Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Πάντα αλλάζει ριζικά μια γλώσσα προγραμματισμού τη στιγμή ακριβώς που θα σιγουρευτείς ότι την έμαθες καλά.
Παρασκευή, 17 Μαΐου

Σχεση με μια κοπελα

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #86861 από lakis1 στις 06 Οκτωβρίου 2011, 11:04μμ

lakis1

banned
μέλος από: 1/5/2011
μηνύματα: 296 αποδεκτές 0
Γεια σας παιδες και συγνωμη αν ο τιτλος ειναι χαλι....τα εφτιαξα με μια κοπελα που δεν ειναι απο ελλαδα γενηθηκε στη χωρα της τελος παντων και εζησε απο τοτε που γεννηθηκε ελλαδα..οο παπους της ητν ελληνας...εγω ομως εχω ενα κολλημα με το..δεν υπαρχουν ελληνιδες παω με ξενες κ τετοια.. και σαν να μπασταρδευω το γεννος μου και κατι τετοιο..τι λετε να κανω?αα και ειμαι 14 χρωνων ευχαριστω προκαταβολικα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86862 από panosx στις 06 Οκτωβρίου 2011, 11:28μμ

panosx

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 1/9/2010
μηνύματα: 720 αποδεκτές 0
εχμ... τι... καλα τωρα μας λες μαλακιες.αντι να χαρεις που βρηκες γκομενα καθεσαι κι σκεφτεσαι τετοια.1)εισαι 14 τι ακριβως θα μπασταρδευσεις ρε θυριο?2)τι σε νοιαζει που ειναι ξενη?σου πε κανεις πως πρεπει να ειναι παρανομο να παντρευτεις καποιον απο αλλη χωρα?δεν μπορω να βγαλω λογικη και 3)θα φαω πολυ κραξιμο για αυτο αλλα τεσπα... ποις σου πε πως εισαι Ελληνας?κητα τν ελληνικη ιστορια κι ποσοι λαοι εχουν περασοι απο εδω (περσες,τουρκοι κτλπ..).απλα βγαλε αυτες τις ηλιθιες ιδεες απο το μιαλο σου κι απολαυσε την κοπελιτσα οσο μπορεις
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86863 από lakis1 στις 06 Οκτωβρίου 2011, 11:39μμ

lakis1

banned
μέλος από: 1/5/2011
μηνύματα: 296 αποδεκτές 0
αυτο με το οτι περασαν ποσοι το εχω ψαξειι παρααα πολυ καλα και εχω δει οτι ειμαι κυριολεκτικα ελληνας..περισοτερο απο τους περισσοτερους ..αυτο ειναι αλλο..τελος παντων εε δεν ξερω φιλε μ ακουγεται καπως ....παντως σε ευχαριστς για την γνωμη...θα ηθελα κι αλλες ομως
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86865 από gurara στις 07 Οκτωβρίου 2011, 12:02πμ

gurara

Εικονίδιο
μέλος από: 27/10/2010
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
panosx το πρωτο κραξιμο απο μενα , ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ οσο και να μας λενε περασαν διαφοροι και αλλες μπαρουφες περι ινδοευρωπαιων το ελληνικο dna υφισταται και και ειναι ακριβος ιδιο με τον προγονον μας , τωρα οσον αφορα εσενα lakis1 , κανε οτι νομιζεις και εγω ετσι θα ενιωθα παντως στη θεση σου αλλα ενταξει εισαι μολις 14 οποτε δεν θα μπασταρδευσεις κιολας χαλαρωσε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86866 από lakis1 στις 07 Οκτωβρίου 2011, 12:06πμ

lakis1

banned
μέλος από: 1/5/2011
μηνύματα: 296 αποδεκτές 0
αυτο σκευτομε και εγω gaurara και οπως λες το DNA μας ειναι διαφορετικο απο των αλλων λαων και εχει αποδιχθει επιστημονικα...γ αυτο λεω να κανω τωρα που μπορω κατι και να μην με νοιαζει σωστΑ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86869 από gurara στις 07 Οκτωβρίου 2011, 1:01πμ

gurara

Εικονίδιο
μέλος από: 27/10/2010
μηνύματα: 19 αποδεκτές 0
lakis1 οπως ειπα και πριν εσυ θα επιλεξεις τι θελεις να κανεις , εμεις εδω απλα λεμε την γνωμη μας , τωρα στη θεση σου πρωτα απο ολα παιζει ρολο και το αν νιωθεις αισθηματα για αυτην και κατα ποσο ειναι σημαντικη για σενα , αν θες να προχωρησεις καντο και εγω μπορει να το εκανα αν μου αρεσε και ειχα αισθηματα , απλα δεν θα εκανα και παιδια μαζι της αυτο λεω ,χαχαχα προχωρα ακομα μικρος εισαι δεν εχεις προβλημα... α και παντα με προφυλακτικο ετσι
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86870 από lagouditos στις 07 Οκτωβρίου 2011, 1:29πμ

