Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Ισορροπημένη δίαιτα είναι ένα κοψίδι σε κάθε χέρι.
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Α’λυκειου και ανεβασμα ΓΜΟ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #106763 από Freeze στις 05 Αυγούστου 2012, 7:32μμ

Freeze

Εικονίδιο
μέλος από: 18/11/2011
μηνύματα: 182 αποδεκτές 0
φετος θα παω 1η λυκειου και πιστευω πως εχω αρχισει να συνειδητοποιω πως οι βαθμοι τελικα θα παιξουν ρολο για το μελλον μου ενω πριν τους εγραφα εκει που δεν πιανει μελανι

περασα την γ γυμνασιου με 15.8/12 με ελαχιστο εως καθολου διαβασμα λογω βαρεμαρας
στο λυκειο θελω να τους ανεβασω αλλα το προβλημα μου ειναι πως οταν παω να διαβασω, δεν μπορω να συγκεντρωθω: αρχιζω να σκεφτομαι διαφορα
και επισης δεν εχω καμια ορεξη (οι καθηγητες ειπαν πως εχω πολλες δυνατοτητες αλλα δεν διαβαζω τιποτα στο σπιτι)
πιστευετε πως μπορω να το ξεπερασω; και προλαβενω να τους ανεβασω ή ειναι αργα πια;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106773 από genesis στις 05 Αυγούστου 2012, 11:04μμ

genesis

μέλος από: 6/1/2012
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
φυσικα και μπορεις να τα καταφερεις. στο γυμνασιο ειχα περιπου του ιδιους βαθμους με εσενα και δεν διαβαζα ιδιαιτερα. αρχισα να διαβαζω απο την δευτερα λυκειου και εγραψα στις πανελληνιες 17.500. οι βαθμοι δεν παιζουν ρολο εκτος της τριτης λυκειου. το μονο που χρειαζεσαι να κανεις ειναι να μην εχεις κενα στα μαθηματα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #106776 από sorkatis στις 05 Αυγούστου 2012, 11:35μμ

sorkatis

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2011
μηνύματα: 97 αποδεκτές 0
αρχεισε φροντηστηριο θα βοηθησει πολυ, α και δεν χρειαζεται να διαβαζεις ολα τα μαθηματα απλα να δωσεις βαση οτι εχει η κατευθηνση σου πχ αν θα πας τεχνολογικη διαβαζε μαθηματικα και φυσικη(ασχολεισου και με την γεωμετρια βοηθαει παρα πολυ)
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #106777 από Noir Désir στις 05 Αυγούστου 2012, 11:54μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Εννοείται ότι μπορείς, για να βγάζεις 15.8 χωρίς διάβασμα πάει να πει ότι έχεις μυαλό. Απλά να ξέρεις ότι στο λύκειο είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα.. και με το ίδιο διάβασμα π έκανε στο γυμνάσιο δε θα βγάλεις τόσο εύκολα τον ίδιο βαθμο. Προσπάθησέ το, αφού στ είπαν και οι καθηγητές σου ότι έχεις δυνατότητες, είναι κρίμα να 'χεις υαλό και να το χαραμίζεις.
Εγώ διαφωνώ με τον sokratis και για το φροντιστήριο και για το να διαβάζεις επιλεκτικά τα μαθήματα. Δεν χρειάζεται από την α' λυκείου ν'αρχίσεις φροντηστήριο, ειδικά εφόσον δεν έχεις προσπαθήσει πρώτα μόνος σου. Δεν είναι τόσο τραγικά τα μαθήματα, απλά θέλει ν'ασχολείσαι. Και για μένα, είναι λάθος στην α' και β' λυκείου να διαβάζεις επιλεκτικά..το θέμα είναι να πάρεις μία γενικότερη μόρφωση, να χεις κάποιες γνώσεις και άποψη σε διάφορα επίπεδα. Εξάλλου στην πρώτη λυκείου θα δεις σε ποια μαθήματα έχεις κλίση, αλλά αν δεν τα χεις δοκιμάσει όλα, πώς μπορείς να ξέρεις σε τι είσαι καλύτερος ή τι σένδιαφέρει περισσότερο;
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login