Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αναλαβάνουμε ανόρθωση πάσης φύσεως πισινών (Από διαφημιστικό εταιρείας για πισίνες)
Κυριακή, 5 Μαΐου

’’η μόρα’’?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #98622 από Alekos18 στις 20 Απριλίου 2012, 9:03μμ

Alekos18

Εικονίδιο
μέλος από: 13/4/2012
μηνύματα: 69 αποδεκτές 0
Όταν κάθεσαι για κανά μισάωρο εντελώς ακίνητος με κλειστά μάτια, το μυαλό σου μπορεί να νομίζει ότι είσαι σε κατάσταση να κοιμηθείς και αρχίζεις να ακινητοποιείσαι, όπως γίνεται φυσιολογικά όταν σε παίρνει ο ύπνος, ενώ όμως είσαι ξύπνιος. Το χα δει κάπου στο Ίντερνετ και το χα δοκιμάσει, πέτυχε. Απλά πρέπει να αντισταθείς σε κάθε παρόρμηση να κουνηθείς. Μετά λέει αν το συνεχίσεις μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις φιγούρες και τελικά να βλέπεις όνειρο ξύπνιος και να το ελέγχεις κιόλας. Αυτό εγώ δεν το κατάφερα. Μπορεί και σε σένα να έτυχε κάτι τέτοιο, κατά λάθος. Πάντως δημιούργημα του μυαλού σου είναι, σίγουρα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #101496 από eiriniL2 στις 25 Μαΐου 2012, 7:28μμ

eiriniL2

μέλος από: 25/5/2012
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Η μόρα δεν είναι ούτε ψυχολογικό ούτε παθολογικό φαινόμενο. Πρόκειται για μια φυσιολογική αντίδραση του εγκεφάλου και ονομάζεται υπνική παράλυση. Συμβαίνει συνήθως πρίν αποκοιμηθείς τελείως (υπναγωγικό στάδιο) ή πρίν ξυπνήσεις πλήρως ( υπνοπομπικό στάδιο). Κατά τη διάρκεια του φαινομένου , όταν ξυπνάς απότομα , ο εγκέφαλος σου αντιλαμβάνεται τα πράγματα γύρω του αλλά δε μπορεί να στείλει μήνυμα στους μύες σου για κίνηση. Παρ'όλα αυτά αναπνέεις κανονικά , έχεις συναίσθηση , παλμόυς κλπ.. Τώρα όσον αφορά τις σκιές που εμφανίζονται αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού μέσω των ορμονών που εκκρίνεις με τον φόβο. Αν έχεις πολύ στρές , συνηθίζεις να κοιμάσαι ανάσκελα , κοιμάσαι με φουσκωμένο στομάχι , κάνεις χρήση υπνωτικών/ηρεμιστικών ή ναρκωτικών , έχεις άστατο ωράριο ύπνου τότε είναι αρκετά πιθανό να σου ξανασυμβεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108427 από amanda_99 στις 31 Αυγούστου 2012, 6:15πμ

amanda_99

Εικονίδιο
μέλος από: 31/8/2012
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Το ίδιο πράγμα μου το έχει πεί και ένας φίλος μου!!!Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φοράς ένα σταυρουδάκι,κομποσκήνι,οτιδήποτε που έχει σταυρό και κάθε φορά που το βλέπεις να λες <<Ιησούς Χριστός νικά και όλα τα κακά σκορπά>>Και όλα θα είναι μια χαρά!!!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108866 από Geiaaaa στις 05 Σεπτεμβρίου 2012, 7:31μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
αυτη η ιστορια ειναι και καλα η ιστορια που παθαινουν ολοι οταν ερχετε η μορα ......χαζομαρες ειναι ,μην τα πιστευεις ......απλως θα ακουσες την ιστορια και μετα τρομαγμενη θα τα ειδες στον υπνο σ ή στη φαντασια σ ............το ολο πραγμα ειναι οτι οταν κοιμασαι ανασκελα πιανεσε σε μερικα μερη του σωματος......μορα και μαλακ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108871 από stef98 στις 05 Σεπτεμβρίου 2012, 7:40μμ

stef98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 20/6/2012
μηνύματα: 86 αποδεκτές 0
Έγραψε:(amanda_99@31 Αυγούστου 2012)
κάθε φορά που το βλέπεις να λες <<Ιησούς Χριστός νικά και όλα τα κακά σκορπά>>Και όλα θα είναι μια χαρά!!!!!

