Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η επιτυχία να μη σου παίρνει τα μυαλά, ούτε η αποτυχία να μη σου πλακώνει την καρδιά.
Κυριακή, 5 Μαΐου

Εκτρωσεις ...η σφαγες 250.000 αμαχων ....

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #35737 από ZOGRAFOS στις 05 Αυγούστου 2006, 1:17μμ

ZOGRAFOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/8/2006
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Τι γνωμη εχεις για της 250.000 εκτρωσεις ,μονο στην ελλαδα καθε χρονο???


Μια μικρη ενημερωση!Έκτρωση είναι ο τερματισμός μιας αγέννητης ζωής. Είναι γνωστή και ως άμβλωση, μια ονομασία που δίδεται για την «προκλητή απόρριψη του εμβρύου» από τη μήτρα της μητέρας του. 'Aραγε, το έμβρυο είναι προσωπικότητα; Αν, ναι, τότε – στην κρίση πολλών – η προσχεδιασμένη έκτρωση είναι μια εγκληματική ενέργεια.

Στην περίπτωση που το έμβρυο δεν είναι πρόσωπο, τότε η έκτρωση είναι κάτι λιγότερο( από έγκλημα. Τα στοιχεία μας λένε ότι το 10% των εκτρώσεων γίνονται μετά τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης, κάτι που πολλοί γιατροί αρνούνται να κάνουν, διότι το σκότωμα του εμβρύου είναι πολύ ξεκάθαρο».

Αυτή η άποψη, των πολλών γιατρών, έχει τις ρίζες της βαθιά και στον αρχαίο, ακόμα, κόσμο.

Βλέπουμε ότι ο Ασσυριακός νόμος – μεταξύ 1450 π.Χ. και 1250 π.Χ. – σε περίπτωση προσχεδιασμένης έκτρωσης, όριζε ως ποινή το θάνατο με βασανιστήρια. Η φανερή αντίθεση προς την έκτρωση _στη Ρωμαϊκή εποχή – ξεκίνησε από τον μεγαλύτερο Ρωμαίο ρήτορα, τον Κικέρωνα. Σε λόγο του που εκφώνησε το 15 π.Χ. ο Κικέρων αναφέρεται σε μια γυναίκα, από τη Μαλεσία, που έκανε έκτρωση και γι αυτό, εκτελέστηκε. Ο ίδιος συμφωνούσε με την εκτέλεση και καταδίκαζε την ηθική χαλαρότητα των ημερών του.

Ο Φαβορίνος (80-150μ.Χ.) μίλησε για την έκτρωση σαν μόλις λιγότερο εγκληματική πράξη από εκείνη της έκθεσης των βρεφών, ενώ ο Σωρανός, ο μεγάλος γιατρός γυναικολόγος την εποχή του Τραϊανού (998-117μ.Χ.), είπε ότι μερικοί από τους σύγχρονους του, υποστήριζαν ότι η έκτρωση δεν ήταν ποτέ σωστή. Ναι, οι εκτρώσεις ήταν πολύ γνωστές στην αρχαιότητα. Αναφορά γι αυτές κάνουν και ο Αριστοτέλης, ο Πλάτωνας, αλλά και ο Ιπποκράτης στον «όρκο του» για τους γιατρούς – που ισχύει μέχρι και σήμερα – αφού συμπεριέλαβε τη φράση «Δεν θα δώσω σε έγκυο γυναίκα φαρμάκι για να την κάνω να αποβάλει»

Και ο κώδικας του Χαμουραμπί (1728 π.Χ.) νομοθετεί εναντίον των εκτρώσεων. Στην πατρίδα μας Ελλάδα – σήμερα -, σύμφωνα με τον Ποινικό κώδικα, η γυναίκα που «αποκτείνει εκ προθέσεως, ή επιτρέπει εις άλλον να πράξει τούτο», τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι τριών χρόνων. Σ’ αυτόν που επιφέρει το θάνατο του εμβρύου, η ποινή είναι φυλάκιση έξι μηνών έως πέντε χρόνων. Σ’ εκείνον όμως που ενεργεί κατά συνήθειαν εκτρώσεις, η ποινή αγγίζει και τα δέκα χρόνια. Και όλα αυτά, έως το έτος 1986, όπου με τον Νόμο 1609, οι εκτρώσεις είναι πλέον νόμιμες και γίνονται και με έξοδα του Κράτους!

