Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Το Πανεπιστήμιο είναι η πηγή της γνώσης γι' αυτό όλοι που πάνε εκεί πίνουν αβέρτα.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Γυμναστηριο και Υψος

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #110273 από anonymus στις 25 Σεπτεμβρίου 2012, 7:43μμ

anonymus

Εικονίδιο
μέλος από: 7/4/2010
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Καλησπερα. Ειμαι 16 ετων και ενδιαφερομαι να αρχισω γυμναστικη σε γυμναστηριο. Θελω να ξερω σχετικα με το πολυσηζητημενο θεμα του υψους. Οι μεγαλυτεροι λενε οτι στην εφηβεια η κοιλια γινεται υψος. Επισης εχω ακουσει απο φιλο μου αθλητη οτι οι κοιλιακοι σταματουν την αναπτυξη του υψους. Νομιζω οτι αυτα τα 2 συμπηρωνουν το ενα το αλλο. Εχω ρωτησει γυμναστες και μου ειπαν οτι ψηλωνεις κανονικα, αλλα γι αυτους business ειναι, λεφτα θελουν να παρουν. Δεν νομιζω να τους ενδιαφερει αν μεινεις κοντος. Εγω ενδιαφερομαι να δουλεξω χερια,πλατη,στηθος. Υπαρχει κατι επιστημονικα αποδεδειγμενο σε αυτο το θεμα? Η αληθεια ειναι οτι θελω να στησω το κορμι μου, αλλα αυτο ειναι κατι που γινεται και αργοτερα, ενω υψος πιο μετα, δεν μπορω να βαλω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110294 από pantelis20 στις 25 Σεπτεμβρίου 2012, 11:30μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Αν θέλεις να πάρεις ύψος τότε καλύτερα μη το ρισκάρεις.
Αυτό για το ύψος το ακούω και εγώ μια ζωή. Η αλήθεια είναι πως εγώ άρχισα γυμναστήριο στα 19 και μέχρι τότε ψήλωνα. Δεν είναι πως σταμάτησα λόγω του γυμναστηρίου να ψηλώνω απλά εννοώ ότι θα ψηλώνεις μέχρι 18-19. Αν θέλεις να το ρισκάρεις ΟΚ.

Κυρίως τα βάρη κατηγορούν. Κάνε τα απλά. Τρέξιμο, αθλήματα, κολύμβηση κτλ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110592 από PinkDevil στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, 4:45μμ

PinkDevil

Εικονίδιο
μέλος από: 17/5/2012
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
κανω βαρη απο τα 15 μου ειμαι 17 και ειμαι 1.92cm :)
μυθος ειναι.....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110597 από άσχετος στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, 6:17μμ

άσχετος

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/2/2012
μηνύματα: 427 αποδεκτές 0
Δεν είναι μύθος!Παίζω ποδόσφαιρο σε ομάδα Β'Εθνικής(αλλά σε στους μικρούς)και όταν μια φορά κάναμε βάρη στο γυμναστήριο,ρώτησα τον προπονητή μου,ότι έχω ακούσει πως τα βάρη σταματάνε την ανάπτυξη.Μου είπε πως ναι την σταματάνε,αλλά μόνο τα βάρη ή οι ασκήσεις που έχουν να κάνουν με:γόνατα,σπονδυλική στήλη και λαιμό.Τα άλλα μέρη του σώματος, μπορείς να τα κάνεις χωρίς κανένα κίνδυνο!!!Είμαι 14 χρονών και οι όλοι ο μύες μου είναι πολύ γυμνασμένοι,δεν θα έλεγα απόλυτα γυμνασμένοι γιατί είμαι μικρός ακόμα.Τους περισσότερους μύες δεν τα έκανα από τα βάρη.Αλλά από το τρέξιμο.Με το τρέξιμο μπορείς να γυμνάσεις όλους τους μύες του σώματος και πιο πολύ:γάμπα,τετρακέφαλο,δικέφαλο,κοιλιακούς,στήθος και χέρια.Εμένα τουλάχιστον τα 4 πρώτα είναι όπως στους επαγγελματίες.Αλλά και το στήθος είναι αρκετά φουσκωμένο.Τα βάρη τα κάνουμε για να τα συντηρούμε πιο πολύ και όχι να μεγαλώσουν...Άρα σου προτείνω να αρχίζεις λίγο τρέξιμο,γυμναστική στο σπίτι και μετά γυμναστήριο.Όσο για το ύψος δεν παθαίνεις τίποτα,αρκεί να μην κάνεις βάρη στην πλάτη και αυτά που ανέφερα πιο πάνω.
Αυτά από εμένα!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110602 από PinkDevil στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, 6:49μμ

PinkDevil

Εικονίδιο
μέλος από: 17/5/2012
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
εγω ξεκεινησα απο τα 15 το bodybulding και ακομα συνεχειζω και ειμαι ο ψηλοτερος σε ολοι την οικογενεια...
καλα και μην νομιζεις οτι ο προπονητης ςου τα ξερει ολα ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη....και μενα με λεγαν δεν θα ψηλωσεις σταματα τα βαρη αλλα εφτασα 1.92 και μακαρι να μην ψηλωσω αλλο...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110604 από άσχετος στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, 7:13μμ

άσχετος

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/2/2012
μηνύματα: 427 αποδεκτές 0
Ο προπονητής μου 18 χρονών έπαιζε εθνική Ελλάδος μέχρι τα 21.Που σταμάτησε το ποδόσφαιρο από δική του θέληση.Είναι πτυχιούχος ΤΕΦΦΑ,γυμναστής και έχει περάσει πάνω από 15 ομάδες ως προπονητής σε ακαδημίες.Τώρα δεν λέω ότι τα ξέρει όλα αλλά έχει μεγάλη εμπειρία στον χώρο αυτό.Είναι 50 χρονών τώρα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110612 από PinkDevil στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, 9:59μμ

PinkDevil

Εικονίδιο
μέλος από: 17/5/2012
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
καντο για να μαθεις αν ειναι αληθεια εγω το κανα και σε λιγο θα φτασω τα 2μ
εχω φιλο που παιζει μπαλα και κανει 120 κιλα squat και ειναι νορμαλ στο υψος δεν εχει προβλημα...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #110616 από whatever στις 01 Οκτωβρίου 2012, 12:25πμ

whatever

Εικονίδιο
μέλος από: 15/8/2012
μηνύματα: 89 αποδεκτές 0
λοιπόν όλα αυτά που ακούς για την γυμναστική και το ύψος είναι μύθος, το ύψος έχει να κάνει με την κληρονομικότητα και την διατροφή και μόνο... η γυμναστική σε καμια περίπτωση δεν θα σταματήσει την ανάπτυξή σου, αντιθέτως θα σε ωφελήσει... μη το σκέφτεσαι, ξεκίνα γυμναστήριο...
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login