Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Η άφιξη του πρώτου 8086 σπίτι.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?

Σελ. 4
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #128308 από jimmy2 στις 20 Ιουνίου 2014, 11:41μμ

jimmy2

μέλος από: 20/5/2014
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Ναι, εγώ πιστεύω στον Θεό και τον Χριστιανισμό. Γενικά κατά τη γνώμη μου ο άνθρωπος από την αρχή δημιούργησε την έννοια του Θεού προκειμένου να δικαολογήσει κάποια καιρικά φαινόμενα καθώς και την δημιουργία του κόσμου. Επίσης ένας άλλος σημαντικός λόγος ήταν να νιώθει πως κάποιος υπερδύναμος τον προστατεύει. Πιστεύω πως ο Χριστός υπήρξε (άλλωστε είναι και ιστορικό γεγονός).Παρόλ'αυτά κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τον τρόπο που ήρθε στον κόσμο. Γενικά, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα αφού δεν ζήσαμε την συγκεκριμένη εποχή. Όμως κάποιοι άνθρωποι, προκειμένου να κάνουν κι άλλον κόσμο να πιστέψει στην θρησκεία τους "έχουν δημιουργήσει κάποια θαύματα" π.χ. μονο ο δικός μας αρχιεπίσκοπος έχει πρόσβαση εκεί που πάνε να πάρουν το "άγιο φως". Μια φορά είπε να πάει ο αριεπίσκπος της Αρμενία και δεν δέχτηκε ο δικός μας...λες και ο Θεός κάνει το θαύμα μόνο σε αυτόν. Τέλος πάντων, και να μην υπάρχει εμένα δεν με νοιάζει. Με βοηθάει και μου δίνει δύναμη. Σκέφτομαι πως είναι δίπλα μου και με βοηθάει(μην κοροιδέψει κανείς).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128364 από M1k3y στις 23 Ιουνίου 2014, 2:13μμ

M1k3y

Εικονίδιο
μέλος από: 29/12/2010
μηνύματα: 846 αποδεκτές 0
"Δεν γνωρίζω αν υπάρχει Θεός, αλλά για την υπόληψή του, θα ήταν καλύτερα αν δεν υπάρχει."

Jules Renard, 1864-1910
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #128461 από herc11 στις 26 Ιουνίου 2014, 5:43πμ

herc11

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Καλησπερα ειμαι 17 χρονων και δεν πιστευω σε καμια θρησκεια και σε κανενα θεο. Πιστευω οτι οι θρησκειες περιοριζουν τους ανθρωπους και ολες ειναι ρατσιστικες. Δεν υπαρχει ισοτητα στις θρησκειες και ολες αποσκοπουν πλεον στο κερδος. Οσοι παραπανω λετε για θαυματα, για σατανιστες, δαιμονισμενους κ.τ.λ.π. πιστευω πως ολα αυτα ειναι μαλακιες και αναρωτιεμαι πως τοσοι πολλοι ανθρωποι ειναι προσκολημενοι με τις θρησκειες τους και δεν μπορουν να δουν καθαρα και να συνειδητοποιησουν τι συμβαινει.

Επιπλεον, πιστευω οτι καποιοι νεοι ειναι τοσο πορομενοι με τις θρησκειες τους και την βαζουν πανω απο ολα εξαιτιας των γονιων αλλα και των παππουδων, γιαγιαδων, οι οποιοι ειναι θρησκοληπτοι και πολλοι χωρις να εχουν τετοια προθεση , φοβιζουν τα παιδια απο μικρη ηλικια με θεματα θρησκειας και μεγαλωνοντας αυτα βαζουν την θρησκεια τους πανω απο ολα.

     Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130822 από nerdy στις 19 Οκτωβρίου 2014, 8:31μμ

nerdy

Εικονίδιο
μέλος από: 19/10/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
δεν πιστευω στον θεο διοτι αν και ιστορικα ειναι αποδεδειγμενο οτι υπηρξε θεωρω πως ειναι μια τελειως υπερβολικη εικονα αυτη που εχουμε στο μυαλο μας για τον θεο στον χριστιανισμο... οι ανθρωποι πιστευουν γιατι απο την φυση τους εχουν αναγκη να πιστεψουν σε κατι ανωτερο απο αυτους πρεπει να εχουν κατι να φοβουνται για να κανουν το "σωστο" και να ειναι καλυτεροι ανθρωποι. Εγω δεν εχω την αναγκη να πιστεψω σαυτο το σημιουργημα-στηριγμα του ανθρωπου. Χωρις να θελω να γινω απολυτη καποια στιμη της ζωης μου δεν αποκλυω να ξεπεσω σαυτην την αναγκη απο αδυναμια...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130850 από Koukos στις 23 Οκτωβρίου 2014, 10:38μμ

Koukos

Εικονίδιο
μέλος από: 4/8/2014
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Warriorssagrinio , επαθα πλακα με το φιλαρακι
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130851 από BabisSougias στις 23 Οκτωβρίου 2014, 11:47μμ

BabisSougias

Εικονίδιο
μέλος από: 14/9/2014
μηνύματα: 104 αποδεκτές 0
Πιστευα , αλλα επαψα, γιατι μελετησα βιολογια και φυσικη ! τα παντα εχουν εξηγηση , ολη η λειτουργια του συμπαντος , ειναι ενας μηχανισμος σε απολυτη ισσοροπια! μια διευκρινηση , οι σατανιστες δεν ειναι αυτοι που κανουν θυσιες λατευουν το σατανα και τα λοιπα, η καθολικη εκκλησια ονομασε τους επιστημονες shaitan ---> εχθρος στα εβραικα , και ετσι shaitan--->shatan--->shatanist , αρα ναι ειμαι σατανιστης γιατι υποστηριζω τις επιστημες , και οχι την τυφλη υπακοη στο τιποτα! προσφατα διαβασα ενα αρθρο , οτι ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει και εγω θα μπορουσα να πω οτι υπαρχει μια τσαγιερα με μαγικες ιδιοτητες που περιπλανιεται και δε μπορει κανεις να την εντοπισει ειναι πανω κατω το ιδιο πραγμα , ολες οι θρησκειες θετουν ορια στον ανθρωπο , ψυχικα και σωματικα ! Και αυτο ειναι μεγα λαθος ! απλα ειναι η αρχεγονη αναγκη του ανθρωπου να ξερει οτι παντα μπορει να ελπιζει σε κατι με ανωτερη δυναμη , αλλα οτι υπαρχει παιδια , ειναι προιον χημειας και βιολογιας , και η αλληλεπιδραση μεταξυ τους ειναι προιον φυσικης! τοσο απλα τα πραγματα, αυτη ειναι η αποψη μου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #130913 από johnny_95uru στις 29 Οκτωβρίου 2014, 3:52πμ

johnny_95uru

Εικονίδιο
μέλος από: 7/2/2011
μηνύματα: 59 αποδεκτές 0
Για να τελειώνουμε:
https://www.youtube.com/watch?v=-oUWLntHyDg

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #144762 από Bruh στις 19 Μαρτίου 2020, 5:13μμ

Bruh

Εικονίδιο
μέλος από: 19/3/2020
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Εγώ πιστεύω στον Θεό αλλά όχι στην εκκλησίσια. Πιστεύω πως κάποιοι πιστεύουν στον Θεό όχι επειδή τον νιώθουν αλλά επειδή τον φοβούνται η ζητάνε στις προσευχές για συμφέρον τους. Εγώ απλώς πιστεύω με δικό μου τρόπο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #145883 από Konstantinos •_• στις 29 Ιανουαρίου 2021, 3:03μμ

Konstantinos •_•

Εικονίδιο
μέλος από: 29/1/2021
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Το αν πιστεύει κανείς στον Θεό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός και δεν θα έπρεπε να θεωρείται μαλακία η πίστη ούτε η μη πιστή στο θείο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #145888 από lida στις 31 Ιανουαρίου 2021, 6:02πμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
Στον 21ο αιωνα ζουμε. Δεν θα πιστευουμε σε παραμυθακια που γραφηκαν πριν χιλιαδες χρονια.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login