Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Μην πτύετε καταγής
Τετράκις σημαίνει τέσσερις φορές παραπάνω. Παράγωγο: Τετρακοσυλλέκτης. Σκέτο: Ρακοσυλλέκτης.
Δευτέρα, 29 Απριλίου

κενά στα μαθήματα...!

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #119366 από 'mikrh prigkipi στις 04 Απριλίου 2013, 5:36μμ

'mikrh prigkipi

Εικονίδιο
μέλος από: 11/9/2012
μηνύματα: 72 αποδεκτές 0
(είναι η δεύτερη φορά που το γράφω, την πρώτη σβήστηκε κατά λάθος:@@@)
Λοιπόν, πάω δευτέρα λυκείου και είμαι θετική κατεύθυνση...έβγαλα 17 στο τετράμηνο και το θέμα μου είναι πως έχω κενά από τα προηγούμενα 3 χρόνια....οικονομικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να κάνω φροντιστήριο(ή ιδιαίτερα που χρειάζομαι λόγο των κενών) και η μόνη λύση θα ήταν να αγοράσω κάποια βοηθήματα...δεν ξέρω όμως σε ποια μαθήματα, ποια θα πρέπει να πάρω πρώτα και ποια ουσιαστικά δεν βοηθάνε(γιατί ακούω από συμμαθητές πως του τάδε είναι καλό ή του δήνα δεν είναι..:/) τα μαθήματα που θέλω να καλύψω τα κενά μου είναι μαθηματικά κατεύθυνσης, άλγεβρα, γεωμετρία, φυσική γενικής παιδείας, φυσική κατεύθυνσης, χημεία γενικής παιδείας και χημεία κατεύθυνσης...μου αρέσει να ασχολούμαι με τα μαθήματα και με αυτά συγκεκριμένα και με "κόβει" αρκετά σε αυτά αλλά έχω τόσα κενά που δεν μπορώ να συμβαδίζω με το τμήμα μου(κυρίως γιατί όλοι τα έχουν κάνει από τον Οκτώβριο αυτά και τώρα κάνουν την ύλη της τρίτης..)έχω προσπαθήσει να καλύψω τα κενά ξεκινώντας από τα φετινά, αλλά επειδή είναι διαφορετικά μαθήματα και αρκετή ύλη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη, και επειδή όλοι πηγαίνουν φροντιστήριο (μέχρι και αυτοί που βγάζουν 14 μέσο όρο...:ο:/) νιώθω ανασφάλεια ότι εγώ δεν μπορώ να τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο:/ Κανένας καμία ιδέα για το πως μπορώ να καλύψω τα κενά και ποια βοηθήματα θα ήταν χρήσιμα? Με ποια σειρά είναι καλύτερα να πιάσω τα μαθήματα?:/ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:/
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119377 από pantelis20 στις 04 Απριλίου 2013, 11:43μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Βρες ένα καθηγητή για το κάθε μάθημα από αυτά και ρώτα τον ακριβώς ΤΙ χρειάζεσαι από την ύλη των προηγουμένων ετών. Πχ φυσική δευτέρας λυκείου (κατεύθυνση) καμία σχέση με την τρίτης λυκείου. ΚΑΜΙΑ όμως.

Άρα μη κουράζεσαι άδικα. Δες τις συσχετίσεις που θα στις πει ένας καθηγητής. Μερικά πράγματα από φυσική 1ης λυκείου και λίγα από 2ας λυκείου γενικής που θα χρειαστείς στην 3η λυκείου. (ειλικρινά λίγα γιατί και εγώ είχα κενά όταν πήγα 3η λυκείου και με σωστή καθοδήγηση καλύφτηκαν γρήγορα).

Άρα πας σε κάθε καθηγητή και το ρωτάς στα ίσα που να εστιάσεις. Πχ στους τάδε τύπους, στα τάδε θεωρήματα και να σου δώσει ίσως και μερικές αντιπροσωπευτικές ασκήσεις.

Στο ίντερνετ μπορείς να βρεις αρκετά βοηθήματα δωρεάν για κατέβασμα απλά ψάξε το στο google αλλά και σε αρκετές δημοτικές βιβλιοθήκες οπότε να βγάλεις επιλλεκτικά φωτοτυπία μερικά κεφάλαια για να σου βγει πιο φτηνά.

Και πάρα πολλοί καθηγητές έχουν οι ίδιοι βοηθήματα για να παίρνουν ασκήσεις από μέσα οπότε θα σου πουν και αυτοί.

Μην αγχώνεσαι γιατί γενικά στην 3η λυκείου τα κενά από παλιά δεν είναι ποτέ πολύ μεγάλα εκτός αν μιλάμε για τραγικά κενά πχ βασική τριγωνομετρία και λύση συστήματος/δευτεροβάθμιας κτλ όπου απλά θα χρειαστείς λίγο παραπάνω χρόνο. ΑΠλά μη φρικάρεις
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #119418 από panamas στις 07 Απριλίου 2013, 12:46πμ

panamas

Εικονίδιο
μέλος από: 14/9/2010
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Λοιπόν, μιας και τώρα πάω δεύτερα θετική και έχω ξεκινήσει ύλη τρίτης η άποψη μου (ανα μάθημα) είναι η εξής:

Μαθηματικά Κατ.

Όλα είναι σημαντικά. Από τα διανύσματα γιατί ουσιαστικά οι μιγαδικοί είναι διανυσματικές ακτίνες μέχρι και τις κωνικές τομές που θα σε βοηθήσουν στους γεωμετρικούς τόπους.

