Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η γυναίκα μας εμπνέει να κάνουμε μεγάλα πράγματα, και μας εμποδίζει να τα πετύχουμε.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Διατροφή για χάσιμο κιλών

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #124296 από garyfalia στις 17 Δεκεμβρίου 2013, 7:40μμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Γεια σας
Είμαι κανούριο μέλος εδώ.
Είμαι 16 χρονων, υψος 1,50 και βάρος 53 κιλα.
μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να αποφεύγω για να χάσω μερικά κιλα?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124298 από garyfalia στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 3:01πμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Οσοι ξερουν κατι ας μου πουν
Ευχαριστω!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124299 από garyfalia στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 3:04πμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Αν κάποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει
Ευχαριστώ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124300 από Nicolas στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 12:49μμ

Nicolas

Εικονίδιο
μέλος από: 26/4/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0
Γεια σου,

για να χασεις κιλα το πρωτο που χρειαζεται ειναι πειθαρχια. Αν εισαι τυπος του "ε ελα μωρε ενα μπισκοτακι δεν εγινε και τιποτα" τοτε μην τυρρανας τον εαυτο σου.

Δεδομενου οτι εχεις πειθαρχια λοιπον ακου απο καποιον που ειναι στα γυμναστηρια και στις διατροφες απο το 2003.

ΔΕΝ ΤΡΩΣ/ΠΙΝΕΙΣ: Αλκοολ, αναψυκτικα, ζαχαρη, ψωμι, τηγανιτα, οτιδηποτε με ολικα λιπαρα, αλατι, χοιρινο

ΤΡΩΣ: Φρεσκιες σαλατες ή βραστα λαχανικα με 1 κουταλια της σουπας ελαιολαδο, τονο σε νερο αφου τον πλυνεις να φυγει το αλατι, κοτοπουλο ή μοσχαρι φιλετο στη σχαρα, οτιδηποτε αλλο ψαρι ψητο, ψωμι και δημητριακα ΜΟΝΟ ολικης αλεσεως και περιορισμενα, αυγα βραστα μονο το ασπραδι, μελι, φρουτα

ΠΩΣ ΤΡΩΣ: ΠΑΝΤΑ καλο πρωινο (2 φετες ψωμι ολικης αλεσεως, δημητριακα, βουτυρο bessel light, light μαρμελαδα ή μελι, τυρι με χαμηλα λιπαρα, ζαμπον καθαρο απο λιπαρα, μια μπανανα), 12.00 - 13.00 οτιδηποτε σαλατα θελεις με ενα κομματακι κοτοπουλο φιλετο ή μοσχαρι ή οτιδηποτε ψαρι, 17.30 ενα φρουτο ή αναλατα αμυγδαλα ή αλλους ξηρους καρπους αναλατους 30-40 γραμμαρια, 20.30 σαλατα ή λαχανικα.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ: 1.5 λιτρο νερο μετρημενο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, οχι πανω απο 2 ομως για την ηλικια σου ωστε να μην υπερλειτουργουν οι νεφροι (θα τρεχεις στην τουαλετα συχνα, να ξερεις). Το νερο ειναι απαραιτητο στη διατα οσο το οξυγονο στη ζωη σου.

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ: ΠΟΤΕ υδατανθρακες μετα τις 16.00. Αν θελεις να φας μισο πιατο μακαρονια θα το κανεις ΜΟΝΟ μεσημερι. Πατατες (βραστες) ψωμι (ολικης αλεσεως) κτλ ΩΣ τις 16.00 ποτε μετα. Καλα ειναι να τους κοψεις κατα τη διαρκεια της διαιτας οσο μπορεις. Αν θελεις γλυκο ειτε μελι ειτε ενα κομματακι μαυρη σοκολατα καθε 2 μερες (κομματακι ε; μικρο οσο το μικρο σου δαχτυλακι). Αν μπορεις καθε πρωι να πινεις ενα πρασινο τσαι ή να παρεις πρασινο τσαι σε χαπια θα βοηθουσε.