Η Βιβλική άποψη

Η σύλληψη του εμβρύου, επανειλημμένα, αναγνωρίζεται από την Αγία Γραφή σαν δώρο του Θεού (Γένεση δ΄1, κθ΄ 31, Ρουθ δ΄ 13) και ο Δαυίδ στον Ψαλμό κβ΄ 10 λέει: «εκ κοιλίας της μητρός μου συ είσαι ο Θεός μου». άρα και ως έμβρυο ο Δαυίδ ήταν στα χέρια του Θεού και αναγνωρίζονταν απ’ αυτόν ως ύπαρξη ζωντανή. Επίσης ο Ησαΐας, στο ομώνυμο βιβλίο του κεφ. μθ΄ 1, γράφει τα εξής: «Ο Κύριος με εκάλεσεν εκ κοιλίας, εκ των σπλάχνων της μητρός μου ανέφερε το όνομά μου». Βλέπουμε λοιπόν ότι ο Θεός αναμειγνύεται ενεργητικά στην διαμόρφωση του εμβρύου και το βλέπουμε αυτό στον Ψαλμό ρλθ΄ που μεταξύ άλλων, γράφει: «Διότι συ εμόρφωσας τους νεφρούς μου, με περιτύλιξας εν τη κοιλία της μητρός μου» (εδάφιο 13). «Το αδιαμόρφωτον του σώματός μου είδον οι οφθαλμοί σου» (εδάφιο 16). Έτσι, λοιπόν, αφού από τη στιγμή της συλλήψεώς μας στη μήτρα της μητέρας μας, γινόμαστε πλέον ένας ζωντανός οργανισμός, η απόφαση να μας αποβάλουν είναι πέρα για πέρα δολοφονία και μάλιστα εκ προμελέτης, άξια κάθε καταδίκης. Πολλοί από τους πρώτους Χριστιανούς στα συγγράμματά τους καταδίκασαν την έκτρωση ως δολοφονία και ως πράξη καταδικαστέα από τον Θεό.

Το Έμβρυο

Κάθε έμβρυο είναι ανθρώπινη ζωή – όπως γράφει κάποιος - , και αντιπροσωπεύει μια δυνατότητα για σχηματισμό προσωπικότητας ήδη από πολύ νωρίς στην πρόοδο της εξέλιξης, περίπου από την πρώτη εβδομάδα. Από αυτό το πρώιμο στάδιο είναι μια ενδεχόμενα υπαρκτή, προσωπικότητα, και την όγδοη περίπου εβδομάδα και μετά, έχει αναγνωρίσιμη ανεξαρτησία, όπως εμφαίνεται από την κυκλοφορία του και τη δραστηριότητά του εγκεφάλου. Είναι καθ’ οδόν για την ολοκλήρωση της προσωπικότητας.

Η Εκτέλεση της Δολοφονίας

Στην Ελλάδα οι πιο πολλοί γιατροί χρησιμοποιούν την «Αναρρόφηση υπό νάρκωση», όπου προηγείται διαστολή του τραχήλου της μήτρας, για να χρησιμοποιηθεί αναρροφητήρας.

Στη συνέχεια ακολουθεί αποκόλληση, απόξεση κι αναρρόφηση του «περιεχομένου»(!) της μήτρας. Αυτή η μέθοδος, γνωστή ως D+E, κάνει το έμβρυο «λιανό», και όταν η εγκυμοσύνη είναι κάπως προχωρημένη, ο γιατρός χρησιμοποιεί ειδικά εργαλεία για να τσακίσει, (ω, Θεέ μου!!!) τα κοκαλάκια και το κρανίο του μωρού, ούτως ώστε να μπορέσει να αναρροφηθεί από την «ηλεκτρική του σκούπα».

