Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Πού βαδίζομεν; Πού βαδίζομεν; Πού βαδίζομεν; (Περικλής Αράπης)
Κυριακή, 28 Απριλίου

Χαμηλός Σίδηρος

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #114558 από JackSparrow στις 17 Δεκεμβρίου 2012, 7:13μμ

JackSparrow

Εικονίδιο
μέλος από: 17/11/2012
μηνύματα: 27 αποδεκτές 0
Τώρα τελευταία δεν τρώω και πολύ καλό και έχω κάποιες ζαλάδες και νομίζω πως οφείλεται στο χαμηλό μου σίδηρο.Τι τροφές θα πρέπει να καταναλώνω περισσότερο για να μπορέσω να ισορροπήσω;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114561 από asap στις 17 Δεκεμβρίου 2012, 7:46μμ

asap

μέλος από: 12/2/2011
μηνύματα: 860 αποδεκτές 0
κανε αιματολογικες εξετασεις και αναλογος θα πραξεις αμα ειναι πολυ χαμηλος θα πας σε γιατρο να σου δωσει κανα χαπι να περνεις να σου ανεβει...
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #114605 από pantelis20 στις 18 Δεκεμβρίου 2012, 2:04πμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Τροφές πλούσιες σε σίδηρο είναι όλα τα πράσινα λαχανικά (μαρούλι, σπανάκι, μπρόκολο) τα όσπρια με κύριο τις φακές, το αυγό και φυσικά το κόκκινο κρέας με ιδιαίτερο το συκώτι. Επίσης ταχίνι και ηλιόσπορος.

Το βασικό είναι να μη συνδυάζονται με γαλακτοκομικά (γάλα, τυρί) και να συνδυάζονται με βιταμίνη C για καλύτερη απορρόφηση. Δηλαδή με ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι (ΦΥΣΙΚΟ) ή λεμόνι (αληθινό λεμόνι) στα όσπρια σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #114612 από JackSparrow στις 18 Δεκεμβρίου 2012, 1:23μμ

JackSparrow

Εικονίδιο
μέλος από: 17/11/2012
μηνύματα: 27 αποδεκτές 0
Τόσο καιρό έτρωγα φακές με τυρί...
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #115332 από Paraketamoli στις 03 Ιανουαρίου 2013, 12:29πμ

Paraketamoli

Εικονίδιο
μέλος από: 3/1/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Εχω κι εγω εδω και 3 χρονια θεμα με το σιδηρο μου . Αρχικα κανε αιματολογικες εξετασεις οπως σου προτειναν.Ειναι ευκαιρια τωρα που περνανε οι γιορτες
Αυτο που εχω να προσθεσω εγω αφορα τα τροφιμα που πρεπει να καταναλωνεις. Προσφατα διαβασα μια ερευνα που ελεγε οτι οι ξηροι καρποι και κυριως τα αμυγδαλα ειναι μια απο τις βασικοτερες πηγες σιδηρου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #115392 από Andriana86 στις 03 Ιανουαρίου 2013, 7:24μμ

Andriana86

Εικονίδιο
μέλος από: 3/1/2013
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Υπάρχουν πολλά πράγματα στην διατροφή μας που τα έχουμε εσφαλμένα καταλάβει..... εγώ όταν θέλω να ενημερωθώ το ψάχνω αρκετά και σε επιστημονικά site ή ρωτώντας τους ειδικούς κάθε φορά...
Αν θέλετε να μάθετε και εσείς 5 μύθοι για την αναιμία, που δεν θα πιστεύετε, διαβάστε το παρακάτω άρθρο, εγώ το βρήκα πολύ ενδιαφέρον!
http://www.mednutrition.gr/5-mythoi-gia-tin-anaimia
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login