Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Απόγευμα είναι η ώρα της μέρας που σκεφτόμαστε πώς χαραμίσαμε το πρωί.
Πέμπτη, 2 Μαΐου

Μεταπτυχιακο

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #124328 από XxXGreGXxX στις 22 Δεκεμβρίου 2013, 2:56πμ

XxXGreGXxX

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/7/2009
μηνύματα: 392 αποδεκτές 0
Καλησπερα. Καλος η κακος φοιτω σε ΙΕΚ σε ειδικοτητα την οποια αγαπαω και δν κανω κατι για να το κανω..Θα ηθελα να μαθω εαν ισχυουν στο ΙΕΚ μεταπτυχιακα σε εξωτερικο ή και εδω που θα μπορουσα να ακολουθησω. Ακομα γνωριζεται αν το ERASMUS απευθυνεται και σε ατομα απο ΙΕΚ? Τελειωνοντας εσεις καποιο Ιεκ τι θα κανατε μετα το πτυχιο? Σας παρακαλω ας μην υπαρξει κοροιδια για το παραπανω ερωτημα μου, θα ηθελα να μ απαντησετε και να με συμβουλευεσεται διχως παραπανω σχολια..Ευχαριστω
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124331 από Bluejack στις 22 Δεκεμβρίου 2013, 12:50μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Κοίτα φίλε μου,
και γω ΙΕΚ έχω τελειώσει πριν χρόνια
(δημόσιο)
Δε γνωρίζω πολλά για τα μεταπτυχιακά και αμφιβάλλω αν γίνεται.
Αυτό που ξέρω είναι πως η πιστοποίηση του (κρατική) στο τέλος
μετράει αρκετά έχει όμως μια δυσκολία.
Να ξέρεις πως αν δεν τη πάρεις θα είναι σα να μη πήγαινες.
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #124332 από Nicolas στις 22 Δεκεμβρίου 2013, 12:59μμ

Nicolas

Εικονίδιο
μέλος από: 26/4/2007
μηνύματα: 53 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Γεια σου,

τα προγραμματα Ερασμους απευθυνονται μονο σε φοιτητες πανεπιστημιου, καθηγητες πανεπιστημιου καθως και ορισμενες κατηγοριες υπαλληλων πανεπιστημιου (http://www.esn.org/content/erasmus-programme).

Οχι δεν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο με πτυχιο ΙΕΚ. Ισως αν παρεις κρατικη πιστοποιηση να σε δεχτουν σε καποιες χωρες σιγουρα ομως οχι σε ολες και οχι σε ολα τα πανεπιστημια. Υπαρχουν καποια μεταπτυχιακα online που δεχονται τους παντες αλλα με υπερυψηλο κοστος συνεπως βασιζονται στο γεγονος οτι "εμεις θα παρουμε τα χρηματα και αμα εσυ δεν διαβαζεις η δεν μπορεις, δεν μας νοιαζει".

Γενικα τα ΙΕΚ σε περιοριζουν παρα πολυ σε μελλοντικες δυνατοτητες. Δεν ξερω το αντικειμενο σου αλλα αν θελεις και μπορεις να φυγεις εκτος χωρας μια λυση που μετραει ειναι να βρεις εκπαιδευτικα προγραμματα η σεμιναρια εξιδικευσης σε τομεις του αντικειμενου σου (πχ. μπορει να τελειωσεις ηλεκτρολογος σε ΙΕΚ αλλα αν πας στην abb και παρακολουθησεις εκπαιδευτικα σεμιναρια εξιδικευσης σε κατι απο τα προιοντα τους αμεσως εχεις πιστοποιηση που μετραει διεθνως. Φυσικα καθε σεμιναριο κοστιζει αρκετα εως παρα πολλα).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #124338 από XxXGreGXxX στις 22 Δεκεμβρίου 2013, 6:58μμ

XxXGreGXxX

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 14/7/2009
μηνύματα: 392 αποδεκτές 0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Εχω ειμαι στον πρωτο χρονο Τεχνικος Ιατρικων Οργανων και θελω να σκεφτω πραγματα ωστε να μην μεινω εκει.

Nicolas :Μπορω να βρω Εταιριες οι οποιες θα κανουν σεμιναρια σε καποια οργανα πχ ωστε να μπρω να στελνω Βιογραφικα και στο εξωτερικο?

Bluejack :Φιλε μου εσυ τι εκανες μετα απο το ιεκ? το προχωρησες?
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login