Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Γεια σας! Ονομάζομαι Βασίλης Πόρτας και η δουλειά μου είναι να πουλώ παράθυρα.
Πέμπτη, 18 Απριλίου

Φροντιστηριο και λυκειο

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #125785 από Panos98 στις 07 Μαρτίου 2014, 4:18μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Καλησπερα, πηγαινω 1η λυκειου και δεν πηγαινω φροντιστηριο γιατι πιστευω ειναι πεταμενα λεφτα ειδικα στη πρωτη λυκειου για του χρονου το σκεφτομαι αν θα παω μαθηματικα-φυσικη τα βασικα και δυσκολα μαθηματα που ειναι στην κατευθυνση που θα επιλεξω αλλα το θεμα ειναι και οικονομικης αποψης. Εσεις πιστευετε χρειαζεται να πηγαινεις φροντιστηριο?? βεβαια υπαρχει και το ιντερνετ οπου μερικες φορες βλεπω καποια βιντεομαθηματα και δεν μπορω να πω λιγο-πολυ σε βοηθανε. Το πρωτο τετραμηνο εβγαλα 18,7 αν και ηταν λιγο φουσκωμενοι οι βαθμοι σε ολη την 1η γιατι και τωρα με το νεο συστημα ειναι πολυ δυσκολα λενε αλλα εκει γυρω στο 18 ειμαι. Το θεμα ειναι οτι μπορω να διαβασω κα να βγαλω ακομα και 20 αλλα το θεμα ειναι οτι βαριεμαι :/ και αν σκεφτειτε οτι διαβαζω γυρω στην μιση-1 ωρα την ημερα αναλογως οταν εχω μαθηματιακ διαβαζω η φυσικη τα υπολοιπα οχι και τοσο πολυ αν και με δυσκολευουν λιγο ιδαιτερ;α τα μαθηματικα αλλα ειναι και δικη μου ευθυνη που δεν διαβαζω αρκετα οπως πρεπει. Εσεις τι πιστευετε?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125788 από herc11 στις 07 Μαρτίου 2014, 7:12μμ

herc11

Εικονίδιο
μέλος από: 27/2/2014
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Γεια φιλε, εγω φετος ειμαι Β λυκειου και ευτυχως δεν δινω με το συστημα που δινεις εσυ. Στην Α λυκειου τα μαθηματα δεν ειναι τοσο δυσκολα, στη Β λυκειου ομως πρεπει να κατανοησεις καποια πραγματα για να προχωρησεις γιαυτο πιστεβω πως χρειαζεσαι καποια μαθηματα. Εγω προσωπικα κανω μαθηματικα και φυσικη φετος και πιστευω πως και τα δυο μου ειναι απαραιτητα ιδιαιτερα ομως τα μαθηματικα επειδη ειναι αρκετα δυσκολα καποια κεφαλαια. τεσπα κατι τελευταιο εφοσον εσυ δεν φαινεται να ενδιαφερεσαι για την χημεια, αν του χρονου διαλεγεται κατευθυνσεις (δεν ξερω με το νεο συστημα) τοτε καλυτερα να πας τεχνολογικη γιατι πιστευω πως η χημεια θα σου ειναι απλα ενα ακομα βαρος. Εγω εκανα το λαθος και πηγα θετικη ενω ουτε εγω ενδιαφερομαι και απλα εχω παραπανω διαβασμα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #125791 από Panos98 στις 07 Μαρτίου 2014, 9:10μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Δυστυχως οι κατευθυνσεις χωριζονται πλεον σε ανθρωπιστικες επιστημες αντιστοιχο της θεωριτικης, θετικες οπου χωριζονται σε θετικες και τεχνολογικες επιστημες που ειναι το αντιστοιχο της τεχνολογικης και επιστημες υγειας που ειναι το αντιστοιχο της θετικης και επιπλεον εχει οικονομικες, πολιτικες, κοινωνικες και παιδαγωγικες επιστημεςς...αστα να πανε σκετο μπερδεμα και δυστυχως οι θετικες επιστημες αντιστοιχα της θετικης και τεχνολογικης κατευθυνσης εχουν μεσα χημεια και ολες οι κατευθυνσεις εχουν νεοελληνικη γλωσσα και λογοτεχνια οποτε αναγκαστικα πρεπει να παω και χημεια επιπλεον εμας πρεπει να βγει ολο μα ολο το βιβλιο και τα εχουμε ολα για εξετασεις και αν δεν διαβαζεις καθημερινα τρως μια ...... και δεν φταναν ολα αυτα βαζει και το υπουργειο το 50% το θεματων τα οποια θα ειναι κα ιδυσκολα... ΣΚΕΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ, δεν ξερουν τι κανουν ελεος!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126780 από gregpan35 στις 27 Απριλίου 2014, 10:29μμ

gregpan35

μέλος από: 27/4/2014
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Τα ξαδέρφια μου δεν έκαναν Α και Β λυκείου. Βέβαια ήταν καλοί μαθητές και οι καθηγητές ήταν σε γενικές γραμμές καλοί. Εγώ του χρόνου πάω πρώτη λυκείου και αρκετοί φίλοι μου θα αρχίσουν και κάποιοι έχουν αρχίσει από φέτος. Εγώ πιστεύω πως είναι και λίγο υπερβολικό.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #126781 από Darkwin στις 27 Απριλίου 2014, 11:14μμ