Εισαι σε ηλικια που ο μεταβολισμος σου θα δουλεψει πολυ γρηγορα ΟΧΙ ομως απο την πρωτη εβδομαδα. Συνεπως υπομονη τις πρωτες 20 μερες. Να περπατας αν μπορεις 3 φορες τη βδομαδα 30 λεπτα γρηγορα (δε χρειαζεσαι τρεξιμο). Ξεφυγες μια μερα τον πρωτο καιρο απο το προγραμμα ειναι σαν να πηγες 5 πισω. Απο τη στιγμη που δουλευει ο μεταβολισμος σου μπορεις να κανεις παραβασεις πχ. φαε γλυκα θα δεις οτι δεν θα παιρνεις γραμμαριο (οκ αν τσακιζεις μια τουρτα τη μερα φυσικα και θα παρεις αλλα καταλαβες τι εννοω)

Καλη τυχη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124301 από garyfalia στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 2:27μμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστω πολυ!
Βασικα το πρωί δεν τρωω τιποτα αλλα θα αρχίσω να τρωω! μπορω το πρωι να τρωω δημητριακα ολικης με γαλα και ενα βραστο αυγο;
Στο σχολείο παιρνω "σαντουιτσακι" το ψωμί το φτιάχνω μόνη μου αλλα με άσπρο αλευρι(δεν ειναι μεγάλα τα ψωμάκια ειναι περιπου στο μέγεθος που ειναι του εμποριου) θα ηταν καλυτερα να παρω αλεύρι ολικής ? Μεσα στο ψωμακι βαζω μια φέτα πάριζα και μια τυρί πρεπει κατι να αλλάξω
Σε σχεση με αυτό που είπατε παραπανω δηλαδή τν απόγευμα αν πείνασω τι μπορω να φαω; Δεν μπορω π.χ. Να φαω λιγο ρυζι και κοτοπουλο;
Και επισης το βραδυ επειδη εχω καθε μερα φροντιστηριο ειτε 8-10 ειτε 7-10 θα τρωω το βραδινο πριν παω
φροντιστηριο και μετα τιποτα οταν γυριζω?
Γλυκά και γενικά φαγητά από έξω καθε ποσες μέρες μπορω να τρωω ?
τέλος όσον αφορά το περπάτημα πηγαινω γυμναστηριο δύο η τρεις φορές την εβδομάδα !
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #124302 από Nicolas στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 3:10μμ

Nicolas

Εικονίδιο
μέλος από: 26/4/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το πρωινο και το νερο ειναι η βαση σε οτιδηποτε κι αν θελεις να κανεις με το σωμα σου συνεπως ναι να τρως πρωινο. Γαλα 1.5% λιπαρα ΟΧΙ 0% ολα τα 0% δεν ειναι καλα απο αποψη ποιοτητας. Αλευρι να παρεις ολικης φυσικα, να βγαλεις την παριζα και να βαλεις μια φετα ζαμπον με χαμηλα λιπαρα, το τυρι να το κανεις light αν και δεν ειναι απαραιτητο αν ειναι μια φετα μονο, και να βαλεις μεσα λιγο μαρουλι ντοματα αγγουρι (κατι απο αυτα η ολα μαζι δεν εχει σημασια αλλα η σαλατα να υπαρχει παντου). Οχι το ρυζι κομμενο, επιτρεπεται ρυζι ολικης ενα φλυτζανακι ΠΡΙΝ τις 16.00 το μεσημερι. Το απογευματινο σου πρεπει να ειναι καθαρο απο υδατανθρακες δηλαδη σαλατα με μια κουταλια λαδι κοτοπουλο σχαρα η μοσχαρι η ψαρι. Ξεχνα τα ψωμια της πατατες τα οσπρια το ρυζι τα μακαρονια κτλ. το βραδυ. Οσπρια περιορισμενα πολυ και παντα μονο το μεσημερι. Το πριν τις 16.00 το μεσημερι ειναι για τον εξης λογο: οι υδατανθρακες ειναι στην ουσια το καυσιμο του σωματος σου, συνεπως βαζεις καυσιμο αρκετο τη διαρκεια της ημερας οπου το σωμα σου λειτουργει και καιει. Περιοριζεις το καυσιμο οσο η μερα φευγει διοτι και οι λειτουργιες του σωματος σου φθηνουν και συνεπως αν του δινεις καυσιμο αυτο θα το αποθηκευσει σε μορφη..μαντεψε..λιπους. Επειδη το λιπος ειναι η δευτερογενης πηγη καυσιμου του σωματος ενω αποθηκευεις..την αλλη μερα δεν θα το χασεις διοτι το σωμα σου πρωτα διαλεγει να καψει οτι δινεις εκεινη την ωρα παρα οτι εχει στην "τραπεζα". Αν απο την αλλη εκμηδενισεις τους υδατανθρακες ο οργανισμος σου αντιδρα στο σοκ διασπωντας πρωτεινες που ειναι χρησιμες για το μυικο ιστο. Συνεπως μειωνεις στο ελαχιστο τους υδατανθρακες χωρις να τους βγαζεις απο το φαγητο τελειως και ο οργανισμος σου μετα απο λιγο καιει οτι δινεις και για το υπολοιπο μαθαινει να παιρνει απο την "τραπεζα" σιγα σιγα ομως γι αυτο και δεν εχουμε αποτελεσματα στις διαιτες αμεσα. Σε εναν ανθρωπο 30 ετων με καθημερινη ασκηση ο μεταβολισμος μπορει να κανει και 4 μηνες να δουλεψει οποτε φαντασου 4 μηνες να πεινας η να προσεχεις και να μην χανεις ουσιαστικα πολυ βαρος..μετα ομως ολα καλα. Γι αυτο υπομονη. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΝΕΡΟ δεν μπορω να σου εξηγησω ποσο σημαντικο ειναι το νερο. Και που εισαι..οταν κανουμε διαιτα πρεπει να υπαρχουν ωρες που πειναμε λιγο αλλα ΠΟΤΕ δεν λιμοκτονουμε.

