Το μονο που βλεπω απο τα μηνυματα σου ειναι εγωισμος!Και να λειπουν τα μηνυματα του τυπου "αν εισαι εξω απο το προβλημα μπορεις ευκολα να κρινεις".Για να τα πω εχω τους λογους μου και αυτη ειναι η αποψη μου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85668 από lina15 στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 10:07μμ

lina15

Εικονίδιο
μέλος από: 11/9/2011
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
οκ το κραταω και μετα? κανενας δεν ξερει οτι γεννησα απο το σχολειο και συγγενεις μονο οι γονεις μου και η κολιτη μου αντε να πισεις ολους αυτουσ οτι δεν εισαι τσουλακι εγω ειχα το θερρος και το κρατισα και ειμαι περιφανει για αυτο αλλα μετα οταν εγω θα θελω να παντρευτω τι θα πω οτι εχω και ενα παιδι οταν κανω παιδια θα πω αυτο ειναι αδερφακι σας σας περναει 15 χρονια και το εκανα στα 15 και ναι εχω μια χαρα οικονομικη κατασταη για αλλα 10 μωρα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα και ουτε θελω να το παρκαρω στους γονεις μου και εγω να κανω την ζωη μου σκεφτικα να το δωσω σε ενα φιλικο μας ζευγαρι που δεν μπορει να κανει παιδια και αυτη την στιγμη προσπαθουν να υοθετησουν θα μπορω να το βλεπω κιολας....και ναι νιαζομαι και ολα αυτα τα εχω σκεφτει ομως σκευτομαι και εμενα ...και δεν ειμαι εγωιστρια γιατι ειμαι 15 χρονων και θελω να κανω πραγματα τα οποια δεν θα μπορεσω με το παιδι και αν ειμουν πραγματικη εγωιστρια τα ειχα τελιωσει με το θεματακι και τωρα δεν θα ειχα διλιμα γιατι καταλαβα οτι ειμουν εγγιος 1.5 μινων ανετα θα ειχα τελιωσει και ανοδινα οπως ειπε ο γιατρος γιατι τοτε ηταν 3 εκατοστα ομως ηταν καθαρα επιλογι μου γιατι εγω παιδια δεν σκοτωνω! το χρεως μου το εκανα και το γεννησα αλλα μετα απο αυτο τι? το αγαπαω πραγματικα και ποναω που θα το δωσω αν το δωσω αλλα μαλλον αυτο θα κανω
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85669 από MeLeneGiwrgo στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 10:16μμ

MeLeneGiwrgo

Εικονίδιο
μέλος από: 13/7/2011
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Εσύ αποφασίζεις για τη ζωή σου.Αν αυτό θες πραγματικά να κάνεις τότε κανείς δν μπορεί να σε εμποδίσει.ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ,που σκέφτηκες πρώτα τη ζωή του παιδιού.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #85674 από sophie19 στις 11 Σεπτεμβρίου 2011, 11:40μμ

sophie19

Εικονίδιο
μέλος από: 27/6/2011
μηνύματα: 131 αποδεκτές 0
κοιτα καταλαβαινω πως γραφεις εδω γιατι θες στηριξη απο καπου.Νιωθεις τυψεις και θες καποιον να σου πει εχεις δικαιο καλα κανεις που σκεφτεσαι να το δωσεις.Εγω σου λεω πως αν εσυ ξερεις πως δεν εισαι τσουλακι δεν δινεις και στους αλλους δικαιωματα να το πιστευουν.Μου φαινεσαι σαν να θελεις να δικαιολογηθεις με καθε τροπο,εγω σου λεω πως μπορεις πραγματικα να τα καταφερεις μια χαρα γιατι εχω εμπειρια απο τετοια κατασταση χωρις να θελω να πω πως ειναι ολες οι καταστασεις οι ιδιες.Αν δεν το βλεπεις εγωιστικα οπως λες το θεμα (που εγω αυτο βλεπω) ισως υποτιμας τον εαυτο σου.Επειδη τα προτυπα που εχουμε για μια οικογενεια ειναι μια μαμα ενας μπαμπας και λεφτα δε σημαινει πως ειναι το σωστο

ακομα εχω την εντυπωση πως να το δωσεις σε ενα φιλικο σας ζευγαρι για να το βλεπεις ειναι αδυνατο απο το νομικο κομματι(την επιφυλαξη που ειπα στο προηγουμενο ποστ να την επαναλαβω?!)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login