Μην ξεράσω..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #108877 από Geiaaaa στις 05 Σεπτεμβρίου 2012, 9:34μμ

Geiaaaa

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 30/7/2012
μηνύματα: 291 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Alekos18@20 Απριλίου 2012)
Όταν κάθεσαι για κανά μισάωρο εντελώς ακίνητος με κλειστά μάτια, το μυαλό σου μπορεί να νομίζει ότι είσαι σε κατάσταση να κοιμηθείς και αρχίζεις να ακινητοποιείσαι, όπως γίνεται φυσιολογικά όταν σε παίρνει ο ύπνος, ενώ όμως είσαι ξύπνιος. Το χα δει κάπου στο Ίντερνετ και το χα δοκιμάσει, πέτυχε. Απλά πρέπει να αντισταθείς σε κάθε παρόρμηση να κουνηθείς. Μετά λέει αν το συνεχίσεις μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις φιγούρες και τελικά να βλέπεις όνειρο ξύπνιος και να το ελέγχεις κιόλας. Αυτό εγώ δεν το κατάφερα. Μπορεί και σε σένα να έτυχε κάτι τέτοιο, κατά λάθος. Πάντως δημιούργημα του μυαλού σου είναι, σίγουρα.

Γινετε κατι τετοιο ???........θα το δοκιμασω ...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #109200 από Τέλης στις 09 Σεπτεμβρίου 2012, 10:31μμ

Τέλης

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/8/2012
μηνύματα: 75 αποδεκτές 0
vrmg είχα πάθει κάτι παρόμοιο.Κοιμόμουν μπρούμητα και ξαφνικά άρχισα να έχω δυσκολία στην αναπνοή και ξύπνησα από το βογγητό μου γιατί πλέον δυσκολευόμουν α=περισσότερο να αναπνεύσω.Δεν άνοιξα τα μάτια μου δεν μπορούσα,ούτε τα μικρά μου δάχτυλα σαν να με πλακώνανε τόνοι τσιμέντου.Ήταν περίεργο και τρομαχτικό.Για μισό λεπτό προσπαθούσα να αναπνεύσω και μετά για άλλο μισό λεπτό δεν ανέπνεα καθόλου.Επανήλθα όμως.Το θέμα είναι ότι δεν το έπαθα αφού ξύπνησα με τη θέλησή μου αλλά αυτό με ανάγκασε να ξυπνήσω.Ήταν περίεργο και τρομακτικό.Πάντως Μόρα ύπαρχει και σαν ιατρικός όρος
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110341 από Vagelhs στις 26 Σεπτεμβρίου 2012, 4:55μμ

Vagelhs

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 26/9/2012
μηνύματα: 9 αποδεκτές 0
Αγαπητοι φίλοι του φόρουμ .
-Δεν ειμαι παππας
-Δεν ειμαι κολλημενος με την θρησκεια
-Δεν ειμαι ατρομητος
Ειμαι και εγω κλανιαρης ,αλλα :
Στην αρχη μας αναφέρουνε την μόρα ,(συγνωμη admin για την εκφραση) αυτο του πουτανακι που ερχεται τα βραδια στον υπνο μας .Μας εχει χαλασει τοσο πολυ την ψυχολογια μονο που διαβαζεις τις ανατριχιαστηκες λεπτομεριες .Ετσι και εγω αποφασισα να γραψω με τον φοβο μην τα δει η μορα και με μαμησει το βραδυ .
Βασικα πιστευω πως οποιος ειναι θρησκευομενος δεν εχει να φοβαται τπτ ,και στο νεκροταφειο να τον βαλεις θα κοιμηθει .Ξερω πως ο admin ειναι αθεος .Ας πιασουμε τους άθεους :εσεις αφου δεν ακολουθατε καποια μοδα ,τοτε δεν υπαρχει λογος να ειστε φοβησμενοι .Δεν υπαρχει κατι ανωτερο .ΤΕΛΟΣ
Τελος αποσο εχω καταλαβει ολα αυτα γινονται στον υπνο σας ,αρα ισως τα περισσοτερα τα δημιουργει η φαντασια μας ,συμφωνοντας με την Τελη για τον ιατρικο ορο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110388 από Amlet στις 26 Σεπτεμβρίου 2012, 11:21μμ

Amlet

μέλος από: 25/6/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Παιχνίδια του μυαλού ειδικά αν είχες πιεί και κάτι παραπάνω-κάνεις κάνα "αρωματικό" στιλ ναργιλέ πχ ή και τίποτα άλλο (ελπίζω πως όχι)

Αλλά γενικά όταν ξυπνάς στον ύπνο σου είχα διαβάσει ο εγκέφαλος βρίσκεται σε φάση αδράνειας και χρειάζεται ένα εξωτερικό ή εσωτερικό (μια δομημένη σκέψη) εραίθησμα για να λειτουργήσει ενώ το αίσθημα βάρους που ίσως νοιώσεις οφείλεται σε μούδιασμα και όσο για τα υπόλοιπα
τα ανέφερα στη πρώτη παράγραφο.

Όπως καταλαβαίνεις δεν πιστεύω στο υπερφυσικό και θεωρώ ότι όλα αυτά έχουν όση αλήθεια όση και η Χιονάτη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login