Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Δεν κάνω ποτέ προσευχή πριν φάω. Η μάνα μου μαγειρεύει καλά.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #128230 από Dieftharmenos στις 18 Ιουνίου 2014, 7:39μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Εδω ο Κοπερφιλντ εξαφανησε την Ακροπολη...τι να λεμε τωρα...πλακα κανετε? :D
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128232 από kosta στις 18 Ιουνίου 2014, 8:56μμ

kosta

Εικονίδιο
μέλος από: 18/3/2014
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
Εγω πιστευω γιατι εχω ζησει θαυματα και ξερω εναν ανθρωπο που πιστευει τοσο πολυ που σου λεει τι θα γινει αυριο..εχει βοειθησει την οικογενεια μου παρα πολυ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128233 από Dieftharmenos στις 18 Ιουνίου 2014, 9:22μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(kosta@18 Ιουνίου 2014)
Εγω πιστευω γιατι εχω ζησει θαυματα και ξερω εναν ανθρωπο που πιστευει τοσο πολυ που σου λεει τι θα γινει αυριο..εχει βοειθησει την οικογενεια μου παρα πολυ..


Ρε τι λετε??Παμε καλα??Ωραια θα κατσω να κανω ολοκληρη αναλυση του θεματος.Βαριεμαι αλλα με τετοια πραγματα δεν μπορω.

Λοιπον φιλε,

Δηλαδη τι θαυμα εχεις ζησει?Ειδες τον Χριστο?Η ψεματα λες,η ειναι η φαντασια σου η εισαι τελειως αφελης.Μηπως ο Χριστος γιατρεψε κανεναν απο την οικογενεια σου?Δεν τον γιατρεψε ο Χριστος αλλα ο γιατρος.

Ενα καρο κοσμος κανει ταματα για θεματα υγειας και αν βαινουν καλως τα πραγματα λενε "ο θεος με εσωσε".Αν ηταν ετσι να μην πηγαινες καν στο νοσοκομειο(δεν το λεω για σενα...γενικως μιλαω).Να καθοσουν εκει και αν θεραπευοσουν (πχ. απο τον καρκινο) τοτε μαζι σου θα ερχομουνα στην εκκλησια να αναβαμε λαμπαδες.Αντιθετα οταν δεν βαινουν το ξεχνανε.Υποσυνειδητα φευγει απο το μυαλο τους.

Δεν κρινω το ποσο ευκολοπιστος και αφελης ειναι ο κοσμος που πιστευει στην θρησκεια.Καποιοι παραδεχονται οτι πιστευουν ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ.Μεχρι εκει ομως!!!Δεν θα βγουν ποτε να πουν "ο θεος με εσωσε".Το κρατανε μεσα τους.Κρινω ομως αυτον που τολμησε να πει "οτι ειδα θαυμα".

Στην τελικη που ξερεις οτι "το θαυμα" που ειδες το εκανε ο θεος που πιστευεις και οχι εγω???

Καθε μερα πεθενει κοσμος και οταν εσυ ξαρρωσταινεις τοτε σε βοηθησε ο θεος σου.Τους αλλους δηλαδη γιατι δεν τους βοηθησε.Σε αγαπαει πιο πολυ ε???Αυτο ειναι...μεσα επεσες.

Γιατι δεν μπορει να δει ενα τοσο μεγαλο ποσσστο του κοσμου οτι η Θρησκεια ειναι ενα γραναζι του συστηματος?Τιποτα παραπανω.Υπαρχει για να κινει τα νηματα και φυσικα κοιταει η καθε μια το συμφερον της.Αν γεννιοσουν στην Ινδια θα δηλωνες Ινδουιστης και παλι θα ελεγες "ειδα θαυμα".Το ιδιο και αν γεννιοσουν σε καποια απο τα Ισλαμοκρατουμενα κρατη.

Ενταξει,καταλαβαινω οτι μεχρι τα 7-8 να πιστευες.Αλλα μετα πως???ΠΩΣ???Δεν νιωθεις θυμο που βαφτηστηκες οταν γεννηθηκες χωρις καν να εχεις την διανοητικη ικανοτητα να διαλεξεις??Δεν σε γεμιζει αυτο αμφιβολιες??

Δεν περιμενω απο τους ανοητους να ανοιξουν τα ματια τους αλλα δυστυχως υπαρχουν και εξυπνοι ανθρωποι που τους κινει η δυναμη της συνηθειας η το "ετσι μαθαμε...".Αυτοι ειναι το μεγαλητερο προβλημα.