lagouditos

Εικονίδιο
μέλος από: 20/8/2011
μηνύματα: 186 αποδεκτές 0
Στην αρχαιότητα υπήρχαν πολλές φυλές Ελλήνων και όχι μια. Το DNA μας είναι συνδεδεμενο με την λευκή (καυκάσια) φυλή, όπως και πολλών άλλων κρατών.

Πως εσύ είδες κυριολεκτικά ότι είσαι περισσότερο Έλληνας από εμάς? Έφτιαξες μηχανή του χρόνου και γύρισες στην αρχαιότητα και είδες έναν έναν τους προγόνους σου?

Είσαι 14 τώρα, όταν μεγαλώσεις ακόμα και δειδαχτείς νεότερη ιστορία της Ελλάδας θα δεις πόσες ξένες φυλλές ενσωματώθηκαν και αφομειώθηκαν στην Ελλάδα.

Επίσης ξέρεις πόσα ονόματα και επωνύματα ελλήνων άλλαξαν κατά την τουρκοκρατία?

Άνοιξε το μυαλό σου και σκέψου πριν προκαλέσεις με φράσεις τύπου είμαι περισσότερο Έλληνας και από τους περισσότερους και άλλες μπαρούφες
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86871 από HiddenBoy στις 07 Οκτωβρίου 2011, 7:21πμ

HiddenBoy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2011
μηνύματα: 230 αποδεκτές 0
Lagouditos Πραγματικα τα εννοεις αυτα που λες? Τι παει να πει "Υππηρχαν πολλες φυλες ελληνων?" ΑΠΟ ΠΟΤΕ χωριστικαμε σε φυλες... Ο Ελληνας ειναι ενας.. Και επειδι ειμαι 16 και εχω μαθει νεοτερη ιστορια σου λεω πως καμια φυλη δεν ενσοματοθικε με εμας παρα μονο μια φυλη στο βυζαντιο που τους εκχριστιανισαμε και τους βαλαμε στην αυτοκρατορια μας... αλλα κανεις δεν τους πλισιαζε ασυλο τους δοσαμε ουτε μας πειραζαν ουτε τιποτα! Επισης επι τουρκοκρατιας δεν χαθικε το γενος μας και αυτο το αποδικνιη η γενεοτητα του λαου μας ΓΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ!!! Το γονιδιο του ελληνα εμεινε ζωντανο οσο και αν ελεγαν οι τουρκοι στα παιδια μας "ΕΙΣΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ" και ιστοριες.... Επισης λαγουδιτος αμα ξερεις την ιστορια την εχουν αλλαξει στο σχολειο οπως εχουν αλλαξει και τα θρησκευτικα και τα παντα δεν μαθενουμε αληθινη ιστορια στο σχολειο... (Μην ξεχναμε οτι η ιστορια εκτης δημοτικου ανεφερε τον κολοκοτρονι γκει και η γεωγραφια την μακεδονια ως "Σκοπια") ολα φτιαχτα ειναι οσοι εχουν παππουδες μαθενουν αληθινη ιστορια αν και λιγη ειναι αυτοι! Αλλα προτινω στον φυλο οτι δεν ειναι λογος οτι επειδι η κοπελα ειναι ξενη να μη τα φτιαξει μαζι της οπως ειπε κιολας εχει παππου ελληνα αν αυτο το καθισιχαζει!!!

(ΚΑΙ ΚΑΤΙ τελεφταιο λαγουδιτος εφοσον το μεγαλο DNA του ελληνα συνδεετε με τα αλλα κρατη γιατι εμεις ναχουμε τους καλητερους ηρωες του κοσμου? και για αυτο επρεπε ναμαστε υπερηφανη και οχι να λεμε τετοιες μπαρουφες που λες εσυ ποιος ξερει που της διαβασες...)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86873 από aswtos στις 07 Οκτωβρίου 2011, 1:13μμ