Darkwin

banned
μέλος από: 7/6/2011
μηνύματα: 786 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Θα σου πω εγώ που σε 1 μηνα δίνω πανελλαδικές. Εγώ, ούτε στην πρώτη, ούτε στην δευτέρα έκανα μαθήματα. Απλώς ξεκίνησα το καλόκαιρi, και έκανα μαθήματα, για να κάνω επάναληψη της 1ης και 2ας στα μαθήματα όπως Μαθηματικά, Φυσική. Δεν πολυχρειάζεται να κάνεις μαθήματα στην 1η, αλλά τώρα με τον νέο συστήμα, νομίζω πως χρείαζεται. Τώρα δικιά σου η επιλογή και των γονιών σου. Αλλά θα είναι πάρα πολύ καλό για σένα να κάνεις μαθήματα απο τώρα. Θα καταλάβεις γιατί όταν πας 3η. Αυτά απο εμένα!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126782 από natassaa στις 28 Απριλίου 2014, 12:03πμ

natassaa

Εικονίδιο
μέλος από: 22/4/2014
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Επειδή κι εγώ δίνω για 2η χρόνια κ κανω ιδιαιτερα 0ι καθηγητές μ λένε πως τ φρ0ντιστηρι0 2α λυκείου είναι πεταμένα λεφτά εκτός της έκθεσης.. Πιο πολύ σ χρειάζονται 0ι γνώσεις της 1ης λυκείου στα μαθήματικα κ της φυσικής παρα της 2ας.. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει η ύλη αλλα αν μείνει η ίδια κ υπάρχουν 0ικ0ν0μικες δυσκολίες κάνε μόνο έκθεση κ προς τ τέλος μαθηματικα κ φυσική..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126793 από Panos98 στις 28 Απριλίου 2014, 4:09μμ

Panos98

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/9/2013
μηνύματα: 115 αποδεκτές 0
Έγραψε:(natassaa@28 Απριλίου 2014)
Επειδή κι εγώ δίνω για 2η χρόνια κ κανω ιδιαιτερα 0ι καθηγητές μ λένε πως τ φρ0ντιστηρι0 2α λυκείου είναι πεταμένα λεφτά εκτός της έκθεσης.. Πιο πολύ σ χρειάζονται 0ι γνώσεις της 1ης λυκείου στα μαθήματικα κ της φυσικής παρα της 2ας.. Δεν ξέρω αν θα αλλάξει η ύλη αλλα αν μείνει η ίδια κ υπάρχουν 0ικ0ν0μικες δυσκολίες κάνε μόνο έκθεση κ προς τ τέλος μαθηματικα κ φυσική..

Η αληθεια ειναι πως μπηκαν μερικα επιπλεον πραγματα στην αλγεβρα της 1ης λυκειου αλλα εκθεση δεν προκειται να παω για κανεναν λογο και ειναι ασκοπα και πεταμενα λεφτα. Προσωπικα τα παω αρκετα καλα με την εκθεση οποτε δεν χρειαζομαι φροντιστηριο για αυτο το μαθημα και ποσο μαλλον οταν δεν σου μαθαινουν και τιποτα παρα μονο γραφεις εκθεσεις και μαθαινεις λιγα πραγματα για το πως να γραφεις κτλπ ενω αυτα μπορεις να τα βρεις και δωρεαν στο ιντερνετ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126798 από άσχετος στις 28 Απριλίου 2014, 9:04μμ

άσχετος

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 27/2/2012
μηνύματα: 427 αποδεκτές 0
Λοιπόν,μπορεί το νέο σύστημα να είναι δύσκολο,αλλά οι βάσεις θα πέσουν κατακόρυφα..Και εγώ Α' λυκείου πηγαίνω και δεν κάνω φροντιστήριο,λέω να αρχίσω από του χρόνου...
Δεν είναι,τόσο μπερδεμένα με τις "κατευθύνσεις"καλύτερα τα έχουν κάνει,επειδή υπάρχει ποικιλία..δηλαδή μπορείς να διαλέξεις,όποιο σε βολεύει..
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126874 από aglina στις 30 Απριλίου 2014, 11:27μμ

aglina

Εικονίδιο
μέλος από: 7/12/2012
μηνύματα: 667 αποδεκτές 0
Έγραψε:(άσχετος@28 Απριλίου 2014)
Λοιπόν,μπορεί το νέο σύστημα να είναι δύσκολο,αλλά οι βάσεις θα πέσουν κατακόρυφα..Και εγώ Α' λυκείου πηγαίνω και δεν κάνω φροντιστήριο,λέω να αρχίσω από του χρόνου...
Δεν είναι,τόσο μπερδεμένα με τις "κατευθύνσεις"καλύτερα τα έχουν κάνει,επειδή υπάρχει ποικιλία..δηλαδή μπορείς να διαλέξεις,όποιο σε βολεύει..