Η θρησκεία είναι η αδυναμία του ανθρώπινου μυαλού να αντιμετωπίσει συμβάντα που δεν μπορεί να καταλάβει.
Καρλ Μαρξ,


προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128234 από Darkwin στις 18 Ιουνίου 2014, 10:07μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Έγραψε:(kosta@18 Ιουνίου 2014)
Εγω πιστευω γιατι εχω ζησει θαυματα και ξερω εναν ανθρωπο που πιστευει τοσο πολυ που σου λεει τι θα γινει αυριο..εχει βοειθησει την οικογενεια μου παρα πολυ..

Αν λες θαύματα του τύπου πέφτω απο τον 9ο όροφο και ζω, αυτο είναι κωλοφαρδία και όχι θαύμα. Δεν σε έσωσε ο Θεός. Ξέρεις έναν άνθρωπο που πιστεύει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ και σου λέει τι θα γίναι αύριο. Εκατομμύρια άνθρωποι λένε τι θα γίνει αύριο και κάποιοι το πετυχένουν. Καυ αυτό λέγεται κωλοφαρδία. Αν τα θαύματα ήταν αληθινά, τότε θα γινόντουσαν θαύματα και στην Αφρική, στα άτομα που δεν έχουν ένα ψωμί να φάνε. Αλλά δεν βλέπω κάτι να γίνεται. Τι σκατά; Ο Θεός δεν υπάρχει στην Αφρική; Τι θέλω να πω, γιατί φένομαι κακός έτσι όπως τα λέω, θαύματα δεν γίνονται. Πάω να φάω τώρα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128235 από kosta στις 18 Ιουνίου 2014, 11:50μμ

kosta

Εικονίδιο
μέλος από: 18/3/2014
μηνύματα: 21 αποδεκτές 0
δεν ξερετε τιποτα φιλε μα τιποτα...ξερω πατερ    που μου λεει τι θα μου πει ο γιατρος...για τα θαυματα δεν θελω να πω   αλλα ξερω πολλα..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128236 από tasos41997 στις 18 Ιουνίου 2014, 11:59μμ

tasos41997

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 914 αποδεκτές 0
Να καλωσορίσω όλους τους e-atheists.

Πιάνεται ένα θέμα που έχει απασχολήσει Κέσαρα, Αυγουστίν, Σοφοκλή και άλλους χιλιάδες μεγάλους επιστήμονες και φιλοσόφους και προσπαθείτε να το αναλύσετε λες και είναι το χτεσινό επεισόδιο του breaking bad.

Η θρησκεία είναι από τα λίγα πράγματα που αν σε ρωτήσουν γιατί πιστεύεις μπορείς να πεις επειδή έτσι γουστάρω εκμεταλλευτείτε το όσο μπορείτε.

Αν ένας άνθρωπος έχει έναν φανταστικό φίλος είναι τρελός όταν όλοι έχουμε έναν φανταστικό φίλο είναι θρησκεία.

Μην είστε τόσο περίεργοι δεν χρειάζεται να τα γνωρίζουμε όλα που πάμε και αν υπάρχει Θεός ή όχι σε μερικά χρόνια ίσως το μάθουμε.

Επίσης όταν ο ένας λέει δεν υπάρχει θεός και ο άλλος από κάτω λέει και βέβαια υπάρχει και ο άλλος απαντάει τότε γιατί υπάρχουν οι φτωχοί και τα παιδάκια πεινάνε στην Αφρική;

Αν αυτός που το κάνει την ερώτηση είναι μια φορά ηλίθιος αυτός που θα κάνει "quote" είναι ηλίθιος στο τετράγωνο που κάθισε και του απάντησε

Επίσης θα συμφωνήσω ότι πολλές θρησκείες συν τον χριστιανισμό είναι σεξιστικές & ανατολίτικες.

Υ.Γ εε εσείς οι άθεοι μην χαίρεστε που απαλλαχτήκατε από την θρησκεία από πάνω σας δεν είναι και κανένα μεγάλο κατόρθωμα το ίδιο έχουν κάνει κάτι ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128238 από Darkwin στις 19 Ιουνίου 2014, 12:34πμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0
Έγραψε:(tasos41997@18 Ιουνίου 2014)
Να καλωσορίσω όλους τους e-atheists.

Πιάνεται ένα θέμα που έχει απασχολήσει Κέσαρα, Αυγουστίν, Σοφοκλή και άλλους χιλιάδες μεγάλους επιστήμονες και φιλοσόφους και προσπαθείτε να το αναλύσετε λες και είναι το χτεσινό επεισόδιο του breaking bad.