Οι γιατροί όμως, της «παλιάς σχολής», έχουν άλλη μέθοδο έκτρωσης, που γίνεται με διαστολή του τραχήλου της μήτρας και «Απόξεση του περιεχομένου». Αυτή η μέθοδος προϋποθέτει πείρα και δεξιοτεχνία. Για όσους έχουν ατσάλινα νεύρα, στη μέθοδο εκτρώσεως D+E, ο γιατρός(!) κόβει το σωματάκι του εμβρύου σε κομμάτια με ένα αιχμηρό νυστέρι, αρχίζοντας από το κεφάλι κλπ. Μάλιστα, συνιστάται αυτοψία στα κομμάτια, για να διαπιστωθεί μήπως «ξεχάστηκε» κανένα μέσα στη μήτρα της γυναίκας. Σε κάποια περίπτωση, όταν ο γιατρός βιντεοσκοπούσε την προσπάθεια αυτή, με έκπληξη είδε ότι το έμβρυο, όσο το νυστέρι το πλησίαζε, άλλο τόσο αυτό...απομακρυνόταν! Ναι, αισθανόταν τον κίνδυνο και αυτό ανάγκασε τον νεαρό γιατρό να πει ότι δεν θα ξανακάνει στη ζωή του ποτέ πια μια τέτοια τρομερή πράξη.



Αυτααααα.......



Φιλικα!
προφίλάλλα...
4
Μήνυμα #35740 από kUrt CoBaIn στις 05 Αυγούστου 2006, 4:28μμ

kUrt CoBaIn

Εικονίδιο
μέλος από: 21/7/2006
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

τι ήταν αυτό τώρα μεσημεριάτικα? ανατρίχιασα ρε!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35741 από kUrt CoBaIn στις 05 Αυγούστου 2006, 4:29μμ

kUrt CoBaIn

Εικονίδιο
μέλος από: 21/7/2006
μηνύματα: 38 αποδεκτές 0
συγκεκριμένα με τις 3 τελευταίες παραγράφους.......
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35742 από deathsinger... στις 05 Αυγούστου 2006, 6:09μμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Με συνγχωρείς λίγο.....εξεκιουσεμι......ξέρεις τι θα γινόταν αν δεν είχαμε 250,000 εκτρώσεις τον χρόνο? (αν θες δώσε μας πηγε΄ς έγκυρες για το νούμερο γιατι το βρίσκω κάπως υπερβολικο)......θα σου πω εγώ....οι Ελλάδα μέσα σε 5 χρόνια θα είχε 1,250,000 επιπλέον κατοίκους....εδώ και με 10,000,000 που έχει τώρα ασφυκτια.....αν ο άλλος δεν θέλει να κάνει παιδί έιναι δικό του πρόβλημα....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35743 από ZOGRAFOS στις 06 Αυγούστου 2006, 4:24πμ

ZOGRAFOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/8/2006
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
Αγαπητε   deathsinger ...καλα τα λες αλλα ..οποιος ομως δεν θελει να κανει παιδι δεν κανει ...τι ενωο,π.χ απλα εγω ειμαι 32 χρονων εχω 3 παιδια δεν εχω χρισημοποιηση ποτε μου προφυλακτικο με την γυναικα μου και εχω κανει τα παιδια γιατι το ηθελα και οχι καταλαθος η γιατι ετσι προεκηψε,απλα προσεχα δεν ειναι και τοσο δυσκολο.....θα μπορουσαν αυτοι που δεν γουσταρουν η δεν θελουν να κανουν παιδια για καποιο λογο ,να προσεχουν λιγο ....λιγο οσο παταει η γατα.

Οσο για τους αριθμους που αναφερωμε ειναι απολυτα εγκυροτατοι "μπορεις να το ψαξεις αν θελεις "

ΕΕΕΕΕ οχι και ασφυκτια ,μαλον σε αλλη χωρα ζεις,αφου ετσι πως παμε σε λιγα χρονια εξετειας της γηρανσης του πλυθυσμου δεν θα μπορουν να πλυρωθουν οι συνταξεις....Ασ ειναι καλα η μεταναστες........