Θα μου εποτρεψεις να διαφωνησω. και εγω παω πρωτη λυκιου και αυτο το συστιμα πιστευω πως με περιοριζει παρα πολυ. Ο νομος(δεν εβρησκω καποια καλυτερη λεξη) που λεει οτι πρεπει να διαλεξω μονο ενα παιδιο δεν μου αρεσει. Δηλαδη σε σχολη διακοσμισης, αιστιτικου, φωτογραφισης γιατι να μην μπορεις να περασεις απο οπουδιποται. πχ εγω θελω να περασω στην σχολη ψυχολογιασ στο παντιο αλλα δεν ειμαι τοσο καλη μαθητρια γιατι να μην εχω την επιλογη να διαλεξω μια σχολη απο τις παραπανω? Συμφωνη οτι οι βασεις θα πεσουν κατακοριφα αλλα με αυτες θα πεσουν κ οι επιδοσεις των μαθητων. Μεσα σε λιγο καιρο αρισοι μαθητες θα ειναι του 20-19. "ματριοι" του 17. με αυτη την διαφονια δεν ηθελα να σε προσβαλω απλα να εκφρασω μια αλλη γνωμη!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #126876 από Dieftharmenos στις 30 Απριλίου 2014, 11:48μμ

Dieftharmenos

Εικονίδιο
μέλος από: 23/1/2014
μηνύματα: 936 αποδεκτές 0
Νεο συστημα...τι νεο συστημα ρε παιδια...δεν ξερω αν το εχετε παρει χαμπαρι αλλα καθε φορα που βγαινει καινουργιος υπουργος παιδειας το αλλαζει γιατι πρεπει να δειξει οτι κατι πρεπει να κανει.

Τελος παντων...το θεμα ειναι οτι το Ελληνικο σχολειο δεν εχει να σου προσφερει τιποτα απο πλευρα θεωριτικης γνωσης και κριτικης σκεψης αλλα ουτε και απο πλευρα τεχνης(οπως ειπε η κοπελια απο πανω φωτογραφια,υποκριτικη,χωρος κλπ...)

Αν ειχαμε σοβαρο συστημα το πρωτο πραγμα που θα επρεπε να γινεται ειναι ψυχολογικα τεστ στους ανθρωπους που διοριζονται σε αυτο.Ποσοι απο εσας εχετε στα σχολεια ανθρωπους που ειναι ανικανοι να διδαξουν η να μεταδωσουν γνωση?Ολοι μας...οχι απαραιτητα γιατι ειναι χαζοι...αλλα για αλλους ψυχολογικους παραγοντες.

Το προβλημα του συστηματος δεν ειναι μονο οι πανελληνιες...σε αυτες εφοσον υπαρχει ανταγωνισμος οτι και να λετε ειναι δικαιες.Το προβλημα ειναι πολυ πιο βαθια.Παρτε για παραδειγμα την Ιστορια που μας μαθαινουν.Εχετε κατσει ποτε να αναρωτηθειτε πως γινεται παντα εμεις να ειμαστε οι καλοι???Με τον φοβο οτι θα μισησουμε την χωρα μας δεν διδασκουν πραγματικη Ιστορια.Αυτο δυστυχως πετυχαινει και το αποτελεσματα ειναι να "υπεραγαπησουμε" την χωρα μας και αυτο το βλεπουμε σημερα(δεν επεκτεινομαι γιατι θα εκφρασω προσωπικες αποψεις και οποιος καταλαβε καταλαβε...).

Αρα με την ανιστορικοτητα και την ελλειψη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ διαλογου δεν μπορει ο μεσος μαθητης (και εγω μαζι δηλαδη) να αναπτυξω την σκεψη μου.Το αποτελεσμα ειναι να γεννιουνται ανθρωποι χωρις ξεκαθαρες αποψεις η ακομα χειροτερα χωρις την προθεση αποκτησης μιας αποψης(θρησκευτικης,επιστημονικης,ανθρωπιστικης,πολιτικης,κοινωνικης κλπ...).

Αντι να γκρινιαζετε και να κανετε καταληψεις για το νεο συστημα καντε για κατι πολυ πιο ουσιαστικο.Εγω παραδειγμα που ειμαι 3η λυκειου πριν 2 χρονια εκανα καταληψη για να μπει το μαθημα της σεξολογιας(μπορει να σας φαινεται αστειο αλλα γι αυτο στις χωρες που υπαρχει οι ανεπιθυμητες γεννες ειναι 300% κατω απο την Ελλαδα).
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login