Η θρησκεία είναι από τα λίγα πράγματα που αν σε ρωτήσουν γιατί πιστεύεις μπορείς να πεις επειδή έτσι γουστάρω εκμεταλλευτείτε το όσο μπορείτε.

Αν ένας άνθρωπος έχει έναν φανταστικό φίλος είναι τρελός όταν όλοι έχουμε έναν φανταστικό φίλο είναι θρησκεία.

Μην είστε τόσο περίεργοι δεν χρειάζεται να τα γνωρίζουμε όλα που πάμε και αν υπάρχει Θεός ή όχι σε μερικά χρόνια ίσως το μάθουμε.

Επίσης όταν ο ένας λέει δεν υπάρχει θεός και ο άλλος από κάτω λέει και βέβαια υπάρχει και ο άλλος απαντάει τότε γιατί υπάρχουν οι φτωχοί και τα παιδάκια πεινάνε στην Αφρική;

Αν αυτός που το κάνει την ερώτηση είναι μια φορά ηλίθιος αυτός που θα κάνει "quote" είναι ηλίθιος στο τετράγωνο που κάθισε και του απάντησε

Επίσης θα συμφωνήσω ότι πολλές θρησκείες συν τον χριστιανισμό είναι σεξιστικές & ανατολίτικες.

Υ.Γ εε εσείς οι άθεοι μην χαίρεστε που απαλλαχτήκατε από την θρησκεία από πάνω σας δεν είναι και κανένα μεγάλο κατόρθωμα το ίδιο έχουν κάνει κάτι ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο.


Κατάρχας, μικρέ μου τασούλη, δεν έβρησα κανέναν για το τι πιστεύει, για αυτό, δες καλύτερα ποιος είναι ο "ηλίθιος" της παρέας. Δεν έχεις τον λόγο να με χαρακτηρίζεις ούτε ηλίθιο, ούτε e-atheist. Τώρα μπορώ να πιάσω όποιον θέλω. Κέσαρα,Τρύφωνα Σαμαρά, όποιον θέλω εγώ και αυτό είναι το προβλημά μου. Όχι δικό σου. Και πως είναι κατόρθωμα να είσαι άθεος. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128243 από Dieftharmenos στις 19 Ιουνίου 2014, 10:25πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(kosta@18 Ιουνίου 2014)
δεν ξερετε τιποτα φιλε μα τιποτα...ξερω πατερ    που μου λεει τι θα μου πει ο γιατρος...για τα θαυματα δεν θελω να πω   αλλα ξερω πολλα..


πες μας και εμας τους κοινους θνητους τι ξερεις βρε αγορι μου.


Έγραψε:(tasos41997@18 Ιουνίου 2014)
Να καλωσορίσω όλους τους e-atheists.

Πιάνεται ένα θέμα που έχει απασχολήσει Κέσαρα, Αυγουστίν, Σοφοκλή και άλλους χιλιάδες μεγάλους επιστήμονες και φιλοσόφους και προσπαθείτε να το αναλύσετε λες και είναι το χτεσινό επεισόδιο του breaking bad.

Η θρησκεία είναι από τα λίγα πράγματα που αν σε ρωτήσουν γιατί πιστεύεις μπορείς να πεις επειδή έτσι γουστάρω εκμεταλλευτείτε το όσο μπορείτε.

Αν ένας άνθρωπος έχει έναν φανταστικό φίλος είναι τρελός όταν όλοι έχουμε έναν φανταστικό φίλο είναι θρησκεία.

Μην είστε τόσο περίεργοι δεν χρειάζεται να τα γνωρίζουμε όλα που πάμε και αν υπάρχει Θεός ή όχι σε μερικά χρόνια ίσως το μάθουμε.

Επίσης όταν ο ένας λέει δεν υπάρχει θεός και ο άλλος από κάτω λέει και βέβαια υπάρχει και ο άλλος απαντάει τότε γιατί υπάρχουν οι φτωχοί και τα παιδάκια πεινάνε στην Αφρική;

Αν αυτός που το κάνει την ερώτηση είναι μια φορά ηλίθιος αυτός που θα κάνει "quote" είναι ηλίθιος στο τετράγωνο που κάθισε και του απάντησε

Επίσης θα συμφωνήσω ότι πολλές θρησκείες συν τον χριστιανισμό είναι σεξιστικές & ανατολίτικες.