aswtos

μέλος από: 2/9/2011
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
ρε διαβαζω το θεμα και απορω αν κανετε πλακα ορισμενοι ή πραγματικα ειστε τοσο μπερδεμενοι μεσα σας... ειδικα το τελευταιο με τους ελληνες που βγαζουμε ολο ηρωες το διαβαζα και δεν ηξερα αν πρεπει να γελασω ή να κλαψω! αν ημαστε τοσο λεβεντες γιατι δεν βρισκεται και τωρα κανενας ηρωας να σωσει την Ελλαδα απο την κατρακηλα που εχει πεσει; εκτος αν ολοι οσοι ασχολουνται με τα κοινα τις Ελλαδος δεν εχουν Ελληνικο αιμα στις φλεβες τους! λοιπον θα πω κι εγω τη γνωμη μου αν και δεν ειναι απαντηση στο θεμα. αυτο που εννοει ο Lagouditos λεγοντας πως υπηρχαν πολλες φυλες Ελληνων ειναι πως στην αρχαιοτητα η Ελληνικη φυλη ηταν χωρισμενη σε πολεις-κρατη (π.χ Αθηνα, Σπαρτη, Θηβα, Πλαταιες, Κορινθος κλπ) που η καθε μια μαλιστα συχνα ήταν σε πολεμο με την αλλη. Παρολα αυτα ενιωθαν πως εχουν μια κοινη βαση γεγονος που αποδεικνυεται απο την υπαρξη της ιδιας γλωσσας (αν και υπηρχαν διαφορετικες διαλεκτοι απο περιοχη σε περιοχη), την ηδια θρησκεια, την συμμετοχη ολων των πολεων-κρατων στους Ολυμπιακους Αγωνες και την συμμαχια που δημιουργησαν για να αντιμετωπισουν τον κοινο εχθρο των Περσων. Ακομη και ο Μεγας Αλεξανδρος "με το ζορι" ενωσε ολες τις ελληνικες πολεις (εκτος της Σπαρτης) για να κανει την εκστρατεια του κατα τη διαρκεια της οποιας κατεκτησε ολο τον τοτε γνωστο κοσμο και διαδωσε το ελληνικο πνευμα απο την Αιγυπτο μεχρι τις Ινδιες. Επιπλεον αν εξετασουμε την ιστορια ακομη παλαιοτερα κατα τη δευτερη χιλιετια π.Χ υπαρχουν στοιχεια πως το ελληνικο εθνος δημιουργηθηκε απο την ενωση 4 διαφορετικων φυλων, των Δωριεων, των Ιωνων, των Αιολων και των Αχαιων. Αυτα ειναι τα ιστορικα στοιχεια και οποιος θελει τα αμφισβητει. παντως οι ιστορικοι αυτα μας διδασκουν. ο Ελλαδικος χωρος απο τον 1ο μ.Χ αιωνα επαψε να ειναι ελευθερος. Αρχικα ολες οι Ελληνικες πολεις-κρατη με τελευταια την Σπαρτη καταληφθηκαν απο τους Ρωμαιους οι οποιοι πηραν πολλα στοιχεια απο τον ελληνικο πολιτισμο και αφησαν μια σχετικη ελευθερια στους Ελληνες αλλα δεν παυει να ηταν κατακτητες. Στη συνεχεια κατα τον 3ο αιωνα μ.Χ η πρωτευουσα του ρωμαικου κρατους μεταφερθηκε στο Βυζαντιο και την Κωνσταντινουπολη και δημιουργηθηκε αυτο που λεμε σημερα Βυζαντινη αυτοκρατορια. στους πρωτους αιωνες της Βυζαντινης αυτοκρατοριας αρχισε και ο πληρης εκχριστιανισμος των κατοικων την Βυζαντινης Αυτοκρατοριας που σε πολλες περιπτωσεις δεν ειχε μονο ιεραποστολικο χαρακτηρα αλλα και βια. Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο που κατ' αυτη την περιοδο καταστραφηκαν πολλα αγαλματα και μνημεια που ειχαν να κανουν με το Δωδεκαθεο (π.Χ το αγαλμα την Αθηνας στον Παρθενωνα, του Δια στην Ολυμπια κ.α) ενω σταματησαν να γινονται και οι Ολυμπιακοι Αγωνες. θελω να κανω μια ερωτηση λοιπον σε αυτο σο σημειο. Ποιους ακριβως μπορεις να ωρισεις ως Ελληνες εκεινη την εποχη; ολοι οι κατοικοι του Βυζαντιοι ειτε μενουν στα βαθυ της Μικρας Ασιας ειτε στη Ελλαδα ειτε και στην Ρωμη ειναι γνωστες της Ελληνικης γλωσσας. Αυτο τους καθιστα και Ελληνες; Δεν νομιζω...!