φιλικα!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35748 από deathsinger... στις 06 Αυγούστου 2006, 10:34πμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Ναι να προσέχουν αλλά εσύ ο ίδιος είπες οτι δεν χρησιμοποιείς ποτέ σου προφυλακτικό με την γυναίκα σου...δεν είναι πολύ δύσκολο να έχεις μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...το πιο έυκολο πράγμα στον κόσμο είναι....στον καθένα μπορεί να τύχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...και να σου πω και κάτι....καλήτερα να κάνεις έκτρωση παρά να φέρεις ένα παιδί "καταλάθος" στον κόσμο....αν δεν έχεις λεφτά να το μεγαλώσεις? αν ζεις σε τσαντίρι? δεν ξέρω....καλύτερα να παίρνουμε ΟΛΟΙ προφυλάξεις....είτε πάμε με την γυναίκα μας είτε με οποιαδήποτε άλλη....όσο για τον πλυθησμό της Ελλάδας μιας και πιάσαμε το θέμα....να ξέρεις οτι και 2,000,000 αν μείνουμε το ίδιο μας κάνει...μην ξεχνάς οτι το 1830 (επί Καποδίστρια) ο πλυθησμος της ΕΛλάδας ήταν 1,700,000 και μια χαρά τα καταφέραμε να πάρουμε πίσω 80,000 τετραγωνικά χιλιόμετρα χαμένων εδαφών...και χωρίς τα περίεργα όπλα που έχουμε σήμερα...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35753 από ZOGRAFOS στις 06 Αυγούστου 2006, 11:30πμ

ZOGRAFOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/8/2006
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
ναι αλλα εγω κανω σεξ χωρις να χρησιμοποιω προφυλακτικο 13 χρονια γαμου,για πες μου γιατι δεν προεκυψε εγκυμοσυνη???Και σου λεω οτι ειμαι πολυ καρπερος ...μπαμ και κατω



επομενος δεν υπαρχει καταλαθος,αλλα μονο ανευθηνοτητα και ελιψη ενημερωσης ,για το τι παθενει απο εστω και μονο μια εκτρωση το σωμα και η ψυχη μιας γυναικας......οσο για τα Αν δεν εχεις λευτα να το μεγαλωσεις...και Αν .....και    αν......ειναι απλα δικαιολογιες και υπευκφυγες .....γιατι τωρα τελευταια φοριεται πολυ το γνωστο""πανω απ" ολλα εγω να περναω καλα".....τι και αν δολοφονο ενα μικρο πλασματακι για να το πετυχω .....πανω απ' ολα ΕΓΩ!!!!

Το κουτι της πανδωρας ...για τον......πολιτισμο μας ανοιξε...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35761 από deathsinger... στις 06 Αυγούστου 2006, 5:44μμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Ρε φίλε....εισαι πολύ καρπερός...μπαμ και κάτω όπως λες...να ρωτήσω κάτι? Αν είναι έτσι.........τρεις φορές το έχεις κάνει με την γυναίκα σου?????? ο καλύτερος είσαι...μπαμ και κάτω.....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35762 από ZOGRAFOS στις 06 Αυγούστου 2006, 6:56μμ

ZOGRAFOS

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 5/8/2006
μηνύματα: 12 αποδεκτές 0
ελα βρε κανεις οτι δεν καταλαβενεις ,τοσο δυσκολο ειναι να χ...ης   απεξω.....αν και δεν λεω μεσα εχει αλλη γλυκα.....αλλα τι να κανουμε δεν θελω να εχω 20 παιδια μου φτανουν 3......
προφίλάλλα...
Μήνυμα #35774 από deathsinger... στις 07 Αυγούστου 2006, 1:38πμ

deathsinger...

μέλος από: 5/7/2006
μηνύματα: 432 αποδεκτές 0
Ζωγράφε....σαν "ψαγμένος" με εκτρώσεις και έτσι που είσαι...μάθε οτι αυτά που λέει ο akatanomastos...τα λένε όλοι οι επιστήμονες του κόσμου και πάνω απόλα η κοινή λογική...ξέρεις πόσα εκατομύρια σπέρματα εκρίνονται από τα λιπαντικά υγρά (προσπερματικά) που εκρίνει το πέος? τι μου λες τώρα...
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login