Υ.Γ εε εσείς οι άθεοι μην χαίρεστε που απαλλαχτήκατε από την θρησκεία από πάνω σας δεν είναι και κανένα μεγάλο κατόρθωμα το ίδιο έχουν κάνει κάτι ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο.


Λοιπον Τασο,

σε ολα τα πραγματα πανω στο κοσμο μπορεις να πεις "πιστευω γιατι ετσι!".Αυτο ομως δεν σε κανει λιγοτερο ανοητο η αφελη.

Επισης καλο θα ηταν να μαθουμε να διαχωριζουμε τις λεξεις.ΑΘΕΟΙ σε αυτο τον πλανητη δεν υπαρχουν πολλοι.Αθεοι ειναι αυτοι που δεν πιστευουν στον Θεο.Ο περισσοτερος κοσμος πιστευει οτι "κατι" μας δημιουργησε(και μονο την τελειωτητα του ανθρωπινου σωματος να δεις δεν γινεται αλλιως) απλα δεν πιστευει σε καμια θρησκεια απο αυτες που εχουμε σε αυτον τον πλανητη.Ονομαζομαστε ΑΘΡΗΣΚΟΙ και οχι αθεοι.Εχουμε αναγνωριστει και απο τα συνταγματα πολλων χωρων αλλα δυστυχως εδω ουτε δουλεια δεν θα βρεις αν δηλωσεις αθρησκος(αλλο κομματι).

Αν εσυ μου πεις "πιστευω οτι η οδοντοβουρτσα μου εχει υπερφυσικες δυναμεις" θα σε θεωρησω το ιδιο ανοητο με αυτον που θα πει "ο θεος με βοηθησε".Δεν σε βοηθησε ο θεος αλλα το πολυ πολυ να σου εδωσε η ιδια η σκεψη του θεου ψυχολογικη δυναμη(μεχρι εκει).

Δεν πρεπει να δινουμε απαλλακτικο βλακειας σε καποιον που ειπε "ειδα θαυμα" απλα και μονο επειδη μιλαει για την Θρησκεια.

Οπως ειπα και πανω τις Θρησκειες τις δημιουργησαμε εμεις οι ιδιοι για να εξηγησουμε τα ανεξηγητα.Τις μετατρεψαμε ομως σε εργαλεια που κινουν τον κοσμο.Πανμπλουτες,παντοδυναμες και σε οτι "αμαρτια" εμπεριεχουν απαλλασσονται λογω "του θεου".

Οι περισσοτερες διαχωριζουν το καλο απο το κακο.Πες μου ομως τωρα μετα απο αυτο ποσο χαζος νοιωθεις???Ποιος μπορει να ξεχωρισει το τι ειναι καλο απο το οτι ειναι κακο??Η ηθικη και οι νομοι.Μερικες φορες ομως αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν.Εκει ειναι που μπαινει στο παιχνιδι η θρησκεια.

Οταν 2 υπερδυναμεις οπως ειναι η ηθικη(εμφυτη κυριως) και οι νομοι δεν μπορουν να σε σταματησουν ερχεται η θρησκεια να το κανει.Διαχωριζεις εναν κοσμο που απο την μητρα της μητερας του ειναι αυθορμητος.Αυτο λεγεται ψυχολογικη φυλακη.

Καλημερα





προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128245 από tasos41997 στις 19 Ιουνίου 2014, 11:06πμ

tasos41997

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 914 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Hannibal@19 Ιουνίου 2014)
Έγραψε:(tasos41997@18 Ιουνίου 2014)
Να καλωσορίσω όλους τους e-atheists.

Πιάνεται ένα θέμα που έχει απασχολήσει Κέσαρα, Αυγουστίν, Σοφοκλή και άλλους χιλιάδες μεγάλους επιστήμονες και φιλοσόφους και προσπαθείτε να το αναλύσετε λες και είναι το χτεσινό επεισόδιο του breaking bad.

Η θρησκεία είναι από τα λίγα πράγματα που αν σε ρωτήσουν γιατί πιστεύεις μπορείς να πεις επειδή έτσι γουστάρω εκμεταλλευτείτε το όσο μπορείτε.

Αν ένας άνθρωπος έχει έναν φανταστικό φίλος είναι τρελός όταν όλοι έχουμε έναν φανταστικό φίλο είναι θρησκεία.

Μην είστε τόσο περίεργοι δεν χρειάζεται να τα γνωρίζουμε όλα που πάμε και αν υπάρχει Θεός ή όχι σε μερικά χρόνια ίσως το μάθουμε.