Απο το σημειο που σταματησα παραπανω την περιγραφη μου η Βυζαντινη Αυτοκρατορια ειχε μια συνεχεια για αλλα 800 χρονια περιπου με περιοδους ακμης να διαδεχονται περιοδους παρακμης και πολλες φυλες οπως οι Αραβες, οι Φραγκοι, οι Αβαροι, οι Βενετοι, οι Σλαβοι, οι Βουλγαροι κ.α να κανουν επιδρομες και να κατακτουν για μικροτερα οι μεγαλυτερα διαστηματα εδαφη της. Στη διαρκεια ολων αυτων των χρονων στην περιοχη της σημερινης Ελλαδας ειχαμε πολλες πληθυσμιακες ανακαταταξεις και ειναι δεδομενο πως αναπτυχθηκαν και σχεσης μεταξυ των διαφορων φυλων που ηρθαν σε επαφη. επομενως το "ελληνικο" DNA που ηδη ειχε αναμειχθει με το Ρωμαικο δεκτηκε και επιρροες απο τα αλλα φυλα. Το 14ο αιωνα μ.Χ η Βυζαντινη αυτοκρατορια - που αναμφισβητητα αποτελουσε φορεα πολλων ελληνικων πολιτισμικων στοιχειων- επαψε να ηφισταται με τον ερχομο και την εξαπλωση των Τουρκων. Για τα επομενα 400 χρονια λοιπον τα ελληνικα εδαφη ηταν υπο Τουρκικοι κατοχη. Ο λογος που δεν υπηρξε πληρης αφομοίωση απο τους Τουρκους ειναι πρωτον γιατι δεν το επιδιωξαν τοσο εντονα οι ιδιοι και δευτερον γιατι υπηρξαν διαφοροι φωτισμενοι ανθρωποι του πνευματος που φροντισαν να διδαξουν και να διατηρησουν οσα ειχαν απομεινει απο τη Βυζαντινη εποχη. σημαντικο ρολο σε αυτο επαιξε και η εκκλησια. οι Τουρκοι αν εξαιρεσουμε καποιες μεμονωμένες περιοδους σε ολο το υπολοιπο διαστημα
δεν ηταν ιδιαιτερα καταπιεστικοι απεναντι στους λαους που ειχαν καταλαβει αρκει να λαμβαναν τακτικα τους φορους που ειχαν επιβαλει και να μην υπηρχαν εξεγερσεις. ειναι ομως δεδομενο πως μεσα σε αυτα τα 400 χρονια και ερωτες και βιασμοι και γαμοι υπηρξαν μεταξυ Γραικων και αλλων φυλων που ειχαν εξαπλωθει ανα την ελληνικη επικρατεια οπως των Αρβανιτων, των Βλαχων, των Τσαμηδων αλλα και Τουρκων. Εθνικη ομοιογενεια δεν υπηρχε μεταξυ τους. Αυτο που τους ενωνε και τους διαχωριζε παραλληλα απο τους Τουρκους ηταν η θρησκεια τους. Ακομη και η γλωσσα ειχε επιρεαστει σε πολυ μεγαλο βαθμο. γι αυτο το λογο μεχρι και στις μερες μας εχουμε πολλες λεξεις, ακομη και επωνυμα που εχουν σλαβικοι, ιταλικη ή τουρκικη ριζα. η γλωσσα που μιλαμε σημερα ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο αποτελεσμα του εργου του Αδαμαντιου Κοραη και καποιων ακομη λογιων τις εποχης.
η Επανασταση του 1821 δεν ηταν απολυτα η επανασταση των Ελληνων απεναντι στους Τουρκους οπως μας διδασκεται. Ηταν η επανασταση των χριστιανων και ολων των κοινωνικα καταπιεσμενων απεναντι στους Οθωμανους κατακτητες. ειχε περισσοτερο κοινωνικο και θρησκευτικο χαρακτηρα παρα εθνικο. Με το πλευρο των Γραικων πολεμησαν ακομη και καταπιεσμενοι Τουρκοι ενω αντθετα υπερ των Τουρκων ηταν ακομη και καποιοι προνομιουχοι Γραικοι. η ελλειψη ομοιογενειας αναμεσα στις επαναστατικες δυναμεις φαινεται ακομη απο το γεγονος πως ποτε σχεδον δεν συνεργαστηκαν ομαδες της Πελοποννησου με αυτες της Στερεας Ελλαδας. Αντιθετα σε καποιες περιπτωσεις βρεθηκαν και απεναντι η μια στην αλλη. Επισης πρεπει να τονιστει πως σε αυτη την περιοδο η Οθωμανικη Αυτοκρατορια ηταν ηδη σε παρακμη ενω η Ελληνικη επανασταση θα ηταν μια αποτυχια εαν δεν ειχαν παρεμβει οι ξενοι συμμαχοι. Ο ηρωισμος του Κολοκοτρώνη και του Καραΐσκάκη δεν θα ειχε καταφερει τιποτα απο μονος του.
ενας ευρωπαιος ιστορικος που ηρθε στην Αθηνα με το τελος της επαναστασης περιγραφη μια μικρη πολη η οποια στο μεγαλυτερο μερος της αποτελουταν απο Αρβανιτες γεγονος που τον εξεπλησε και ηταν εναντια στις προσδοκιες του και στα οσα ειχε διδακτει για την λαμπρη και ενδοξη Αθηνα της Κλασσικης εποχης.
η ιστορια που μαθαινουμε σημερα δεν ειναι ψεμα απλα σιγουρα εχει γραφει με τετοιο τροπο ωστε να δημιουργει την αισθηση μιας εθνικης ομοιογενειας και ομοψυχιας. ειναι η λεγομενη εποποιία και δεν εχει συμβει μονο στη δικη μας ιστορια αλλα στην ιστορια ολων των εθνων. Επισης το να λεγομαστε Ελληνες (και οχι Γραικοι οπως λεγομασταν κατα την τουρκοκρατια) και το κρατος μας Ελλαδα αποφασισθηκε για να φαινεται μια εθνικη συνεχεια μεταξυ της αρχαιοτητας και του σημερα. ολοι οι λαοι χρειαζεται να νιωθουν πως εχουν ενδοξες ριζες και παρελθον.

