Στείλε λεφτά στο ftou.gr
H Δημοκρατία σου δίνει το δικαίωμα να πεις αυτό που σκέφτεσαι, ακόμα κι όταν δεν είσαι σε θέση να σκέφτεσαι!
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα??

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #134156 από Dieftharmenos στις 29 Ιουνίου 2015, 2:56μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Τι λετε???Εγω το ψηνω στο οχι...να εξηγησω το σκεπτικο μου.

Συμφωνα με το ΔΝΤ,ακομα και περυσι που ειχαμε πλεονασμα(δημιουργηθηκε γιατι το κρατος σταματησε να πληρωνει καποιες απο τις εσωτερικες υποχρεωσεις) οι προβλεψεις ηταν ηδη εκτος κατα 7.7% του ΑΕΠ.Αυτο σημαινει οτι το 2022 θα ειναι 25% κατι που σημαινει 50 δις ζημια.Προφανως,κουρεμα η καινουργιο πακετο(καινουργια μετρα σαν να λεμε).Με ανεργεια 40% εγω στην Ελλαδα δεν μενω.Προτιμω να επανεκκινησω την οικονομια και ας πεινασω στην αρχη.Λες και χορτασαμε 5 χρονια.Μισθος 200 ευρω ενω στο τελος του μηνα πληρωνεις 700.

Εσεις πως το βλεπετε???Εχετε διαθεση να ρισκαρετε???
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #134158 από TheGodfather στις 29 Ιουνίου 2015, 3:04μμ

TheGodfather

Εικονίδιο
μέλος από: 5/3/2015
μηνύματα: 29 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

ΟΧΙ και παλι οχι... φτανει πια. Πρεπει να το ρισκαρουμε.. θα ειναι δυσκολα στην αρχη αλλα μετα θα ερθει η αναπτυξη και μονη μας θα τα καταφερουμε δεν χρειαζομαστε καμια Ευρωπη να μας διαταζει και αν κυριαρχησει το ναι πιστευω θα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα... Αν δεν ρισκαρεις τοτε δεν θα μαθεις ποτε και θα συμβιβαστεις με τα χειροτερα. Το θαυμα θα ερθει αν ρισκαρουμε!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134185 από aglina στις 30 Ιουνίου 2015, 10:20μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Από ότι ακούω ακούω όχι στο δημοψήφισμα = με δραχμή. .. άρα Ναι στην δραχμή? Και αν πω Ναι στην δραχμή δεν θα γίνει πάλι το ίδιο? Δηλαδή μείωση των μισθών? Αφού τα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ θα ακριβινουν? ? Κ ΚΑΛ θα μ πεις πως δεν θα αγοράσετε θα αγοράσεις τα εισαγόμενα (που λογικά θα ακριβονουν) κ τα ελληνικά δεν θα ακριβινουν αφού οι πρώτες ύλες είναι δεν είναι ελληνικές? ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134186 από nonreligius στις 30 Ιουνίου 2015, 11:34μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(aglina@30 Ιουνίου 2015)
Από ότι ακούω ακούω όχι στο δημοψήφισμα = με δραχμή. .. άρα Ναι στην δραχμή? Και αν πω Ναι στην δραχμή δεν θα γίνει πάλι το ίδιο? Δηλαδή μείωση των μισθών? Αφού τα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ θα ακριβινουν? ? Κ ΚΑΛ θα μ πεις πως δεν θα αγοράσετε θα αγοράσεις τα εισαγόμενα (που λογικά θα ακριβονουν) κ τα ελληνικά δεν θα ακριβινουν αφού οι πρώτες ύλες είναι δεν είναι ελληνικές? ?


Κατά τη γνώμη μου η διαφορά θα είναι μεγάλη. Αν γυρίσουμε στη δραχμή, τα λεφτά (όσοι έχουνε) θα υποτιμηθούν στο 30%, 40% ή και 50%. Πιστεύω ότι δεν αξίζει η δραχμή, διότι θα φέρει μόνο εξαθλίωση, όχι ότι τώρα δεν έχουμε δηλαδή. Απλώς αν τα πράγματα ξεφύγουν μπορεί να εκδηλωθούν ακραίες καταστάσεις, ακόμη και εμφύλιος...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134191 από Dieftharmenos στις 01 Ιουλίου 2015, 4:39πμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Έγραψε:(aglina@30 Ιουνίου 2015)
Από ότι ακούω ακούω όχι στο δημοψήφισμα = με δραχμή. .. άρα Ναι στην δραχμή? Και αν πω Ναι στην δραχμή δεν θα γίνει πάλι το ίδιο? Δηλαδή μείωση των μισθών? Αφού τα προϊόντα στα σούπερ μάρκετ θα ακριβινουν? ? Κ ΚΑΛ θα μ πεις πως δεν θα αγοράσετε θα αγοράσεις τα εισαγόμενα (που λογικά θα ακριβονουν) κ τα ελληνικά δεν θα ακριβινουν αφού οι πρώτες ύλες είναι δεν είναι ελληνικές? ?