Επίσης όταν ο ένας λέει δεν υπάρχει θεός και ο άλλος από κάτω λέει και βέβαια υπάρχει και ο άλλος απαντάει τότε γιατί υπάρχουν οι φτωχοί και τα παιδάκια πεινάνε στην Αφρική;

Αν αυτός που το κάνει την ερώτηση είναι μια φορά ηλίθιος αυτός που θα κάνει "quote" είναι ηλίθιος στο τετράγωνο που κάθισε και του απάντησε

Επίσης θα συμφωνήσω ότι πολλές θρησκείες συν τον χριστιανισμό είναι σεξιστικές & ανατολίτικες.

Υ.Γ εε εσείς οι άθεοι μην χαίρεστε που απαλλαχτήκατε από την θρησκεία από πάνω σας δεν είναι και κανένα μεγάλο κατόρθωμα το ίδιο έχουν κάνει κάτι ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο.


Κατάρχας, μικρέ μου τασούλη, δεν έβρησα κανέναν για το τι πιστεύει, για αυτό, δες καλύτερα ποιος είναι ο "ηλίθιος" της παρέας. Δεν έχεις τον λόγο να με χαρακτηρίζεις ούτε ηλίθιο, ούτε e-atheist. Τώρα μπορώ να πιάσω όποιον θέλω. Κέσαρα,Τρύφωνα Σαμαρά, όποιον θέλω εγώ και αυτό είναι το προβλημά μου. Όχι δικό σου. Και πως είναι κατόρθωμα να είσαι άθεος. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.



Απευθύνθηκα προσωπικά σε εσένα;

Πολλοί θεωρούν κατόρθωμα ότι τίναξαν την θρησκεία από πάνω τους και πάνε και το γράφουνε σε forum και προσπαθούν να πείσουν και τους άλλους και όλο αυτό γίνεται διότι φοβούνται να πουν ότι είναι άθεοι ή άθρησκοι στην καθημερινότητα τους μην τους χλευάσουν τουλάχιστον αυτό ισχύει στην Ελλάδα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128246 από tasos41997 στις 19 Ιουνίου 2014, 11:15πμ

tasos41997

Εικονίδιο
μέλος από: 13/12/2010
μηνύματα: 914 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@19 Ιουνίου 2014)
Έγραψε:(kosta@18 Ιουνίου 2014)
δεν ξερετε τιποτα φιλε μα τιποτα...ξερω πατερ    που μου λεει τι θα μου πει ο γιατρος...για τα θαυματα δεν θελω να πω   αλλα ξερω πολλα..


πες μας και εμας τους κοινους θνητους τι ξερεις βρε αγορι μου.


Έγραψε:(tasos41997@18 Ιουνίου 2014)
Να καλωσορίσω όλους τους e-atheists.

Πιάνεται ένα θέμα που έχει απασχολήσει Κέσαρα, Αυγουστίν, Σοφοκλή και άλλους χιλιάδες μεγάλους επιστήμονες και φιλοσόφους και προσπαθείτε να το αναλύσετε λες και είναι το χτεσινό επεισόδιο του breaking bad.

Η θρησκεία είναι από τα λίγα πράγματα που αν σε ρωτήσουν γιατί πιστεύεις μπορείς να πεις επειδή έτσι γουστάρω εκμεταλλευτείτε το όσο μπορείτε.

Αν ένας άνθρωπος έχει έναν φανταστικό φίλος είναι τρελός όταν όλοι έχουμε έναν φανταστικό φίλο είναι θρησκεία.

Μην είστε τόσο περίεργοι δεν χρειάζεται να τα γνωρίζουμε όλα που πάμε και αν υπάρχει Θεός ή όχι σε μερικά χρόνια ίσως το μάθουμε.

Επίσης όταν ο ένας λέει δεν υπάρχει θεός και ο άλλος από κάτω λέει και βέβαια υπάρχει και ο άλλος απαντάει τότε γιατί υπάρχουν οι φτωχοί και τα παιδάκια πεινάνε στην Αφρική;

Αν αυτός που το κάνει την ερώτηση είναι μια φορά ηλίθιος αυτός που θα κάνει "quote" είναι ηλίθιος στο τετράγωνο που κάθισε και του απάντησε

Επίσης θα συμφωνήσω ότι πολλές θρησκείες συν τον χριστιανισμό είναι σεξιστικές & ανατολίτικες.

