Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Γιατί έχουνε λυσσάξει όλα τα sites να στρογγυλεύουν τις γωνίες;
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Αστρικη προβολη

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125380 από loulis στις 14 Φεβρουαρίου 2014, 12:13μμ

loulis

Εικονίδιο
μέλος από: 27/12/2013
μηνύματα: 17 αποδεκτές 0
Καποιος που να εχει εμπειριες απο αστρικη προβολη..?ποιος ειναι ο καλητερος τροπος για να το πετυχει κανεις συνειδητα?αν μπορειτε περιγραψτε την εμπειρια σας οσοι εχετε..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125391 από ntenimarkora στις 14 Φεβρουαρίου 2014, 8:02μμ

ntenimarkora

Εικονίδιο
μέλος από: 25/12/2013
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
πρεπει να εξασκηθεις στον διαλογισμο και στην μεθοδο ανθυποβολης Χανς
πρωτα για αρκετο διαστημα για να καταφερεις να κανεις αστρικη προβολη
Με την μεθοδο του διαλογισμου και της αυτοπροβολης θα προσπαθησεις μεσω της φαντασιας να δεις τον εαυτο σου οπως θα φαινοταν αν στεκοσουν απεναντι του η απο πανω του
πρεπει να εισαι σε απολυτο σκοταδι, με υσηχια και οταν ο νους σου σκευτει κατι αλλο να ξανααρχιζεις την ασκηση απο την αρχη. Αργοτερα να διευρινεις το μυαλο σου οχι μονο βλεποντας τον εαυτο σου σαν να ησουν απεναντι του αλλα περιπλανομενος μεσα στο σπιτι και αργοτερα εξω απο το σπιτι και κανοντας διαφορα πραγματα. αλλα αυτο δεν μπορεις να το κανεις απο την πρωτη φορα, το πετυχενεις σταδιακα
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125394 από loulis στις 14 Φεβρουαρίου 2014, 8:27μμ

loulis

Εικονίδιο
μέλος από: 27/12/2013
μηνύματα: 17 αποδεκτές 0
εσυ εχεις καποια εμπειρια?αν ναι ποσο καιρο σου πηρε και πως ακριβως το εκανες?
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #125395 από ntenimarkora στις 14 Φεβρουαρίου 2014, 9:49μμ

ntenimarkora

Εικονίδιο
μέλος από: 25/12/2013
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Η αληθεια ειναι οτι δεν θα καταφερεις ποτε να ''βγεις '' απο το σωμα σου και να περιπλανηθεις στην κυριολεξια. Το αποτελεσμα που πρεπει να καταφερεις ειναι να   περιπλανηθεις μεσα σε μια φαντασια καθως τα ματια σου ειναι κλειστα με τροπο τετοιο ωστε να μην αντιλαμβανεσαι τον πραγματικο κοσμο γυρω σου.
Η ασκηση εχει ως εξης

Καθεσε με τετοιο τροπο ωστε να εισαι αναπαυτικα και να μην ενοχλησε απο τιποτα ουτε να μουδιαζεις να εισαι σε απολυτη ανεση
κλεινεις τα ματια και προσπαθεις να εστιασεις στα χρωματα και τα σχεδια που βλεπεις οταν τα βλεφαρα σου ειναι κλειστα
ταυτοχρονα προσπαθεις να ακουσεις την αναπνοη σου και πως αυτη μπαινει και βγαινει, πως περναει μεσα απο της φλεβες σου τα οργανα σου και λοιπα
Η ουσια ειναι να βγαλεις απο το μυαλο σου καθε σκεψη και βαλεις το μυαλο σου σε μια αδρανεια δηλαδη να ειναι καθαρο να μην σκευτεται τιποτα
οσο τα κανεις αυτα αφηνεις τα χερια σου χαλαρα και τα ποδια μεχρι να εσθανθεις οτι δεν μπορεις να τα κινησεις.
αφου νιωθεις οτι εχεις χαλαρωσει τοσο που δεν μπορεις να κου νισεις χερια ποδια αρχιζεις να φανταζεσαι πρωτα διαφορα πραγματα οπως πχ ενα τεραστιο 3 που ειναι ο αριθμος της χαλαρωσης, μετα φανταζεσαι οτι εισαι εσυ και περπατας εκει και εκει, μετα οτι εισαι εσυ και καθεσαι διπλα σου και σε βλεπεις που καθεσαι ξαπλωμενος..και ετσι σιγα σιγα προσπαθεις να δημιουργεις εικονες με τα ματια κλειστα μεχρι που να ποροθεις τοσο που να ειναι σαν να βλεπεις μια ταινια μ κλειστα ματια. Η ασκηση αυτη δεν ξερω ποσο θα σου παρει εσενα
εμενα μου πηρε αρκετο καιρο περιπου 6-7 μηνες για να καταφερω να συγκεντρωνομαι να αδιαζω το μυαλο μου και να αναπτυξω την φαντασια μου τοσο πολυ ωστε να την αναπαριστω μπροστα στα βλεφαρα μου οπως στα ονειρα που βλεπουμε οταν κοιμωμαστε. παντως εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα οτι αφηνεις τον εγκεφαλο σου να ξεκουραζεται απο ολες τις πληροφοριες της ημερας και επισης οταν ξυπνας νιωθεις πιο ομορφα αλλα φυσικα ολα αυτα ειναι mind tricks δηλαδη μερικοι τα θεωρουν ανορθωδωξα αλλοι τα κοροιδευουν...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125396 από loulis στις 14 Φεβρουαρίου 2014, 11:30μμ