Τα βοηθήματα που χρησιμοποίησα:

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΤΙΚΗ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ Β' ΛΥΚΕΙΟΥ εκδ. ΚΕΔΡΟΣ συγγραφέας ΔΟΥΛΗΓΕΡΗΣ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
   -> πάρα πολύ καλό με εξαιρετικά δομημένη μεθοδολογία και παρουσίαση αναλυτικά λυμένων ασκήσεων όλων των ειδών και σε πολύ καλή τιμή (12ε).

και

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤ. Β λυκ. του ΜΠΑΡΛΑ για πιο απαιτητικές ασκήσεις.

όμως νομίζω ότι το πρώτο σε καλύπτει μια χαρα απο μονο του και θα σε βοηθήσει να καλύψεις τα κενά σου.

Φυσική Κατ.

Είναι άχρηστη! Ειδικά η θερμοδυναμική, απλά ξέχνα την. Το μόνο που είναι λίγο χρήσιμο ΜΟΝΟ ως φαινόμενο είναι το φαινόμενο της επαγωγής στο τελευταίο κεφάλαιο το οποίο το πιο πιθανό είναι να μην προλάβετε να το κάνετε μέχρι το τέλος της χρονιάς αλλά δεν έχει σημασία.

Φυσική Γεν.

Ειναι αρκετά χρήσιμη με πιο σημαντικό το Κεφάλαιο 2: Διατήρηση της ορμής λόγο της ΑΔΟ (Αρχή Διατήρησης της Ορμής) που ειναι πολυ σημαντική.

καλό βοήθημα: κλασικά για φυσική: Μαθιουδάκης-Παναγιωτακόπουλος

Χημεια Γεν. και Κατ

Τα περισσότερα ειναι άχρηστα.

Γεωμετρία

το ίδιο, θα σου χρειαστούν μερικά θεωρήματα σε φυσική και μαθηματικά τα οποία ο εκάστοτε καθηγητής θα τα ξανα-αναφέρει.

Άλγεβρα

Όλα είναι σημαντικά. Γιατι πρέπει να ξέρεις να λύνεις ενα σύστημα, βασική τριγωνομετρία, πολυώνυμα, συναρτήσεις και οπωσδήποτε εκθετικές και λογαρίθμους.

βοήθημα: του μπαρλα.

α λυκείου

πολύ βασικά είναι τα μαθηματικά και η φυσική (πρέπει να ξέρεις πολύ κάλα δυναμική και ενεργειακή μελέτη, ΘΜΚΕ, ΑΔΜΕ....)

όπως καταλαβαίνεις πάρα πολλά σου είναι άχρηστα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να ασχολείσαι μαζί τους γιατί μονό έτσι θα αναπτύξεις σταδιακά την λογική σου και πιο προχωρημένη σκέψη.

συμβουλή: αν δεν σε ενδιαφέρει το 3ο πεδίο πήγαινε τεχνολογική του χρόνου μιας και στη θέση της βιολογίας κατ θα έχεις ενα μάθημα με μονο καμια 50αρια σελιδες παπαγαλία που άνετα το βγάζεις μονός σου (ΑΟΔΕ).

Γενικά μέχρι και την δευτέρα λυκείου δεν είχα κάνει κανένα μάθημα (φροντιστήριο -ιδιαίτερα) και όλα είναι καλά (συνήθως 18-19 βγάζω)

ρώτα ότι απορία έχεις ;)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119526 από LilianVi στις 11 Απριλίου 2013, 5:08μμ

LilianVi

Εικονίδιο
μέλος από: 11/4/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
απο το γυμνάσιο δεν χρειάζεται κάτι? τίποτα σημαντικό? καλό θα ήταν να αγοράσω και την αλγευρας της α λυκειου βοήθημα για επανάληψη ή δεν χρειάζεται? μονο αλγευρα της β, και μαθηματικα κατευθηνσης? (στην ίδια φαση ειμ κ γωω..)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119558 από panamas στις 11 Απριλίου 2013, 11:03μμ

panamas

Εικονίδιο
μέλος από: 14/9/2010
μηνύματα: 23 αποδεκτές 0
δεν νομιζω να χρειαζεσαι βοηθημα αλγεβρας της α λυκειου ουτε κατι απο το γυμνασιο εφοσον εχεις τις βασεις.... φανταζομαι ξερεις να λυνεις δευτεροβαθμιες εξισωσεις και ανισώσεις, πινακες προσήμου κτλ.

απο β νομιζω αλγεβρα και μαθημτικα εισαι ενταξει αντε και καμια φυσικη γενικης....

σε τι σχολη στοχευεις ?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #119562 από LilianVi στις 12 Απριλίου 2013, 12:41μμ

LilianVi

Εικονίδιο
μέλος από: 11/4/2013
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
ξέρω αλλά δεν έχω κ πολύ ευχαίρια:Ρ ιατρική θεσσαλονίκης(για εργαστηριακή ιατροδικαστική) ή κάτι παρόμοιο σε χημικό:ρ για επανάληψη αρκεί το βιβλίο της α' λυκείου (έχω και το λυσάρι που μας έδωσαν αλλά οχι το τετράδιο με τις ασκήσεις) και να ψάξω και στο ίντερνετ? ή καλύτερα βοήθημα και αν ναι ποιας τάξης?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login