καταληγοντας ειναι σωστο να νιωθουμε Ελληνες και να ειμαστε περιφανει γι αυτο αλλα παραλληλα να μην εχουμε και ψευδαισθησεις. η ιστορια του συγχωνου Ελληνικου κρατους ειναι πολυ συντομη και προσφατη. Καποιες περιοχες δεν εχουν ουτε 1 αιωνα που ανηκουν στην Ελληνικη επικρατεια ενω οι παππουδες πολλων απο μας ηρθαν προσφυγες απο Κωνσταντινουπολη και Μικρα Ασια και αντιμετωπιστηκαν απο πολλους ως Τουρκοι ενω μεσα τους ενιωθαν Ελληνες και ηταν Ελληνες! ο φανατισμος δεν εκανε ποτε καλο οπως και η ημιμαθεια! φροντιστε να διαβασετε, να μαθετε και μετα να βγαζετε συμπερασματα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #86879 από lagouditos στις 07 Οκτωβρίου 2011, 3:14μμ

lagouditos

Εικονίδιο
μέλος από: 20/8/2011
μηνύματα: 186 αποδεκτές 0
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με τον aswtos. Η απάντηση του κάλυψε τα πάντα!!!

HiddenBoy να ξεκαθαρίσω ότι ούτε ανθέλληνας είμαι ούτε είπα ότι είπα για να προκαλέσω. Απλά είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος και η λογική μου αυτό λέει. Ισα ίσα κι όλας είμαι πολύ περήφανος που είμαι Έλληνας και σε κάθε ευκερία υπερασπίζομαι με τις απόψεις μου την Ελλάδα. Δεν μπορεί κανένας να βγένει και να λέει ότι είναι περισσότερο Έλληνας από κάποιον άλλον. Είναι πολύ προκλητικό.

Για τους ήρωες που λες στο τέλος τι εννοείς? Στην σύγχρονη Ελλάδα πόσους ήρωες βλέπεις, γιατί εγώ δεν βλέπω κανέναν. Ο νεοέλληνας δεν φτάνει σε ΤΙΠΟΤΑ τον αρχαίο Έλληνα. Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν έννοιες όπως σεβασμός, αλληλεγγύη, αρετή, μόρφωση του πνεύματος και του σώματος και πολλά άλλα γι αυτό και εξελίχθηκαν τόσο πολύ και έδωσαν τα φώτα τους σε όλο το κόσμο. Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν από τους πιο σοφούς λαούς που υπήρξαν ποτέ. Τι από τα παραπάνω βλέπεις να ισχύουν στην σύγχρονη Ελλάδα? Μίσος, κακομηριά, αγανάκτιση, χλευασμός, ρουφιανιά, όλοι μέσα στην λούφα, όλοι να πάρουν το μεγαλύτερο κομάτι της πίτας, όλοι να αποκτήσουν χωρίς να είναι διατεθημένοι να δώσουν.

Αυτά πρέπει να δούμε φίλε μου, αυτά τα πράγματα έκαναν τον Έλληνα. Ο Έλληνας ήταν Έλληνας στην ψυχή, όχι στο DNA.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login