EDIT: Συγγνωμη ξεχανα σου απαντησω για το βραδυνο. Το βραδυνο καλη μου δεν υπαρχει. Υπαρχει στην πολυ πεινα μετα το φροντιστηριο γιαουρτακι 2-3% με κανενα δημητριακο μεσα, 1-2 μηλα ή 1-2 πορτοκαλια (οχι μπανανα το βραδυ), νερο...και καληνυχτα :) Κι αν πεινας πολυ πιες κι αλλο νερο. Ετσι αλλωστε οταν ξυπνησεις θα φας και θα ευχαριστηθεις πρωινο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124303 από Nicolas στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 3:39μμ

Nicolas

Εικονίδιο
μέλος από: 26/4/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0
Γλυκα δεν εχει το μενου. Αν θελεις να γλυκαθεις μια φετουλα βουτυρο και μελι το πρωι. Μαυρη σοκολατα οσο το μικρο σου δαχτυλακι καθε 2-3 μερες αν και για 1 μηνα σου προτινω να μην βαλεις στο στομα σου γλυκο. Φαγητο απο εξω δεν θα παρεις..τοσο απλο. Αν θελεις να φας απ εξω θα φας κατι που περιεχεται στα παραπανω που σου ειπα και τις ωρες που πρεπει. Εγω σου εχω γραψει κατι που ειλικρινα δουλευει ομως η πρωτη μου προταση ηταν μια...πειθαρχια. Ξεχνα το φαγητο εξω λοιπον. Αν θα φας σε εστιατοριο η ταβερνα εχει σαλατα και εχεις στομα να πεις χωρις λαδι, εχει και φιλετακι κοτοπουλο σιγουρα. Ζορισου 1-2 μηνες και θα αποζημειωθεις με το παραπανω.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124304 από garyfalia στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 4:57μμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!
Θα ρωτησω και κατι αλλο που ισως φανει χαζο...
Οταν θα χασω μερικα κιλακια μετα αυτο συνεχιζεται με τη διατροφη εννοω συνεχιζονται ολα αυτα π μου γραψατε παραπανω;
Και σε ποσο καιρο περιπου θα δω αποτελεσματα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124305 από Bluejack στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 5:09μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Παρόλα αυτά,
δεν έχεις και τόσα κιλά παραπάνω
ώστε να μπεις εντατικά σε πρόγραμμα αυστηρής δίαιτας.
Σίγουρα δεν θα ήταν κακό να προσέχεις τη διατροφή σου.
Όπως όλοι μας.
Μα νομίζω πως είσαι στα όρια του φυσιολογικού.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124306 από garyfalia στις 18 Δεκεμβρίου 2013, 5:26μμ

garyfalia

Εικονίδιο
μέλος από: 17/12/2013
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Ναι ενταξει! Βασικα εχω πολυ καιρο που παραλειπω το πρωινο... Και θελω να χασω λιγα κιλα γιατι εχω κοιλια και θελω να αρχισει να φευγει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login