Χμμμ και εδω ερχεται η Ελληνικη τηλεοραση.Το ΟΧΙ δεν σημαινει δραχμη απαραιτητα.Το ειπε και ο Σοιμπλε σημερα(οπως και προχθες ειπε οτι σημαινει δραχμη).Στην Ευρωπη υπαρχει μια συγχηση και ειναι λογικο.Δεν μπορεις ομως να πεταξεις ετσι μια χωρα απο το Ευρω.Βασικα δεν υπαρχει νομοθεσια για να το κανει αυτο.Το κοστος οχι μονο για την Ευρωπη αλλα και για την παγκοσμια οικονομια θα ειναι ανυπολογιστο.Επισης,η γεοπολιτικη θεση της Ελλαδας ειναι πολυ σημαντικη για να την ρισκαρεις.Στην Ευρωπη την Ρωσσια την φοβουνται πολυ για να αφησουν ενα κρατος να φυγει απο την "αγκαλια" της.Το ΟΧΙ πιο πιθανο ειναι να λειτουργησει ως διαπραγματευτικο μεσω παρα ως εξοδος απο το ευρω.

Δεν ξερω αν το εχετε καταλαβει αλλα δεν προκειται να βρουμε ποτε δουλεια.Με 9δις υφεσιακα μετρα η ανεργεια θα παει στα υψη και οπως εγραψα και παραπανω δεν τελειωσαμε εδω.Υπαρχουν και 50δις που συμφωνα με το IMF θα εχουν χαθει μεχρι το 2022 που θα πρεπει απο καπου να τα παρουμε.

Εγω κατω απο αυτες τις συνθηκες δεν μενω στην Ελλαδα.Τελειωνω τις σπουδες και ξεκουμπιζομαι και αφηνω ολους τους υπολοιπους να κλαινε με τις επιλογες τους.Μου δωθηκε ευτυχως μια ευκαιρια να πω φτανει πια.Θα το κανω.

ΥΓ.Καλα για εμφυλιους δεν το συζητω...δεν ειμαστε στο 1945.Ηρεμια...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134192 από aglina στις 01 Ιουλίου 2015, 8:22πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
οι μπορεί να μην είναι 100% σίγουρο για δραχμή αν όμως γίνει? Τότε τι κάνουμε? Οι υπάλληλοι στις τράπεζες έχουν αρχίσει ήδη εκπαίδευση στην δραχμή
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134194 από nonreligius στις 01 Ιουλίου 2015, 9:53πμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Dieftharmenos έχεις δίκιο ότι με το € δεν υπάρχει ελπίδα. Απλώς άπαξ και γυρίσουμε στη δραχμή θα είναι πολύ πιο δύσκολα τα πράγματα.
Ναι, έχεις δίκιο ότι αν φύγουμε η οικονομία θα περάσει κρίση, αλλά οι συνέπειες δεν νομίζω να είναι και ανυπολόγιστες. Οι Ευρωπαίοι ήδη έχουν plan b ώστε να μας διώξουν με το μικρότερο δυνατό κόστος. Το ότι το είπε ο Σόιμπλε δεν πάει να πει ότι δεν θα αλλάξει γνώμη.

Aglina όχι δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Τα πράγματα είναι ρευστά. Αυτό με τους υπαλλήλους πιστεύω ότι υπερβάλεις, μπορεί σε ελάχιστες τράπεζες να το κάνουν αλλά είναι κίνηση πανικού.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134196 από aglina στις 01 Ιουλίου 2015, 11:35πμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις τράπεζες αυτο. Απλά ο θείος Μ που δουλεύει σε τράπεζα είχε άδεια κ του την έκοψαν να γυρίσει για εκπαίδευση. Κ εγώ πιστεύω πως είναι κίνηση πανικού!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134198 από ScandalousAngel στις 01 Ιουλίου 2015, 11:55πμ

ScandalousAngel

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2012
μηνύματα: 268 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Dieftharmenos@01 Ιουλίου 2015)

Το κοστος οχι μονο για την Ευρωπη αλλα και για την παγκοσμια οικονομια θα ειναι ανυπολογιστο.


Κοιτα η Ελλαδα συμβαλλει μονο στο 2% του ΑΕΠ της ευρωπης, ενω 0.4 % στην παγκοσμια οικονομια. Ηδη οι ξενες εφημεριδες κανουν προπαγανδα οτι και να φυγει η Ελλαδα δεν μας νοιαζει. Νοιαζει ομως εμας γιατι ουτε εισαγωγες θα εχουμε και η χωρα μας θα ειναι ευαλλωτη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #134203 από nonreligius στις 01 Ιουλίου 2015, 1:32μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Έγραψε:(ScandalousAngel@01 Ιουλίου 2015)
Ηδη οι ξενες εφημεριδες κανουν προπαγανδα οτι και να φυγει η Ελλαδα δεν μας νοιαζει. Νοιαζει ομως εμας γιατι ουτε εισαγωγες θα εχουμε και η χωρα μας θα ειναι ευαλλωτη.


Κάνουν προπαγάνδα διότι κατά βάθος είναι τρομοκρατημένοι. Πιστεύω ότι plan b υπάρχει, αλλά πιο πολύ τους συμφέρει να μείνουμε. Η ζημιά θα είναι μεγάλη για αυτούς, αλλά πολύ περισσότερο για εμάς. Οπότε, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ρισκάρουμε.
Δεν θα μου άρεσε για παράδειγμα να πηγαίνω στο Super Market με το δελτίο. Θα ήταν τραγικό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login