Υ.Γ εε εσείς οι άθεοι μην χαίρεστε που απαλλαχτήκατε από την θρησκεία από πάνω σας δεν είναι και κανένα μεγάλο κατόρθωμα το ίδιο έχουν κάνει κάτι ακόμα εκατομμύρια άνθρωποι σε παγκόσμιο επίπεδο.


Λοιπον Τασο,

σε ολα τα πραγματα πανω στο κοσμο μπορεις να πεις "πιστευω γιατι ετσι!".Αυτο ομως δεν σε κανει λιγοτερο ανοητο η αφελη.

Επισης καλο θα ηταν να μαθουμε να διαχωριζουμε τις λεξεις.ΑΘΕΟΙ σε αυτο τον πλανητη δεν υπαρχουν πολλοι.Αθεοι ειναι αυτοι που δεν πιστευουν στον Θεο.Ο περισσοτερος κοσμος πιστευει οτι "κατι" μας δημιουργησε(και μονο την τελειωτητα του ανθρωπινου σωματος να δεις δεν γινεται αλλιως) απλα δεν πιστευει σε καμια θρησκεια απο αυτες που εχουμε σε αυτον τον πλανητη.Ονομαζομαστε ΑΘΡΗΣΚΟΙ και οχι αθεοι.Εχουμε αναγνωριστει και απο τα συνταγματα πολλων χωρων αλλα δυστυχως εδω ουτε δουλεια δεν θα βρεις αν δηλωσεις αθρησκος(αλλο κομματι).

Αν εσυ μου πεις "πιστευω οτι η οδοντοβουρτσα μου εχει υπερφυσικες δυναμεις" θα σε θεωρησω το ιδιο ανοητο με αυτον που θα πει "ο θεος με βοηθησε".Δεν σε βοηθησε ο θεος αλλα το πολυ πολυ να σου εδωσε η ιδια η σκεψη του θεου ψυχολογικη δυναμη(μεχρι εκει).

Δεν πρεπει να δινουμε απαλλακτικο βλακειας σε καποιον που ειπε "ειδα θαυμα" απλα και μονο επειδη μιλαει για την Θρησκεια.

Οπως ειπα και πανω τις Θρησκειες τις δημιουργησαμε εμεις οι ιδιοι για να εξηγησουμε τα ανεξηγητα.Τις μετατρεψαμε ομως σε εργαλεια που κινουν τον κοσμο.Πανμπλουτες,παντοδυναμες και σε οτι "αμαρτια" εμπεριεχουν απαλλασσονται λογω "του θεου".

Οι περισσοτερες διαχωριζουν το καλο απο το κακο.Πες μου ομως τωρα μετα απο αυτο ποσο χαζος νοιωθεις???Ποιος μπορει να ξεχωρισει το τι ειναι καλο απο το οτι ειναι κακο??Η ηθικη και οι νομοι.Μερικες φορες ομως αυτα τα 2 δεν συμβαδιζουν.Εκει ειναι που μπαινει στο παιχνιδι η θρησκεια.

Οταν 2 υπερδυναμεις οπως ειναι η ηθικη(εμφυτη κυριως) και οι νομοι δεν μπορουν να σε σταματησουν ερχεται η θρησκεια να το κανει.Διαχωριζεις εναν κοσμο που απο την μητρα της μητερας του ειναι αυθορμητος.Αυτο λεγεται ψυχολογικη φυλακη.

Καλημερα








Μίλησα για τους άθεους και όχι τους άθρησκους και εννοείτε ότι ξέρω ότι έχει μεγάλη διαφορά.

Όταν λες ότι κάτι μας δημιούργησε ότι έμμεσα δηλώσεις άθρησκος και όχι άθεος.
Από την στιγμή που δημιουργήθηκες από κάτι ανώτερο από εσένα δηλαδή από κάποια θεότητα δηλώνεις άθρησκος.

"Αν δηλώσεις άθεος ούτε δουλειά θα βρεις" δεν ισχύει αυτό που λες πέρα ότι είναι παράνομο. Σε πόσες συνεντεύξεις που έχεις πάει σε έχουν ρωτήσει αν είσαι άθεος;

Επίσης και εμείς έχουμε στο σύνταγμα μας την ανεξιθρησκεία και πιστεύω δεν ξέρεις ούτε καν σε ποιο άρθρο βρίσκεται μην πω ότι δεν ξέρεις ούτε πότε έγινε πρώτη φορά λόγος για ανεξιθρησκεία.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login