Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Έρωτά μου τοκογλύφε, γλύφε το κορμί μου γλύφε.
Τρίτη, 7 Μαΐου

Στρατός και απαλλαγή

Σελ. 3
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #81746 από Bluejack στις 10 Ιουλίου 2011, 7:54μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Δεν θα το κάνω.. γιατί φοβάμαι. Συμφωνώ νίκο.
Συμφωνώ σε μερικά απο αυτά που είπες αλλα διαφωνώ σε άλλα τόσα που φυσικά είναι άποψη σου.
Τέλος πάντων, εχω πολλα επιχειρήματα αλλά βαριέμαι τώρα να τα γράψω.
Δεν γουστάρω τον στρατό, και όχι επειδή είμαι τεμπέλης. (είμαι και απο αυτό)
Ούτε επειδή φοβάμαι. (ίσως λίγο)
Απλά το θεωρώ κάτι άχρηστο.
Τώρα όποιος λέει για τουρκίες και μαλακίες, αν νομίζει πως ο στρατός μας είναι έτοιμος για κάποιον πόλεμο τότε οκ.
Επίσης για τα παρελθοντικά γεγονότα οι προπαπούδες μας πιάσαν το τουφέκι λόγο επιβίωσης και ανάγκης.
Τέλος, το τρελόχαρτο κανείς δεν το μαθαίνει ούτε το βλέπει
Όπως είπα το μόνο μείων του είναι πως δεν μπορείς να μπεις σε αστυνομίες κτλ.
Εγώ αν στο μέλλον αποκτήσω ένα, δεν νομίζω να βγαίνω έξω με μια ντουντούκα και να φωνάζω "ΕΧΩ ΤΡΕΛΟΧΑΡΤΟ"
(εκτός φυσικά αν όντως, τρελαθώ πραγματικά)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #81779 από gossipgirl στις 11 Ιουλίου 2011, 10:32πμ

gossipgirl

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2011
μηνύματα: 200 αποδεκτές 0
Ειμαι κοπελα γιαυτο και δεν θα αναφερθω στο αν πρεπει να παει καποιος στρατο ή οχι...Θα ηθελα ομως να επισημανω,ειδα σε μια απαντηση οτι οι παλιοι καθονται με τσιγαρο και φραπε,πως δεν ειναι παντου το ιδιο..Το αγορι μου ειναι στην 601 μοναδα στο κιλκις (αερομεταφερομενη ταξιαρχια λεγεται) και σε ενα μηνα απολυεται...Το τι σκοπιες κανει,περιβολους κλπ δεν λεγεται..Ειναι χειροτερα και απτην αρχη της θυτειας του που ηταν νεος..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #81794 από Electronicas στις 11 Ιουλίου 2011, 3:26μμ

Electronicas

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 7/7/2011
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Δόθικε απο σχολείο ένα βιβλίο που έλεγε ότι Τούρκοι μπένουν σε ελληνικά πανεπιστίμια και ιδικα σε στρατιοτικές σχολές με λιγότερα μόρια απο τους έλληνες και με πιο πολους ισακτέους.. δηλαδη θα περνουν ενα στανταρ ποσο ελλήνων και πιο μεγαλο ποσο τουρκων. Αυτοι τα εκμεταλεβοντε αυτα.... Εισβαλουν για πλακα στην χωρα μας ως μεταναστες και κιταχτε που φτασαμε.. και εμεις δεν θελουμε να παμε ουτε καν στρατό ? Αληθεια λεω.. ειναι γεγονος αυτο που σου λέω. Είναι κρίμα για όλους να μην παμε λίγο στρατό.. ίσα ισα εχουμε και στην στέγη του στρατού σε αυτές τις δύσκολες αποχές... κρίμα ρε φίλε...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #81973 από nikos200 στις 14 Ιουλίου 2011, 11:25πμ

nikos200

Εικονίδιο
μέλος από: 17/11/2010
μηνύματα: 244 αποδεκτές 0
σιγα ρε κοπελια την σκοπια να πουμε.. σε λιγο θα μας πεις οτι δερνει και βατραχια...καμια σχεση μην λεμε οτι νανε.. επειδη κανω παρεα με τουλαχιστον 10 ατομα που ειναι ειδικες δυναμεις..θα σου πω οτι..οταν αυτοι ξεκινανε να τρεχουν το πρωι οι αλλοι κοιμουνται..και επισης οταν αυτοι τελειωνουν την προπονηση της μερας οι αλλοι ειναι ιδη για υπνο...τεσπα ειμαστε οφφ τοπικ..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #81975 από panosx στις 14 Ιουλίου 2011, 11:50πμ