loulis

Εικονίδιο
μέλος από: 27/12/2013
μηνύματα: 17 αποδεκτές 0
δηλαδη η αστρικη προβολη με την εννοια οτιβγενουμε απο το σωμα μας δεν υπαρχει?ειναι απλως μια ψευδαισθηση?επειδη διαβασα πως γινεται να συναντησεις και αλλες οντοτητες η και να επαληθευσεις την ιδεα του οτι βγαινεις και με αλλους τροπους..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125398 από ntenimarkora στις 15 Φεβρουαρίου 2014, 12:56πμ

ntenimarkora

Εικονίδιο
μέλος από: 25/12/2013
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
εεε οχι αυτο δεν το εχει ανακαλυψει κανεις, ολα ειναι μεσα απο μια φαντασια η οποια ειναι πολυ εντονη. βεβαια σου λεω οτι ξερω. Ειχα εναν καθηγητη ο οποιος εκανε ενα μεταπτυχιακο πανω στις δυνατοτητες του μυαλου και μου ειπε για αυτην την ασκηση οταν τον ειχα ρωτησει σχετικα με την αστρικη προβολη και ολα αυα που ειχα δει στο ιντερνετ μια μερα και μου ειπε οτι σου εγραψα. Οτι δεν υπαρχει περιπτωση πραγματικα να βγαλεις το ''πνευμα σου και να το αφησεις να περιπλανηθει, αλλα μπορεις να φερεις στο μυαλο σου εικονες και να ασχοληθεις με αυτες για πολυ ωρα οπως κανουν οι γκουρου και οι διαλογιστες που βλεπουμε ή οι ινδοι που καθονται ωρες και διαλογιζονται. αυτο μονο. ή οι ψυχαναλητες που χρησιμοποιουν αυτην την μεθοδο για να δουν τι υπαρχει στο υποσυνυδητο σου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #162977 από sisko στις 22 Νοεμβρίου 2022, 1:37μμ

sisko

Εικονίδιο
μέλος από: 21/11/2022
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
να σου πω την αληθεια, ποτε δεν πιστευα σε αυτα, ομως μια μερα, εκει οπου στεκομουν, απλα επεσα, και οταν ανοιξα τα ματια μου, (διοτι απο την ταραχη εκλεισαν μονα τους) ειδα τον εαυτο μου να πεφτει, και καταλαβα, οτι ειμουν μια αυλη σκια στον αερα ορατη μονο στον εαυτο μου. περιπλανυθικα λιγο στο σπιτι, ενιωθα αναλαφρος, ψυχηκα και σωματικα, ηταν λες και ειχα ολοκληρωθει, και απελευθερωθει . χαφνικα ενιωσα το κεφαλι μου να συμπικνονετε, και κατι απο πισω μου να με ρουφα, ξυπνησα στο νοσοκομειο, με την μητερα μου στο προσκεφαλο μου, (ξεχασα να αναφερω οτι καθως περιπλανιομουν στο σπιτι ακουσα να μιλαει η μητερα μου με τον πατριο μου για την δουλεια της μητερας μου) και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το πρωτο που μου ειπε η μανα μου ηταν :βρηκα καινουργια δουλεια!!, τωρα, εγω συνεχιζω να μην πειστευω σε αυτα, και πιστευω οτι απλος, οταν κατερευσα ο εγκεφαλος μου δεν ειχε σταματησει (δηλαδει δεν στα φυσικα πλεσια) και μαζευε πληροφοριες οσο ημουν ασεσθητος
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login