panosx

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 1/9/2010
μηνύματα: 720 αποδεκτές 0
χμμμ κι το να πλαινεις καλιοπες κι να κανεις κυκλους σα μλκας θα μας σωσει απο τν απυλη των τοοοοοουυυυυρκκων.ασε μας ρε φυλε ο τι θα κανεις στο πολεμο ειναι να παρεις ενα οπλο κκι να γμας οικογενειες.ο στρατος δν εχει καμια σχεση με τν πολεμο κι το οπλο μαθαινεις να το χειριζεσαικι αλλου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #81976 από gossipgirl στις 14 Ιουλίου 2011, 11:57πμ

gossipgirl

Εικονίδιο
μέλος από: 15/6/2011
μηνύματα: 200 αποδεκτές 0
Έγραψε:(nikos200@14 Ιουλίου 2011)
σιγα ρε κοπελια την σκοπια να πουμε.. σε λιγο θα μας πεις οτι δερνει και βατραχια...καμια σχεση μην λεμε οτι νανε.. επειδη κανω παρεα με τουλαχιστον 10 ατομα που ειναι ειδικες δυναμεις..θα σου πω οτι..οταν αυτοι ξεκινανε να τρεχουν το πρωι οι αλλοι κοιμουνται..και επισης οταν αυτοι τελειωνουν την προπονηση της μερας οι αλλοι ειναι ιδη για υπνο...τεσπα ειμαστε οφφ τοπικ..

Ξερω απο ειδικες δυναμεις φιλε μου,ο κολλητος μου ειναι Κυπρο..Ειναι επιλογη τους να πανε στις Ειδικες Δυναμεις..Ξερουν τι παλουκι θα φανε..Το αγορι μου την θυτεια του θελει να κανει και τωρα που τελειωνει και υποτιθεται οτι ειναι παλιος τρωει μεγαλυτερο πακετο..Ειδα και παραπανω και μια απαντηση σου...Οσοι υπηρετουν εκτος των ειδικων δυναμεων δεν σημαινει οτι καθονται..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #82026 από nikos200 στις 15 Ιουλίου 2011, 12:18πμ

nikos200

Εικονίδιο
μέλος από: 17/11/2010
μηνύματα: 244 αποδεκτές 0
καλα δεν καθονται.. ασε μωρε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #84391 από lagouditos στις 22 Αυγούστου 2011, 12:36μμ

lagouditos

Εικονίδιο
μέλος από: 20/8/2011
μηνύματα: 186 αποδεκτές 0
θα σας πω κι εγώ την δική μου γνώμη - εμπειρία για τον στρατό...

Καταρχήν το να σε βγάλουν Ι5 ψυχολογικό δεν σε συμφέρει, εκτός αν θες να είσαι νόμιμα "τρελος" στην κοινωνία, να μην μπορείς να οδηγήσεις, να μην σε πέρνουν σε δουλεία και τα λοιπά.
Το "αντιρισίας συνήδισης" δεν είναι σίγουρη λύση, καθώς είναι "παραθυράκι", και αυτό διότι και οι στρατολόγοι μπορούν να ανοίξουν δικά τους παραθυράκια και να σε ταλαιπορούν για πολλααααα χρόνια ακόμα.
Η μόνη σίγουρη λύση είναι να πέρνεις συνέχεια αναβολές μέχρι να πας 35 χρονών, να παρουσιαστείς, να κάνεις την βασική εκπέδευση 1.5 μήνα, και μετά να κάνεις εξαγορά θητείας και να φύγεις.

Γενικά η δική μου γνώμη για την θητεία είναι ότι πρέπει να καταργηθεί. Δεν λέω ότι πέρασα μόνο άσχημα, εντάξει υήρχαν και καλές στιγμές και εμπειρίες αλλά στην πλειοψηφία ήταν χάσιμο χρόνου. Και την αγγαρεία σου θα την κάνεις, και την σκοπιά, και το ξενύχτη, όλα θα τα κάνεις εκτός από κανονική εκπέδευση (εκτός αν πας ειδικές δυνάμεις). Οπότε αν γίνει πόλεμος ζήτω που καίκαμε, και μην πει κάποιος για τους επ.οπ και την εκπέδευση τους γιατί η κατάσταση σηκώνει πολλά γέλια. (τους λιώνουν τους πρώτους 2 μήνες στην γυμναστική, και μετά γίνονται "δημόσιοι υπάληλοι" και χώνουν τους φαντάρους).
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login